stefan_S60_2.4T

LED-uri in loc de becuri la iluminare bord

45 posts in this topic

Am fost azi si mi-am cumparat becuri ( cu 0.35 RON/buc ) si am gasit si leduri care functioneaza la 12V, fara rezistenta... ( 2.5 RON/buc ) insa sunt mult prea puternice. Toate de la magazinele de pe linia lui 16 pe Lizeanu, Tei.

Se pare ca magazinul DIODA s-a desfintat.

Am gasit becuri si leduri de cam toate culorile ... daca e cineva interesat sa-si schimbe culoarea

Becurile sunt putin mai mici decat cele originale, insa lumineaza destul de puternic.

Maine le montez si o sa atasaz si o poza...

Toate cele bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fi tu sanatos cu ledurile, la S60 nu ai cum sa modifici culoarea bordului, toate cadranele sunt vopsite " ou de ratza" in profunzime, luminate cu leduri albe arata ca dracu.

Si inca ceva, nu faci nimic daca pui led la 12V in loc de bec normal, o sa ai bordul iluminat punctiform, plin de umbre si cu o culoare urata :D 

Magazinul Dioda nu mai este de vreun an :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fi tu sanatos cu ledurile, la S60 nu ai cum sa modifici culoarea bordului, toate cadranele sunt vopsite " ou de ratza" in profunzime, luminate cu leduri albe arata ca dracu.

Si inca ceva, nu faci nimic daca pui led la 12V in loc de bec normal, o sa ai bordul iluminat punctiform, plin de umbre si cu o culoare urata :D 

Magazinul Dioda nu mai este de vreun an :D

Salut,

Nu am spus ca vreau sa montez leduri, am spus doar unde se gasesc, pentru cei interesati...

Cat despre "cadrane", cel putin la modulul de clima nu sunt vopsite... sunt doar usor galbui, insa daca pui un bec... sa zicem rosu, se va vedea rosu, nu o combinatie de rosu cu "ou de rata"...

becurile originale au o "caciulita" usor albastra, care in combinatie cu galbenul "cadranului", da culoarea verzuie...

Din pacate eu nu am gasit "caciulite" albastre si am luat verzi, rezutand un verde putin mai inchis decat cel original ... pozele atasate sunt de pe net.

Daca le-as fi pus fara caciulite, ar fi fost galbene.

post-1683-12877853939224_thumb.jpg

post-1683-12877853939667_thumb.jpg

post-1683-12877853940431_thumb.jpg

post-1683-12877853940791_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu vezi din poze ca nu este iluminat uniform, ai cate un "guguloi" albastru la fiecare ecran LCD, la cel din stanga ai 2 guguloaie, asta spun, daca nu pui ce trebuie nu iese uniform.

Bordul meu a iesit mult mai bine decit ce ai pus tu in poze DAR nu iese ca cel de AUDI care este perfect alb .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu vezi din poze ca nu este iluminat uniform, ai cate un "guguloi" albastru la fiecare ecran LCD, la cel din stanga ai 2 guguloaie, asta spun, daca nu pui ce trebuie nu iese uniform.

Bordul meu a iesit mult mai bine decit ce ai pus tu in poze DAR nu iese ca cel de AUDI care este perfect alb .

Sunt perfect de acord cu tine...insa, ce am vrut sa-ti arat cu pozele astea, care, dupa cum am scris mai sus, sunt luate de net, nu facute de mine, a fost ca nu sunt colorate cadranele "in profunzime" cu acea culoare "ou de rata".

Daca, de exemplu gasesti becuri cu lumina alba, bordul va fi alb, nu verzui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta sa o crezi tu, pai daca eu am desfacut bordul si se vede clar pe vitezometru/turometru/litrometru/temp ca este vopsit in structura cu o tenta verzuie iar cele 3 ecrane led au un plastic verde in interior. Luminat cu alb nu iese alb, iese fix ou de rata. Climatronicul nu este vopsit in structura ci are becuri cu capison albastru.

post-993-12877853941673_thumb.jpg

post-993-12877853946168_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-un final, dupa mai multe incercari de a pune becuri, am ajuns la concluzia ca cel mai bine arata cu LEDuri albe de 12V.

In plus, becurile nomale se incingeau cumplit, pe cand LEDurile deloc.

Atasez o poza, insa calitatea este proasta, poza fiind facuta cu telefonul. Insa se poate vedea diferenta intre cele doua culori.

Ma gandesc sa schimb si becurile de la bord, sa vad cum iese...

Poate sa-mi spuna cineva cum se desface bordul si daca trebuie sa am grija de ceva anume cand il desfac...?

Becurile de la bord au sistemul acesta de prindere?

Multumesc!

post-1683-1287785402761_thumb.jpg

post-1683-12877854030278_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stefan, bordul este iluminat cu aceleasi becuri singura diferenta este ca ceasurile sunt vopsite in structura cu fantastica culoare "ou de ratza", in concluzie nu o sa iasa acel alb pe care il ai la climatronic ci o sa iasa fix ca in poza pusa de mine mai sus. Asta tot incerc sa-ti explic.

De scos bordul e foarte simplu, desfaci 3 suruburi de sub volan( unde este butucul cheii de contact) dupa care ridici in sus capacul de plastic care acopera butucul, deasupra bordului este un capac de protectie, ornament sau cum ii mai spune pe care il tragi spre tine cu grija. Dupa care ai 4 suruburi torx 27. Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stefan, bordul este iluminat cu aceleasi becuri singura diferenta este ca ceasurile sunt vopsite in structura cu fantastica culoare "ou de ratza", in concluzie nu o sa iasa acel alb pe care il ai la climatronic ci o sa iasa fix ca in poza pusa de mine mai sus. Asta tot incerc sa-ti explic.

De scos bordul e foarte simplu, desfaci 3 suruburi de sub volan( unde este butucul cheii de contact) dupa care ridici in sus capacul de plastic care acopera butucul, deasupra bordului este un capac de protectie, ornament sau cum ii mai spune pe care il tragi spre tine cu grija. Dupa care ai 4 suruburi torx 27. Succes.

Merci pentru informatie... scuze pentru insistenta, insa eu sunt genul ala care pana nu pune mana, nu crede.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne ajuta si pe noi un nenea moderatoru sa mutam toata discutia cu ledurile intr-un topic nou PLEASEEEEE :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bine asa ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

SARUMANA  MOS GERILA :D  Iti dau o bomboana cand ne vedem :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa intreb si eu ceva, daca tot suntem la  capitolul becuri si leduri. Cand am schimbat becurile de la consola de clima, un bec cu tot cu soclul de prindere, mi-a cazut pe la timonerie si apoi, nu stiu unde s-a dus, ca nu l-am mai gasit. Unde gasesc si eu, un alt soclu pentru bec? Ca am ramas la unul dintre reglajele de temperatura, cu lumina doar pe o parte  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da-mi un semn dupa 7 ianuarie si iti dau eu un soclu, trebuie  sa ai unul scos ca sa stiu de care este .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine un "ecran" mai precis cel cu ceas si temperatura, nu mai este luminat, presupun ca s-a ars vre-un led ceva in spate. Intrebare, cat de dificil este accesul la panoul bordului si inlocuirea led-ului respectiv; eventual daca cineva are o shita ceva cu pasii care trebuie urmatzi la demontare, sa nu ma apuc sa trag aiurea de piese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scoti bordul afara si in satele ecranului ai sa gasesti becul. E un bec normal de bord de 1,5 W, fara soclu de plastic, il refolosesti pe cel original.

Pentru a scoate bordul desfaci cele 3 suruburi de sub masca de la volan, o dai jos si apoi cu o miscare FERMA tragi de rama din jurul bordului (nu e recomandabil pe frigurile de acum). Bordul e prins in 4 suruburi, le dai jos si gata. NU DECONECTEZI BORDUL, firul e suficient de lung sa-ti permita sa schimbi becul (are soclul albastru daca nu ma insel)

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, asa cum a spus si kadudu, NU face asta cind e ger in masina...desfa bordul dupa ce ai ajuns acasa, masina avind habitaclul cald - inclusiv plasticele din ea (bord, etc).

Curaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare

Cum fac sa functioneze ledurile in locul becurilor de pozitii?

Am inteles ca trebuie pusa o rezistenta (dar nu stiu exact cum si unde) ca sa nu apara eroare in bord ca ar fi ars (datorita consumului foarte mic nu il vede).

M-ar interesa un tutorial de montare, niste scheme sau fotografii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare

Cum fac sa functioneze ledurile in locul becurilor de pozitii?

Am inteles ca trebuie pusa o rezistenta (dar nu stiu exact cum si unde) ca sa nu apara eroare in bord ca ar fi ars (datorita consumului foarte mic nu il vede).

M-ar interesa un tutorial de montare, niste scheme sau fotografii.

scrie un pm lui Matrixxx,poate te ajuta el.nu stiu exact cati "x" are la nick, dar are un avatar cu "I LOVE VOLVO"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare

Cum fac sa functioneze ledurile in locul becurilor de pozitii?

Am inteles ca trebuie pusa o rezistenta (dar nu stiu exact cum si unde) ca sa nu apara eroare in bord ca ar fi ars (datorita consumului foarte mic nu il vede).

M-ar interesa un tutorial de montare, niste scheme sau fotografii.

Pai ai nevoie de niste led uri de calitate ,nu bazar.

Din cate stiu trebuie sa aiba intgrat modulul can bus.Altfel te trezesti cu bec "ars" in bord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-s arse vreo 4 becuri de la climatronic.As vrea sa schimb toate becurile din climatronic cu leduri...oare s-ar putea, ar iesi bine? Ce leduri ar trebui sa cumpar si cum as putea fixa ledurile in locul becurilor? scot becul din soclu si in locul lui bag ledul in soclul respectiv dupa care il prind in consola?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-s arse vreo 4 becuri de la climatronic.As vrea sa schimb toate becurile din climatronic cu leduri...oare s-ar putea, ar iesi bine? Ce leduri ar trebui sa cumpar si cum as putea fixa ledurile in locul becurilor? scot becul din soclu si in locul lui bag ledul in soclul respectiv dupa care il prind in consola?

Multumesc

Gasesti si leduri si becuri la 12V. Daca pui leduri, trebuie sa faci cumva sa obtii o lumina difuza, pentru ca ledurile au lupa si focalizeaza lumina intr-un punct. Eu am reusit asta punandu-i o caciulita alba si una verde ( ca-n poza de mai jos ), insa, nu stiu de ce, ledurile s-au ars destul de repede.

Becurile la 12V se gasesc in diverse culori ( sunt vopsite ), insa lumina la cele clare este mai puternica. Eu am pus becuri clare cu caciulita verde, e combinatia care se apropie cel mai mult de culoarea becurilor originale.

post-291-005640300 1299069271_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gasesti si leduri si becuri la 12V. Daca pui leduri, trebuie sa faci cumva sa obtii o lumina difuza, pentru ca ledurile au lupa si focalizeaza lumina intr-un punct. Eu am reusit asta punandu-i o caciulita alba si una verde ( ca-n poza de mai jos ), insa, nu stiu de ce, ledurile s-au ars destul de repede.

Becurile la 12V se gasesc in diverse culori ( sunt vopsite ), insa lumina la cele clare este mai puternica. Eu am pus becuri clare cu caciulita verde, e combinatia care se apropie cel mai mult de culoarea becurilor originale.

Led urile s au ars mai repede pentru ca nu ai o tensiune constanta.Asa am patit si eu la inceput:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Mi-am adus aminte de postul asta... ce mai trece vremea...

Intre timp am pus niste SMDuri RGB cu modul de comanda. Culoarea se poate schimba din telecomanda.

Ceva poze mai jos...

post-291-0-56784700-1317029683_thumb.jpg

post-291-0-10776300-1317029692_thumb.jpg

post-291-0-75333900-1317029697_thumb.jpg

post-291-0-56388400-1317029703_thumb.jpg

post-291-0-43343800-1317029709_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now