Guest Toto

Directie Sensibila!

11 posts in this topic

La multi ani !

am si eu o nelamurire poate nu ar fi o problema dar faptu ca nu am mai condus nici un alt v40 intreb si eu ca sa ma lamuresc .

la viteze mari si la normal servo directia e foarte sensibila cea mai mica miscare milimetrica se simte bine .. e normal ? ..la viteza mare nu mai zic .. din cate stiu cam asta ar fi dezavantajul .. si Saab-ul e la fel .

nu mai zic ca daca ma misc putin pe scaun se simte masina cum se misca orice miscare se leagana putin . (amortizoare noi pe spate Blisten ) fata normale facut teste la ele cica is la jumatea vietii lor .. astept niste raspusuri pareri .. salut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca e normal dar si la mine este exact la fel.Pe langa faptul ca e foarte sensibila, este si foarte usoara,mai ales cand motorul este rece directia este similara cu cu cea a unui Punto cu City activat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la fel e si la mine,orice miscare a volanului se simte........

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut aceasi situatie o am si eu. am zis ca ar fi de la cauciucuri, dar le-am schimbat cu cele de iarna si la fel se intampla. plus ca am mai observat ca se simte in volan denivelari. vreo idee?

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut, am fost si eu foarte stresat de <problema> asta, mai ales dupa ce am lovit masina si aveam impresia ca nu au facut-o ok..eu am un S40 din 2005..in momentul in care am mers la ce-i ce mi-au facut masina (Primus) si le-am spus ca nu-i ok directia mi-au dat la test drive un alt s40 din 2008 (am mers pe sleaurile de pe centura) si se comporta la fel => Directie VOLVO > poate neplacuta uneori. Insa, odata cu pneurile de iarna <problema> aproape ca a disparut.

Ca o mica concluzie pe care am tras-o >>>>pt a putea diminua sensibilitatii directiei cred ca cel mai ok sunt pneurile cu talonul moale (asemenea celor de iarna). Sper sa functioneze si la tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cei drept, pneurile sunt umflate conform eco. o sa incerc sa le mai dezumblu... merci frumos; revin cu detalii..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate-i presiunea prea mare in roti. La mine merg cu 0,2-0,3 bar mai jos decat recomanda producatorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pneurile 100%, eu dupa ce am pus gumele de iarna am ramas mut cat de usor merge directia, cu degetul mic luam viraje, deci diferenta enorma fata de precedentele de vara cu care m-am obisnuit, asta inseamna 100% presiunea din roti, cele de vara probabil avand presiunea mai scazuta directia era mai rigida, iar cele de iarna fiind noi si recent puse aveau presiunea mai mare > directia super sensibila, deci umblati pe la presiunea din roti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca trebuie sa imi schimb si eu zeama din instalatia de servo, ca la mine volanul merge destul de greu (nu deranjant, dar oricum departe de ce ziceti voi) indiferent de ce caucioace am pe ea, vara sau iarna, mai umflate, mai moi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Producatorul recomanda 2 configuratii:

1. 0 - 160: presiunea 210(30)

2. 0-160 ECO: - presiunea 250 (36) - sa inteleg ca ar presiunea pentru viteze intre 0 - 160 km/h pentru un consum redus.  Am folosit aceasta varianta pentru calciucuri de iarna. La recomandarea lui Maurice, am dezumflat pana la presiunea 210 (30). Parca e mai bine acum directia. O sa mai fac o verificare dupa ce voi pune cauciurile de vara...

@Maurice, ai scazut 0,2-0,3 bar fata de care valoarea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce norocosi sunt unii, cu directia sensibila...  :P A mea cred ca azi a cedat de tot, accidentul din 5 ianuarie, ia pus capac. E un mare chin, sa iau o curba, chiar cu amandoua mainile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now