Midnight Caller

Magazin on-line exclusiv pt. piese VOLVO

1,615 posts in this topic

Postez aici ceva intamplat acumn cateva ceasuri.

''Operatiunea radiatorul''

Dupa cum spuneam pe topicul ''radiator AC spart'', deschis de mine pe sectiunea Volvo C30, acum cateva zile am fost la service in Galati. Am fost la service pentru a verifica nivelul de freon si ulei si de asemenea sa-mi completeze daca era cazul. Se incalzise prea tare afara si se impunea utilizarea AC-ului. Duminica ziua...30 grade la Galati. Am dat drumul la racire si...surpriza. Dupa o zi in care aveam temperaturi de frigider in masina uite-ma clocind de cald in masina. Ce sa fie? Ma duc luni adica ieri la service. Mi-au dat masca fata jos si au verificat instalatia amanuntit. Raspunsul a venit rapid...radiator Ac spart. Cauze...rozatoare...vechime etc. Mi-au spus stati ca va cautam piesa. Zis si facut. Intre timp am intrat si eu pe forum si am dat alarma prin topicul deschis de mine ca am nevoie de radiator Ac nou ori sh. La 1 minut dupa postare primesc raspuns de la colegul MC. Aveam o situatie asemanatoare cu a altui coleg de pe forum. Intreb pretul si mi-l comunica. II zic, stai sa-mi dea si astia de la service un raspuns. Dupa vreo 30 minute obtin si pretul de la service. Era vb de un radiator AC Nissens. Pretul comunicat era cu mult peste ceea ce mi-a oferit colegul MC la acelasi produs. Ca sa detaliez la MC era 570 si la service 700 lei. Am zis ok...cand o fi comand piesa dar deocamdata nu las masina in service ca azi plec si eu ca toata lumea de 1 Mai etc etc. Seara la 22.30 dupa ce am iesit de la fotbal gasesc 3 apeluri nepreluate. Sun si cand colo la capatul firului omul cu vestile bune, colegul MC. Mi-a spus ca are piesa pe stoc si ca este un retur ce are doar un defect legat de estetica si anume cateva spire tesite. Imi zice si oferta lui daca accept acel radiator si mai mult imi trimite si poze sa vad despre ce este vb. Diferenta era substantiala fata de service si fata si de pretul dat de el. 490 lei cu transport inclus. Ba mai mult omul se ofera in afara de garantie daca am vreo problema sa suporte si manopera montat/demontat radiatorul. Am batut palma on line si i-am spus...maine il poti pune la curier. Apoi mi-am amintit ca am un amic la aeroport sa-si astepte prietena. L-am contactat pe MC si i-am spus ce si cum. La aproape 12 noaptea colegul MC livra radiatorul amicului meu. La 05 dimineata aveam radiatorul livrat in fata blocului. Astazi pana sa plec trec o fuga sa-l monteze la service si ...uite asa am rezolvat in cateva ceasuri o problema ce trebuia sa astepte cateva zile.

Multumesc pe aceasta cale pentru implicare si pentru eficienta de care a dat dovada colegul MC. Multumesc si ptr pretul bun cat si pentru deranjul de a-mi raspunde solicitarilor in miez de noapte. Nu-i prima data cand stau cu el pe forum/mess/mail la ore tarzii de genul 12-01 noaptea si ma ajuta sa gasesc anumite repere, coduri, preturi, piese. Tocmai de aceea recomand cu incredere avand experiente proprii foarte placute. Nu in ultimul rand multumesc si forum-ului pentru ca prin el gasesti ajutorul necesar indiferent de natura lui ( sfaturi, pareri, piese, coduri, preturi, poze, schite etc) care ptr o persoana inseamna atat timp castigat cat si bani economisiti.

Toate cele bune

I.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal

Man, cate zerouri suporta interogatorul de preturi piese OEM de la tine de pe site? Ca mai inainte am bagat niste coduri si din 5lei si 10lei pentru o pompa de injectie, nu ma scoate. :smile:

Daca e asa, considera comanda ferma. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piesele ce costa mai mult de 1000E primesc preturi modice de 5 lei, 10 lei, 15 lei in functie de pret, adica 1100E =5lei, 2000E =10 lei si peste 3000E =15 lei .

Paritate mai tare ca la BNR . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E facut de mine ala fratilor, nu sunt programator de meserie :smile:))

Avand in vedere ca niciun magazin din Romania nu are asa ceva, nah, hai sa fim un pic indulgenti ;)

O sa mai muncesc la el, dati-mi codurile aici si o rezolv...

Share this post


Link to post
Share on other sites

PE STOC OEM !

Lichid servodirectie - 80RON

Set segmenti D5244T4 - 200RON/piston

Panou schimbator viteze manuala S60 2004 - 50RON

Filtru polen (multifilter) 31366123 - 180RON

Stergator spate XC70 pana in 2002 - 70RON

Antigel - 120RON/bidon 4L concentrat

Toate piesele sunt ORIGINALE VOLVO in cutie albastra !

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa mai muncesc la el, dati-mi codurile aici si o rezolv...

Pai ce faci domnu' hard-codezi ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu,vreau sa vad la ce coduri da eroare. De ex. Adi2727 incercase cod de bosch,normal ca nu a mers. Apoi un cod care costa 10.460ron. probabil de aia l-a pus 10.46, ca la noi separatorul de zecimala e virgula,nu punctul,etc...

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am avut de unde sa bag cod BOSCH, din moment ce am bagat numai codurile OEM ale pompei de injectie, care este LUCAS. :smile:

post-169-0-57802800-1367563346_thumb.jpgpost-169-0-00520500-1367563346_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai mi-ai sat un cod cu 0 980 parca... acela e cod de bosch :)

Oricum merge doar pt coduri VOLVO...

10.490 era de fapt pretul,dar cum zis mai sus,e problem la interpretarea virgulei.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Un geam de trapa panoramica, cel mare adica de la partea care se ridica, s-ar gasi?

YV1DZ7046A2059707

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin Luni cu un raspuns !

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma intereseaza si pe mine uleiul de motor,filtrul de ulei,filtrul de aer,filtrul de motorina si garnitura pentru un volvo v70 2401cmc 163cp an de fabricatie 2006.multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luni la prima ora va raspundem. Multumim !

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Un geam de trapa panoramica, cel mare adica de la partea care se ridica, s-ar gasi?

YV1DZ7046A2059707

Multumesc!

Geam trapa spre spate - 30799668 - 2850RON

ma intereseaza si pe mine uleiul de motor,filtrul de ulei,filtrul de aer,filtrul de motorina si garnitura pentru un volvo v70 2401cmc 163cp an de fabricatie 2006.multumesc

Ai PM !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trapa are doua geamuri; mie imi trebuie doar unu din ele. Eventual iti fac o poza ca sa fim siguri ca este ceea ce vreau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta e pret pt. al doilea geam, cel dinspre spate... Nu acela se ridica ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nope

Uite am gasit o poza pe net

Si imi trebuie doar geamul adica sticla nu si mecanismul sau alte nebunii.

post-363-0-72932700-1368433536_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea din fata - 30799667 - 2850RON... Si DA, este DOAR GEAMUL !

Daca ti se pare scump, plafonul panoramic la Smart (DOAR GEAMUL) este undeva la 8500RON :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok si deci si pareta din spate adica cea cu codul care se termina in 8 tot 2850 este?

Nu mi se pare scump LA TINE......ma gandesc doar cat este un parbriz........probabil vreo 18000 lei......cu 10 parbrize imi iau masina noua :))

Si cam care ar fi termenul de livrare din momentul in care fac o comanda ferma?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai din momentul platii avansului, 3-5 zile lucratoare... Ai acolo codurile, arunca o intrebare si la reprezentanta, poate au vreunul pe stoc... chiar sunt curios de pret ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bineinteles ca este mai scump, nici nu ma indoiesc. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut si surprize placute sa fie mai ieftin la ei, plus ca nu vreau sa para ca ii denigrez, de-aceea chiar te rog fa un mic efort, da un telefon, si revino aici cu preturile... Multumesc mult !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Geamul - 3180.4 RON + TVA si six point socket S - 6 buc x 5.44 = 32.64 RON +TVA (astea nu mi-e clar daca sunt in pachetul tau sau trebuie sa le achizitionez separat).

Acum nu mi-e clar daca tu eliberezi factura deci pretul de 2850 ron contine TVA ca atunci diferenta e destul de mare.

Zic asta pt ca in alte cazuri cand am cumparat alte chestii (nu piese) ziceau ca pretul este X si ca daca vreau sa imi elibereze factura, se adauga TVAul.

No offence, nu am mai cumparat de la tine si nu stiu cum este.

Oricum, mi-am facut o idee asupra pretului, voi vedea cum evolueaza crapatura (care este doar la suprafata si nu este foarte mare). Daca vad ca o "ia la vale" o sa fac o comanda. Daca nu, o sa o pun pe lista de asteptare ca am altele mai importante.

Oricum, peste vreo 2 luni trebuie sa fac revizia asa ca o sa te contactez pt niste consumabile necesare reviziei. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TOT ce vand, vand cu factura, iar preturile sunt finale si CONTIN TVA... Nu sunt bisnitar :)

Suruburile nu sunt "in pachet", pt. ca vorbeam doar de geam... :)

Te astept cu filtrele cu mare placere cand ai nevoie... Cel de polen e chiar pe stoc, pe OEM ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now