Matrixxx

E posibil sa fie chiar asa ?...Ne intoarcem in curind in Stone Age ?

35 posts in this topic

Solutiile alternative exista pentru petrol. De ce nu s-ar inventa si pentru mase plastice inlocuitori? Stramosii nostri credeau vreodata ca vor inlocui calul cu masina? Sa nu mai vorbesc de motorul cu aburi care a determinat o dezvoltare fara precedent.  ;) Nu suntem oare prea pesimisti? Cred ca frica asta e a celor ce conduc lumea prin intermediul dependentei acesteia fata de petrol sau gaze. V-ar conveni sa va rugati de rusi,arabi,americani? Am un gust amar cand ma gandesc ca rezervele de petrol si gaze romanesti, in mare parte, nu mai sunt sub controlul statului roman. Despre asta nu spuneti nimic? Sa nu mai vorbesc de dezinteresul fata de dezvoltarea infrastructurii (ma refer in special la autostrazi). S-ar putea deschide si pentru asta un topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

am lua-o de la capat in numai 1 miliard de oameni pe terra

...

Cati oameni sunt in familia ta? Pune mana pe un cutit si injunghie 6 septimi dintre ei. Sa vedem daca poti face asta, pentru a asigura un viitor luminos celor 1/7 ramasi. Si, daca nu poti, incepe si cauta solutii alternative, altele decat sa omori 6 miliarde de oameni.

Pune-ma si pe mine pe lista la circuitul ala... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

usurel baieti,nu va pierdeti speranta...

1..la mana....circuitul e inchis iarna

2.daca e nevoie ma duc eu personal si aduc hidrocarburi din atmosfera lui Jupiter, ca e la greu acolo,intra vreo 1.300.000 de planete ca Terra acolo...iulirx va poate explica ce se intampla fizic acolo,acum nu am timp si nici chef...

solutii exista/vor fi descoperite....problema este de interes/vointa politica de aplicare si de alegere a momentului t1=t0 + Delta T cand va fi util si oportun pentru jmecherii care conduc planeta asta sa renunte la petrol...si fiti siguri ca gigantii petrolieri vor fi tot aia care vor controla si noile surse...

P.S. la 300 USD/baril,vom conta si noi..atunci va fi rentabil sa exploatam sub 4000 m,aici e garla sub Romanica...noroc cu OMV, ca riscam sa ne imbogatim, asa vom primi redevente...

P.S.2 Chimia a avansat, se poate face "plastic" din altceva organic....

P.S.3 Va pup si va iubesc pe toti,aveti incredere in rasa umana....!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai oameni buni. Nu vom muri. ok?

cel putin nu de foame sau din cauza petrolului. Cum spuneam mai sus, daca s-a ajuns la teleportare, nu cred ca e imposibil sa gaseasca altceva care inlocuieste petrolul desi de pe vremea cand era bunicamea fata mare se spune ca in cativa zeci de ani vor disparea resursele de petrol si asta a fost acum 60-65 ani in urma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Matrixxx este corect ce spui tu DAR :

1. exista metode alternative, cum acum 10 ani parea imposibila iluminarea cu ajutorul LEDului iata ca acum cladirile sunt iluminate cu leduri si se preconizeaza introducerea LEDurilor pt iluminarea standard a masinilor.

2. nu toata lumea este dependenta de petrol, mai degraba SUA si ASIA sunt, in Europa se consuma mult mai putin petrol.

3. sa nu uitam ca nu toti oamenii sunt lafel, EUROPENII sunt renumiti pt economia pe care o fac la diverse lucruri, EUROPENII au cele mai economice masini .

4. se face risipa, risipa aberanta, se poate remedia acest aspect.

5. o mare parte din produse se pot transporta si pe cale feroviara

6. incalzirea caselor se poate face si electric dar ne-am invatat pe gaz si pacura

7. motorul cu H2 a fost preentat, exista masini cu motoare H2 de vanzare, este mult mai eficient/economic, marele consum de petrol dupa cum bine spui este pt transport marfa, nu pot exista vapoare cu motor pe H2 ? De ce motoarele de vapor sunt aceleasi de acum 50 ani? Pt ca nu se vrea economie de combustibil.

Problema mare este ASIA unde nivelul de trai a crescut si multi isi permit masina, frigider, TV etc, daca ASIA devine societate de consum ne-am dus dracu, pana atunci insa ....... noi sa fim sanatosi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

chinezii aia...nici cu bomba nu-i mai distrugi la cit de multi sint...si se extind ca un adevarat virus...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singura sansa este sa ne apunca noi de asiatice... Le mai schimbam sangele... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt adeptul conspiratiei. Trecerea de la combustibilii fosili se putea face de mult dar nu exista interes pentru asta; ar disparea toate monopolurile, zeci de corporatii gigantice, motive de santaj si presiune economico-politica.

Toti granzii planetei sunt intelesi intre ei iar producatorii de automobile sunt slugile lor fidele.

Daca maine s-ar spune: gata nu mai e petrol... toate economiile mondiale vor fi pe picior de egalitate, independente si competitive. Lucru care actualelor puteri, nu le este pe plac. De asta incearca acum sa ne arate acum cat de greu e sa gasesti o solutie alternativa, la combustibilii fosili. Ati vazut cum fiecare mare companie incearca sa vina cu un model alternativ, facut parca numai de ochii lumii, cu o chichita pe undeva, care sa il faca necompetitiv? Isi bat joc de noi, e praf in ochi. Ei de fapt asteapta sa gaseasca un combustibil care sa impuna cuiva/cumva un monopol... nu apa sau energie solara pe care toata lumea le poate avea. Nu m-ar mira ca in urmatorii 10 ani, sa se gaseasca importante zacaminte din viitorul combustibil, pe Luna sau pe Marte...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now