alin89

The Volvo Group

10 posts in this topic

Volvo Trucks

Mack Trucks

Renault Trucks

Nissan Diesel

Volvo Buses

Volvo Construction Equipment

Volvo Penta

Volvo Aero

Volvo Financial Services

Volvo IT

Volvo Logistics

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu o precizare: Volvo Cars nu are treaba cu aceste firme decat cu numele!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu o precizare: Volvo Cars nu are treaba cu aceste firme decat cu numele!

De asta nu am pus Volvo Cars in lista de mai sus  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu mai au de cand au facut prostia si au vandut divizia Ford-ului  :(>:(, oricum istoria si originile ii tin impreuna forever indiferent de miscarile politice si financiare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuia sa ramana tot la VOLVO , ce-i de la volvo autoturisme , trebuia sa vanda repede la prostii aia de la Ford , americanii se pricep la toate  asa au facut si cu Saab l-au dat la GENERAL MOTORS , un gigant prost , suedezii astia au dat brevete de valoare la niste americani prosti, eu n-as da pentru nimic marcile alea pe mana nenorocitiilor alora , mai bine incerca vreun neamt de la Vw , Bmw , sa faca ceva , dar nu Ford , nu GM .

  Numai vinde odata Volvo sa-l ia cineva ca lumea , Ford sunt niste batuti in cap , cu masinile lor naspete nu le suport sa-mi zica ca mi-o da la jumatate de pretz .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevarat, pana si americanii is dezamagiti in ziua de azi de tampenia ce e acum in marile corporatii constuctoare de masini, numai banul este tinta lor, pe vremuri si Ford-urile lor erau masini super si se mandreau si ei cu ele, acum majoritatea sunt cu import cars.

Aveau niste modele de Ford-uri extrem de durabile ca ex Crown Victoria, clasica masina de politie, sau Mustang-urile, etc.

Asta e, n-ai ce sa faci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da si Crown Victoria chiar a fost bun Mustang la fel si mi-au placut , dar astea acuma , poi daca stau sa ma gandesc Ford se face peste tot in lumea asta , toti prostii asambleaza Ford.

  Dar nu Ford e problema , e problema ca VOLVO nostru nu trebuia sa se afle la ei si Volvo poate nici nu se situa la un pretz asa de mare  era la pretzul poate al Volkswagen.

    Deci daca un Ford Focus cu motor 1.6, benzina sau diesel pleaca de la 10.000 euro sa zicem , poi volvo cu C30,S40,V50 cu aceleasi motoare si ajung pana la 27.000 euro . De ce credeti ca nu prea se dau romanii nostri asa mult la volvo , s-ar da prea bine , dar pretzul asta cu un motor de 100 de cai putere sa dai 19.000 sau 23.000 pe ce . 100 de cai ii iei la orice masina pana cand si Logan are 105. Deci Ford ia plasat in Divizia aia alor de bad , VOLVO trebuia lasat in pace asa cum a fost pana in 2000. Era concurentza cu Volkswagen va zic eu cu Golfu' cu alte modele Vw. C30.S40 si V50 cu motoru de 1.6 de 100 de cai concura cu GOLF de la 11.000 euro cred ca ar fi fost . Eu am citit niste articole despre Ford si VOLVO si  Ford a facut niste magarii de nedescris cu VOLVO. Fordu si asa e scump si nu-si merita banii , dau pe 105 cp 15.000 euro , sa fim seriosi la 15.000 eu mi-am luat la mana doua bineinteles VOLVO S40 T5 de 220 cp si nu face cat Fordu lor . Asta e asa e cand apuci pe mana altora , asa e si cu Dacia aia au apucat prost pe mana Renault , poate daca eram singuri faceam masini mult mai bune reespectivul model Dacia D33 din 1998 care avea dotarile Loganului de azi si arata mult mai bine decat Logan si avea si putere respectivele motoare de pe ALFA Romeo de pana la 140 de cai. Asta e asa si cu volvo a apucat pe unde nu trebuia , oricum ssa speram ca vom scapa de americani si vom apuca pe maini mai bune sau eu ma astept sa ajunga inapoi in grupul VOLVO  sa apartina in totalitate la VOLVO ca stiu ei sa faca masini mult mai bine decat le-a facut cu Ford.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Cum s-a facut impartirea titulaturii intre Volvo group si Volvo cars:

"In connection with AB Volvo’s sale of Volvo Cars to Ford Motor Company, Volvo Trademark Holding AB was formed, which is jointly owned by AB Volvo and Volvo Car Corporation, whose basic task is to own the Volvo brand name. The company is responsible for registering and protecting the brand name."

...

"Volvo Cars continues to have the right to use the “Volvo” tradename for passenger cars, minivans carrying up to 10 passengers, light trucks with pay-load up to 1,500 kilograms, sports utility vehicles and other vehicles, but not buses or other vehicles used solely for commercial purposes, that have a gross vehicle weight of 5,400 kilograms (12,000 lbs. gross weight)."

http://www3.volvo.co...me/ingress.html

2.Cine credeti ca e "board chairman" la Volvo Group? Ei bine, nimeni altul decat parintele Logan-ului, Louis Schweitzer. :smile:

http://www.volvogrou...schweitzer.aspx

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu vad acolo ca e director NE-EXECUTIV !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now