Guest cristi81

Impact intre Volvo 940 si Renault Modus

23 posts in this topic

Pentru toti cei care detin un autoturism Volvo 940 priviti si va ingroziti ce puteti pati daca din nefericire va loviti la 100 km/h de un Renault Modus. Testul a fost realizat de catre Fifth Gear o emisiune reprezentativa in Anglia. Fara comentarii.

Dau acest link deoarece am citit aici pe forum o multime de gogomanii cum ca masinile Volvo mai vechi ar fi mai sigure decat multe masini noi de pe piata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu acum esti suparat pe Volvo ptr ca s-a rupt un prezon la roata?

Citeste posturile mele, sa vezi acolo probleme. Eu chiar nu te inteleg.

Vrei sa facem schimb de masini sa vezi ce masina ai cu adevarat?

Te invit!

Impactul asta cu renault modus il stim toti, mai sunt 2 subiecte cu acelasi titlu. Incearca un search pe forum daca nu crezi.

Si mai incearca cautari cu "Volvo vs..." si o sa vezi poate impact si volvo 440 vs nissan almera (din realitate, nu din telecomenzi) si o sa vezi comparatie intre modele cu minim 10 ani intre datele fabricatiei ( si mult mai multi intre anii conceptiei).

Modus-ul ala atunci a fost fabricat, pe o alta conceptie si alt stil; 940-ul a fost fabricat vreo 4-5 ani daca nu ma insel.

Deci tu faci comparatie intre o masina conceputa in '90 si una in 2002 sau 2004 cat e ala?

Plus ca, nu stiu daca ai observat (e chiar si in testul asta si si la mai toate modelele mai noi) ca masinile mai noi au toate centrul de impact vizibil mai ridicat decat o masina mai veche. Practic o masina "se urca peste alta". E normal ca in cazul asta volvo 940 sa aiba mai multye daune.

Nu crezi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te contrazic! Uita-te mai atent la filmulet si ai sa observi ca Renault nu se urca pe Volvo ci pur si simplu il face praf frontal!

Share this post


Link to post
Share on other sites

cristi uitate tu mai atent te rog si spunei(daca poti) unde este motorul de la volvo.....

astept raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul presupun ca s-a facut praf si pulbere la impact! Vrei sa insinuiezi ca Volvo nu avea motorul pus pe masina? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ce baiat destept esti. acu ai gandit bine.

tie tii tot una daca pui fata in fata un audi 80 de prin anii 80 cu ceva de genul lui modus??? iti spun eu si un smart il face praf. si asta cand sunt si interese pe deasupra.

reanult ***** euro Ncap (sau cum masa se scrie) my ass (scuzati limbajul)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca testul nu a vrut sa demonstreze calitatile masinilor Renault ci evolutia solutiilor de siguranta adoptate de actualele masini. Faptul ca o masina de clasa mica actuala de 5* face praf un autoturism vechi cu tabla groasa nu ar trebui sa mire pe nimeni. Dar destul de multi oameni au impresia ca un Volvo de 15-20 de ani este mult mai sigur decat sa zicem un Fiesta lucru total fals.

Ideea este ca daca totusi conduci un Volvo de 15 ani daca esti implicat intr-un accident cu o Fiesta, Polo ce o fi facut in 2006 s-ar putea sa iesi la orizontala din acel Volvo.   

Share this post


Link to post
Share on other sites

prefer sa mor intr-o masina decat intr-o trompeta de masina :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu miam loat v50 pt ca imi place f mult masina. Eram in cumpana intre v50 si a4 avant. Ma bucur ca am facut alegerea asta. Mai bine nu se putea. Daca tu nu esti multumit de masina ta ii fix treaba ta, dar eu iti garantez ca nici de q5 nu o sa fii multumit. Sau poate ca o sa fii(in sinea ta).

Eu vad asa treaba.... Dc vrei un "cal" ai de unde alege g-klass, ml, land rover, land cruiser etc. Daca vrei un "ponei...." a4,6, passat(ca 90 dintre tzaranii romani) etc. Parerea mea este ca "catarii" gen glk, freetrack(seat), q5 etc nu prea isi au rostul. Exact ca si nissan quashkai sau cum dreq se scrie, masina aia nu stie sa mearga nici pe asfalt nici off road. Pt ce dracu au facut- o nu stiu.

Am un pretn are q7 shi de fiecare data cand mergem la ski tre sal scoata alt preten cu a6 ca bivolu de q ii masina de asfalt...... Sta pe loc si patineaza. Asha ceva nu se poate. O sa va trimit filmari de la urmatoarea sesiune de ski :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Praf s-au facut amandoua,doar ca au absorbit impactul in mod diferit,de sunt teoretic la o distanta de 14 ani de cand au fost concepute una si alta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo-ul nu avea motorul pus. Punct. A fost scandal mare la vremea respectiva, Fifth Gear + Renault a avut mult de tras pt. a musamaliza si de a sterge tot.

Cristi, daca tot bagi linkuri antice, incerca sa cauti si scandalurile legate de ele. Nu de alta, dar daca continui sa traiesti in fantezia ta si sa te departezi si mai mult de realitate, tu ai de pierdut. Nu noi. :D

Nimeni nu contesta rolul si pretentia Volvo de a dezvolta, dealungul istoriei sale, cele mai sigure masini. Renault a facut reclame 4 ani cu "Castigator al Campionatului de Formula 1" desi nu l-a castigat decat o data, anul urmator situandu-se la mama dreaq in clasamentul final. La fel, cu stelele luate de la sucursala Renault, si anume EuroNCAP, fac reclame in disperare.

Deci este natura Renault de a se da mare chiar si cu cele mai mici, marunte si accidentale realizari. De eventul din clip insa nu au scos o vorba. Decat cateva dezmintiri legate de faptul ca nu au nici o legatura cu testul, etc. Daca chiar si cu un singur model, si cu cea mai mic fir de ata ar fi fost deasupra Volvo, ar fi facut Renault o gura si un show fantastic timp de 10 ani :D

PS - La vremea respectiva mi se pare ca se vorbea si de niste mici taieturi prin structura de rezistenta a Volvo-ului. Insa fara poze clare (au avut grija de asta organizatorii), a ramas doar o supozitie.

PS2 - Iti dai seama ce rusine ar fi patit Renault daca un model nou o lua in freza de la unul cu 14 ani mai vechi? TREBUIA sa castige.

PS3 - Chiar, ce facea Renault cu 14 ani inainte de Modusul respectiv? De ce nu au luat un model Renault contemporan cu 940-ul sa il izbeasca de acesta? Probabil ca ar fi trecut Volvo-ul prin el si si-ar fi continuat drumul, cu soferul intrebandu-se ce a fost acel mic soc pe care l-a simtit...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau dc nu a pus un s60 2002 daca tot ii vorba. lua modusul in p*** si mergea cu el pana la fast food.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tin sa il sustin pe Adi 2727,am vazut si eu un accident cu Volvo 440 vs Pejou 407 model nou,nu ti-as fi dorit sa fi fost u proprietaru pejoului la felul cum arata si totusi tin sa cred ca Volvo,are pe undeva siguranta lui care o ofera pasagerilor,si tin sa cred ca acuma toata masinile sunt facute din plastic mai mult,daca ne uitam la un far de volvo s 40 din 2007 si vezi ca ii din plastic,si te uiti la un volvo 440 de prin 90 95 si vezi ca ii din sticla deja se vede diferentza dinre masini.Pur si simplu volvo modelurile vechi au mai multa sigurantza.Chiar si fara atatea sisteme de atiderapaj si alte minuni,care pana la urma poate ca te salveaza poate ca nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pur si simplu volvo modelurile vechi au mai multa sigurantza.Chiar si fara atatea sisteme de atiderapaj si alte minuni,care pana la urma poate ca te salveaza poate ca nu.

Imi pare rau dar te contrazic: in ziua de azi siguranta nu mai consta in grosimea tablei masinii, ci in "celula de siguranta", zonele cu deformare controlata, airbag-uri si bineinteles ESP(care consider ca este un sistem foarte bun ce nu ar trebui sa lipseasca de pe nicio masina). Faptul ca la exterior se mai foloseste si/sau plastic si fibra de sitcla are legatura cu siguranta, dar cea  a pietonilor. Acum 15 ani nu se punea problema protejarii pietonilor.

Asa cum am mai zis si anul trecut, cand a fost publicat prima data clipul asta cu modus vs 940, testul este unul absurd pentru ca vorbim de doua masini din perioade diferite, chiar daca nu fac parte din aceasi clasa. PUNCT. Asta ca sa nu mai zic inca o data cum a ajuns Renault sa aiba atatea masini de 5 stele (verzi :P).

Share this post


Link to post
Share on other sites

s-a mai discutat despre chestia asta mai demult. treaba e ca 940-ul nu are motor! testul e irelevant!

Share this post


Link to post
Share on other sites

domnilor

ma scuzati fara motor{circa 250kg}

ii tare slabit fata masini

oricum ii o bucata de fier un tampon mai serios

sa scoata motorul din renault si asa mai vorbim  de cinei mai tare

sa nu mai vb. de diferenata de ani dintre cele doua modele

eu am un 244 83  azi iarna am luat un stilp de telegraf cu spatele cam cu 70 am derapat

capota si lonjeroanele sau deplast un pic dar efectiv capota am schimbat nici bara de al

si nici plasticul nu sa spart

stilpul nu l-am rupt din fericire  ca pica pe mine  dar firele  de telefon sau rupt de la trei stilpuri departare

deci cat de cit is masini sanatoase

oricum are 26 de ani  as vrea sa vad modusu dupa 25 de ani sper ca mai apuc.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum am zarit si eu subiectul asta impreuna cu filmuletzul........si nu ma pot abtine sa nu zic parerea,,,,in general ma abtin sa imi expun parerile personale pt ca sunt irelevante insa,,,,,cam cata inteligentza sa ai ca sa crezi ca o masina fara motor pe ea, ar reactiona altfel la un asemenea impact? ma bufneste rasul cand vaz cat entuziasm pe unii.......cred ca genul de persoane care cred ca testul ala este unul de referinza atit pt volvo cat si pt modus,,,,,,sunt acele persoane care in lipsa de idei originale,ar pune intrebarea,,,,:  ''oare bruce lee il bate pe van damme?''    sau un aparat de foto cannon....face poze color mai bine decat un smena ? .........doooooohh......

imi cer scuze daca am jignit cumva pe cineva,,,dar ''argumentul video''.....spune multe despre cei care il invoca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum am zarit si eu subiectul asta impreuna cu filmuletzul........si nu ma pot abtine sa nu zic parerea,,,,in general ma abtin sa imi expun parerile personale pt ca sunt irelevante insa,,,,,cam cata inteligentza sa ai ca sa crezi ca o masina fara motor pe ea, ar reactiona altfel la un asemenea impact? ma bufneste rasul cand vaz cat entuziasm pe unii.......cred ca genul de persoane care cred ca testul ala este unul de referinza atit pt volvo cat si pt modus,,,,,,sunt acele persoane care in lipsa de idei originale,ar pune intrebarea,,,,:  ''oare bruce lee il bate pe van damme?''     sau un aparat de foto cannon....face poze color mai bine decat un smena ? .........doooooohh......

imi cer scuze daca am jignit cumva pe cineva,,,dar ''argumentul video''.....spune multe despre cei care il invoca.

Nu ai dreptate !!

Chuck Norris ii bate pe amandoi cu o mana la spate !

De ce doarme Chuck Norris cu lumina aprinsa?

Nu pt ca ii e teama de intuneric, ci pt ca intunericului ii e frica de el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am inteles,,,,,,multam de corectura.......cu totii stim ca...Chuck Norris cand mai vine pe la noi prin Constantza la mare, si intra in apa,,,el nu se uda,,,ci apa se Chuck Norris :D;D.....si de asemenea cand face flotari el nu se lasa  la pamant,,,ci pamantul se lasa la pieptul sau  :D :D............si ca o concluzie.....cand s'a lovit modus cu volvo,,,,,volvo nu s'a transformat intr'un morman de fiare indoite,,,,,ci modusul s'a transformat  in ceea ce volvo avea sa fie dupa impact,,,iar volvo a luat infatisarea reala a modusului.... :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now