contdezactivat

TAXAAA remajorata!

Sunteti de acord cu majorarea cu 300% a taxei de poluare?   64 votes

  1. 1. Sunteti de acord cu majorarea cu 300% a taxei de poluare?

    • Da!
      4
    • Nu!
      57
    • Ma abtin/Nu ma intereseaza.
      3

Please sign in or register to vote in this poll.

197 posts in this topic

asa spune legea romaneasca ca dupa 90 de zile trebuie inmatriculata ,dar nu au cum sa dovedeasca cand a intrat masina in tara asa ca nu este nici o broblema asta,si eu am volvo inscris in suedia,pe numele meu,dar mau oprit cei de la vama si au incercat iei sa-mi opreasca masina pe motivul ca au vazut-o ei mai des,dar fara succes din partea lor asa ca fratilor nu este nici o problema poluam in romania si platim unde putem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se spunea, la nu stiu ce emisiune, de catre un organ de politie, ca masina, trebuie inmatriculata in RO dupa 90 zile. Stie cineva daca este adevarat? Plus ca este o discriminare sa scoti taxa pentru masini noi cu euro 4. Dar ce are domnule, masina veche de 1 an euro 4 sa plateasca taxa? Sunt de acord cu taxa, dar nu in asa mod. Sa se calculeze in fct de vechime, capacitate si sa fie trecuta la impozit, asa cum se intampla in alta tara. ITP-ul sa se face o data in primii 4 ani pentru masina noua, o data la 2 ani pt primii 10 ani si apoi din an in an dupa aceasta perioada.

Pai eu am adus masina in iunie si am inmatriculat-o acum cateva zile

Si chiar daca e euro 4 am dat 300 euro...

Share this post


Link to post
Share on other sites

...au plecat in catuse acasa. Asa ca aviz amatorilor.

Poate au vrut sa incerce ceva mai deosebit cu nevasta, de au luat catusele alea acasa.  :D  :D  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

PS: BAetii care au facut miting in Timisoara pe aceasta tema au plecat in catuse acasa. Asa ca aviz amatorilor.

Da-o dreaq de taxa. Da-o dreaq de masina. Da-i dreaq de bani, de confort, de orice.

INSA FRAZA ASTA A TA ASCUNDE O REALITATE MAI CRUNTA SI MAI ODIOASA DECAT ABSOLUT ORICE S-A INTAMPLAT IN ULTIMII 19 ANI.

Oameni care protesteaza impotriva unui guvern opresiv sunt dusi la bulau in catuse. Secventa de la TV cu tinarul ala care urla "De ce imi puneti catuse, nu am facut nimic!" e moartea k k t -ului asta de cvasi-democratie. Nu realizam imediat asta pentru ca suntem prea amortiti de propriile existente meschine sau prea absorbiti de mascarada de spectacol pe care noii nostrii alesi il performeaza zilele astea la TV. SI, mai ales, nu realizam asta pentru ca suntem EXTREM de buni in lipsa noastra de solidaritate, compasiune, dragoste pt. dreptate.

In cateva luni vor aparea si mascati. Si, pe la sfarsitul anului viitor, cand criza economica va ajunge la paroxism, mascatii vor primi si arme de foc. Si le vor folosi, asa, ca aniversare a 20 de ani de evenimentele din decembrie, cand multi au murit pt. ca niciodata romanii sa mai fie opresati de proprii conducatori. Pacat ca acest "niciodata" nu e asa de nesfarsit cum au crezut.

Vai de capul nostru.

PS - Fraza care ai spus-o are si o componenta personala, care, pe langa faptul ca in toate posturile tale subliniezi constant ca tu iti permiti un grad de indatorare mai ridicat decat al majoritatii, mai spui un lucru: "CIOCUL MIC, CA ALTFEL O FURATI RAU".

Putem avea pareri diferita asupra vietii, asupra masinilor, asupra taxei, asupra mancarii, asupra a orice. Te cred ca esti mai tare la grad de indatorare, nu trebuie sa o mai repeti. Insa nu ar fi trebuit sa te bucure ce se intampla la Timisoara...

Chiar, "Timisoara". Imposibil sa nu te minunezi de simetria si perversitatea istoriei, in momentele in care nu inveti nimic din ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ai citit in alta parte cateva din lucrurile pe care le enunti, pentru ca nu mi se pare o fraiereala sa iti iei masina noua. Ba dimpotriva, bravo tie. Si eu mi-as lua una noua clipind, daca as fi capabil sa imi iau modelul care il vreau, nu care imi este bagat pe gat. Nu imi iau, ca, desi ar incapea o rata in bugetul meu, nu o fac din responsabilitate pt. familia mea, copilul meu, si pentru viitorul prezumtiv nesigur.

Problema este ca omul trebuie sa fie liber sa isi ia ce vrea. Cu respectarea legii in sensul in care masina respectiva sa indeplineasca normele de siguranta rutiera.

Asta e tot ce vreau eu, si ce nu vrei tu. Simplu.

In rest supararea ta deturneaza un pic scopul topicului si ajunge paradoxal sa imi dea dreptate, chiar in logica mea cretina:

Daca ai avea logica ti-ai da seama ca ce spun de fapt e ca NU MAI FACETI CREDITE SAU CUMPARATI MASINI DACA NU VI LE PERMITETI!!!

Pai eu ce k k t mananc cu gura plina aici? De ce sa obligi oamenii sa isi ia masini noi, care vor fi luate - si sunt de acord cu tine - cu credite, cand il poti lasa sa isi ia ceva second hand?

Mai zici...

Taxa poluare/impozite/revizii etc etc etc.Scuza-ma dar un om care nu-si permite sa mai isi cumpere masina pentru ca in loc de 300 a crescut taxa la 1000 inseamna ca acel om NU ISI PERMITE O MASINA IN GENERAL.

... Am discutat cumva aici despe posibilitatea sau imposibilitatea platii taxei, sau despre injustetea ei? Iar raspunzi, la suparare, unor intrebari nepuse.

Cat despre mitingul de care discutam, daca unul singur dintr-o mie nu este samsar, ci om cinstit care si-a luat in sfarsit masina pe care si-o doreste de muulti ani, fraza ta...

Pentru ca o masa de samsari nu e chiar genul de oameni pe care ii vrei impreuna strigand si incitand la scandal doar pentru ca n-au fost in stare sa-si gaseasca alta ocupatie si freaca p#$@ aducand masini si vanzandu-le la altii.
... este o nedreptate si o aroganta. Macar la adresa unui singur om. Si asta nu e bine.

PS - Sper sa reusesc sa ma abtin in a ma mai baga pe topicul asta. Prea multe orgolii, prea multa ardoare. Prea putina dreptate.

S-a zis ca masina e un lux, nu o necesitate. Probabil daca o folosesti la clubbing noaptea, da, insa cand a nins azi-noapte si fiemea avea 40,6 febra si nu putea sa mai respire, nu mi s-a parut un lux. Ci o maxima necesitate.

S-a mai zis ca taxa e protectiva la adresa marii industrii auto romanesti. Desi, in forma ei actuala, ajut muncitorul neamt de la VW, etc., sa treaca cu bine criza, saracul de el...

S-a mai zis ca prostimea sa nu isi mai ia masini, ca si asa sunt prea multe pe sosele. Dai dreaq, sa mearga cu biciletele.

Bleah.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Datorita noilor norme BNR, putini oamnei isi mai permit sa ia credit. Cel putin nu cati isi permiteau prin primavara, sa zicem... dar asta scapa celor care impun taxe. In primavara eram eligibil ptr o rata la masina de 250 EU/luna. Acum nici daca imi cumulez veniturile cu prietena, nu mai sunt "eligibil".  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se pare absurda faza cu creditarea. In sensul ca eu evit enorm de mult sa-mi iau credit.

Deci prefer o masina sh pe care sa o pot plati cu banii jos decat sa fac credit pt. o masina noua.

Probabil ca daca as castiga de la 2000 de euro in sus as face credit, dar in cazul de fata nu-mi place sa ma stiu indatorat si restrans.

Daca ai stii sa citesti am spus nu ca imi permit "grad de indatorare", ci ca consider ca gradul de indatorare trebuie sa fie mai mic ca sa iti permita sa si traiesti.Nu cred ca iti spun ceva nou , dar omul in general vrea cat mai multe  lucuri pe care nu si le permite. Daca nu stii iti spun eu ca asta e motivul crizei acum.De aia am specificat si procentul din gradul de indatorare. Daca ai avea logica ti-ai da seama ca ce spun de fapt e ca NU MAI FACETI CREDITE SAU CUMPARATI MASINI DACA NU VI LE PERMITETI!!! Indiferent de ce inseamna a permite: Taxa poluare/impozite/revizii etc etc etc.Scuza-ma dar un om care nu-si permite sa mai isi cumpere masina pentru ca in loc de 300 a crescut taxa la 1000 inseamna ca acel om NU ISI PERMITE O MASINA IN GENERAL.

Daca asta ar fi motivul crizei, adica omul nu-si mai permite sa ia credit, ar fi penibil. E o treaba mult mai imensa, la o scara mult prea larga iar daca lucrezi sau daca ai acces la informatii cum spui, nu cred ca ai fi inserat propozitia aia. In fine.

Si ca sa mai inteleg o treaba: eu daca vreau o masina, ar trebui sa am bani de 2 ca sa mi-o permit? Ti se pare normal? Oricum tu de data asta esti de partea aialalta. Ai vrut o masina noua, nu te intereseaza taxa in mod direct. Daca s-ar fi bagat o taxa tot asa de idioata, care te-ar fi afectat si pe tine, mai mult ca sigur ca ai fi fost revoltat de cum statul isi permite sa te fure . Dar atata timp cat pe tine inca nu te fura, e totul roz.

"Mie sa-mi fie bine; dupa mine potopul."

Share this post


Link to post
Share on other sites

te salut Sepuku,

omule n-am treaba ca ti-ai luat tu masina noua,asta e doar treaba ta si daca tu esti multumit de ea foarte bine,chiar nu priveste pe nimeni ce masina alegi tu.Dar de la a spune asta si pana la a considera ca toti sant obligati sa considere parerile tale drept axiome e o mare diferenta.Tu nu te consideri in aceeasi oala cu nea ala(nu-i retin numele,dar  zic de cazul cu Mercedesul),si asta inseamna ca acel om nu are dreptul sa-si ia masina pt ca nu are bani de una noua???Traim intr-o tara saraca si intr-o tara saraca nu poti sa ceri reguli ca in Anglia(de exemplu).

punctul 2:"cred ca tu nu ai fost in vest".Nici nu-ti imaginezi tu cat de mult am fost eu plecat in vest.Daca tu consideri ca in Bucuresti aveti strazi inseamna ca tu n-ai vazut alte orase(poate doar Atena care e la fel de infecta).La partea cu uleiurile si piesele spune-mi tu un loc de unde poti cumpara Castrol original si nu "made in eu".Eu nu am vazut pe nicaieri.Cred ca tu consideri masinile SH aduse de afara la fel cu cele pe care le vezi tu la semafoare prin bucuresti,NU SINT LA FEL.Numai faptul ca de la intrare din militari faci aproape 2 ore pana in centru omori ambreiajul cat un neamt in 2 luni.Ai vazut vreodata pe tester o masina dupa ce merge 1 an in Romania.Eu am avut un Mondeo tdci cu di rosu din 2001 adus din Italia,imediat dupa ce l-am adus l-am pus pe tester si mergea beton,dupa un an nu prea mai avea viata in el,l-am pus din nou pe tester si sa vezi ce aiurea mergeau pistoanele,uzura inegala la cilindrii bla bla si toate de la motorina si uleiul DIN ROMANIA.Nu mai punem si iernile de la noi,nu mai punem si cape ploaie cand vezi o baltuta mica e de fapt ditamai gaura.Nu stiu cum speri tu ca a ta va ramane intacta atat timp cat TOATE masinile care merg mult in tara se rablagesc,in Bucuresti chiar mult mai repede decat in restul tarii.Eu iti doresc succes sa te tina dar sincer n-as crede,n-are rost sa vorbim acum,vorbim peste 2 ani daca mai vrei.

si ultimil punct:intradevar de 20000 puteai sa-ti iei Jaguar,Porsche etc,intradevar nu e normal sa stai la bloc(in Titan zici tu) si sa ai Jaguar,Porsche,Lexus etc dar sa cosideri ca un Volvo C30 e mai bun decat un Jaguar de 7-8 ani adus din vest iar mi se pare o aberatie.In general masini de genul asta fac 10-15000 km pe an pt ca nu sant masini de condus zi de zi,nu face nimeni piata cu Jaguar,iar la pret una de 2000-2001 e pe afara in jur de 10-12000 euro.Din constructie Volvo C30 e mai "vechi" decat un Jaguer,Porsche,Lexus,tehnologia si materialele folosite sant superioare,chiar daca au 8-9 ani.

Pe de alta parte desi am Volvo nu sant un fanatic al marcii,o consider o masina buna frumoasa cu un bun raport pret calitate .Atat.Sant n masini mai tari,Mercedes e peste oriunde in lume ,chiar si in Suedia,uita-te la preturi pe siteurile suedeze daca nu ma crezi.Daca tu crezi ca cei din Q7sau ML se uita la tine cu invidie esti foarte optimist,si eu ma uit la semafor la Gelly dar in nici un caz din invidie.Daca nu consideri ca una din marcile de mai sus te reprezinta,ca esti tanar necasatorit etc etc si nu ti-ar place intr-un S class ce zici de BMW seria 1?eu vorbesc tot de sh,de 20000euro luai unul full option maxim 50000km turbo diesel,fabricat in Germania pt Germania.Oamenilor cand o sa intelegeti ca ce se vinde in Romania nu prea are nici o legatura cu ce e in vest?Volvo automobile nici macar nu mai reprezinta ceea ce a fost Volvo odata,e facuta sub umbrela Ford,pe sasiu de Focus la pret de Volvo,se fabrica in Belgia si daca nu ma insel(asta nu sant sigur) motoarele diesel sant Renault.Atunci unde e superioritatea? Si sa nu va inchipuiti ca ce vie pe piata romaneasca e aceeasi marfa ca si in Germania.Volvo nu mai e aceeasi de cand i-a preluat Ford,o masina normala cu pretentii de lux.

in rest numai bine,bucurate de masina ta dar mai lasati fratilor loc si la altii nu le mai bagati idei in cap cu forta,si cei cu salariu de 200euro au dreptul la masina si fara datorii in banca.Fiecare dupa posibilitati.

Dupa cum se vede din vot doar 2 sustin taxa,fratilor santeti minoritari nu mai incercati sa va impuneti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omul acela care si-a cumparat o masina second hand si-a facut calcule ca atat poate sa-si permita incluzand in mod sigur si impozitele si taxa aferenta la acea data. Nu a visat bietul om ca peste noapte guvernul va majora taxa asa incat aceasta sa fie mai mare decat banii dati pe masina. Si sa nu omitem cel mai important lucru daca tinem asa mult ca banii sa ramana in tara: masinile deja au fost cumparate, banii s-au dus. Iar in privinta creditelor cine isi cumpara masina cu credit sa stie ca banii pe masina merg in buzunarul francezilor-in cazul Logan- iar dabanda si comisioanele tot in buzunarul strainilor, asa ca....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevarul este ca si eu cand mi-am cuparat masina sh (nu adusa de afara), am luat in calcul un buget dublu ptr cat am dat pe ea, ca reparatii si intretinere ptr urmatorul an. Oricine poate cumpara ce masina vrea, daca isi doreste cu adevarat, problema este cum o intretii, de aici problema daca cu adevarat ti-o permiti.

Ca asa, mai stiu pe unii care au cumparat masina, au platit taxa dar dupa prima revizie de filtre si ulei au tras-o pe dreapta ca nu mai erau bani de benzina.

...Dar macar a fost optiunea lor si nu le-a impus nimeni asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ sepukku  "In caz ca nu stii, ca sa faci miting iti trebuie aprobare".

WRONG!!! Evenimentele din 1989 nu au avut nevoie de aprobare!!!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau ca o spun dar tu pari ca ai ales Volvo numai din circumstante.

Eu unul ma simt vizat de "vine scadenta" si chiar nu ma simt in postura de a fi eliminat de pe drum... ca nu am de cine... Daca ar fi sa aleg o masina noua (pe care mi-as si permite-o) dintre toate modelele de volvo, mi-as lua tot un 440, tot un 1.9 td, cu full options bineinteles. Model care in banii nostrii tot pe la 25-30 de mii ar ajunge.

dar nu ma supar... vad ca in postura ta, mai sunt "N" de forumisti care au gustat din Volvo atunci cand "spiritul era in schimbare".

Dar asta e, la un momentdat... minoritatea se spune majoritatii si asa lumea "evolueaza".  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

sepuku: nici n-am zis ca dai cu parul. E optiunea ta si o respect.Normal ca-ti place c30 ca altfel nu o luai dar intelege omule ca nu e obligatoriu ca toti sa ia masini noi,si chiar daca iau mai veci pot fi masini foarte bune.Ca tot zici de Suedia,ai vazut cumva sa interzica cineva masinile vechi? Daca cunosti Stockholm dute in Karla Plan sa vezi limuzine Lincoln,Ferarri,Lamborghini si in Scarholmen(nu stiu daca am scris corect),cartier de emigranti ca au multe masini vechi si totusi nimeni nu se da superior,nimeni nu se simte inferior.In Hotorget,in centrul stocholmului e si un magazin de haine second la care se imbraca suedezi si nu e nici o rusine.La ei a chestie asa de protectia mediului e pusa in impozitul anual si nu in taxe de inmatriculare.Oricum nu vreau sa facem politica e clar ca nu santem in acelasi partid(sic) dar nu incerca sa impui o parere.Intre Romania si reala democratie e mare diferenta si acum tu pt ca esti putin mai privilegiat decat altii gandesti intr-un fel dar ce-ar fi daca pe la 40ani compania la care lucrezi da faliment sau se muta in alta tara(nu-ti doresc asta) ce o sa faci cand o sa vrei sa-ti schimbi masina,o sa fii ca nea ala?

PS urmatoarea masina a mea va fi Lexus,chiar daca stau la bloc(mai am si o casuta mica langa oras),va fi tot sh pentru ca totusi nu am atat de multi bani sa-mi permit sa-i arunc pe o masina noua la care pierd 30% din bani in primul an,plus niste revizii idioate la o masina care e beton si nu are nevoie de nimic.Apropo,nu stiu de cand ai masina,sa zicem de 6 luni,esti multumit de ea,crezi ca erai mai putin multumit daca o cumparai veche de 6 luni cu 80% din bani si scapai si de cheltuielile cu reviziile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da... si apropos de masina sh.,

Am vazut acum 2 saptamani o masina sh... de prin '99 la un pret exorbitant ptr cat e data valoarea uneia din gama ei la anul respectiv de fabricatie. Adica aproape dublu... dar era blindata.  ;D

Pentru condtille de drum din romania... nu mai zic de cele de parcare, tu ce ai alege? O masina din '08 sau una blindata din '99? Poate o sa crezi ca o dam inspre patetism dar mie alegerea imi e clara!

Edit:

Nu iti mai spun de exemplul unui drag forumist care inca nu si-a expus patania pe forum... Dupa ce a fost sifonat urat din spate de un imbecil... abia si-a recuperat masina de la reparat, de la alti cretini... ca unu i-a scapat un ciocan de la etaj direct pe capota prospat vopsita.

Expune-mi si mie acum teoria, de ce e mai bine teoria sa cumperi o masina noua in Romania... ca eu chiar nu inteleg rostul unei bijuterii, de care sa isi bata joc, baietii din reclama la "Unirea".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Traim intr-o tara saraca si intr-o tara saraca nu poti sa ceri reguli ca in Anglia(de exemplu).

eu zic ca poti si ar trebui.

ce zici de BMW seria 1?eu vorbesc tot de sh,de 20000euro luai unul full option maxim 50000km turbo diesel,fabricat in Germania pt Germania.Oamenilor cand o sa intelegeti ca ce se vinde in Romania nu prea are nici o legatura cu ce e in vest?

iar aberezi.

in rest numai bine,bucurate de masina ta dar mai lasati fratilor loc si la altii nu le mai bagati idei in cap cu forta,si cei cu salariu de 200euro au dreptul la masina si fara datorii in banca.Fiecare dupa posibilitati.

Dupa cum se vede din vot doar 2 sustin taxa,fratilor santeti minoritari nu mai incercati sa va impuneti.

Uite ca mai e unu'.  ;D Si as pune inclusiv taxa pe centrul orasului, cum e in Londra. Dar daca o pun sa o puna...100, 200 de euro...nu la misto 50 de mii. Iar banii astia sa ii bage in mijloace de transport ca lumea. Pentru ca in caz contrar, in maxim 2 ani, sistemul rutier din Bucuresti va intra in colaps. Este incredibil. Plec dimineata la ora 8, si e plin de masini, iar in trolee e GOL.

Pe de alta parte, e aberant sa iti cumperi o masina cand ai 200 de euro salariu. La fel de aberant cum este sa iti cumperi o masina mai scumpa decat casa in care stai. E aberant sa contractezi un credit cand ai 200 de euro. Dupa 20 de ani de la caderea comunismului....tot natie de cocalari am ramas....

Interesant e ca, dupa parerea mea, multi din cei care au iesit in strada cu taxa asta majorata, sunt exact cei care traiau din comertul cu masini din strainatate. Samsari parca le zice. Si cand faci minim 1000 de euro la transportul unei masini, chiar si doua trei drumuri pe luna....e normal sa iesi in strada....

Share this post


Link to post
Share on other sites

mama mama ce s-au incins spiritele !!!

eu cred ca taxa asta aberanta va fi scoasa cat de curand asa ca nu trebuie sa ne ambalam.

sepukku as vrea sa te intreb ceva. Sa luam de exemplu cazul meu. EU folosesc masina doar in weekend maxim 30-40 km pentru cumparaturi, imi mai duc fetita din cand in cand la doctor ca este f mica si in plus mai fac maxim 10-15 iesiri din bucuresti pe an (munte,mare etc). La un calcul rapid asta inseamna cam 5000-6000 km pe an. In 4 ani fac maxim 25000 dar uite las de la mine si zic 30000 km sau daca vrei las si mai mult 35000 km.

In conditiile de fata ce ar fi mai avantajos sa cumpar (te intreb pe tine fiindca ai spus ca esti economist) : un S40 din germania la 5000 euro pe care dupa 4 ani de utilizare mi-as lua foarte usor 2500 de euro sau un logan nou de 9000 euro pe care dupa aceeasi perioada de timp mi-as lua cu chiu cu vai 5000 de euro?

Pana la urma trebuie sa avem fiecare posibilitatea de a alege. Daca tu consideri ca este avantajos pt tine o masina noua este alegerea ta. Dar nu toti trebuie sa fim la fel si fiecare dintre noi trebuie sa accepte asta. Oare cum ar fi ca toti oameni sa foloseasca masini pana la 50000-60000 km si dupa sa le caseze ?! Cam care ar fi consecintele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emil Boc care era impotriva ´´taxei lu´ Tariceanu´´ a ajuns prim-ministru! Sunt curios, sa vad, daca este un ipocrit sau nu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

IN loc sa cititi ce scriu s-a retinut doar ca "eu mi permit", "masinile sh sunt proaste", "ma doare in fund de aia care n-au bani de masina noua" . "ma bucur ca i-au arestat pe unii la timisoara". Este deja penibil am scris 6-7 posturi in care e aprox aceeasi informatie si tot ce s-a retinut sunt aceste idiotenii...

La lista asta eu as mai adauga una, pe care am tot evitat-o, dar vad ca insisti. Aia cu invidia.

Come on, man, e un C30, Nu cine-stie-ce S60-70-80, nu cine-stie-ce XC. Invidioasa pe un C30 poate fi nevasta-mea, sau soacra-mea, ca o fi vazut in reclama ca masina asta intinereste babe.

Cat despre cei cu SUV-uri Q7 ML sau X5, si ceafa lata, care se uita cu jind la tine, o fac din cu totul alte motive decat cele pe care le crezi tu: probabil se asteapta ca la volan sa vada o gagicuta buna. La fel li se scoala si la un VW Beattle, si la un Fiat 500. Nu e nici un alt motiv sa invidiezi un C30 de la inaltimea aia. Get a grip to reality...

Sunt doar un tip fara obligatii si cu un venit bunicel pentru Bucuresti ...

IAR??? GATA, am inteles!!! :D

Acum serios, cred ca topicul si-a atins scopul. Forumul este IMPOTRIVA taxei, intr-un mod covarsitor, de 33 voturi impotriva a 3. Deci, putem sa ne linistim. Asta daca nu cele 3 voturi pentru taxa se considera mai speciale. Se considera?  ::)

Emil Boc care era impotriva ´´taxei lu´ Tariceanu´´ a ajuns prim-ministru! Sunt curios, sa vad, daca este un ipocrit sau nu!

Din taxa opresiva acum devine sursa la buget. Nu-i problema, stampila e pusa, scopul (guvernarea, de!) este atins. Ne vedem peste 4 ani. Oricum, Boc a facut altele si mai si, cum ar fi coalitia asta dubioasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Forumul este IMPOTRIVA taxei, intr-un mod covarsitor, de 33 voturi impotriva a 3. Deci, putem sa ne linistim. Asta daca nu cele 3 voturi pentru taxa se considera mai speciale. Se considera?  ::)

Da, din 2000 membri, 36 au votat voiosi la acest sondaj...

Forumul... cam tace cu privire la acest subiect (ca si la multe altele). Explicatia e simpla, avem masini, nu dorim sa cumparam altele in urmatoarele 2 zile, asa ca, ne doare in motul de la basca. Si e normal sa ni se falfaie, pentru ca, avem alte probleme, stresuri zilnice (serviciu, familie, copil, etc.) nu sa ne pese de "gaselnitele" unui guvern-parlament-sau ce ma-sa o fi. Ca nici guvernului nu-i pasa de 383,57  "soferi" care protesteaza in strada, din care 89,4213% sunt samsari, iar restul sunt,  ;) , parerea mea, niste "amarati" mai mult sau mai putin care si-au facut niste calcule, asa cum zicea cineva mai sus iar governul le-a dat peste cap.

Dupa parerea mea asta e singura problema cu noua taxa este ca a fost aplicata de pe o zi pe alta. Atat. In rest, chiar daca nu sunt de acord cu fiscalitatea (excesiva) a acestui stat, consider ca astfel de masuri trebuie luate, insa nu pentru a descuraja "amaratul' care-si ia un golf din 1994 cu 2500 euro (golf care e muuuult mai dotat si mai safe decat o dacie din 1999) ci pentru a-l descuraja pe ala care aduce 20 de masini ( sa le zic copturi ?!) d-astea si le tine prin parcarile supermarketurilor cu hartia in geam ca sunt de vanzare, iar dupa ce vinde una, doua, zece bineinteles ca nu se gandeste sa plateasca vreun un impozit pe profit. Asta ar trebui sa fie scopul acestei taxe, (ca treaba cu mediul oricum e abureala) o oarecare combatere a comertului mai mult sau mai putin ilicit cu masini sh.

Cu riscul sa ma repet, parerea mea !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now