Victor

Stanga raceste, dreapta baga caldura. Ce naiba are?

99 posts in this topic

Acea parghie a fost si la mine ,eu am rupt-o cand am schimbat radiatorul .Sintomele au fost aceleasi numai ca nu am dat plansa de bord jos pentru a face montajul.

Tu ai fost mai norocos :D :D :D!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine se intampla urmatorul lucru:

Afara 13 grade,inauntru temperatura setata pe 25 grade.Temperatura inauntru nu stiu exact...Dar abia daca baga putin aer caldut...pana ajunge pe blugii mei deja simt aer rece...Doar daca dau la 28-29 grade vine aer cald...E normal,sunt eu prea sensibil la rece?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ai defect senzorul de temperatura!

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa mai face si la mine cand ii rece motorul.dar dupa ce se incalzeste merge ok.

Apoi pune un termometru in masina si vezi cat ai, dar cred ca la 13 gr afara in masina ai pe la 21-22.Si cand pui pe 25 ea da flux de aer usor caldut.Doar cand treci de 28,29 isi da seama ca ai nevoie de mult mai cald si creste turatia tare dar si temp prin fante.Cel mai sigur iei un termometru, in caz ca nu ai gps ca iti arata acolo temp int/ext

Share this post


Link to post
Share on other sites

GPS nu am,deci nu am momentan cum sa aflu temp interioara...

Am desfacut senzorul/motorasul si l-am suflat...acum sa vedem cand o sa plec cu ea ce se va intampla...

Ca si idee totusi tata mi-a zis ca la fel face si la cea cu motor de 1.6D(avem doua)...Si ca sa evite chestia asta ,da la maxim cald si apoi coboara inapoi la 25 grade si isi revine si atunci aerul devine cald...lucru pe care mi se pare ca il faceam si eu anu trecut dar am uitat...

Altcineva cu comportament identic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

blueazimut@ incearca in felul urmator:

-desfa mascarile se sub bord si vezi daca ai parghiile bune ;

-daca sunt bune stai cu capul bagat sub bord si observa daca motorasul functioneaza ,dar si daca se duce parghia pana la capat (posibile sa-ti loveasca in clemele ce tin tevile de la calorifer si atunci nu-si face cursa la maxim )

-daca cele mentionate mai sus sunt ochei ,fa o calibrare la motorase

Cam pana aici ma pricep si am patit-o pe propria piele .Problema a fost remediata !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am desfacut ieri panourile de sub bord:panoul din spatele consolei; unde se afla grila pt senzorul de temp interioara,apoi panoul de sub volan,cel in care dai cu genunchii...Salman la astea te refereai cand ziceai mascari?

Apoi am scos senzorul de temp int si l.am suflat bine si le.am pus la loc...nu am apucat prea bine sa ma uit pe acolo pentru ca ploua si eram inghesuit cu totul in masina.

Dar suflarea senzorului nu a ajutat cu nimic...sau sa zic ca f putin,desi poate doar mi se pare mie.

Ziceam ca nu am GPS si ca nu am cum sa vad temp int,dar am DICE...doh ce idiot sunt...

Deci azi la 16 grade afara, in interior aveam vreo 23 grade...deci este oarecum normal ca aerul care il baga sa fie doar putin caldut...

O sa ma uit si la parghie sa vad si o sa ii dau si o recalibrarea desi recalibrare parca am facut la inceputul anului

Deci problema rezolvata...multumesc de sustinere

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact ce ziceam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de recalibrare:cat ar trebui sa dureze?ca am apasat pe VCT2000,mi-a aparut o fereastra mica,a vanturat aeru pe ici pe colo,mi-a zis ca totul e ok si in 10 sec era gata...asa dureaza o recalibrare sau fiind ok si nu a mai facut decat testarea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de recalibrare:cat ar trebui sa dureze?ca am apasat pe VCT2000,mi-a aparut o fereastra mica,a vanturat aeru pe ici pe colo,mi-a zis ca totul e ok si in 10 sec era gata...asa dureaza o recalibrare sau fiind ok si nu a mai facut decat testarea ?

Dureaza putin, sub 30 secunde! Ieri i-am facut recalibrare la clapete pentru ca mi s-a parut ca pe gurile din mijloc aerul este putin mai rece decat cel de pe gurile laterale stanga + dreapta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam pacolo, 10-20sec. Se aud flapsurile cum comuta aerul sus,mijloc,jos. Operatiune scurta si eficace

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-ar mi-a innebunit s80-ul asta. Dupa ce ca se incalzeste greu (nu merge sirocoul) acum baga ger pe partea dreapta si pe stanga baga cald. Tind sa cred ca imi intra apa/umezeala pe la un contact ceva. nu a mai facut fite de mai bine de o luna de zile. E mult de muncit ca sa desfac motorasele alea de la flapsuri? Daca e mult de munca....mi-e ca o sa astept sa vina caldura...si o sa ma bat cu maicamea pe xc90 :evil6:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca intai sa recalibrezi motorasele cu DiCE-ul !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultima oara am incercat sa le calibrez dar nu s-a putut. Avea una sau mai multe erori de genul low/high signal pe unul sau mai multe "damper motor" din cate imi aduc aminte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vezi ca tu defapt ai decalibrat CCM-ul, calibrarea se face la temperatura de ~25C, daca tu incerci sa calibrezi CCM-ul la 0C e o problema .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan...sa calibrez am incercat la temperaturi de 17 grade C. Asta se intampla acum...ceva timp in parcare la Afi cand era mai cald afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna!

Eu am un S40 din 2009 cu foarte multa caldura pe toata partea stanga (ventilatia la picioare e si blocata) iar pe dreapta functioneaza normal.

Am fost si la reprezentanta din iasi si cumva mi-au spus ca nu stiu ce are, recomandandu-mi sa schimb modulul de clima, apoi mi-au zis ca o versiune mai ieftina ar fi reinstalarea softului, ceea ce am si facut la ei, insa fara rezultate notabile (acum nu mai ventileaza la picioare nici daca vreau).

Acum am racoare in masina doar folosind clima pe partea dreapta a masinii, insa nu as dori sa continui asa.

Doream sa va rog, daca aveti ceva recomandari mai putin costiositoare decat cele aproximativ 4500 de lei a celor de la Volvo Iasi, sa ma ajutati si pe mine cu ele.

Multumesc,

Vlad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca la volvo ti or zis ca nu stiu ce are vai de capu lor.Macar or pus testeru pe ea?Or incercat o recalibrare flapsuri?Dureaza 60sec.

Share this post


Link to post
Share on other sites

au pus testerul apoi i-am intrebat ce optiuni am.... mi-au zis ca ori schimb modulul de clima ori reinstalare de soft. La resoftare mi-au zis ca sunt sanse de 10% sa se remedieze problema, fiind si cea mai ieftina si auzind ca a mai rezolvat si la altii problema, am incercat-o pe asta.

Edited by Vlad R

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce resoftare?La fel am avut si eu pe o parte nu ca nu baga rece dar baga fierbinte, pana sa ajung la un coleg cu tester nu puteam tine mainile pe volan .In 60 sec cat dureaza recalibrarea flapsurilor s-a rezolvat tot.Ori ai un flaps blocat si nu merge nici cu recalibrare si atunci poti desface bordul sa vezi problema.Din cate stiu cineva a facut aceasta operatiune.

Daca a pus testerul normal daca i problema electronica pe modul tre sa apara pe test.Ce erori aveai?Ai fisa de la test?

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-au spus ca au facut o reinstalare de soft a modulului de clima. Nu mi-au dat decat factura. Incep sa cred ca nici nu a fost pusa pe tester.

Pentru recalibrare in zona Iasului are cineva recomandari, va rog?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-au spus ca au facut o reinstalare de soft a modulului de clima. Nu mi-au dat decat factura. Incep sa cred ca nici nu a fost pusa pe tester.

Pentru recalibrare in zona Iasului are cineva recomandari, va rog?!

Vezi aici

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now