alin89

Despre televizoare...

62 posts in this topic

Printre televizoarele din casa, se numara si un Hyundai LCD cu diagonala de 72cm pe care am dat 30 de milioane acum 2 ani iar acum i s-a dus imaginea (dupa ce se incalzeste, i se distorsioneaza imaginea aparand niste dungi verzi toata suprafata ecranului) . Asta s-a intamplat fix dupa ce-a iesit din garantie  :D))).

Voi ce parere aveti? Care marci de televizoare sunt bune? Cu asta m-am lamurit, si faza e ca l-am dus la reparat de 3 ori si de 3 ori aia de-acolo l-au facut...praf  :D))

Share this post


Link to post
Share on other sites

am un SONY trinitron NICAM cu ecran plat cumparat in 2000 din ungaria, pret 24 milioane lei vechi (atunci in romania).

de la o vreme, imi coboara din cand in cand la intervale mai mari de timp o dunga, ca de la bruiatii dar, nu sunt convins (ca ar fi din cauza unor bruiatii).

urmatorul televizor, sigur nu o sa fie sony.

probabil va fi alta marca japoneza - panasonic.

P.S. nu prea l as schimba ca stau bine volvourile pe el.

post-952-12877854618961_thumb.jpg

post-952-12877854621657_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Personal sunt fan Philips. Imi place cam tot ce face marca asta. Acasa, in Tr Severin am un Nei care nu vrea sa se strice. Are aproape 20 de ani si in afara de faptul ca i s-a ars o siguranta, asa cum a mers in prima zi, asa merge si acum. Adica perfect. Pacat ca pe marca asta a "lichidat-o" Samsung (contraziceti-ma daca gresesc, dar din cate stiu Nei a fost o marga a grupului Samsung).

Mai am si un Philips model simplu, diagonala de 54 care imi place foarte mult. Are cam 6 ani si merge foarte bine.

In Timisoara am un Grundig cu diagonala de 72 care e foarte naspa (in general nu am o parere buna despre electronicele nemtesti-tot ce am avut nemtesc a fost prost). Nu prea mai are culori, si nu se mai aude prea clar. Oricum am TV Tuner pe comp si la tv-ul ala de 2 lei nu ma prea uit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu recomand Panasonic sau Samsung. Avem acasa de cativa anisori un Samsung ecran plat dar nici pic de problema la el :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am in camera o plasma 116 diagonala ,panasonic e super ok,am prinso la oferta cu 30 de milioane din Cluj de la Iulius mall in vara anului 2008 e super ok plasma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samsung la monitoare de PC si Philips la TV-uri .

Nu stiu cum se comporta Samsung la TV-uri dar banuiesc ca tot ca si la monitoare, adica excelent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din punctul meu de vedere, la ora actuala SAMSUNG este taticul lor, dupa care...Panasonic si Sony

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomand Orion sau Toshiba (obligatoriu ´´Made in Japan´´)! Am un tv Orion (´´Made in Japan´´) din anul 1991 care functioneaza perfect!! Inca mai sper, ca se va strica...vreodata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

...obligatoriu ´´Made in Japan´´

putin probabil sa gasesti asa ceva.

nici in japonia nu se mai prea gaseste.

am o prietena care si a dat un doctorat in japonia (pentru ca in romania nu o accepta nimeni fara compromosuri), cand a plecat spre rasarit, a avut sperante intr un notebook made in japan dar cu banii putini care i a avut, si a cumparat unul made altundeva in asia, la jumatate de pret, aceeasi marca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Printre altele,daca ne gandim la anduranta sunt unele tv-uri comparabile cu masinile noastre,sa incapataneaza sa mearga si merg si merg ....

Din 1990 pana acum am cumparat vreo 9 tv-uri !!! Le-am impartit in familie ;), dar toate inca merg, Acu' hai sa incep : Loc 1 - Goldstar ( alea care le-am luat in 90 stand la rand,cum era ,cu programare...2 bucati perfect functionale!!!!)

Loc 2 - LG

Loc 3 - Orion ( la nevasta la servici, munceste  apx 24/24 , de prin '96)

Loc 4 - Aiwa ( se incapataneaza sa mearga la soacramea in bucatarie, cu aburi,cu soba cu plita, etc tot de prin '96)

Am luat in calcul calitatea imaginei. Clasamentul s-ar inversa daca am tine cont de conditiile vitrege de lucru : Aiwa-1,Orion 2.

Reparatii efectuate : unele telecomenzi schimbate, la 1 buc aiwa o siguranta pe cablu de alimentare, la LG marit banda.

Tinand cont de societatea de consum in care traim acum, nu vom mai vedea asa ceva, dar tehnologia s-a schimbat.

referitor la plasma : in 2000 boss-ul meu de atunci a luat una cu 15000 $ (atat costau) diagonala peste 120cm, iar la nici o saptamana a facut 3-4 dungi verticale, chemati cei care iau vandut tv-ul, fiind nou pe piata, n-au stiut ce are, concluzia : ei dati in suturi afara pe scari, dupa care a urmat tv-ul tot pe scari dupa ei,  smuls din perete si aruncat !

Banuiesc ca de atunci tehnologia s-a mai imbunatatit si au aparut si centre de reparatii :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nelu, se gaseau pana acum 10 ani, inca mai am video playerul toshiba din 90, functional, made in japan, precum si multe alte vechituri, dar acum au fabricute de montaj in malaiezia,taiwan,indonezia cu costuri mai reduse...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine fratilor acuma vb de ceea ce e vechi sau de ceea ce e modern???Ce e vechi e trecut de folosintza de aceea se mai schimba lumea si apare Lcd Plasma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea altora:   http://www.google.ro/search?hl=ro&q=lcd+tv++recomandare&meta=

Oricum, cred, ca tot firmele cu notorietate sunt cele mai bune...si apoi ´´Doamne ajuta, sa  functioneze cat mai mult timp!´´

Televizoarele cu plasma ar putea fi interzise in Uniunea Europeana

Comisarii europeni pregatesc o lege care sa interzica televizoarele cu plasma, deoarece sunt mari consumatoare de energie, transmite Daily Mail, preluat de Antena3. Ecranele cu plasma au fost numite 4x4 ale caselor din cauza consumului lor de energie, de pana la patru ori mai mare decat al unui televizor normal.

Acestea vor fi eliminate treptat, urmand exemplu traditionalului bec incandescent de 100W. Mutarea face parte dintr-un plan concentrat de reducere a consumului electric in case eliminand pe rand aparatele mari consumatoare, pentru a le inlocui cu alternative mai eficiente.

Familiile au acum de trei ori mai multe aparate electrice decat acum o generatie si cantitatea de energie consumata a crescut de peste doua ori.Totusi, ecranele plate LCD, ce devin si ele din ce in ce mai populare, sunt mult mai eficiente energetic decat plasmele, un TV de 42 de inch consumand chiar mai putin decat un televizor clasic mult mai mic.Noile regelementari vor duce la eliminarea treptata celor mai ineficiente energetic plasme-probabil cele mai mari. Masura este posibil sa nu afecteze toate produsele in masa, restul vor purta etichete pentru a se distinge intre cele mai bune si cele mai ineficiente din acest punct de vedere.

http://stiri.kappa.ro/social/plasma-interzise-uniunea-europeana/stire_171211.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nelu, se gaseau pana acum 10 ani,

daca vrei, gasesti si acum pe comanda dar... PRETUL E CEL PUTIN DUBLU!!!!

parerea mea, pentru muritori nu merita efortul financiar pentru ca vor aparea produse/generatii noi, atractibile, mai facile si dupa perioada medie de utilizare a unui produs, este posibil sa nu l mai folosesti asa ca o schimbare e de cele mai multe ori binevenita, mai ales daca este mai ieftin.

P.S.

ex. casetele video importante, le am inregistrat pe DVD uri iar cele audio...le am aruncat la gunoi cu exceptia catorva bucati din fiecare generatie(cu benzi pe fier, crom si metal) pe care fiicamea, la varsta mea poate le va vrea ca "antichitati", de decor. am un radio casette recorder stereo cu sunet dinamic de 11,5/9 cm si unul dublu casette cu cd cu afisaj electronic pe un panou rabatabil, telecomanda cu 38 butoane, panasonic  pe care chiar daca nu le folosesc de ani de zile, nu ma pot desparti de ele!

electronicele pe care le am avut, au fost modele de varf la timpul lor, am avut grija de ele, sunt ca noi, chiar putin folosite.

aparatele foto, in 2005 mi am cumparat un Kodac made in UK cu 400.000 lei si in 2003 l am schimbat cu unul samsung digital de 3,2 mp, a costat 500$ cand $ rul esra 35.000 lei, pretul unui cal (vandut de bunicul, bineinteles, nu am avut curajul sa i spun unde au ajuns banii).

mai am si alte exemple, sunt sigur ca aveti si voi.

concluzia: ia un produs de marca consacrata chiar daca nu e made in tara de origine a marcii, asa cum avem si volvourile, fabricate care pe unde. unele rezista mai bine, altele mai putin, le mai reparam, de cele mai multe ori nu ca nu ne am permite unul mai nou ci pentru ca ne vine greu sa ne despartim de ele, ne au ajuns la suflet, daca le am da, parca am da o parte din noi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am TV in casa. Imi este suficient tv-tunner-ul de pe PC. Poate in viitor o sa iau un monitor mai mare... dar nu e nici o graba. Am observat ca sunt mult mai in forma fizic si mental, atunci cand iau o pauza de minim 2-3 zile de la PC sau TV... parca incep sa ma regasesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru amatorii de plasme si LCD...

Nu sant bune :P. Au o "speranta de viata" redusa la jumatate fata de orice echipament cu "tub" plus ca consuma mult mai mult curent. La fel cu monitoarele. NICIODATA nu o sa se vada un monitor LCD mai bine ca un CRT vechi. Eu am un sony de 22" pe care nu l-as da nici pe mama plasmelor.E drept..tre sa fii crescut la tara ca sa-l  muti dintr-un loc intr-altul  ;) Recomand cu caldura...la achizitia unui monitor magazinele de SH Sunt maxim 2-3 sute de RON si merita toti banii.

Ai mei au un televizor Freedom/Profilo( era o chestie la constanta = piese philips asamblare in romania) de vreo 15 ani si merge ca in prima zi fara sa aibe vreodata o problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru amatorii de plasme si LCD...

Nu sant bune :P. Au o "speranta de viata" redusa la jumatate fata de orice echipament cu "tub" plus ca consuma mult mai mult curent. La fel cu monitoarele. NICIODATA nu o sa se vada un monitor LCD mai bine ca un CRT vechi. Eu am un sony de 22" pe care nu l-as da nici pe mama plasmelor.E drept..tre sa fii crescut la tara ca sa-l  muti dintr-un loc intr-altul  ;) Recomand cu caldura...la achizitia unui monitor magazinele de SH Sunt maxim 2-3 sute de RON si merita toti banii.

Ai mei au un televizor Freedom/Profilo( era o chestie la constanta = piese philips asamblare in romania) de vreo 15 ani si merge ca in prima zi fara sa aibe vreodata o problema.

Sepukkule, probabil ca iti plac si discurile de vinil in locul CD-urilor high-bit-stream, casetele video in locul DVD-urilor si amplifurile pe lampi in locul celor digitale... :P

Revenind la CRT-uri.... Bine, cum zici tu, insa ce faci cu continutul HD? Ca mai evolueaza lumea... Si ce faci cu copilul care se mai uita la un film de animatie, il lasi sa isi beleasca ochii ca generatia noastra intr-o sticla ce falfaie, radiaza gamma, ii infige fascicol de electroni in orbite, si mai are si principiul de functionare bazat pe o imperfectiune a ochiului uman?

(Stii tu, imperfectiunea consta ca la un moment dat, pe un tub CRT este doar un punct aprins, cel atins de fascicului de electroni care baleiaza tubul pe coloane si linii; cum ochiul uman nu percepe intervale de timp asa de mici, intervine inertia si vede o imagine in ansamblu...)

Crede-ma, ochii mei de calculatorist de 33 de ani au avut de suferit in ultimii 15 ani din razboiul cu CRT-urile... Si chiar sunt capabil sa determin usor diferentele intre tehnologii, pt, ca, desi folosesc peste tot unde lucrez LCD-uri si plasme, mi se mai intampla sa dau ocazional peste cate un CRT, care, chiar daca e Trinitron (ca Sony-ul pe care il lauzi), tot imi da dureri de cap. Literalmente.

Am folosit pana in 2007, ca monitor secundar, un CRT IBM (cu acelasi tub Trinitron+ :D ), pentru ca nu gasisem inca un LCD care sa redea culorile corect si natural, lucru necesar la anumite prelucrari grafice. Insa la momentul 2008-2009, si acest ultim bastion al CRT-urilor a fost doborat de noile tehnologii.

La momentul asta CRT, oricare ar fi el, o incaseaza rau de la o plasma buna, cu panel de la G11 in sus, la toate capitolele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii dau dreptate lui MuadDid.

Eu la serviciu am monitor LCD Dell, iar acasa am unul normal, tot Dell si crede-ma ca e diferenta mare. Daca ma uit la monitorul de acasa in cel mult doua ore incep sa ma doara ochii, pe cand la serviciu stau cu ochii in monitor 8 ore in fiecare zi si nu am nicio problema, nu ma dor ochii deloc.

Nu stiu cat o fi de fiabile LCD-urile si plasmele, dar in privinta sanatatii ochilor consider ca sunt mai bune. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat prin 2004 un tv philips sh de 74 de la un tip care repara tvuri. Mi-a zis: ial ca nu o sati para rau..... Este negru, imens, f greu, dar merge de rupe normele.am pe el acuma televiziune digitala si se vede f bine. Mii ca anu asta tre sa ma mut in casa 9 si nu o sa-l pot pastra intr-un living de 45 m2. Deci clar tre sa apelez la noua tehnologie in domeniu. Pe philips o sal duc la cabana la munte si sunt convins ca va merge mult si bine.

In privinta monotoarelor am un lg de 24" tft. Inaintea lui am avut un panasonic intergraph 22" crt. A mers exceptional si acuma merge pt l-am dat unui prieten, dar cand uitam de mine la pc cand ma ridicam parca eram mahmur asa ma durea capul si imi ardea toata fata. Acum nu mai am nici o problema de genul asta. Pot sta si 24 (ca doar este de citit pe forumu asta de numa:p) si nu am nici pe dracu.

@sepuku cred ca esti fun masini cu carburator si nu cu injectie :P 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru amatorii de plasme si LCD...

Nu sant bune :P. .....NICIODATA nu o sa se vada un monitor LCD mai bine ca un CRT vechi.....

Nu cunosti cu adevarat LCD-urile. La vremea lui, nou, monitorul tau CRT a costat 700-1000 euro. Compara cu un monitor LCD de aceasi dimensiune la aceasi bani. Asa ar fi o comparatie corecta. Exista monitoare LCD, care chiar sunt fidele in reproducerea culorilor (nu vb. de cele din hypermarket) cu probleme de geometrie 0.

Ca idee Sony, cel mai mare producator din lume pentru profesionistii video, a renuntat la productia CRT-urilor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu siguranta ca din punct de vedere al "protectiei ochilor" CRT sant mult invechite.Este un aspect pe care l-am trecut cu vederea doar pentru ca cel putin pe mine nu ma deranjeaza.De fapt eu am avut in cap altceva. M-am gandit ce este prin comert. Cel pitin 90% din cunostintele mele si-au cumparat LCD cu maxim 1000 RON(de obicei 19" - 22" cu 700-800RON).Ei bine de astea vorbesc. Eu personal n-am vazut LCD din categoria asta sa mearga mai bine ca CRT meu pe care am dat vreo 600 de RON nou acum vreo 4-5 ani. Se vad sters, au punctul mai mare...etc etc. M-am intresat pe la toate magazinele si toti angajatii mi-au confirmat ca un CRT normal se vede mai bine decat ce au ei la vanzare.

Acum nu vreau sa creez o alta disputa  :P cred ca e normal ca ultimele tehnologii sa reprezinte progres si sa fie mai performante. Dar cati dintre noi am dat 3000 RON pe un varf de gama de la Sony ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un Philips luat prin '98. Totul a fost ok la ela pana acum o sapt. de cand a inceput sa se vada imaginea pe un fond galben... culoarea alba nu o mai are.... Se pricepe cineva sa imi spuna daca este vb de tub, nu de altceva dar sa nu ma fraiereasca vreunu' cu depanarea..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am dat 2800 ron pe un lcd Eizo de 22''. Poate ma credeti nebun, dar daca-l puneti langa un lg de 24 de inci din hypermarket face toti banii. La servici am 2 benq-uri puse wide, amandoua de 19'', amandoua pe DVI, amandoua calibrate, amandoua setate la fel si degeaba, se vad diferente astronomice intre ele. Mai am un crt Belinea de 21'', din 2002, pe care se vede perfect. Daca compari un crt bun cu un lcd de 700 ron, castigator o sa fie clar crt-ul, daca compari un crt bun cu un lcd bun, castiga lcd-ul, daca nu la calitate macar la ergonomie, dupa juma' de ora de hlizit intr-un crt nu-mi vine decat sa plec acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un Philips luat prin '98. Totul a fost ok la ela pana acum o sapt. de cand a inceput sa se vada imaginea pe un fond galben... culoarea alba nu o mai are.... Se pricepe cineva sa imi spuna daca este vb de tub, nu de altceva dar sa nu ma fraiereasca vreunu' cu depanarea..

Vezi ca e din setari. Probabil ai setari cu profile gen "Cinema", "Game", etc. si l-ai schimbat din greseala.

Cauta atent ca ai undeva o setare "Color Temperature", sau similar. Treci pe 9300k. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now