Guest Mincki

Consum real S60 diesel????

41 posts in this topic

florinnecula

La urmatorul mesaj manelistic de acest gen - ai zburat de pe acest forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

BogdanG si florin, aveti ATENTIONARE de la mine, daca continuati pe tonul asta nu mai aveti ce cauta pe forum.

@Bogdan: te-am rugat frumos de cateva ori sa lasi tonul de superioritate si laudele personale, lasa-i pe altii sa ti le aduca si sa te recomande daca e cazul. Tu repari ELECTRONICA, nu mecanica, florin repara MECANICA, nu ELECTRONICA. Nu aveti ce sa comparati unul la altul.

@florin: daca vezi ca tonul discutiei se amplifica, ignora, fii matur si treci peste. E pacat.

Din pacate (pot spune, daca mi-este permis), va cunosc pe amandoi personal si nu vreau sa tin partea nimanui, dar chiar nu-si au locul discutii de genul asta aici. IN or OUT de manutza !

Multumesc pentru intelegere si sper ca nu am intors pe nimeni impotriva mea !

Share this post


Link to post
Share on other sites

OKI DOKI, ai dreptate, deci pt Dl Florin Necula imi cer in public SCUZE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar in cartea tehnica cat arata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consumurile la S60 diesel sunt urmatoarele:

-D5@163CP consumul este de 8.7% urban si 5.2% extra-urban .

-D@130CP consumul este de 8.8% urban si 5.1% extra-urban.

-D5@185CP consumul este de 9% urban si 5.1% extra-urban .

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc,promt baiat Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu fac zilnic naveta la serviciu (130 km dus-intors) iar computerul de bord imi arata o medie de 6,5 - 6,6, maxim 6,7. Viteza cu care circul e variata : de la 30 km/h la 160 km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Gabriel, consumul dat de mine este pentru mers normal (max 130km/h) cand depasesti aceasta viteza consumul creste foarte mult .

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine mai mult de 9 in oras nu a luat niciodata ;Dsi undeva la 6 -7 afara mers pana in 150km/h oricum este un consum foarte buna la un motor d 2401cm3 si 120kw

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consum scos de mine in wee.

Consum mediu pe 750 km Bucuresti - Straja (Petrosani) 6,7 l

- 160-170 pe autostrada la un consum mediu de 6,8

- 40 - 100 prin localitati in functie de trafic (oameni masini)

- 120 in afara localitatilor

Toate tipurile de drumuri (munte, defileu, drum f rau, autostrada, dealuri, serpentine, f multe depasiri, deci accelerari puternice

Cred ca e un consum rezonabil......

La 160 de km/h daca mentin viteza constanta coboara la 6l (consumul aratat pe bord)

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa consuma si la mine. ai facut consumul la pompa ?

daca o sa ai ocazia sa mergi 90% numai in oras si poti face consumul la pompa sa -l postezi si tu.

ca zice lumea ca nu se poate un consum asa mic !

;D:D;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da la pompa a fost consumul.

In oras, bucuresti, consuma haotic rau..... eu am renuntat sa mai merg cu masina pentru ca asta iarna, fara sa exagerez am consumat peste 15 litri real si cred ca si din cauza parking heater-ului care se pare ca consuma f mult insa m-a speriat consumul. Are perioade cand consuma imens de mult, de ex vineri cand am avut o viteza medie de 8 km /h timp de o ora in care normal....  a papat .........  si perioade cand consuma bine.

O sa incerc si prin oras acum cand s-a incalzit si iti spun.... cred ca prin aprilie cand o sa am ceva drumuri prin bucuresti, din pacate la orele de varf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai ORAS, adica o medie de 25km/h in 2000km, consum 8,3% iarna la D5. Sa vedem acuma ca a dat caldura. Evident ca nu compar Bucurestiul cu Deva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now