Sign in to follow this  
Followers 0
Roskat

City sau Highway?

32 posts in this topic

Salut si la multi ani, un an nou fericit si la cat mai multi km cu Volvo fara incidente

Am onoarea sa deschid primul topic la Cafenea pe 2009  :D

Detectorul de radar il tineti pe city sau pe highway?

Cine poate sa-mi explice mai concret ce inseamna cele 2 setari? Cineva mi-a spus ca daca il tin pe city detecteaza radarul de la o distanta mai mica, pe cand la highway il ia mai de la distanta. True?

Din ce am observat eu, city reduce alarmele false, highway nu

Oricum la detectorul care-l am eu (cobra 9930) pot sa setez pe ce frecvente sa mearga si am dezactivat X band, laser si inca una (imi scapa numele) si am lasat doar K band si Ka (care nu il pot dezactiva)

Astept parerile voastre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai din cate am auzit, modul City reduce putin sensibilitatea pentru a reduce alarmele false cauzate de multitudinea de surse false de unde cum ar fi usi automate, antene, alte dispozitive radio, iar Highway e pe sensibilitate maxima deoarece pe autostrada nu sunt atatea surse false posibile !

Posibil sa ma insel. dar parca asa auzisem undeva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Confirm si eu exact ce s-a spus mai sus.

Cu toate astea, eu il tin mereu pe highway, deoarece, cunosc in mare unde sunt alarmele false, si precum zicala, better safe than sorry, mai bine reduc cand piuie decat sa sufar mai tarziu. X-ul nu-l bag in seama,pt ca e DI(Gi)gi Tv sau alte surse asemenea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Confirm si eu exact ce s-a spus mai sus.

Cu toate astea, eu il tin mereu pe highway, deoarece, cunosc in mare unde sunt alarmele false, si precum zicala, better safe than sorry, mai bine reduc cand piuie decat sa sufar mai tarziu. X-ul nu-l bag in seama,pt ca e DI(Gi)gi Tv sau alte surse asemenea.

Eu X-ul l-am si dezactivat.

Deci o sa-l tin si eu pe highway... Maine am de facut vreo 350km. Va anunt  maine seara daca am luat vreun radar  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt curios cati dintre cei cu detectoare radar au luat amenzi ptr viteza, de cand il au.Eu zic ca nu-si are rostul ;D .

Eu nu am .Ultima amenda de radar am luat-o acum vreo 10 ani si cred ca pentru viteza ,nu am mai mult de 3 amenzi,de cand conduc.

Am condus si masini cu detectoare si "tentatia " de a calca pedala a fost foarte mare.Ma "bazam" pe el,si nu pe ceea ce ar trebui sa fac la volan.Adica sa respect regulile de circulatie.

Nu vreau sa ma laud, sau  sa fie o ofensa la adresa cuiva,dar daca ne uitam bine in jurul nostru (ma refer la alte tari) se poate vedea ca sunt interzise cu desavarsire.Oare nu pentru acest lucru?Detectorul de radar nu te protejeaza dacat de radar,si nu de accidente...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sfc de acord cu tine.

dar de ex eu sunt din cluj. tu ai impresia ca eu pot sa merg cluj - bucuresti - cluj shi asta numai cu respectarea regulilor???? cam cat crezic a ar dura dupa tine un drum ca shi asta? itzi spun eu.... tzi se imput picioarele daca faci asha cum spui tu :). nici eu nus pt viteza excesiva... dar uneori cand chiar potzi sa mergi shi ai drumul cat de cat liber sa mergi cu 50 km/h mi se pare cam aiurea. fiecare il foloseshte cum shtie mai bine. de ex eu am luat amenda radar de cand folosesc. mia dat in loc 62 km/h shi asta pt ca ma bazam ca nu ma opreshte pe mine ci pe cel din fatza mea care avea nr de ungaria. normal ca politzistul nostru shcolat la maxim nu shtia engleza... l-a lasat sa treaca shi ma oprit pe mine. in fine. am mai laut tot atuncia o amenda pt ......... (ca iam zis ca nu shtie engleza:P)

deci mie mi se pare util. shi apropo ii tot tipmul pe highway:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt curios cati dintre cei cu detectoare radar au luat amenzi ptr viteza, de cand il au.Eu zic ca nu-si are rostul ;D .

Eu nu am .Ultima amenda de radar am luat-o acum vreo 10 ani si cred ca pentru viteza ,nu am mai mult de 3 amenzi,de cand conduc.

Am condus si masini cu detectoare si "tentatia " de a calca pedala a fost foarte mare.Ma "bazam" pe el,si nu pe ceea ce ar trebui sa fac la volan.Adica sa respect regulile de circulatie.

Nu vreau sa ma laud, sau  sa fie o ofensa la adresa cuiva,dar daca ne uitam bine in jurul nostru (ma refer la alte tari) se poate vedea ca sunt interzise cu desavarsire.Oare nu pentru acest lucru?Detectorul de radar nu te protejeaza dacat de radar,si nu de accidente...

Aici nu sunt de acord.

Cu detectorul am luat o amenda (defapt spaga nu amenda si a fostprostia mea, dadeau astia blitz-uri, detectorul tipa dar tot aveam peste suta in localitate si nici macar nu ma grabeam), insa am evitat muuuuuuuuuulte amenzi cu detectorul. Nici eu nu sunt vitezoman (de obicei).

De exemplu azi am facut 380 km Bacau - Miercurea ciuc - Harhigata bai (skiiiiiiiiiiiiiiiiiii la greu ;D ;D) - retur si nu cred sa-i fi dat peste 120 dar nici sub 95 nu cred ca a scazut de prea multe ori, deci nu conduc cu viteza. E mai bine sa mergi constant decat cu top speed-uri si in localitati in limite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate am fost inteles gresit.Ma refeream la multi care ii dau blana peste limitele bunului simt;si se bazeaza pe un gadget care spera ei sa ii "salveze".ii salveaza poate de amenzi,dar nu si de eventualele accidente.Si sincer,nu vorbesc de viteze de 120km/h...ci de cele de 160 pana la 200 pe ora,sau peste...cunosc cazuri..."las' ca suna detectoru'..." ;D.

Astia sunt problema.Asa zic eu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

care au in sange viteza o comit shi cu shi fara detector. shi cand nu erau detectoare de radar goneau ca nebunii. acuma nu shtiu dc au scuze sau nu.

raman la ideea ca ii un gadget bun shi de multe ori f folositor.

de ex de cand am luat nishte radare fixe in drumul cluj-oradea (fara sa shtiu ca sunt montate) mi-am luat un detector cu gps. acuma chiar stau linishtit cand merg la drum lung. shtie toate benzile posibile. inclusiv laserul de pe ungaria, numai ca de asta ii cam greu sa scapi. cand ai unda pe tine eshti deja inregistrat. potzi frana cand vrei.

nu se shtie niciodata.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce detector ai mao ? da-mi pm daca nu poti posta aici.

Pai am mers cu 120 ca erau doar curbe cu ff putine portiuni de drum intins. Cine cunoaste traseul poate confirma.

Cand merg pe european merg cu 140-150 maxim, dar chiar si asa nu mi se pare ca merg cu viteza ca se gaseste un bmw seria 7 sau un mercedes s cu numere de bucuresti sa-mi dea blitz-uri.

Detectorul de radar e bun daca-l asculti si nu sari calul prea mult

ontopic: Vreau sa-mi cumpar alt detector. Beltronic RX55. Ce stiti de el?

Share this post


Link to post
Share on other sites

roksat detectorul meu este Storm ST-GPSRD100. site-ul unde potzi sa-l actualizezi cu noile camere montate ii www.dazz.ro

il gaseshti pe net dc ii dai pe google. daca crezi ca te pot ajuta shi vrei unul am un preten care comercializeaza. eu is f multzumit de el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

roksat detectorul meu este Storm ST-GPSRD100. site-ul unde potzi sa-l actualizezi cu noile camere montate ii www.dazz.ro

il gaseshti pe net dc ii dai pe google. daca crezi ca te pot ajuta shi vrei unul am un preten care comercializeaza. eu is f multzumit de el.

E cam scump, dar ce face mai exact? Spune ca are GPS dar nu vad nimic special. Eu credeam ca e GPS normal cu display si ai pe el camerele fixe.

ms de info

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact inainte cu 1000m de camera fixa incepe shi te avertizeaza sonor intr-un anume fel. shi itz spune ca este camera fixa. asta este lucrul caremi se pare cel mai util la el. adica daca fac un drum pana la mare nu am de unde sa shtiu cate camere au montat ashtia de cand nu am mai fost. shi asta face el :)

pe langa asta chestii care le mai are: cand mersi cu mashina itzi indica viteza exacta cu care te deplasezi, cand statzionezi itzi arata ceasul bla bla.

tzaim zis, pt chestia cu gps merita totzi banii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact inainte cu 1000m de camera fixa incepe shi te avertizeaza sonor intr-un anume fel. shi itz spune ca este camera fixa. asta este lucrul caremi se pare cel mai util la el. adica daca fac un drum pana la mare nu am de unde sa shtiu cate camere au montat ashtia de cand nu am mai fost. shi asta face el :)

pe langa asta chestii care le mai are: cand mersi cu mashina itzi indica viteza exacta cu care te deplasezi, cand statzionezi itzi arata ceasul bla bla.

tzaim zis, pt chestia cu gps merita totzi banii.

interesant. Nu a ratat nici o camera ?

Ca detector de radar e bun ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ratat nu prea are cum sa rateze, daca itzi faci update la el nu are cum.

Ca shi detector normal mi se pare mult peste cobra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ratat nu prea are cum sa rateze, daca itzi faci update la el nu are cum.

Ca shi detector normal mi se pare mult peste cobra.

Eu am avut pana acu 3 detectoare cobra si nici unul nu a ratat nici un radar doar ca distantele de la care il depista erau mereu diferite.

Parca n-as da 10 mil pe ala pana nu-l incerc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fara suparare, cobrele sint varza la capitolul distanta de detectie...in rest, la banii care-i dai pe ele, merg binisor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

roksat eshti invitatul meu sal testezi. dc ai drum pe la cluj sau nu shtiu cum sa facem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

fara suparare, cobrele sint varza la capitolul distanta de detectie...in rest, la banii care-i dai pe ele, merg binisor.

Te invit la un test sa vezi ca nu sunt chiar atat de varza. In comparatie cu beltronic sau alte minuni sunt varza dar cum spuneau mai sus, nu au ratat nici un radar si mereu am avut timp sa franez. Ca am pus frana brusca, ca a redus mai incet e partea a doua.

@mao mersi de invitatie dar nu cred ca am drum prin cluj prea curand desi s-ar putea sa vin la vara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

niciodata nui prea tarziu. dc pot sa te ajut cu ceva nu ezita

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ mao & company :

mai copii reveniti-va ..... sa ma bata stalin daca nu mi-am luat antena DIGI la masurat,  sa vad in ce emite, si culmea.... NU EMITE.... ci... RECEPTIONEAZA..... si culmea in dB!!!!!!

Banda X, este o o banda de frecventa LASER , pe care daca , detectorul tau stie aceasta banda, o vei putea detecta in Romania in urmatoarele moduri :

- in preajma aeroporturilor, atunci cand un avioon intra in panta de aterizare, sau se pregateste de decolare, sau mai misto , : in jud. Sibiu in loc. Sacel, unde este montat, o minune de radar LASER, de 360 grade.  dezavantajul este ca laserul, fiind un fascicul de lumina, si nu o unda radio, daca ai facut cunostinta cu el, si ti-a aparut ca fiind detectie X pe display-ul detectorului, sa fii sigur ca ai si fost inregistrat.

Numai de bine!

P.S. Ungurii sunt vestiti ca stau cu niste pistoale radar pe autostrazile lor .  E nevoie sa va spun in ce banda emit?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun bun shi eu am zis cam acelahi lucru dar nu asha "elaborat" . Nu prea am aparate de masura in afara de termometrul lui bebe :)

Oricum o sa ne revenim tati:p

Share this post


Link to post
Share on other sites

de cand am masina n-am primit acasa si in bacau este o camera fix in fata la petrom si cand treci spui ca tipa detectorul de la peco dar peste strada e camera. Am trecut cu suta pe acolo de fff multe ori si n-am primit acasa. still waiting.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aci se vede diferentza la cel cu gps. shtii sigur ca nu suna de la petrom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

aci se vede diferentza la cel cu gps. shtii sigur ca nu suna de la petrom :)

Pai ti-am zis vreau sa-l testez inainte, am inteles ca poti sa-i faci update ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0