Sign in to follow this  
Followers 0
contdezactivat

Rog sfaturi achizitie difuzoare

30 posts in this topic

As vrea sa imi schimb toate difuzoarele la masina... adica toate cele 4 :) 2 din portiere si 2 din spate.

Ma poate sfatui cineva ce sa aleg? Rog optiuni simple si necostisitoare si care se gasesc usor... gen hypermarket-uri sau alte lanturi de magazine cu acoperire nationala.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 ohmi si de firma. Nu iti recomand No-name ca o sa fi dezamagit. Raport bun calitate/pret gasesti la Blaupunkt si nu iti lua pe mai multe cai ca nu sunt chiar asa de bune....Nici macar Pioneer nu mai sunt ce erau odata.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce neaparat din Hypermaket-uri, de obicei acolo au majoritatea petarde, de ce nu iei de la un magazin online specializat ?. stiu eu unul ff cunoscut pe plan national si au preturi ff bune si livrarea la tine acasa.

In plus parca la Hypermarket-uri nu iti acorda garantie numai daca le montezi in service specializat.

Probabil ca il stiti si voi, eu am luat de aici pt un amic si e multumit de ele si astazi.

www.    be - loud  .ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun topic, in sensul ca se pot afla mai multe informatii despre speaker retrofit. Si pe mine ma bate un gand de upgrade :D

Ma intereseaza daca stie cineva:

- Ce marimi au boxele originale la S40 mk I ? Ca sa stim ce inlocuitori cautam, si sa nu schimbam prinderile/carcasele masinii...

- S40 Mk I ca al meu are 6, nu? Alea de pe bord sunt twitere, sau boxe full spectru?

10x.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blaupunkt am si acum... tehnologia anilor 94-96, se aud maxim mediocru.

In afara de 4 ohmi, ce ar trebui sa mai urmaresc?

Am observat la 2 cunostinte care si-au pus sony, ca sunetul este cumva incarcat, parca e o tensiune deranjanta la ureche... sunetul parca este fie infundat, fie ascutit. Poate numai eu am problema asta dar in caz ca stiti despre ce e vorba, as vrea sa ma feresc de asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti ajusta putin frecventele pe care le redau difuzoare, cu niste condensatori pusi in paralel. Eu am spus de Blaupunkt ca mi-am pus la Vw si suna chiar foarte bine. Pioneer s-a montat pe Skoda de la servici (de catre reprezentanta) si suna foarte rau (sunt accentuate frecventele de 4000-8000Hz). La vechiul Volvo am montat tot Blaupunkt si am fost foarte multumit. Am montat in usi difuzoare cu o singura cale (joase), am pus pe bord inaltele si am accentuat din frecventa cd-ului mediile(500-1000Hz).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, incearca sa cauti ceva componente.

Exista, spre exemplu, seturi de boxe care contin boxe de joase pentru usi si tweeter-e in bord, exact cum a spus @parola.

Dar mai este un aspect foarte important.

Pe ce jucarie dai muzica afara in boxe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, incearca sa cauti ceva componente.

Exista, spre exemplu, seturi de boxe care contin boxe de joase pentru usi si tweeter-e in bord, exact cum a spus @parola.

Dar mai este un aspect foarte important.

Pe ce jucarie dai muzica afara in boxe?

Tandemul scula - boxe ca sa functioneze la parametrii optimi trebuie sa fie bine ajustata. recomand un sfat dat de cineva care se pricepe, exact ce supne Claudiu.

Adi, in locul tau as merge la o firma specializata pentru un sfat. Nu trebuie sa-ti vinda ei difuzoarele, manopera,...ci numai un sfat.

Apoi te poti decide.

Conteaza f.mult scula de muzica si functie de ea sa-ti iei difuzoarele "pereche"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ajungi cumva prin Bucuresti, te pot duce la o firma care se ocupa si cu asa ceva, macar pentru o sugestie legata de combinatia scula-boxe (rezultate bune am avut doar cu scula schimbata si difuzoarele masinii - Opel Astra G).

Poate chiar gasim ceva la ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor de binevenitele sfaturi.

"Scula" pe care o am in prezent abia am achizitionat-o acum 4 luni. Este un hyundai sx-6990 usb. Banuiesc ca este mediocru ca performanta, desi erau produse mai ieftine pe raft atunci cand l-am cumparat. As fi vrut sa cumpar ceva mai destept, minim cu dvd... dar cum in perioada aia mi-a cedat compresorul de ac... banii s-au dus in alte buzunare.

Speram sa nu ajung la baietii "cu sunetul", care imi par niste increzuti si atotstiutori (din cele 2 locuri unde am fost eu)... unu mi-a zis sa vin peste 2 saptamani ca sa imi verifice o simpla siguranta.

@parola spuneai sa incerc sa evit cele pe mai multe cai. Pe unde m-am uitat, erau  marea majoritate cu minim 2 cai.

Ce inseamna pana la urma 2 cai (sau mai multe)? Au separat joasele si inaltele?

Am mai vazut unele cu "con". Ala ptr ce mai e? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

adi, alea cu con nu prea sint bune. Ele sint cele "cu 2 cai", adica pe aceeasi membrana care iti da mediile (in intervalul medii joase-inalte,ca basi nu prea ai la un diametru de sub 15 cm decit foarte rar-membrana de cauciuc, etc) este lipita o gornitza (con) care se misca odata cu membrana principala si care are rol la redarea sunetelor inalte. Aceste difuzoare sint bune pentru voce-care are medii, daca vrei sound adevarat in masina puneti tweeter-ele separat (difuzoarele mici, de inalte) de difuzoarele principale. Si cum subwoofer-ul adevarat iti maninca din spatiul portbagajului, nu-ti ramine decit sa iei niste difuzoare care sa redea o plaja cit mai mare de frecventa - de aceea au aparut aceste difuzoare cu con, cu care eu nu sint de acord pentru HI-FI). Ia-ti niste dif-uri in plaja 100HZ-8000 HZ macar si apoi niste tweeter-e pe care le adaptezi tu cumva. (le inseriezi borna de plus cu 1 condensator electrolitic)...Mai asteapta si alte pareri, nu te grabi.

Bafta si nu banii pe prostii. Mai bine mai strangi sau cauta pe cineva care are idee cu ce se maninca lucrurile astea.  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de sfat!  ;)

Twitere nu stiu unde as putea sa pun... poate se mai pot da gauri pe undeva.

Pickup nu se poate pune in masina?  :D

Ala se auzea cel mai fain si inca imi pare greu de egalat calitatea acustica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea merge pick-up pe drumurile din Romania,  ;D ;D ;D la prima groapa iti sare......acu'

hahaha

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciao,am inteles ca vrei sa-ti schimbi dif.in masina,pot sa-ti propun o instalatie noua si mai puternica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa cum am vazut esti de sex feminin,pt.oferta trebuie sa stiu ce dimensiune au dif.originale,ce tip de radio folosesti,daca iti place sa asculti muzica tare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai atunci trebuie sa schimbe instalatia cu ceva mai puternic

Fa-mi totusi o recomandare pentru schimbarea difuzoarelor, daca doresti, te rog.

Nu vreau tunning audio, doar niste difuzoare care sa se auda (mult) mai bine decat cele care le am acum si care sunt originale ale masinii.

Ma intereseaza claritatea sunetului si nicidecum sa ascult muzica f tare in masina.

Vezi ca am scris pe pagina anterioara si ce radiocas am acum.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciao,oferta de sarbatori 2dif.medii de16"+2tweeter+2crossover la 80euro(putere120wrms,91db,4ohm),astea sint pt.usile fata,pt.spate am 2medii de13"+2tweeter+2crossover la70euro(putere100wrms,89db,4ohm),au grilaj in fata pt.protectie si aspect,tva inclus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci. Ce marca sunt? Poti sa imi dai detalii, ceva de genul din citat? Cat timp e valabila oferta?

adi, alea cu con nu prea sint bune. Ele sint cele "cu 2 cai", adica pe aceeasi membrana care iti da mediile (in intervalul medii joase-inalte,ca basi nu prea ai la un diametru de sub 15 cm decit foarte rar-membrana de cauciuc, etc) este lipita o gornitza (con) care se misca odata cu membrana principala si care are rol la redarea sunetelor inalte. Aceste difuzoare sint bune pentru voce-care are medii, daca vrei sound adevarat in masina puneti tweeter-ele separat (difuzoarele mici, de inalte) de difuzoarele principale. Si cum subwoofer-ul adevarat iti maninca din spatiul portbagajului, nu-ti ramine decit sa iei niste difuzoare care sa redea o plaja cit mai mare de frecventa - de aceea au aparut aceste difuzoare cu con, cu care eu nu sint de acord pentru HI-FI). Ia-ti niste dif-uri in plaja 100HZ-8000 HZ macar si apoi niste tweeter-e pe care le adaptezi tu cumva. (le inseriezi borna de plus cu 1 condensator electrolitic)...Mai asteapta si alte pareri, nu te grabi.

Bafta si nu banii pe prostii. Mai bine mai strangi sau cauta pe cineva care are idee cu ce se maninca lucrurile astea.  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

sint separate,medii se monteaza jos in usa,tweeter-ul se monteaza sus indreptul oglinzii,trebuie sa ai o mica grilie,sua pe bord linga parbriz,sint marca spektron,crossover-ul este cel care taie frecventele pt.medii si inalte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am alte locuri de difuzoare decat cele din usa si cele din spate, in rest, nimic.  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine,mi se pare ca pe fata ai de 16",pe spate13",cind ai timp masoara diametrul dif.,si adincimea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0