contdezactivat

TAXAAA remajorata!

Sunteti de acord cu majorarea cu 300% a taxei de poluare?   64 votes

  1. 1. Sunteti de acord cu majorarea cu 300% a taxei de poluare?

    • Da!
      4
    • Nu!
      57
    • Ma abtin/Nu ma intereseaza.
      3

Please sign in or register to vote in this poll.

197 posts in this topic

Din cate stiu, exista o prevedere ca din anul 2010 nu mai pot circula masinilor noneuro, iar cativa ani mai tarziu se va trece direct la minim euro2 sau 3. Eu spre ex mi-am vandut asta vara Dacia, pe care o tineam ca imi era draga, tocmai pt ca nu as mai fi reusit sa o vand mai tarziu. Si oricum sa o fac masina de colectie ..... parca nu prea imi suradea ideea.

Sustin si eu ce a spus muadDib, caci si eu am mai spus acelasi lucru dar altfel. Cei de la ITP ar trebui sa impuna aceste limite ale calitatii tehnice ale masinilor. Iar daca o masina din 1960 (non-euro) le indeplineste, de ce sa platesti o groaza de bani doar pt ca are sau nu euro? Daca e buna tehnic sa mearga pe drum si respecta o oarecare limita de poluare, ar trebui sa aiba un impozit mult mai mic decat o masina euro 4 care „curge†si scoate fum (un adevarat pericol public in acest caz).

Sustin existenta unei taxe, insa aceasta sa fie aplicata corect, si nu dupa interesele unora. Daca ar exista o astfel de taxa, cu siguranta Loganul ar dispare din peisaj in scurt timp daca nu se va imbunatati.

Din pacate aceasta taxa se aplica doar autoturismelor si nu oricarui tip de auto. O alta chichita a legii care demonstreaza clar interesul care a stat la baza emiterii ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa fim nevoiti sa ne apucam sa vindem pentru ca criza asta o sa fie groaznica si o sa dureze cel putin cativa ani.

Cine spune asta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

de la mine n-are sa vada vreodata taxa de inmatriculare pe masina mea . sic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca m-am enervat si voi scrie cel mai lung mesaj din istoria acestui forum - pentru cine are rabdare sa citeasca !

Trezirea !  Nu o mai aburiti cu "ce buna e taxa asta".

Suntem o tara IN CURS DE DEZVOLTARE si deci intai trebuie sa ne dezvoltam , apoi sa ne plimbam in masini noi, sint destui care umbla in Q7 si stau in garsoniere in ferentari !

1) Se plateste impozit pe masina , rovinieta, asigurare, taxa imatriculare, accize carburanti, etc: UNDE sunt parcariile, unde sunt strazile asfaltate, unde sint autostrazile si centurile oraselor ? Ca de borduri ne-am saturat !

2) Daca tariceanu era baiat destept, gandea o lege in care cetateanul normal sa poata achita un avans modic pentru o masina si in colaborare cu bancile puneau la punct un sistem de rate la fel de modic pe o perioada foarte lunga si sa incurajeze sistemul buy back; adica, unul care are doar 3-4 mii de euroi, sa-i dea avans pentru masina si sa plateasca o rata de 50-80 de euro pe o perioada de 15-20 de ani, iar dupa 2, 5 , 6 , 10 ani, se duce, preda masina si ia una noua de la acelasi producator.

3)Inaintea alegerilor, nesimtitii...adica politicienii, vorbeau despre anularea taxei auto...fiind nelegala si neconstitutionala. acum, dupa alegeri, fara nici o anuntare prealabila, taxa se tripleaza! este o nesimtire si o aroganta fata de populatia tari, iesita din comun ! Sunt curios ce se intampla daca anunta ca se tripleaza taxa.....inainte de alegeri???

4) Referitor la maÅŸinile din sistemul sanitar, transport, constructii, salubrizare, si alte o gramada de camioane (rable): daca conduci in spatele lor nu vezi pe unde mergi la cat fum emana (dar sefii acestor institutii in frunte cu politicienii se plimba in masinii de zeci-sute de mii de euro)! Ce euro - AFRO frate ! Intai ar trebui sa se faca ceva cu acestea si pe urma sa se vorbeasca de masinile din afara care polueaza.

Deci mai lasati-ma cu poluarea masinilor sh de-afara. Daca ITP-ul si RAR-ul si-ar face treaba EXEMPLAR(fara spagi si alte atentii grase,sau scrie in cartea masinii euro 3 dar ei o pun la euro 2,etc), masinile care nu ar corespunde NU AR CIRCULA si cu asta basta ! Stai cu bmw-ul de 2000 de euro in fata blocului ca scoate fum, nu are frane, etc.DECI NU AI DREPTUL SA CIRCULI CU EL ! Dar sacul e gol-Statul nu mai are bani asa ca hopa, mai marim taxele - ca si-asa nu prea avem ! Au cheltuit banii pe alegeri si acum vor sa scoata de la noi! La RO dobinda la banca 20% -30% iar in germania e 4% , aici iti faci masina praf de la vama pana la Bucuresti iar in UE adormi la volan (chiar si la volanul rablelor, bineinteles).

5)Pentru cei care-si permit masinii de j-de-mii de euro: in Romania - la ce "drumuri" avem e ca si cum ai circula cu masina printr-un mare gunoi ! Doar ca sa arati ca poti-sau sa scrii aici pe forum "aoleo,am dat intr-o groapa, mi-am gasit-o busita,m-a lovit mistretul-cainele-vaca de pe autostrada, etc). Bravo voua ! Unii insa prefera sa mearga cu o masina mai saraca( ca sa nu sufere cind o gasesc varza in fata blocului) in valoare de 3-5 mii eur, prin acelasi mare gunoi din tara,nu ? Sa suplimenteze autobuzele, metrourile, tramvaiele (unde-in mediul rural :) ?!) ca sa nu se mai circule in conditii animalice intr-o capitala sau tara europeana ! Sa bage banii in ceva odata care sa se vada ! Bine ca fac culoar special pentru biciclete.. mai bine largeau inca 1 metru strada !

6)Rahatul ala de premier isi protejeaza actiunile care le are la renault si citroen...nu locurile de munca ale oamenilor de acolo... Si daca salariatii de la dacia au un salariu in jur de 1200-1500 ron pe luna si iau 75 la suta din salariu si stau acasa cu p**a in mana, calculati si voi cam ce banuti iau MOCA fara sa faca nimic...de-asta e loganul de rahat la pret de limuzina in romania si nu la pretul real de o supernova eventual...Stai sa inceapa sa cada, reviziile daca nu dai spaga nu le faci cum trebuie,rugina maninca din ea in 2 ani, mi-e sila! - deh, la asa tara asa masina. Sa scada pretul la conservele astea pe roti si poate vor vinde mai multe !

7) De ce nu anunta ca mareste alocatia la copii de 3 ori si sa o aplice peste noapte sau pina pe 15 decembrie - asa rapid, ca si aceasta taxa stupida ? Unde s-a mai auzit in europa sa dai o lege peste noapte ? Cand a intrat legea asta in vigoare (1 iulie 2008) s-a asteptat 6 luni, macar 3 luni sa fi lasat oamenii sa si inmatriculeze masinile cumparate, unii facind credit pentru ele...Ii doare de poluare - atunci haidem la impadurit hectarele defrisate si vandute irational!  Mi se pare inadmisibil ca dupa ce mi-am facut niste calcule intr-un context legislativ sa ma trezesc in mai putin de 3 luni de zile dat absolut peste cap de capriciile unui guvern tembel si iresponsabil. O legislatie oscilanta fugareste investitorii si nu masinile sh luate din afara. Intr-un singur an aceasta aberatie de taxa s-a modificat de 3 ori !

Mai ieftin ar fi sa platim un asasin sa-l reduca la tacere pe vagabondul asta de viitor ex-premier. Chiar nu poate dormi noaptea din cauza taxei auto ? Ce atata graba pe ultima suta de metri, peste noapte ?

Deci: nu sunt contra unei taxe de poluare anuale calculata JUST in functie de emisiile masinii. Nu problema e ca se aduc masini second-hand, problema e ca s-au dat bani de la Europa sa se creeze infrastructura, drumuri, sosele, poduri,pasarele, etc si banii s-au dus pe vilele si vietile politicienilor, prin firmele lor s-au plimbat fondurile europene, si nu avem nimic din ce ne-au propus si ne-au finantat europenii. Taxa asta trebuia sa fie anuntata cu cel putin 6 luni, nu sa ia prin surprindere pe toti cu 2 saptamani inainte, deci acceptam sa fim inca o data batjocoriti pe munca si banii nostri...ma uitam acum la stiri si am vazut in Grecia mii de oameni au iesit in strada pt ca un politist a impuscat un tanar de 15 ani. La noi, tot romanul doarme - sau scrie pe bloguri impresii...Doar cel satul nu-l crede pe cel sarac, asa e poporul asta...

Mesaj pentru guvern:

BAI GRASILOR, VRETI CIOLANUL ? ADUCETI BANI DE ACASA - LUATI METROUL - FACETI DONATII LA BUGET DIN FURACIUNILE PE CARE LE-ATI FACUT, CA VINE CRACIUNUL SI NU AVEM PE MASA PORTOCALE LA COPII ! POATE AR TREBUI SA VA PUNEM PE VOI PE MASA !

SAU DACA AVETI TUPEU SA CREDETI CA TOT CE FACETI E PENTRU BINELE POPORULUI, VENITI FARA GARDA DE CORP LA PLIMBARE PRIN SALAJAN !

Deci Trezirea !  Sa nu mai vad aberatii cu "ce buna e taxa asta". Cind totul va merge ca pe roate, Legal pentru toata lumea in tarisoara asta, cind voi vedea o gramada de initiative paralele cu aceasta taxa pentru a reduce poluarea, atunci va fi buna taxa asta. Slabe sanse, insa...

Astept replici acide, ca de obicei.

Acelasi Matrixxx - si foarte bun dar si foarte rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine zis Matrixxx.

Legat de utilitatea achizitionarii unei masini mai fatoase... Dupa cum majoritatea stiti, nu a trecut nici o luna de cand mi-am vopsit partea din spate a masinii. Surpriza; saptamana  trecuta am gasit-o in parcare cu bara din spate stearsa.

Ce nesimtire de vita incaltata pe ala care mi-a lovit-o si a fugit. Sunt un om calm si ma aprind greu de obicei... dar daca imi dau seama care e amiba care a facut asta, nici un cuvant nu o sa ii spun. Pe tacute ii dau, cate zile-s intr-un an... asa cum a facut si el cu masina mea.  :evil5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@matrix cred ca daca nu voiai sa-ti iei volvo-ul ala din 95 nu faceai atata galagie.

parerea mea ::)

De ce nu fac galagie cei care deja au masini inmatriculate? Ups...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrix are drepatate.

Si eu sunt revoltat mai ales pe faptul ca romanii dorm si comenteaza intre ei, dar cand vine vorba de iesit in strada toti au ceva de facut, trebuie sa mearga undeva. Ar trebui iesit in strada, desi pt. inceput nu va rezolva nimic, macar sa aratam politicienilor ca mai e cineva in tara asta si sa nu-si mai bata atata joc de noi.

Cu timpul, daca iesim la in strada la fiecare tampenie a lor, sunt convins ca incet se vor remedia problemele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

roskat, observ cu tristete ca nu ai inteles nimic din ce m-am straduit sa scriu pentru aceasta tema...pentru acest forum...

Asta e. Nu am nimic cu tine, stai linistit. Ia-ti o cana de cafea, uitat-te la stiri si aproba toate legile pe care le da acest guvern ageamiu, agramat si nesimtit - ca tu nu faci "galagie" ca si mine, tu ai deja masina inmatriculata.

Ai mincat, te-ai saturat - ce-ti pasa tie ca in tara e foame, nu ?...

http://www.trilulilu.ro/buerebista/256edf7221722b

Share this post


Link to post
Share on other sites

@matrix cred ca daca nu voiai sa-ti iei volvo-ul ala din 95 nu faceai atata galagie.

parerea mea ::)

De ce nu fac galagie cei care deja au masini inmatriculate? Ups...

Cei cu masini inmatriculate fac galagie. sint convins de asta. dar nu vrem sa umplem forumul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

roskat, observ cu tristete ca nu ai inteles nimic din ce m-am straduit sa scriu pentru aceasta tema...pentru acest forum...

Asta e. Nu am nimic cu tine, stai linistit. Ia-ti o cana de cafea, uitat-te la stiri si aproba toate legile pe care le da acest guvern ageamiu, agramat si nesimtit - ca tu nu faci "galagie" ca si mine, tu ai deja masina inmatriculata.

Ai mincat, te-ai saturat - ce-ti pasa tie ca in tara e foame, nu ?...

http://www.trilulilu.ro/buerebista/256edf7221722b

Really?

Ieri am depus actele la finante, si maine ma duc sa o inmatriculez si in loc de 304euro dau 912

Nu am inteles nimic? Pai era vorba doar te taxa iar tu ai generalizat la tot ce intampla in tara asta.

@adrian.mares ma refeream la iesirile in strada si la galagia de la politie. Nu am vazut nici o masina inmatriculata la protestele din brasov, timis si unde au mai fost. doar 2-3 taximetristi care sigur aveau si eu masini neinmatriculate

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce nu fac galagie cei care deja au masini inmatriculate? Ups...

Maestre, AM MASINA INMATRICULATA. Si fac galagie! Desi, cum ma batea gandul sa o schimb, mi-ar conveni sa fie taxa mare, ca mi-ar creste pretul la ea (asta fiind PRINCIPALA motivatie a celor care sustin taxa, si care se ascund in dragoste de mediu de ti se rupe inima cand ii auzi)

BRAVO MATRIXXXX!!

Daca vreti dragoste de mediu, incetati sa mai aruncati toate gunoaiele cand veniti la munte la gratare. Simplu. M-am saturat sa vad copii din Sinaia cum sunt mobilizati patriotic de profesori sa stranga tot ce arunca cei cu SUV-uri Euro5 pe Drumul Cotei sau prin poienile din zona.

Iar despre taxarea oficiala pt. mediu, ei bine, pt. cine nu stiu, ea EXISTA deja, inclusa in pretul carburantului. Aici e magaria maxima. Pt. ca taxa aia o platim deja la fiecare litru. Si asa e normal: Daca ai motor mare si consuma mult, platesti mult. Daca ai motor mic dar mergi mult, platesti mult. Daca esti ecologist si ai masina doar pt. urgente (ca poate stai la mama dreaq intr-o cabana), in rest margand cu bicicleta sau pe jos, platesti putin.

Chiar: de ce o masina de taxi care merge 24h/zi, cu 3 schimburi de soferi, plateste aceeasi taxa (daca nu mai mica, ca poate e Logan de 1.4) ca mine care merg cu masina de 2 ori pe zi, cand duc/aduc copilul de la gradinita? Daca aplici taxa pe poluare, intai afla corect cat polueaza masina respectiva.

Cat despre politicieni, chestia cu asasinul e de folosit. Insa la mai multi, poate face o reducere de grup. Inclusiv Base care a venit cu ELICOPTERUL sa planteze un pom. Cam cat a poluat elicopterul ala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maestre, AM MASINA INMATRICULATA. Si fac galagie! Desi, cum ma batea gandul sa o schimb, mi-ar conveni sa fie taxa mare, ca mi-ar creste pretul la ea (asta fiind PRINCIPALA motivatie a celor care sustin taxa, si care se ascund in dragoste de mediu de ti se rupe inima cand ii auzi)

BRAVO MATRIXXXX!!

Daca vreti dragoste de mediu, incetati sa mai aruncati toate gunoaiele cand veniti la munte la gratare. Simplu. M-am saturat sa vad copii din Sinaia cum sunt mobilizati patriotic de profesori sa stranga tot ce arunca cei cu SUV-uri Euro5 pe Drumul Cotei sau prin poienile din zona.

Iar despre taxarea oficiala pt. mediu, ei bine, pt. cine nu stiu, ea EXISTA deja, inclusa in pretul carburantului. Aici e magaria maxima. Pt. ca taxa aia o platim deja la fiecare litru. Si asa e normal: Daca ai motor mare si consuma mult, platesti mult. Daca ai motor mic dar mergi mult, platesti mult. Daca esti ecologist si ai masina doar pt. urgente (ca poate stai la mama dreaq intr-o cabana), in rest margand cu bicicleta sau pe jos, platesti putin.

Chiar: de ce o masina de taxi care merge 24h/zi, cu 3 schimburi de soferi, plateste aceeasi taxa (daca nu mai mica, ca poate e Logan de 1.4) ca mine care merg cu masina de 2 ori pe zi, cand duc/aduc copilul de la gradinita? Daca aplici taxa pe poluare, intai afla corect cat polueaza masina respectiva.

Cat despre politicieni, chestia cu asasinul e de folosit. Insa la mai multi, poate face o reducere de grup. Inclusiv Base care a venit cu ELICOPTERUL sa planteze un pom. Cam cat a poluat elicopterul ala?

Macar tu sustii taxa cat de cat.

Referitor la poluarea in natura ai dreptate...dar nu stiu cat afecteaza stratul de ozon o raba non-euro si cat afecteaza un bidon aruncat pe iarba. Ne plangem ca avem verile de 40++ grade si ca nu avem zapada de craciun dar ne luam masini non-euro ca si asa is ieftine...

Ca o mica completare:

De ce in centrul austriei nu ai voie cu masini mai vechi de euro4????

Cine nu are bulina verde cu D4 nu intra in centrul Austriei.

iar la nivel de tara parca era euro 3 sau d3 (care nu e tot una cu euro3)

Nu cred ca daca s-ar introduce si la noi asa ceva ar fi un lucru rau

Share this post


Link to post
Share on other sites

tuata lumea ar trebui sa protesteze impotriva acestei taxe...fie ca are sau nu masina de inmatriculat! ar trebui sa fim revoltati de ideea de nedreptate! in america benzina e 1.5 $/ galon...aia de unde dracului au bani de autostrazi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

tuata lumea ar trebui sa protesteze impotriva acestei taxe...fie ca are sau nu masina de inmatriculat! ar trebui sa fim revoltati de ideea de nedreptate! in america benzina e 1.5 $/ galon...aia de unde dracului au bani de autostrazi?

Toata lumea ar trebui sa se opuna sa fim bataia de joc a politicienilor.

La ei asa au fost gandite de la inceput si iar si-au dat seama ca daca vor sa se dezvolte trebuie sa dezvolte infrastructura. La noi sunt cateva firme mari de masini care ne-au evitat din cauza drumurilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord. Undeva pierdem esenta taxei. Nedreptatea!

Si masina mea e inmatriculata si nu am de gand serios sa merg dupa alta masina in viitorul apropiat.

Dar imi place sa stiu ca daca ma decid vreodata, voi avea de ales.

Repet: nu automobilele sunt factorii determinanti in poluare. Cred ca nici pe locul 3-4, nu sunt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu repet:nu sunt contra unei taxe de poluare anuale calculata JUST in functie de emisiile masinii. Insa aceasta taxa URIASA nu se scoate asa, peste noapte - intr-o tara unde limita de tolerare a populatiei este dusa spre extrem ! 300% asa, brusc - macar o faceau si ei in pasi mici, asa cum nu mai revolta pe nimeni ca acum putin timp in urma observa ZILNIC pretul benzinei majorat la pompa cu un ban, 2, 3, etc... Dar asa, nu se poate. E o palma (ultima, sper) grosolana peste obrazul romanului contribuabil la laptopurile-birourile de mahon-limuzinele-etc. ale guvernului acesta nesimtit ! Una doua TAXE TAXE TAXE si nimic nu fac cu banii luati pe ele, mama lor de cretini si cu cei care ii aproba ! Na, ca am zis-o !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca pana nu se duce dracu generatia de comunisti si pana nu se face o revolutie de mentalitate nu iesim din rahat. Romania poate creste NUMAI prin educatie si culturalizare.

Asta se va intampla peste 100 ani .... daca se va intampla

E o palma (ultima, sper) grosolana peste obrazul romanului contribuabil la laptopurile-birourile de mahon-limuzinele-etc. ale guvernului acesta nesimtit !

Dream on. Nu e ultima...ba chiar as putea spune ca e prima. Banii veniti de la UE or sa determine dragii nostii conducatori sa impuna niste taxe peste noapte cum a fost si cea de inmatriculare ca deh...are balta peste

Share this post


Link to post
Share on other sites

Loganul s-a vandut in draci si in Romania si in lume. Pentru ca este o masina buna.

Pai atunci de ce nu iti iei Logan?

Cred ca pana nu se duce dracu generatia de comunisti si pana nu se face o revolutie de mentalitate nu iesim din rahat. Romania poate creste NUMAI prin educatie si culturalizare.

Aici suntem de acord. Taxa e impusa de comunisti, deci odata cu disparitia lor, paote scapam si de ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate traim intr-o tara plina de smecheri care se descurca, prosti care se preteaza la orice pentru doua scame de spaga asa ca faza cu RAR-ul la sange si verificarile anuale corecte nu se poate aplica si nu se va putea in veci. Singurele care se pot aplica sunt taxele de kko pe care le platim in fiecare zi la orice pas ca suntem fortati de imprejurari si nu din constiinciozitate si simt moral.

Caz concret:

Un sofer la mine in firma cu o masina la ITP, suna, sefu trebuie sa-i dau astiua 250 lei ca am cauciucurile pe fata tocite si nu-mi trece masina.

Boul de la ITP trecea o masina fara cauciucuri pentru 250 lei, iar boul meu de sofer in loc sa-l duca capul ca-i mai ieftin sa ia doua cauciucuri sa aiba pe masina ar fi preferat sa dea banii. Astia suntem si asta este mentalitatea "castigatoare" care ne guverneaza.

Faza cu paradisul fiscal este foarte raspandita si in Romania, un SRL micut intr-o cutie postala din Cipru si ai carat banii de impozite acolo, platesti 3% cipriotilor, nimic guvernului Roman si gata. Nu trebuie sa fi rezident in Monaco. Ati fi surprinsi sa aflati cate firme de intermediere sunt si cati mari investitori care apar la TV si nu mai pot de bunastarea si propasirea tarii au taxe platite la stat 0 pentru ca le cara in Cipru, exemplu Dinu Patriciu si altii ca el.

Sepukku si-a luat C30 pentru ca a putut si este o masina mai buna decat Logan-ul, care-i problema, ne intoarcem la vremurile apuse unde toti aveam aceeasi masina dar de culori diferite? Noaptea da din picioare si are cosmaruri ca vin sa-i ia masina din parcare ca are rate lunare de platit, stiati asta?

Eu am avut Dacia 1300, Aro, Dacia 1310, Dacia 1307 -2 buc, Cielo, Peugeot si acum XC70 care daca nu mi-l ia leasingul inapoi (si eu dau din picioare noaptea la greu) o sa-l mai tin o vreme, daca nu imi iau Logan, care-i problema, atat pot atat cumpar.

@sepukku, nu te grabi cu lehamitea ca esti tanar, stai sa ai probleme adevarate si abia apoi...........lehamite.

Si nu sunt de acord cu taxa, dar nu votez pentru ca nu pot sa fiu de acord cu aducerea tuturor gunoaielor din vest fara nici o minima "sortare" a lor, le-am golit cimitirele de masini, nu mai au saracii nemti ce sa toace la fier vechi, dupa ce ne-au dat toate zdrentele ca haine de mare valoare (haine SH) acum ne dau si ruginiturile lor. Aia in Marea Britanie toaca la fier vechi CATEVA MII de masini zilnic, nemtii sufletul, ca nu mai au, sunt la noi pe strada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now