contdezactivat

TAXAAA remajorata!

Sunteti de acord cu majorarea cu 300% a taxei de poluare?   64 votes

  1. 1. Sunteti de acord cu majorarea cu 300% a taxei de poluare?

    • Da!
      4
    • Nu!
      57
    • Ma abtin/Nu ma intereseaza.
      3

Please sign in or register to vote in this poll.

197 posts in this topic

Mie imi pare ciudata si categorizarea de rable, masinilor aduse de afara si care nu sunt intr-o conditie tehnica tocmai buna. Orice se poate repara si uneori e preferabil sa repari ceva, atunci cand poti tu si nu sa platesti rata atunci cand vrea banca.

Consider ca industria autohtona trebuie sustinuta dar era suficient formula vechii/actualei taxe. Si atunci cand s-a introdus "taxa de poluare" a fost acelasi motiv: "sa sustinem industria autohtona". Acum nu mai e de ajuns? Asta ar trebui sa dea de gandit. Si nu restrangerea libertatilor ceteateanului e solutia.

Plus ca, daca unele masini aduse de afara, chiar circula in conditia de rabla pe sosele patriei, nu e vina posesorului in primul rand. Tot autoritatile statului nu isi fac treaba; spagile curg pe la rar, itp, politie, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In conceptia guvernantilor, orice masina iesita din show-room este rabla. O masina de 3 ani, luata de noua in Germania in 2005, odata adusa in Romania este automat rabla :D

Am masina inmatriculata in Romania, din 2001 si nu sunt de acord ca masina mea e rabla! Cu atat mai putin surorile ei din Germania! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici o masina de colectie nu poate fi considerata rabla. Eu as propune sa fie luata in considerare nu neaparat norma de poluare, ci efectiv poluarea care o realizeaza o masina. Pe langa asta, cred ca ar trebui ca RAR-ul sa aiba in vedere si starea tehnica a unei masini, si tot legata de asta sa se faca si taxarea.

E cel mai corect sa taxezi o masina in functie de ceea ce vrei sa elimini (poluarea si starea tehnica), si nu in functie de faptul daca e SH sau noua (cum face Tariceanu). Si daca ar aplica aceasta taxa la orice masina, fie ea noua sau SH, cred cu siguranta ca s-ar improspata parcul auto din Romania cu masini calitative.

Totodata ar fi bine ca aceasta taxa sa fie rezonabila dar suficienta pentru a descuraja (re)inmatricularile de rable adevarate. Pierderea ar fi a celor ce nu au deloc grija de masinile lor.

Ce e trist insa..., drumurile noastre toate......care parca te indeamna sa nu iti iei o masina buna ca sa nu te doara la inima cand scoti mereu si mereu banuti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur ca Domnul Tariceanu a facut acest pas mare " Ca prea s-a umplut Romania de Rable "[

adica eu am cumparat o rabla?

s80 euro3

si crezi ca o sa dau6000 euroi lui tariceanu?

aia sa o creada el

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca in curand nu vom mai avea a ne teme de taxa. Au castigat ai nostri tovarasi !?!? PDL cu PSD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In tari ca dubai, kuweit, arabia saudita, iran s-a plecat de la impunerea standardului euro2.

Mie imi pare de bun simt. Plus ca tarile astea nu sunt "floarea cea vestita a intregului apus".

La noi e interesul mare... si atat. Nu are nimic legatura cu bunul simt. Plus ca: banuiesc ca pe oricine nintreb acum ce parere are despre cineva care aduce un oldtimer pe care vrea sa il inmatriculeze intr-un final, nimeni nu va avea nimic de obiectat. Plus ca o masina clasica in adevaratul sens al cuvantului, ar trebui incadrata la patrimoniul national. Si pe buna dreptate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

s-a triplat de azi taxa...

si uite asa in loc de 380 euro dau 1200  :'(

totusi...sustin taxa. daca am dat 15 mii euro pe masina mai dau si 1200 pe inmatriculat

cei cu golf 2-3, passat vechi si alte "masini" sa plateasca 10.000 euro taxa sau sa nu se poata inmatricula masini sub euro 3

life go on...

Share this post


Link to post
Share on other sites

de exemplu, vroiam sa aduc "masina" asta - cu 3500 de euro... Am pus ghilimele pentru ca e o "masina", cum consideri tu, draga Roskat care sustii aceasta taxa imbecila...

http://www.blocket.se/vi/19160168.htm?ca=23_11_s

Inca nu vreau sa intru in polemici cu membrii forumului, sint prea nervos momentan pentru asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de exemplu, vroiam sa aduc "masina" asta - cu 3500 de euro... Am pus ghilimele pentru ca e o "masina", cum consideri tu, draga Roskat care sustii aceasta taxa imbecila...

http://www.blocket.se/vi/19160168.htm?ca=23_11_s

Inca nu vreau sa intru in polemici cu membrii forumului, sint prea nervos momentan pentru asa ceva.

Pentru simplu fapt ca e volvo asta nu inseamna ca nu polueaza. E o masina de 13 ani in pana mea.

Sustin taxa pentru masinile vechi <euro 3, pentru masinile euro4/5 mi se pare o tampenie dar in fine ...

Imi pare bine ca se mai reduce numarul "masinilor" care sunt aduse din germania la maxim 2000 euro

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Imi pare bine ca se mai reduce numarul "masinilor" care sunt aduse din germania la maxim 2000 euro

Si crezi ca acel roman care si-ar fi adus masina de maxim 2000 eu va merge in noile conditii cu bicicleta?  ???

Nu. Va continua sa mearga cu Dacia berlina din 80. Care, eu fiind mai stupid, nu imi dau seama cu ce e mai superioara unui Opel Corsa 93-95, unui VW Golf III, unui Audi 80-B4, BMW E34-E36, etc.

Cat timp s-au putut aduce masinile la 2000 EU, au disparut Daciile de pe sosele. Acum or sa revina in forta. Mare rezolvare si cu taxa asta...

Solutia, dupa mine, e simpla:

Lasa omul sa isi aduca ce masina vrea (si aici sunt unii sceptici, care cred ca isi vor aduce unii cazane din '70-'80, nestiind ca in Germ. au acelasi pret ca cele din '90, deci nimeni nu isi va cumpara ceva mai vechi si fara existenta pieselor de schimb, cand la aceeasi bani poate sa isi cea ceva mai nou), dar educa/forteza/impune o verificare tehnica periodica asa cum trebui. Baga lege ca luarea ITP pe spaga sa fie pedepsita cu inchisoare, si pt. inginer, si pentru solicitant.

Astfel, daca unul vrea sa isi ia un cazan de afara, care nu mai corespunde tehnic si optic, nu v-a mai putea merge cu el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si crezi ca acel roman care si-ar fi adus masina de maxim 2000 eu va merge in noile conditii cu bicicleta?  ???

Nu. Va continua sa mearga cu Dacia berlina din 80. Care, eu fiind mai stupid, nu imi dau seama cu ce e mai superioara unui Opel Corsa 93-95, unui VW Golf III, unui Audi 80-B4, BMW E34-E36, etc.

Cat timp s-au putut aduce masinile la 2000 EU, au disparut Daciile de pe sosele. Acum or sa revina in forta. Mare rezolvare si cu taxa asta...

Solutia, dupa mine, e simpla:

Lasa omul sa isi aduca ce masina vrea (si aici sunt unii sceptici, care cred ca isi vor aduce unii cazane din '70-'80, nestiind ca in Germ. au acelasi pret ca cele din '90, deci nimeni nu isi va cumpara ceva mai vechi si fara existenta pieselor de schimb, cand la aceeasi bani poate sa isi cea ceva mai nou), dar educa/forteza/impune o verificare tehnica periodica asa cum trebui. Baga lege ca luarea ITP pe spaga sa fie pedepsita cu inchisoare, si pt. inginer, si pentru solicitant.

Astfel, daca unul vrea sa isi ia un cazan de afara, care nu mai corespunde tehnic si optic, nu v-a mai putea merge cu el.

Sunt multi care nu au masina si isi cumparau masini <2000 euroi

cat despre dacii...nu cred ca sunt prea multi care gandesc asa. Imi vand dacia cu 12 mil, mai pun 20 min si-mi iau golf 2, sau mai rau cum spuneai tot tu "Acum or sa revina in forta". Pai crezi ca romanul are 2 masini? Dacie + straina la <2000 euro? si straina o lasa in curte ca n-are bani s-o inmatriculeze si iese tot cu dacia?

nici mie nu-mi convine ca dau cu 800 euro mai mult dar asta e. n-ai ce face

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca mai bine o dacie, care cam orice proprietar stie ce poate, decat o masina (nu ma pricep la exemple) veche cu abs (dar care nu merge), cu airbaguri (dar sarite), optiuni pe care cineva le plateste desi nu sunt si se crede superman in noua masina, pana la proba contrarie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super! :D Imi plac exercitiile de gandire logica, ma stimuleaza.

Aia care nu au masina, dar au un 2000 EU in buzunar, crezi ca ii vor investi in bicicleta de acum incolo? Sau isi vor lua orice gioarsa inmatriculata care va si gasita de acum incolo prin targuri? Si nu cumva aia va fi Dacia berlina cu bord de CN?

Pentru ca DA, multi care si-au luat masini din Germ. ieftine, au avut inainte berline vechi, pe care insa nu au putut sa le vanda. Eu stiu o gramada prin curtile vecinilor. Si care vecini abia asteapta taxa majorata, sa le scoata la vanzare. Adica din nou pe sosele

In rest, ai sa razi, dar avem ce face. Putem incepe prin a nu ne mai lasa asa calcati in picioare. Putem sa ne impunem si sa terminam cu birurile si taxele care apasa tara asta de sute de ani, pe vremea cand era un pashalâc. Putem sa ne intoarce impotriva guvernelor care in loca sa tina cu Romanii, tin doar cu propriul buzunar.

Cred ca mai bine o dacie, care cam orice proprietar stie ce poate, decat o masina (nu ma pricep la exemple) veche cu abs (dar care nu merge), cu airbaguri (dar sarite), optiuni pe care cineva le plateste desi nu sunt si se crede superman in noua masina, pana la proba contrarie.

;D:D;D

Nu, serios, tu chiar crezi ca o Dacie berlina (cu mecanica anilor '68) e superioara unei masini nemtesti din anii '90?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu mai comentez nimic....dar nu ai dreptate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, serios, tu chiar crezi ca o Dacie berlina (cu mecanica anilor '68) e superioara unei masini nemtesti din anii '90?

Nu asta era ideea, poate nu m-am exprimat cum trebuie.

Ca si exemplu: am un prieten care si-a luat opel, model mai vechi (nu stiu anul), ieftin si bazat ca are abs. De 2 ori a intrat in curul lui altu si se tot mira de ce nu a intrat abs-ul. In fine, nu conteaza.

Ca si idee si eu sunt impotriva taxei noastre de impozitare si mi se pare extrem de prost aplicata. Dar totusi sa nu uitam ca masina e considerata un lux, iar cei care si-o permit nu cred ca ar trebui pusi in pericol de altii care vor dar nu pot. Cand aveam dacie stiam ce poate si din cauza asta nu ieseam din oras cu ea, dar vad o gramada de masini pe drumuri care nu mai au ce cauta acolo si nu doar dacii.

Si iara cred ca nu toate masinile nemtesti din anii 90 mai au ce cauta pe strada, cu toata mecanica lor superioara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vand Dacie berlina  ;D Ce daca polueaza si maninca 1 l ulei /100km??? Este inmatriculata, deci este mult mai buna decat golf 3 din 1996 care este o "rabla" nemteasca si este euro 2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crezi ca mie imi convine sa vad masinile alea vechi pe strada? Dar le prefer ororilor care sunt deja inmatriculate in tara, si sunt protejate de taxa lu' peshte...

Cat despre prietenul tau cu ABS-ul, zii ca e varza. Si, daca a facut de 2 ori aceeasi prostie, sa isi dea foc la permis si sa se apuce de altceva. Spune-i ca de multe ori ABS-ul nu micsoreaza distanta de franare, ci doar iti ofera un grad de manevrabilitate in momentul franarii. Daca vrea sa evite alte accidente, zii sa mearga regulamentar. Si aici e o problema si la posesorii de Dacii, si de masini straine. Un procent maaaare din masinile care lovesc din spate pe altele sunt Dacii.

Si, oricum, si la problema lui, cu ABS-ul nefunctional, solutia spusa de mine, cu ITP serios, s-ar aplica foarte bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opelul ala cel putin avea ABS, acum cumparam loganuri noi, fara taxa de poluare care nu au ABS  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opelul ala cel putin avea ABS, acum cumparam loganuri noi, fara taxa de poluare care nu au ABS  ;D

Acum ca sa deschid noi discutii: te obliga cineva sa cumperi logan? Cum am mai spus, masina e un lux, nu-ti permiti nu-ti iei.

Oricum drumurile din Ro, pe langa faptul ca sunt varza sunt si supraaglomerate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tricky  faceam o diferenta intre masina autohtona, protejata de "vrajitorii parlamentului" la insistenta smecherilor francezi, veniti in Rom pe jmenareala si pentru a vinde o masina de rahat la pret astronomic. Avand in vedere faptul ca "masina este un lux" , tie ti-ar place sa platesti o taxa, care sa iti sparga buzunarele, conform capacitatii cilindrice a masinii?

Nu cred ca ai fi de acord pentru ca ai fi direct interesat. De exemplu: sa se ia 1000E pe an taxa de poluare pentru masinile ce depasesc 1.8 cc, ai fi contra??

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tricky  Sau poate o taxa de protectie a resurselor naturale...Ai motor mare, maninci mai mult combustibil, platesti dublu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui interzise inmatricularea vehiculelor mai vechi de 10 ani sau fara euro 3 macar

Taxa pe an ar fi ceva...cum se plateste in america taxa la KM. Cati km ai facut intr-un an, raportat la cat polueaza masina si platesti o taxa.

Oricum la noi ca la nimeni

Si in referitor la ABS... ce legatura are cu taxa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am auzit la radio dimineata ca de astazi a intrat in vigoare noua taxa majorata care face nerentabila inmatricularea vechiturilor (cu exceptiile de rigoare, masini bune si foarte bune dar care intra sub incidenta aceleiasi taxe).

De trei ori ura pentru defunctul guvern Tariceanu,

URA !  URA !  URA !

Nu va mai faceti griji despre reaparitia Daciilor 1300, 130, 1310 TX, 1310 MLS, 1410, Liberta & toata gama ca astea au fost duse demult la Remat pentru 3000 lei. Cine mai are Dacie si merge cu ea are de cele mai multe ori peste 50-60 ani, nu face pe grozavul pe strada, si mai mult decat atat, face 1500-2000 km pe an. Singurul lucru de care-mi pare rau este locul de parcare ocupat, de obicei cel mai bun de la bloc deoarece l-au ocupat acum 20-30 ani.

Tata spre exemplu, avea o Dacie 1310 break pe care nu l-am mai lasat sa o conduca si i-am dat un 207 in martie si cu toate ca-i platesc benzina, eventualele reparatii de care ar fi nevoie, taxe de drum, asigurare CASCO si toate celelalte nu a facut decat 1850 km in 10 luni, si astia Bucuresti-Campulung la taranoaia. Astia sunt vechii posesori de Dacie de care va este frica, merg de doua ori pe an cu masina prin oras, in drum spre o inmormantare si un parastas.

Toti suntem de acord ca un Golf 2 sau 3 este mai bun decat o dacie, dar daciile sunt jegurile noastre pe care le-am mostenit fara sa fim intrebati daca le vrem, pe cand jegurile celelalte au fost si sunt aduse pe bani cu buna stiinta, jeguri pe care altii nu le mai folosesc.

Acum ce sa facem, schimbam tusea cu junghiul ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now