Roberto

Cel mai bun modulator FM care exista !!

48 posts in this topic

Asta e, am zis ca in veci nu o sa folosesc chestii dinacestea ca le urasc, dar nu am incotro, pana cand voi gasi o solutie acceptabila ca pret pt masina mea voi incerca un modulator dinacesta.

Deci care este cel mai bun modulator FM care se poate cumpara in ziua de azi, ma intereseaza calitatea, restul cum ar fi card inclus, cititor de nush ce, display cu nush cate cristale nu ma intereseaza, deci calitatea sa fie maxima, daca exista asa ceva.

P.S : O sa il folosesc cu un Ipod Shuffle cu iesire jack normala, deci player-ul capabil de calitate il am, imi trebuie doar o metoda de a transmite FM sunetul, adica modulatorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modelul care l-ai mentionat mai sus are intrare jack ? Ca eu nu vad ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nuuu stoooop, destul, huh, urasc multe gadget-uri si fire, iar al 2-lea deja e plin de ele si e imens, primul e bun, dar nush cum sa il montez, il pot baga in cotiera, ca nu vreau sa il vad ci doar sa mearga, destul e telecomanda aia prin masina :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam toate sunt la fel...oricum calitatea de la CD n-o s-o ai niciodata cu un modulator.

Eu am o panarama la 600 mii ca ala care il primisem cadou l-am ratacit...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu mai veniti cu idei atunci il iau pe acela Sound Fly din primul link, am mai citit si eu despre Sound Fly-uri si se pare ca isi merita banii, cu Bluetooth nu imi trebuie ca am telefon la masina.

Oricum mai astept sugestii pana pe 5 ian, ca doar din 5 mai accepta magazinul acela comenzi  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Solutia din blogul lui roskat :D

fusion-ca-ip500.jpg

Oricum, din titlul topicului inteleg ca iti place calitatea sunetului. Si nu o vei obtine cu un modulator radio in FM. No way.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol, asa da, dar unde pun cd-....ipodplayer-ul atunci ? si mai e si 350$  ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Solutia din blogul lui roskat :D

Oricum, din titlul topicului inteleg ca iti place calitatea sunetului. Si nu o vei obtine cu un modulator radio in FM. No way.

Am vazut la un prieten ceva de genul asta..

La prima vedere nu aveai nici unde sa bagi CD si pe casetofon scria cd, dvd, ipod, aux etc si il intreb unde baga el toate astea? apoi a dat fata jos la casetofon si o data cu ea mi-a cazut si mie fata.

PS: era un opel vai de capul lui.

PS2: vad ca am un cititor fidel de pe volvo-club  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bun modulator FM pe care l-am vazut/auzit vreodata este cel pe care il are URSU48 montat pe masina lui .

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS2: vad ca am un cititor fidel de pe volvo-club  :D

I'm a gadget reviewer myself :D. Gasesti deale mele pe forumul de la emag, de exemplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bun modulator FM pe care l-am vazut/auzit vreodata este cel pe care il are URSU48 montat pe masina lui .

De care ? De unde iau si eu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mp3 cu adaptor caseta, merge f bine. Dezavantajul este firul ala pe care poti sa il ascunzi cumva, eu nu m-am stresat. Nici nu m-am uitat prin spate pe la HU sa vad daca are vreun imput. Cu ocazia asta intreb daca stie cineva de prezenta acestuia prin spate. Am probat vreo 3 modulatoare, nu se aud la fel de bine ca varianta de acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mp3 cu adaptor caseta, merge f bine. Dezavantajul este firul ala pe care poti sa il ascunzi cumva, eu nu m-am stresat. Nici nu m-am uitat prun spate pe la HU sa vad daca are vreun imput

Nu am unde sa bag caseta  :D, raman la ceva modulator totusi

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G sti ceva de o intrare in HU??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce HU ai? Daca are si mufa de magazie de CD, cel mai probabil e pe M-Bus, si se gasesc adaptoare pt. ipod.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci are mufa de CD-changer, pe 1 bit, deci cel mai probabil protocol M-Bus, deci poti gasi lejer adaptor pt. ipod

Cand il tragi afara sa faci o poza la mufa de cd-changer si sa o postezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muadDib  poza. Decat cea rotunda este libera in momentul asta.

post-72-12877854305309_thumb.jpg

post-72-1287785430901_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am comandat modulatorul ala, pe data de 3 parca, pe data de 5 asa cum au scris si pe site ca atunci isi vor reicepe lucrul m-au sunat sa confirm, prompti baietii :D, in zilele astea trebuie sa vina, am ales livrare prin posta normala, pt ca costa doar 8 lei si macar stiu ca vine in cateva zile, decat sa dau iarasi peste 15 lei cretinilor de la servivii de curierat care de fiecare data cand am comandat ceva cu livrare prin serviciu de curierat au venit in peste 1 sapt si au mai cerut si spaga pe motivul ca nu au marunti.Sa nu mai aud de "Curerat Rapid" ca asa ceva nu exista, in special de Fan Curier, b;leah.

Cand soseste voi face un review  ;), sper sa fie ceva de el ca daca nu va suferi niste forte G coplesitoare  ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Volvo460: M-bus ii :D

http://ipodcarparts.com/alpine-mbus-ipod-cable-p-88.html

http://www.discountcarstereo.com/detail.aspx?ID=884

http://www.bizrate.com/caraccessories/oid923279129.html

31yFgXaVfxL._SL500_AA280_.jpg

4f0f4822943292.gif

Cablul din prima poza si incarca ipodul (se vede ca are si fir de masa si un "+")

@Roberto, eu daca as avea ipod si as vrea sa il folosesc in masina, un astfel de adaptor as vrea. Iti dai seama ca este mult mai bun decat orice transmitator, plus ca ii faci si un dock port simpatic in cotiera, etc. Meserie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da si eu as vrea !! Dar eu am S40 modelul 2005, cu tipul nou de cd-player si consola centrala tip "floating", si nu am unde sa conectez nimic la cd-player, nu mufe nu nimic,  >:( >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

roberto are dreptate. shi eu sufar.... am ipod de 80 gb. mi-am loat modulator fm acuma prin dec inainte de sarbatori.

ideea ii ca shi incarca ipod-ul. deci am un singur cablu. shi incarcator shi modulator. 2 in 1 ca samponul :).

http://www.griffintechnology.com/products/itripauto07   

aici ii 40 $ si eu am dat pe el 155 lei :). romanie mandra floare cine fura ala are. ahh ce-mi place tara asta.

ma gandesc daca se poate schimba HU cu totul. sa pun un HU cu magazie de cd or something pt ca pe ala se poate pune mufa pt ipod. are cineva idee?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now