cojocaru27

SALUT - Sfaturi echipare S40

119 posts in this topic

Orice ar fi noi iti dorim multi km alaturi de ea! Felicitari!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand sa o stapanesti sanatos si sa te folosesti de ea fara probleme. Intr-un cuvant sa ai noroc de ea.

Ziceai de stabilitate la viteze mari. Eu cand mi-am adus v50-ul am mers pe autostrada si cu 225km/h. Nu mi s-a parut ca se comporta cam cum ai descris tu. Oricum se stie ca combi-urile sun ceva mai stabile ca si sedan-urile. Eu am condus f mult si masina sotiei (seat leon 2006) si chiar are suspensii sport ca asa am comandato, dar credema ca, cu mai multa incredere si indrazneala intru cu volvo in curbe. Mie mi se pare cu mult mult mai stabil.

Ziceai cala viteze mari iti trepideaza volanul. Nu o fi de la echilibratul rotilor? Sau trepideaza numai cand franezi?

Anyway eu zic ca ai facut o alegere buna si sper(de fapt sunt convins) ca nu o sa fii dezamagit. Asteptam poze si sa o vedem la nationala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut felicitari pt achizitie!

senzatia descrisa de tine la viteze mai mari o cunosc foarte bine, dar asta numai de cand am pus cauciucuri de iarna. ale mele sunt limitate la 190 km/h...

cu cele de vara am fost in olanda si acei 2000 de km mi s-au parut o placere

iar la 200 km/h masina avea o stabilitate f buna, doar pe la 210 incepea sa se simta ceva...

asa ca ar putea fi mai multe cauze pt ce descrii tu... inclusiv aceea a cauciucurilor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos.

In primul rand platforma de la focus nu e recunoscuta pt stabilitate. Focusul nu-l prind nici in oglinda

In al 2-lea rand masina nu e la fel de stabila ca un bmw, dar nu pot sa spui ca nu e stabila. La 200 am tras tare de volan sa evit un bou care a nu a semnalizat si m-am trezit cu el pe banda 2 si a facut putin balans dar masina a stat unde am vrut eu.

Baga poze.... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-o stapanesti sanatos!!!

Focusul cat si Mazda 3 sunt cunoscute pentru stabilitate...

Intr-adevar la 140km directia este foarte usoara...trepidatie in volan insa nu am simtit...posibil sa fie si de la echilibrare...

In ceea ce priveste faza scurta incearca reglarea farurilor din interior.Daca nu faci nimic din reglajul de la buton ,atunci incearca la un service sa-ti miste farurile...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper ca nu am suparat pe nimeni cu feedbcak-ul meu.

Imi spuneam niste pareri vis-a-vis de acest model, poate sunt eu subiectiv, imi asum asta.

Insa dorinta mea a fost de a ajuta si pe altii care au de ales asa cum am avut eu de ales, si macar sa stie la ce sa se astepte.

Insa cred ca tonul general nu a fost bine perceput aici pe forum.

Eu sunt foarte foarte incantat de masina. Ce-i drept nu stiu daca as plati pretul de noua dar este o masina foarte echilibrata, imi mentin aceasta parere cu un design foarte foarte reusit.

Ca o concluzie pozitiva, totusi cred ca cel mai reusit lucru la masina asta este motorul pe care il recomand celor care vor sa-si ia un s40. 2.0d 136 de cai este un motor ideal pt masina asta de doar 1400de kile. Pe cat de bine trage si te ajuta in depasiri pe atat de putin cosuma. Si facand echipa cu o cutie de viteze foarte scurta si bine etajata in trepte, e un best deal dupa parerea mea.

Revin cu stabilitate. Sincer mi se pare ca la 120 de km ar fi trebuit sa se intareasca volanul, iar eu acceleram si volanul era la fel de usor. Iar cand ajungeam la 140km/h si schimbam banda aveam senzatia de amortizoare destul de moi care mai balansau putin sau dadeau impresia de balans usor, iar asta in comparatie cu volanul usor la viteza aia imi dadea o senzatie de instabilitate. Atentie masina raspundea perfect la comenzi, adica statea acolo unde trageam eu de volan, dar imi dadea acel feeling neplacut. Poate sunt eu obisnuit cu amortizoare setate mai tari, mai sport. INainte am mers foarte mult timp cu o fiesta cu amortizoare mai tari, o masina mai usoara care avea totusi aceleasi cauciucuri de 205 latime pe 16 cu jante de aliaj. POate ca sunt subiectiv din acest motiv nu-mi dau seama.

Apoi cu trepidatia sper sa fie de la cauciucuri, poate erau prea desumflate de la cat statuse masina pe loc in parcul dealerului. Am verificat presiunea abia in bucuresti si aveau cam 2,2 pe fata si 2 pe spate, dar se poate sa ma insel eu ca nu prea ma descurc cu aparatele de la omw. O sa ma duc sa le umflu la un service ok si sa verific si echilibrarea lor, desi nu cred sa fie probleme in afara cu echilibrarea rotilor.

Stie cineva cat ar trebui sa fie umflate in mod normal?

POzele sunt pe vine, am apucat sa fac doar cateva cu telul si o sa le postez cu prima ocazie pe acelea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine ce presiunea trebuie in caucicuri scrie pe capacul de la rezervor.

Treaba cu volanul ca e cam sensibil cred  ca e o chiestie de obisnuinta. Cand mi-a condus cineva masina a zis aceeasi chiestie. La inceput si eu m-am simtit la fel. Dar acum a disparut acea senzatie. Mai am senzatie de instabilitate cand merg cu viteza pe gropile de la noi; poate din cauza suspensiei sport care imi arata toate gropitele din asfalt. Habar nu am.

Ma bucur ca ti-ai luat asa masina, felicitarile mele.

Si eu sunt foarte multumit de acest motor, chiar nu ma asteptam, dar isi face treaba foarte bine, in cazul meu.

Cat mai multi km fara probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiu ca sunt offtopic - chiar la topicul meu:)) insa nu am stiut exact unde sa fac un topic nou si ma cam grabesc.

Astfel stiti cumva cum e cu noua taxa auto, defapt vechea sau daca a ramas cea de 3 ori marita sau nu?

Am inteles ca de la 1 feb va intra in viguare vechea taxa auto si o sa cada cea marita de 3 ori de Tariceanu.

Insa eu m-am programat la Rar pentru maine, si nu stiu la care taxa o sa ma incadreze. oare o fi mai bine sa astept pana la 1 feb si sa fac Rar-ul atunci?

Sau faza cu Rar-ul nu are treaba, pot sa-l fac acum si sa astept dupa sa platesc taxa?

Si taxa sigur e asa cu 1 feb?

Mersi mult pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da e de 3 ori....

offtopic: modifica-ti profilul. scoate fiesta ca nu ne place  :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu mi-am pus 2,4 in toate 4 cauciucurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roskat ai idee o sa ramana asa si dupa 1 feb sau de atunci se revine la vechea taxa pana gasesc ei o alta solutie???

Eu asa am inteles de la tv.

Mersi mult.

Ok modific profilul si sper sa ajung sa p[un si pozele, problema este ca sunt pe Iphone si tre sa ajung la mac-ul de acasa sa le pot da jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

as vrea sa-ti pot raspunde dar ce vezi tu la tv aia vad si eu...

Roskat ai idee o sa ramana asa si dupa 1 feb sau de atunci se revine la vechea taxa pana gasesc ei o alta solutie???

Eu asa am inteles de la tv.

Mersi mult.

Ok modific profilul si sper sa ajung sa p[un si pozele, problema este ca sunt pe Iphone si tre sa ajung la mac-ul de acasa sa le pot da jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Excelenta

S-o stapanesti sanatos

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte faina masina. Sa ai noroc de ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

superba...

nu o fi s40ul o masina de top dar design-ul sigur e...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now