Guest cristi81

Volvo XC60 = Ford Kuga?

60 posts in this topic

Salut,

Ce e rau sa iei de la alt producator ce e bun si sa dezvolti mai departe?

Exemplu: motor 2.4 turbodiesel, 5 cilindri in linie (XC60!) venit de la Audi Quattro prima generatie. Binenteles dezvoltat de inginerii de la Volvo, ajungem in ziua de azi. Eu personal sunt fericit ca motorul este "cu radacini" in lumea sportului.

Ce ziceti de motoarele in 6 cilindri in linie? Asta apropos de disputa dintre "volvisti" si "bmwisti", scuzata fie-mi exprimarea...

Bafta,

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt LAU ......Folosirea unor tehnici pentru mai multe modele este o chestiune de marketing. Ideea e ca faci mai multe modele care se vand la preturi mai mari (XC60) sau mai mici (Kuga) cu costuri oarecum asemanatoare =>profit. Bineinteles ca acest lucru nu se rezuma la intreaga masina, pentru ca o masina nu e conceputa numai din motor (ex. calitatea materialelor, confortul, tinuta de drum, siguranta etc.) Cam asta a fost politica lui Ford. Ce vreau insa sa subliniez este un lucru simplu, asa cum este si la VW si Audi. TDI scrie si pe Lupo si pe A8, dar este diferenta foarte mare intre cele doua si aici ma refer strict din punct de vedere tehnic (performante pentru acea putere, fiabilitate, randament etc)

Acelasi lucru se intampla si la Ford.

Citat din mesajul lui: cristi81 din Sâmbătă 13 Decembrie, 2008, 15:52:28

Asistam la aceeasi figura pe care a facut-o Volvo cu modelul S40 II care se bazeaza in totalitate pe modelul Focus? Adica mai bine spus este un Ford Focus camuflat in Volvo? Volvo XC60 copiaza Audi Q5 la plansa de bord? Sau mi se pare mie?

Pardon domnu, ai facut o greseala grava  (a cata oare?). Acum iti demontez un motor de S40 II si daca vezi vreo piesa pe care sa scrie Ford, eu nu mai sunt fan Volvo si trec la BMW. Ideea este ca "in esenta" motoarele sunt facute de Ford in colaborare cu PSA, dar sunt modificate de inginerii de la Volvo. Pentru ca Ford in general are o politica mai diferita cu marcile sale. Prefera sa "bage" bani in ele, fara ca ele sa-si piarda identitatea (exemplu:vezi ce face GM cu SAAB care are tehnica de la Opel si motoare de la Fiat)

Iar in privinta plansei de bord, da, ti se pare.

EEE AM O VESTE PROASTA PT TINE...EU AM KESTIA AIA DE TINE RELANTIUL....SI SCRIE PE EA FORD...MIDNIGHT KILLER POATE CONFIRMA ...CHIAR EL A DESFACUT-O.....

p.s...masina avea carte service cand am luat-o la 46000 km si a vazut numai reprezentanta...de cand am luat-o nu am skimbat nimik la motor...deci de la mama ei.....scrie ford nu altceva....

Atunci explicati-mi si mie de ce un S40 este mai fiabil decat un Focus? Defapt mereu in privinta fiabilitatii Ford a stat in spatele lui Volvo. Ori daca tehnica este in mare la fel, normal ar fi ca si fiabilitatea sa fie asemanatoare.

Si inca ceva: "despartirea" lui Ford de Volvo se vede in noul Focus, care a pierdut mult din "ingredientele generatiei anterioare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Cred ca trebuia sa priviti global problema: costurile de dezvoltare aunui model si timpul necesar (sa scoti un model fiabil). Cam ca in industria IT dar nu are asa de mare viteza de aparitie a noilor modele si nici deprecierea..

Deci, Focus si S40 au aceiasi platforma mecanica de baza, ceea ce a dus la injumatatirea costurilor si reducerea semnificativa a timpului de lansare. Oricum ifecare si-a personalizat modelul conform siglei traditionale.

Putem spune ca din acest motiv VW AG ingloband o gramada de marci (unele pe perioade scurte dar foarte sportive sau cu nume istoric) se comporta bine, dar asa cum s-a specificat mai sus calitatea difera de la un model la altul (apar cu un TDI pe un vector de imagine, apoi lume cu imagine in cap cumpara modele mai ieftine fara sa aiba calitatea vectorului de imagine). Pretul confirma aceste lucruri...

E adevarat ca au ramas si altii de genul ultimii mohicani, vezi BMW sau Mercedes dar diversificarea gamei si istoricul ii ajuta (vezi in ce competitii participa si ce rezultate au), evident si dezvoltarea este sustinuta puternic (si cheltuie cei mai multi bani).

Revin la comparatia Focus vs. S40 si spun: la Focus se pastreaza ideea fondatorului si anume productie de volum, la S40 e cu totul alta politica si poate de aceea au avut probleme financiare (nu au facut rabat la dezvoltare-siguranta-fiabilitate) si au ajuns pe mana lui Geely (lucru nu tocmai rau daca se gestioneaza bine situatia).

In final, apare intr-o alta zona ceva de genul TATA care va musca dintr-un segment de piata...ca pana la urma noi suntem o piata pentru ei.

E loc pentru toata lumea!

Ce conteaza atat timp cat noi ne-am declarat apartenenta, cel putin pentru o perioada de timp?

Sper sa nu plictisesc...

Bafta,

Dan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu stiu cat de fiabil este focusul dar S40 nu este deloc fiabil pt un Volvo, atatea probleme la un loc nu am gasit la un alt Volvo, poate la noul S60 desi nu cred . La S40 s-a bagat electronica la kg si de aici si problemele .

Revenind la topic trebuie spus ca Ford Kuga este inrudit cu Volvo S40 si prin analogie este inrudit si cu XC60 dar nu au nimic in comun nici macar motoarele la care Volvo a renuntat dar pe care Ford inca le mai foloseste .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai in gluma, mai in serios, citind ce probleme au/au avut unii membri, uneori ma intreb daca chiar s-ar merita sa-ti cumperi un Volvo. Marca asta a suferit mult ca nu fost si nu e constructor independent si sa stabileasca suedezii ce masini, ce motoare si ce piese sa ofere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te contrazic putin Lau, au avut mana libera la modelele mari si au iesit masini bune, vezi noul S80, vezi XC60, XC70. Toate aceste modele sunt mult mai bune decat vechiul S60 cu platforma lui, nu sunt la fel de rafinate, adica la gropi mari un S80 nou face poc poc pe cand vechiul S80 nu simte nimic, dupa 80.ooo km insa vechiul S80 face poc poc si necesita alte amortizoare iar noul S80 face acelasi poc poc ca la 0 km . In rest electronica este mult mai matura la modelele noi pe platforma Mondeo 4 .

Nu compara masina SH cu masina noua, cei cu masini noi de pe acest forum nu au avut probleme, cei cu XC60 au avut ceva probleme cu vantul dar s-au rezolvat in rest sunt masini ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, sigur că sunt OK, doar sunt noi... probabil aşa se spunea şi despre cele care au acum peste 4-5 ani... trebuie să treacă ceva timp, ca să iasă la iveală "defecţiunile standard"... ;D

Nu s-a inventat inca masina care sa nu se defecteze nimic la ea dupa patru-cinci ani de folosinta. Hai sa nu fim perfectionisti si sa le cerem imposibilul. Cine vrea sa nu aiba cheltuieli de reparatii cu masina, o cumpara si o tine cei trei ani de garantie, apoi o vinde si isi ia una noua. Daca isi permite ! Apoi, mai e si chestie de noroc. Ceva imi spune ca masinile cu probleme nimeresc mai mult pe la cei care le "cauta" prea mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S80ul nou are deja 4 ani, am vazut mai multe cu peste 200k km la bord si sunt beeeeeton .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan are dreptate ca de obicei. Volvo XC60, (ca numai pe asta il stiu), e o masina grozava. M-am intors din concediu si am facut in doua saptamini 5000km din care jumatate doar prin Ro pe niste drumuri de munte absolut incredibil de proaste (Iacobeni-Borsa pour le conneseurs). Si nici un fel de probleme. Alearga cu mult chef, se catara pe dealuri cu pietris, trece prin riuri de munte si dupa ce o spal nu ma satur sa ma uit la ea. Apoi pe autostrada toarce elegant la 160-170km/ora. Una peste alta, e o masina grozava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu XC60 2008, adica printre primele modele produse, nici un fel de problema dupa aproape 3 ani, numai revizii si atat.

Iar acum serios, XC60-ul arata intr-un mare fel, iar la pret este comparabil cu Tiguan dar nu prea se compara .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now