Guest ted

Avertizor lipsa centura

22 posts in this topic

Are cineva idee cum pot face sa dezactivez senzorul de la centura de siguranta, ca tare mai e enervant...

Share this post


Link to post
Share on other sites

iti recomand sa folosesti centura. e vorba de siguranta ta si a pasagerilor.

De deactivat se poate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa rost numai de capul centurii. Il lasi infipt acolo si nu mai ai treaba. Totusi te sfatuiesc sa iti pui centura... nu stii cand te poate ajuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu folosesc centura dar vreau sa dezactivez doar senzorul ala enervant.imi puteti spune exct cum pot face asta.nu vreau sa folosesc un cap de centura si sa-l las mereu introdus acolo.Alta solutie ...pls

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzorul se gaseste in carabina de la centura, o desfaci daca reusesti si pui in scurt senzorul, vezi ca are si ceva electronica inauntru. Daca vrei sa renunti numai la piuit trebuie sa scoti difuzorul care se afla in bord (in ceasuri) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca oricum folosesti centura tie ce-ti piuie?

Ca si ceilalti recomand cu tarie folosirea centurii. Iar faptul ca piuie iti aduce aminte cumva daca ai uitat sa o pui , ceea ce e enervant de bine. Iar daca chiar vrei sa mergi pe o distanta mai mica si nu se merita sa o pui, mergi incet si piuitul are intensitate prea mica ca sa devina stresant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu te mai chinui cu senzori si alte alea. Are un releu - il scoti si gata, daca te streseaza asa tare. Si sa porti centura MEREU.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx nu vreau sa te contrazic, dar cred ca scoaterea releului nu rezolva problema. Airbagul este stage II si "este posibil" sa nu sara, intrucat la SRS nu ajunge nici un semnal.  Din clapeta centurii ai un cablu cu doua fire care merge sub scaun intr-un distribuitor. Scoti mufa de la centura si pui o sarmulita intre cei doi pini ai mufei mama. (Fara centura ai circuit deschis si din cauza asta piuie. Cand bagi centura inchizi circuitul care transmite "punere la masa" la SRS. Ei, exact acelasi lucru il faci la mufa de sub scaun cu sarmulita, nu se vede si nu te incurca. DAR, ATENTIE, asa cum au spus si colegii inainte, circula CU CENTURA PUSA. Daca sare airbagul si nu te retine centura, socul este atat de puternic incat poate sa-ti zboare capul).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as fi mai radical...schimba masina... :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei sa renunti numai la piuit trebuie sa scoti difuzorul care se afla in bord (in ceasuri) .

Are un releu - il scoti si gata, daca te streseaza asa tare

La S40-ul meu, piuitul este de fapt tacanit ca la semnalizare/avarii. Si foloseste chiar releul de semnalizare pt. a face zgomotul asta, deci nici una din solutiile de mai sus nu este viabila, ca pierzi semnalizarea...

Cateva luni de zile m-a enervat si pe mine sunetul asta. Asa de tare, incat am inceput sa port non-stop centura :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmmmm  :blink: chiar nu inteleg cum puteti merge fara .....m-am obisnuit cu ea in asa hal  ca ma simt aiurea daca nu o am .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmmmm  :blink: chiar nu inteleg cum puteti merge fara .....m-am obisnuit cu ea in asa hal  ca ma simt aiurea daca nu o am .

Si eu, dureaza 2 secunde pana o pui

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine in masina si aia din spate e musai sa aiba centura... in afara localitatii.

Nu as vrea sa ii am pe constiinta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radem si glumim,si eu am boala asta sa poarte "toti" din masina centura....o fi semn de imbatranire...?

Sa vezi ce mutre si ce intrebari "minunate" se ivesc... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radem si glumim,si eu am boala asta sa poarte "toti" din masina centura....o fi semn de imbatranire...?

Sa vezi ce mutre si ce intrebari "minunate" se ivesc... :D

Nu e de imbatranire.... doar sa zicem ca esti un pic mai suedez....

La mine cand am cumparat masina era anulat senzorul... erau scosi papucii de la senzorii din banchete.... la 850 senzorii sunt in banchete... sunt niste lacase rotunde unde intra 2 fire..... asa era si la 740.... la modelele mai noi nu stiu exact cum este... shi nu-mi dau seama daca ar avea vre-un efect asupra "balonului salvator" daca scoti aceste mufe..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frateee.. pune-ti centura si ai terminat si cu tzacanitul si esti si in sigurantza !! ce atatea discutii cu scosul releului, crearea nu stiu carui scurt circuit...

Cupleaza centura si ai teminat!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut la un VW Passat, ca soferul si-a inchis centura prin spatele scaunului sau. Desi nu recomand acest lucru!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe mine nu ma deranjeaza absolut de loc .. doar daca am vreun invitat in masina .. ( da ce se aude ?)  ;D  da pt mine = 0 m-am obisnuit plus cand pun muzica tare la huruiala care e in masina chiar ca uiti .. de tacait

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine daca nu am centura pusa si depasesc cred ca 40km/h, muzica se da mai incet si incepe sa urle de nu poti sa stai in masina.

La tine muzica ramane la acelasi volum?

Plus ca-mi place la nebunie ca urla si ceilalti vizitatori trebuie sa-si puna centura. Caci daca le-as zice eu sa o puna , as parea cam nasol/speriat/strict/ mos ;D. Asta e cel mai bun mod de a obliga pe cineva sa-si puna centura fara sa par eu nasol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Printre altele...o sa vezi ca si centura e mai mult decat necesara,chiar daca esti tu atent...sunt altii care au grija sa ne arate ce stiu... :'( ;nu vezi pe la stiri cati nevinovati mor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut accident acum 2 ani cu o dacie, m-am rasturnat in sant la vreo 90 la ora si am scapat fara o zgarietura tocmai fiindca purtam centura. Nici nu stiti ce fain a fost sa-mi desfac centura si sa cad in cap pe plafon  :D Daca n-o aveam, probabil ca si acum beam supa cu paiul.

Am noroc ca am ca si pasageri numai oameni constienti la care nici macar nu trebuie sa le zic eu sa-si puna centura (oricum daca nu si-o pun or sa fie cam zgaltaiti, mai ales pe curbe  :D ).  Din cate stiu eu, prin vest centurile sunt obligatorii si pentru locurile din spate, si prin germanica nu-s vaci, oi, babe, cai, gaste, caini, pisici, carute, bãlegi, nisip cazut din camioane, betivi, biciclisti betivi pe drumuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine daca nu am centura pusa si depasesc cred ca 40km/h, muzica se da mai incet si incepe sa urle de nu poti sa stai in masina.

La tine muzica ramane la acelasi volum?

Plus ca-mi place la nebunie ca urla si ceilalti vizitatori trebuie sa-si puna centura. Caci daca le-as zice eu sa o puna , as parea cam nasol/speriat/strict/ mos ;D. Asta e cel mai bun mod de a obliga pe cineva sa-si puna centura fara sa par eu nasol.

Sa se dea mai incet ? :))) glumesti nimik ... bine al meu e si model mai vechi .. si nu bagat asa ceva in calculator :D da e interesanta treaba asta chiar ca nu o mai stiam  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now