Volvo460

Dimensiuni cauciucuri/jante

46 posts in this topic

Multumesc, aici nu sunt trecute dimensiunile la cauciucuri in talon, poti pune ce vrei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus acum de iarna 195/55/16 si la viraj maxim imi ating .. Masina nefiind incarcata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna!

De 2 zile am pus cauciurile de iarna 205/55/16 la 2 persoane in masina nu se intampla nimic ... La 4 persoane freaca spatele... Azi o sa incerc si 205/50/16 sa speram ca nu freaca ..

Am un volvo v40 2001 ....

stiti care ar fi mai bune pe 16 sa nu frece?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

205/50/16

E si dimensiunea pe care o recomanda constructorul.

Si eu am incercat 205/55/16 si tot ating pe spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna!

De 2 zile am pus cauciurile de iarna 205/55/16 la 2 persoane in masina nu se intampla nimic ... La 4 persoane freaca spatele... Azi o sa incerc si 205/50/16 sa speram ca nu freaca ..

Am un volvo v40 2001 ....

stiti care ar fi mai bune pe 16 sa nu frece?

Multumesc

Cu 205/50/16 nu ar trebui sa ai nici o problema dar mai conteaza si ET-ul jantei. Eu cu jante originale Volvo nu aveam probleme cu 195/65/15, dar trecand pe niste jante cu 35 ET imi atingeau pe spate cand aveam masina incarcata. Acum folosesc 205/55/15 de vara si 185/65/15 iarna(ajuta ca sunt mai inguste si putin mai inalte) Edited by AlexS40

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana la urma ce et e recomandat pentru jantele de volvo..am gasit la cineva jante de otel : 4x 114,3 15" et 43..sunt ok?totusi..ca sa fie clar pt toata lumea..ce et trebuie pentru un v40 sau s40(banuiesc ca nu difera nimic intre s40-v40)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana la urma ce et e recomandat pentru jantele de volvo..am gasit la cineva jante de otel : 4x 114,3 15" et 43..sunt ok?totusi..ca sa fie clar pt toata lumea..ce et trebuie pentru un v40 sau s40(banuiesc ca nu difera nimic intre s40-v40)?

Ca sa iti fie tie si mai clar, poti folosi search si gasesti vrute si nevrute:

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-am uitat acolo..e o harababura totala..si multi isi dau cu presupusul..de asta cred ca Midnight Caller a si inchis topicul

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebuia sa citesti doar prima postare ca sa vezi ca scrie ca ET-ul pentru volvo s/v40 e intre 35 si 42..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maine vreau sa montez pe v40 niste jante de tabla originale volvo cu et44 .sa ma pregatesc de surprize ?apropo...pot folosi piulitele de la jantele de aliaj ...pt cele din tabla sau trebuiesc cumparate altele?

Edited by ramiro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Altele. Cel putin la mine nu se insurubau complet piulitele de la jantele de aliaj in janta de tabla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine merg prezoanele si pe alumiiu si pe table... cat despre Et, nu o sa ai nici-o problema!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.sunt nou pe aici daca se poate vin si eu cu un sfat.sanu folositi Jante 205/40/r17 sunt foarte frumoase(cele din poza la masina mea) estetic,masina un pic mai nervoasa.

dezavantajele sunt consum mai mare si pierderea confortului foarte mult.mai bine zis in cazul meu cu suspensie sport reglabila si jante de 17 sa dus naibii tot confortul in masina pe drumuri mai rele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate jantele de la 17 in sus au un minus de confort.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

si suspensia sport la fel.mi-a placut cu a transformat masina estetic dar intr-un fel ma asteptam sa nu devina asa rigida.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai avut suspensie sport sau doar arcuri sport?

EDIT: Nu am vazut postarea in care ai spus ca aveai suspensie reglabila!

Share this post


Link to post
Share on other sites

suspensie completa arcuri si telescoape.telescoape reglabile din dur aluminiu,au costat in jur de 1000 euro plus jantele inca vreo 400 cu to cu cauciucuri.cam mult stiu pt o masina din 2000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci pana la urma dimensiunea indicata este de 205/50/16 ca sa nu mai frece? Am pe fata 195/55/16 si freaca la viraj maxim , iar spate 205/55/16 si la incarcatura freaca. Jante OEMde_vanzare_3_jenti_pe_16_pentrca_se_doresc_si_w.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/11/2010 at 9:47 AM, rand said:

195x65x15 ating in caroserie sau in arc. depinde de incarcatura si de pozitia rotii, de starea drumului, dar o sa vezi ca ating.

e drept ca 195/65/15 sunt mai usor de gasit decat 195/60/15 (la fel 205/55/16 fata de 205/50/16) si sunt ceva mai iefine, dar ating in caroserie.

 

Eu ma refeream la dimensiunile date de producator, nu neaparat la ce se poate monta pe masina.

Si rezerva este 125/90/15 si merge bine :)

 

Nu este adevarat ca 195/65/15 freaca.Mie asa mi a venit masina si de 1 an merg cu dimesnsiunea asta si nu freaca nicaieri.

ba mai mult,nu prea sunt multumit de stabilitatea V 40 lui si nici de garda lui la sol si vroiam sa i comand 2015 /65/15.

De asta am si intrat pe forum sa vad ce ziceti.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Va pot garanta ca 205/55/16 atinge pe spate la orice denivelare.Am cumparat acum o saptaman jante OEM pe 16 pt S40 (2001) iar setul a venit cu 2 cauciucuri 205/50/16 si 2 cauciucuri 205/55/16, initial am pus talonul mai inalt pe spate incercand sa umplu golul dar atinge rau.Acum am 50-ul pe spate si 55-ul pe fata.Fata inca atinge in cabraj maxim iar spatele pana acum nu a mai atins, deci tind sa cred ca variante corecta pt toate 4 este 205/50/16.

Am incarcat 2 poze cu jantele.

IMG_20160212_184207.jpg

IMG-20160210-WA000.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

La masina mea ( S40, 2007, am jante pe 17" originale Volvo) ,pot monta cauciucuri 215/55/17? Sunt probleme la virare sau la denivelari sa atinga ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now