Guest smarautz

audio-video,instalatii de putere,lumini

71 posts in this topic

Salut baietii, nu prea scriu bine in romana, asa ca va rog sa ma scuzati pt gresele care va urma. Din cate stiu eu, nu se poate schimba HU de la modele v50, s40 din 2004-2007, am premium sound in masina mea. ca sa pot sa am mp3, am instalat un aparat produs de Dension, adica Dension Gateway 500. Din cauza Optical Fiber folosit in Modele volvo, si alte conexiuni, nimic se baga aici la asa ceva. Asa ca ar dori sa vad si eu cineva care a reuisit sa schimba HU original

Share this post


Link to post
Share on other sites

We have an English section, as well, you know. Feel free to start a thread there. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut., cine poate sa ma lamureasca?caut dimensiunile la difuzoaew fata spate volvo s40 din 2002.incerc sa revolutionez sistemul audio pas cu pas.am schimbat cd-playerul si as vrea pe fata sa iau cva tweetere, iar pe spate nu am idee ce sa pun, ma gadeam sa schimb boxele originale cu unele de marca.., apoi montez amplificatorul jbl 140w x2 si subul de 120w.

e mai bine sa leg boxele fata prin sub asa nu le dau primi 50hertz, sau sa l sal tot prin `casetofon`, multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceai dilema,adica vreau sa schimb boxele dar nu stiu cu ce,tu ce ai facut pana la urma?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

As dori si eu niste sfaturi si info daca se poate.

Am fost posesorul unui C70 2001 iar acum am un V60 T5. pe ambele masini am sau am avut sonorizare de top (Dynaudio), acum nu sunt un mare profet al sistemelor audio dar spun sincer ca se aude demential...

Tot pe langa acest V60 mi-a placut f mult un Vectra C 2007 3.0 pe care l-am achizitionat de curand.

Sincer ma dezamageste sunetul in Opel si tare mi-as dori sa pot implementa sistemul de pe un volvo .

As dori niste sfaturi : am inteles ca pe volvo este statie (unde este situata?/ se poate adapta pe un Opel?) ce fel de boxe sa caut si unde? banuiesc ca cea mai ieftina varianta ar fi pe la dezmembrari pentru ca am vazut ca e plin netu de asa ceva...

daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi si eventual si preturi .

Va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se poate pune decat sonorizarea de pe vechile platforme de Volvo, totusi este destul de costisitoare instalatia si nu stiu daca merita.

Totusi poti lua difuzoarele de pe un S60/V70/S80 si statia. HU-ul nu se potriveste la Vectra dar poti pune un Alpine 1DIN/2DIN pt ca Mitsubishi (originalul la Volvo) nu este disponibil after market iar unele Volvo au avut ALPINE, chiar si amplificatorul e ALPINE .

Recomandarea mea este sa iei un ALPINE iar ca difuzoare poti pune de Volvo dar trebuie sa vezi de ce dimensiune ai nevoie, la Volvo exista de 16.5cm sau de 20cm . Statia o poti lua de Volvo dar este cam ~120e .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se poate pune decat sonorizarea de pe vechile platforme de Volvo, totusi este destul de costisitoare instalatia si nu stiu daca merita.

Totusi poti lua difuzoarele de pe un S60/V70/S80 si statia. HU-ul nu se potriveste la Vectra dar poti pune un Alpine 1DIN/2DIN pt ca Mitsubishi (originalul la Volvo) nu este disponibil after market iar unele Volvo au avut ALPINE, chiar si amplificatorul e ALPINE .

Recomandarea mea este sa iei un ALPINE iar ca difuzoare poti pune de Volvo dar trebuie sa vezi de ce dimensiune ai nevoie, la Volvo exista de 16.5cm sau de 20cm . Statia o poti lua de Volvo dar este cam ~120e .

Multumesc mult pentru sfaturi, deci de pe un S60 de prin 2005 nu se poate lua? bine ca nu m-ar deranja nici sonorizarea de pe C70 din 2001...

Ideea este urmatoarea: eu pe vectra C am sistemul de navigatie CD70Navi, sincer nu as vrea sa strig bordul adica sa pun o alta unitate pentru ca nu da bine.... pe mine ma interesa daca cumva pe unitatea mea care din cate stiu este Blaupunkt pot pune statia si boxele de pe volvo... sincer sa fiu eu credeam ca la volvo statia este incorporata in casetofon dar din cate vad prin discutiile de pe forum este independenta de acesta.

ideea este ca am gasit un S80 cred ca este din 2001 sau 2002 si are sistemul prologic pe el ... daca imi poti spune te rog unde anume este situata statia pe masina ca sa nu bajbai

In concluzie nu ma las pana nu am acea claritate ca in volvo si pe vectra, nu vreau neaparat volum si basi , caut doar aceea fidelitate si claritate...

Pe vectra sunt niste partze de difuzoare VDO parca cum dai muzica mai tare parca asculti la un casetofon din ala de prin 90 adus din turcia :))))

eu credeam ca sunt Dynaudio nicidecum Alpine sau Mitsubishi, sau doar boxele sunt dynaudio???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dynaudio sunt doar difuzoarele, statiile sunt Alpine iar "casetofoanele" sunt Mitsubishi sau Alpine la modelele vechi .

De pe S60 2005 poti lua boxele si statia, statie se afla la toate modelele (platforma P2) sub scaunul pasagerului .

Prima data afla dimensiunea difuzoarelor de Vectra pt ca ti-am mai spus exista si de 8" si de 6.5" la Premium Sound .

3533967-8" si include si medii

3533907-6.5"

Share this post


Link to post
Share on other sites

M am interesat si pe vectra c sunt difuzoare de 16,5 fata si spate plus tweetere

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dynaudio sunt doar difuzoarele, statiile sunt Alpine iar "casetofoanele" sunt Mitsubishi sau Alpine la modelele vechi .

De pe S60 2005 poti lua boxele si statia, statie se afla la toate modelele (platforma P2) sub scaunul pasagerului .

Prima data afla dimensiunea difuzoarelor de Vectra pt ca ti-am mai spus exista si de 8" si de 6.5" la Premium Sound .

3533967-8" si include si medii

3533907-6.5"

Multumesc mult pentru sfaturi,

Am difuzoare de 16,5 pe vectra...

am fost si am vazut si un S60 si am vb cu omu : un pret de 250euro pentru tot sistemul cu statie +12 difuzoare + tot cablaju

sper sa se potriveasca si sa gasesc un meserias bun sa mi le si puna :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomana.

Numai difuzoarele se vand cu 300E, un pret corect fiind 50E/buc cel de 100W cu membrana de Kevlar .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomana.

Numai difuzoarele se vand cu 300E, un pret corect fiind 50E/buc cel de 100W cu membrana de Kevlar .

Merci mult pt sfaturi... Dar acum sincer nu stiu pe s60 asta ce fel de boxe are ... Cum imi dau seama care sunt de 16,5 si care sunt de 20? Toate sunt de 100w? Si inca ceva vreau sa te mai intreb : montez statia si boxele la unitatea mea dar reglajele la statie de unde le fac? Sau nu se umbla? Ma gandesc ca la volvo reglajele se fac direct din HU?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa le masori, de obicei la S60 sunt de 20cm pe fata si incorporeaza si medii .

Uite aici cum arata .

Statia nu are reglaje .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da asta am vazut ieri si la s60 meu , si astea pe fata sunt intr o oala de plastic scoasa in relief. Eu sistemu asta nu am cum sa l pun... Poate doar sa desfac cumva mediile de pe difuzoru mare... Ca nu au loc pe vectra... Mie imi trebuie fara mediile alea

Si m am uitat sub scaun la statie intra doua mufe patrate cu niste fire rasucite plus inca un fir gros. Banuiesc ca firul gros e alimentarea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat un difuzor jos de pe usa de la vectra si am luat codul ... pe net dupa cod scrie ca au 157MM diametru...cu toate ca peste tot am gasit ca au 165MM ... poate 157 este doar diametru difuzorului fara rama?

Oricum este clar trebuie sa iau boxe de pe Volvo cu diametru de 165MM ca altfel nu am ce face cu ele ... poate doar sa tai usa , lucru pe care nu as vrea sa il fac :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan , am vb cu un meserias in sisteme audio, si mi a zis ca inainte sa cumpar sistemul de pe volvo sa ma interesez daca statia si boxele functioneaza ca un sistem independent sau sunt dependente de casetofon. Mai exact s a referit la limbajul de cominicare CAN. El zice sa nu am surpriza sa il cumpar si sa nu comunice cu casetofonul meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este independent, are 2 intrari audio L+R si +12V remote .

Share this post


Link to post
Share on other sites

O intrebare adresata cunascatorilor .Sistemul cu boxe kevlar vs. Bosse de pe Audi ,care este mai bun (claritate,putere w) ?

Mai exact din ce sistem face parte boxa respectiva ?post-4299-0-53796200-1364583867_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amuzanta intrebare, iti raspund cu alta intrebare, care AUDI ? Nu de alta dar A8-ul 2012 e slab in comparatie cu modelul din 2005, evident cu BOSE .

Boxa respectiva este una din cele doua din spate de langa luneta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Audi A6 2000 cel cu 2 subwoofere .Tare sefu ,eu credeam ca este cea centrala :) ,sistemul de 200W sau 300W ?De la tine astept raspunsul sefu,ca na esti cel mai, dintre cei mai dati naibi cu tehnologia .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now