Roskat

Senzori Parcare

77 posts in this topic

habar nu am daca sunt de fabrica sau aftermarket. inclin sa cred ca sunt de fabrica. o sa incerc si varianta asta,dar momentan nu pot, din cauza galagiei de pe strada(sparg astia sa schimbe canalizarea)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te contrazic!!

Eu am un senzor stricat si atunci cand bag in marsarier si pun contactul acel senzor "pacane". La restul nu se aude nimic si functioneaza

Din cate stiu eu parktronicul nu functioneaza la nici o masina, daca un senzor nu este bun, sau are o problema! Nu stiu la tine cum functioneaza in 3 senzori, sau ai senzori aftermarket? Daca este instalatie aftermarket este posibil, ca este posibil sa fie legati in paralel, tinand cont ca se duc fire de la fiecare in modulul de comanda, insa la cele OEM senzorii sunt legati in serie. Eu am testat pana acum la Volvo (si poate confirma BogdanG ca am gasit senzorul defect inaintea lui cu Vida), la BMW, Mercedes, Honda, Opel si Renault si nu am dat gres la nici una. La cele aftermarket nu mi-am batut capul cu nici o instalatie, tinand cont ca este 80 lei alta noua!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionele aici nu ai dreptate, la astea Ford cu emblema de VLV merge parktronicul si cu un senzor lipsa, oricum depinde de data fabricatiei si soft, la S80 II merge, la XC60 merge . La XC90 nu merge de exemplu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am ascultat si draci...nu pacane, nu clipoceste, nu latra nici unul. M-am uitat si la vopseaua de pe ei...e un strat destul de gros, parca aplicat cu pensula, chiar nu influenteaza cu nimic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionele aici nu ai dreptate, la astea Ford cu emblema de VLV merge parktronicul si cu un senzor lipsa, oricum depinde de data fabricatiei si soft, la S80 II merge, la XC60 merge . La XC90 nu merge de exemplu .

Iti confirm eu 100% si la S40 2005!

Sunt de fabrica senzorii.

Edited by Roskat

Share this post


Link to post
Share on other sites

am ascultat si draci...nu pacane, nu clipoceste, nu latra nici unul. M-am uitat si la vopseaua de pe ei...e un strat destul de gros, parca aplicat cu pensula, chiar nu influenteaza cu nimic?

Din câte ştiu, acea vopsea ar trebui să influenţeze - dar să mă corecteze cineva dacă greşesc.

Eu ştiu că: Senzorii aftermarket sunt negri (în general) si nu ii poti vopsi că nu-şi mai fac treaba.

E ca şi cum ai avea un senzor şi s-ar depune gheaţă pe el - rezultatul fiind că te anunţă că

ai un obstacol. Mă gândesc că acelaşi lucru îl păţeşti şi tu: fiind vopsit, când dai cu spatele

sună ce sună ca şi cum ai avea obstacol şi apoi probabil se opreşte la un anumit interval de timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, aparent am si eu exact aceiasi problema xD Si exact aceiasi poveste: fostul proprietar mi-a spus ca doar unul din senzori trebuie inlocuit, intr-adevar cand am luat-o mergeau cand si cand , in prezent nemergand sub nici o forma. Intrucat nu m-a interesat prea mult subiectul senzorilor la momentul respectiv, observ ca sunt destul de ieftini in magazin si vazand acest post ma gandesc sa ii inlocuiesc cu totul ca sa evit nervii in depistarea problemei (or fi senzorii, o fi cablajul defectuos etc). Intrebarea mea e a mai schimbat/reparat cineva senzori la masina asta? daca da, as vrea sa stiu eventual in mare cam ce presupune procesul si unde este localizata mai exact acea...cutie ca nu stiu cum altfel sa ii zic (cea care emite semnalul auditiv). Cristian, intre timp daca gasesti totusi o rezolvare la problema ta, fi bun si continua sa updatezi postul xD Numa' Bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred că încă tot "fund"ăţă la senzori de nu l-am mai văzut aici.

Sper să fi fost cu succes...şi că nu stă de nervi pe lângă maşină.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ultima revizie le-am cerut la baietii de la reprezentanta sa-mi verifice si senzorii de parcare, am doar pe spate, care nu mai merg. la inceput cand am luat masina au mers ok, dupa aia cand si cand, apoi deloc. cateodata apare mesajul de eroare, cum ca au nevoie de service, altadata apare mesajul acela normal in consola centrala, ca sunt activi si sa dau exit daca nu-i vreau, insa nu merg deloc in niciunul din cazuri.

Au verificat ei pe acolo, si calculatorul lor e bun, senzorii sunt buni, s-a ajuns la concluzia ca undeva pe traseu ceva cablaj nu mai e ok. N-am mai stat sa incerce sa repare, a ramas pe altadata dar pana atunci as vrea sa stiu daca are cineva vreo idee ce ar putea fi, si daca e intr-adevar ceva cablaj de vina, unde sa ma uit si ce sa fac in incercarea de a-i repara eu singur? Mi-au spus ca nu e mare scofala, e simplu si repede, doar ca trebuie data bara jos. Daca e asa simplu si repede, poate pot s-o fac eu, eventual fara sa dau bara jos

 

Edited by ironman
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cam trebuie data bara jos ca sa ajungi la cabluri...doar daca e problema la cablurile de prin portbagaj atunci merge fara bara data jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 17 ore, ironman a spus:

La ultima revizie le-am cerut la baietii de la reprezentanta sa-mi verifice si senzorii de parcare, am doar pe spate, care nu mai merg. la inceput cand am luat masina au mers ok, dupa aia cand si cand, apoi deloc. cateodata apare mesajul de eroare, cum ca au nevoie de service, altadata apare mesajul acela normal in consola centrala, ca sunt activi si sa dau exit daca nu-i vreau, insa nu merg deloc in niciunul din cazuri.

Au verificat ei pe acolo, si calculatorul lor e bun, senzorii sunt buni, s-a ajuns la concluzia ca undeva pe traseu ceva cablaj nu mai e ok. N-am mai stat sa incerce sa repare, a ramas pe altadata dar pana atunci as vrea sa stiu daca are cineva vreo idee ce ar putea fi, si daca e intr-adevar ceva cablaj de vina, unde sa ma uit si ce sa fac in incercarea de a-i repara eu singur? Mi-au spus ca nu e mare scofala, e simplu si repede, doar ca trebuie data bara jos. Daca e asa simplu si repede, poate pot s-o fac eu, eventual fara sa dau bara jos

 

Cam aceiasi problema cu tine o am si eu, au mers ok pana acum 1 luna iar de atunci in speial dimineata < cand e frig si umiditate> sunetul e continu ca si cum e ceva in spatele masinii < desi nu e nimic pe o distanta de 4m>. Dupa masa cand se mai incalzeste afara isi revin si totul functioneaza normal.

Sambata am programare la Exclusiv Auro Constanta, poate o sa aflu mai multe. Banuiesc ca sunt oxidate lamelele din mufele de contact. O sa revin cu detalii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine mergeau pe vreme urata si umezeala si cand iesea soarele nu mai mergeau... Nu a fost de la mufe. Senzorul defect l-am gasit cu unghia de la dgetul mare :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am găsit problema,  o mufă avea clipsul de prindere rupt și din această cauză pătrundea umiditate în contacte. După curățare cu spray contacte, am aplicat peste mufă o bandă termocontractibilă.

Drumuri bune. 

Edited by Nicu B

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant si bine de stiut. Stii si unde se afle mufele astea si cum se ajunge la ele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sub bara, in spatele senzorilor

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 9 ore, ironman a spus:

Interesant si bine de stiut. Stii si unde se afle mufele astea si cum se ajunge la ele?

Trebuie demontata bara, ai o serie de suruburipe aripi sub bara la portbagaj ce trebuie desfacute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca am eroare la senzorul numarul 2, din cele 4, care e? Al doilea de la stanga la dreapta, cum ma uit spre spatele masinii, sau invers?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si noi avem probleme la XC90 cateodata. Am observat ca cel mai des se aude beep continuu cand o spal sau ploua mult. Problema este ca nu imi apar/raman erori nicaeri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine mai faceau figuri cand erau murdari sau cand era zapada/gheata pe ei, dar se rezolva prin curatarea lor :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/23/2016 at 1:29 PM, Claudiu T said:

La mine mai faceau figuri cand erau murdari sau cand era zapada/gheata pe ei, dar se rezolva prin curatarea lor :D

Confirm. Perioada rece + ceva apă = deranj. Dar se curăță ușor (chiar și cu degetul) și scapi de problemă.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de senzori, mi-au salvat viata acum 2 zile...era sa pocnesc un Passat in aripa din dreapta fata si cred ca i-o infundam bine de tot ca dadeam fix cu coltul meu din stanga spate si destul de in viteza, in timp ce faceam o manevra de mers inapoi fara sa ma uit in oglinda din stanga... Ups! :) Au reactionat ireprosabil, m-am oprit la vreo 2 centimetri de posibila victima :)) Volvo for life! :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/17/2016 at 11:43 AM, Kronborg said:

Confirm. Perioada rece + ceva apă = deranj. Dar se curăță ușor (chiar și cu degetul) și scapi de problemă.

Am incercat, dar fara succes. eu am si eroare in bord de la ei, si la tester, senzorul 2 e ceva cu el. n-am apucat inca sa dau jos bara si sa curat pe acolo contactele

Share this post


Link to post
Share on other sites
La ‎3‎/‎22‎/‎2016 at 0:28 AM, ironman a spus:

Daca am eroare la senzorul numarul 2, din cele 4, care e? Al doilea de la stanga la dreapta, cum ma uit spre spatele masinii, sau invers?

 

La ‎3‎/‎23‎/‎2016 at 8:15 AM, paunionutz a spus:

De la stanga la dreapta

Am facut o diagnoza sa vad care-I baiu cu senzorii de parcare spate, ca si la mine sunt cu probleme.

A gasit sezorul 4 cu probleme, iar intrebandu-l pe mechanic cum pot sa imi dau seama care e, mi-a spus ca al 4-lea de la maufa principala de pe cablaj.

din cate am vazut pe sub masina, mufa e plasata in partea dreapta (privind masina din spate), deci, in concluzie, sa numar de la Dreapta la Stanga si nu invers....

Nu mai stiu cum sa fac.... sunt in ceata :).

 

Pana la urma cum e corect? Stg -> Dr. sau Dr. -> Stg.?

 

Multumesc anticipat!

Numai bine,

Marc T.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now