Roberto

STANDARDWARTUNG DURCHFUHREN

33 posts in this topic

Mi-a aparut un mesaj informativ care zice "STANDARDWARTUNG DURCHFUHREN", am tradus cu google si zice "STANDARD MAINTENANCE TRANSIT", ce inseamna si cum scap de el ? Ce trebuie sa fac ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E de fapt Standard Maintenance Operations, si se poate sterge cu butonul Read, operatii de rutina, adica credca lichidele, stiu sigur ca lichid de parbriz nu mai am iar cel de frana servo, etc nu le-am verificat, o sa verific sa vad.

Asta trebuie sa fie nu ? Trebuie sa ma duc odata in Ungaria sa schimb limba la bc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am schimbat limba la BC tocmai pt ca nu intelegeam mare lucru, sunt termeni tehnici pe care nu toata lumea care stie cit de cit germana ii intelege, probabil ca un neamt ar intelege dar .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost azi sa iau lichid de parbriz si cand am vazut cate modele si minuni sunt am ramas cam in aer, ce lichid de parbriz trebuie, am inteles ca acum iarna trebuie ceva care sa nu inghete, dar de care ? Ce culoare ? Ce marca ? Ce standarde ? Complicat domle cu atatea minuni si zemuri.  ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

e complicat  :D  Sint o gramada, fiecare cu defectele si avantajele lui...

Unul infunda-colmateaza in timp pina si furtunele datorita aditivilor continuti, altul curata doar geamul-insectele lipite ramin acolo...unul miroase a alcool sau a parfum ieftin...altul lasa urme pe parbriz si face stergatoarele sa scartaie...altul e concentrat, altul e zeama chioara dar cu miros si dupa ceva timp observi urme de calcar pe furtune...O nebunie-ce mai.  Ia si tu unul mai de fitze, Wurth,JetExpert cu teflon, etc. si poate il nimeresti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost azi sa iau lichid de parbriz si cand am vazut cate modele si minuni sunt am ramas cam in aer, ce lichid de parbriz trebuie, am inteles ca acum iarna trebuie ceva care sa nu inghete, dar de care ? Ce culoare ? Ce marca ? Ce standarde ? Complicat domle cu atatea minuni si zemuri.  ;D ;D

In niciun caz asa ceva:

http://www.ziua.ro/display.php?data=2008-11-03&id=244893

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dumnezeule, acum m-ati bagat de tot in ceata

.............................

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eroarea ta inseamna altceva: a venit timpul de revizie :D

Ca sa iti fie mai simplu pe viitor iti recomand asta http://www.volvocars.com/SiteCollectionDocuments/Owners%20Area/Know/MY07/S40/S40_owners_manual_MY07_DE_tp8950.pdf

Este manualul in limba germana, gasesti  cateva erori la pag 47 dar poti folosi functia search si gasesti exact ce te doare .

Succes .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revizia tocmai ce a fost facute inainte sa o cumpar, am deja manualul ala si m-am uitat si in cel in engleza la lista cu erori si e "Standard Maintenance Operations".

Am verificat azi fluidele si in afara de lichid de parbriz totul e ok si nou, discuri noi, placute noi, distr  noua, ulei, totul e trecut pe log-uri si abtibilde lipite pe recipiente, ce revizie ii mai trebuie ? Sa baune oare de la lipsa lichid parbriz ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie sa si "resetezi" cumva acel indicator ?! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-mi place deloc germana !

O sa il resetez

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai o sa fac si asta normal, mai am 4 mii si am 160.000 si o sa merg dupa sarbatori in Szeged sa fac toate minunile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

recomand cu caldura limba romana

Si unde schimb si eu din germana in engleza sau romana meniul (in afara de reprezentanta unde mi-a cerut 300 ron)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La alta reprezentanta, daca gasesti mai ieftin, dar ma indoiesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Completeaza lichidul de spalare parbris/faruri si dispare! Nu m-am uitat sa vad din ce an este masinuta ta inainte sa raspund dar daca ai spalator cu presiune de faruri, consuma foarte mult lichid de curatare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

off topic

@Roskat, spune-mi si mie care-i treaba cu reprezentanta din Bc.Cea de langa Metro. Functioneaza? Ai fost acolo?

300ron este rezonabil. La Iasi este 720ron.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am dat 170RON pt schimbat limba la Primus.

Share this post


Link to post
Share on other sites
off topic

@Roskat, spune-mi si mie care-i treaba cu reprezentanta din Bc.Cea de langa Metro. Functioneaza? Ai fost acolo?

300ron este rezonabil. La Iasi este 720ron.

Roskat ai vreun nr de tel de la reprezentanta din Bc?

Scuze de offtopic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Completeaza lichidul de spalare parbris/faruri si dispare! Nu m-am uitat sa vad din ce an este masinuta ta inainte sa raspund dar daca ai spalator cu presiune de faruri, consuma foarte mult lichid de curatare.

Am completat dar nu a disparut, mai am 2000 Km si am 160.000 si voi merge in Ungaria la revizie si va disparea el atunci  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roskat ai vreun nr de tel de la reprezentanta din Bc?

Scuze de offtopic

E reprezenta doar pentru camioane/tiruri .... E acceasi din Izvoare doar ca s-a mutat.

Deocamdata in Bacau nu este reprezentanta pt Volvo masini mici  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

stai linishtit ca nici la cluj nu este, shi nici nu cred ca deschid anul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now