Guest marcy

Turbosuflanta GARRETT

16 posts in this topic

Deci alta problema mai grava...

Acum doua luni am comparat un volvo v40 1,9 tdi. 2001, 85kw, 100 000 km....

In timp ce mergeam cu 130 km/h am auzit un fluierat scurt, masina a avut o tentativa de a se infrana dar si-a continuat drumul la aceeasi viteza....Cum nu aveam posibilitatea sa ma opresc, deoarece eram in autostrada , mi-am continuat drumul chiar daca am constatat ca motorul pierduse din putere si erau probleme cu turbo...Dupa cateva minute de mers am auzit o bataie puternica la motor si un nor imens de fum alb in spatele masini,am scos imediat pe liber si dupa 100m am oprit,dar cand am incercat sa opresc motorul acesta a ramas turat si bineinteles o gramada de fum alb...Tubul de guma de la intercoller era strans ca si cum ar fi fost vid de aer.

-Concluzie...cand am demontat turbosuflanta am gasit joc in axul acesteia pe partea compresorului de aer, deci elicea a lovit in lateral.

-Intrebarea mea este daca e normal sa se intample acest lucru? pt.ca nu am cunoscut vechiul proprietar si in ce conditii a folosit masina.

-Unde as putea gasi o turbina marca GARRETT GT1749V 708639-2 8200110519 si cam la ce pret

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceasi problema cu turbosuflanta am avuto si eu la un golf IV 1.9 tdi 116cp. Un tronc urmat, dupa putin timp 3 mix aprox., de mult fum scos pe esapament care bineinteles incepuse sa intre in interior. Am oprit masina, motorul de urgenta. Consecinte: nu mai aveam pic de ulei in baie iar axul turbosuflantei era rupt. Urmarea: un service din brasov care repara turbosuflante, foarte bine pus la punct. deasemenea am primit si garantie pe o perioada de 1 an.

deci .. ca urmare nu te sfatuiesc sa cumperi una noua este mult prea scumpa, ci incearca sa o repari. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceasi problema cu turbosuflanta am avuto si eu la un golf IV 1.9 tdi 116cp. Un tronc urmat, dupa putin timp 3 mix aprox., de mult fum scos pe esapament care bineinteles incepuse sa intre in interior. Am oprit masina, motorul de urgenta. Consecinte: nu mai aveam pic de ulei in baie iar axul turbosuflantei era rupt. Urmarea: un service din brasov care repara turbosuflante, foarte bine pus la punct. deasemenea am primit si garantie pe o perioada de 1 an.

deci .. ca urmare nu te sfatuiesc sa cumperi una noua este mult prea scumpa, ci incearca sa o repari. 

Ai fost cumva la TurboCAR?

O turbina noua e in jur de 1600EU, una second 800... reparatia nu stiu cat costa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut! si eu am avut probleme cu turbosuflanta scapa ulei pe langa lagare si am dus o la reconditionat la unu popescu din bucuresti vreau sa spun ca nici o diferenta cum am dus o asa am luato aceeasi problema doar k m a usurat de 7 milioane parerea mea k nu ar trebui sa faci greseala sa o reconditionezi mai bine dai un ban dar esti sigur k rezolvi problema bineinteles e alegerea ta si in functie de ce vrei sa faci cu masina! oricum dak stie cineva cum se poate achizitiona o turbosuflanta si niste preturi ceva ar fi frumos sa posteze cred k sunt multi interesati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut! si eu am avut probleme cu turbosuflanta scapa ulei pe langa lagare si am dus o la reconditionat la unu popescu din bucuresti vreau sa spun ca nici o diferenta cum am dus o asa am luato aceeasi problema doar k m a usurat de 7 milioane parerea mea k nu ar trebui sa faci greseala sa o reconditionezi mai bine dai un ban dar esti sigur k rezolvi problema bineinteles e alegerea ta si in functie de ce vrei sa faci cu masina! oricum dak stie cineva cum se poate achizitiona o turbosuflanta si niste preturi ceva ar fi frumos sa posteze cred k sunt multi interesati...

Sunt si firme serioase sa stii. Cu nea Mitica si alti domni care incearca sa se reprofileze (sa isi experimenteze talentele), se poate intampla oricand asta dar nu e o regula generala.

Si eu am avut probleme cu turbina si am schimbat-o cu una sh, de care nu stiam nimic dar merge f bine. Acum daca as face din nou asta, decat sa iau una sh mai bine o repar pe a mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru turbosuflante faceti-mi o cerere de pret pe mail cu seria de sasiu, si se rezolva in 4-5 zile lucratoare ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

up .. m-a ajuns 1.300 lei reparatia turbosuflantei in Brasov la fosta masina Golf IV 1.9 tdi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu cred in repararea turbinelor. Stiti ce utilaje de precizie iti trebuie ca sa centrezi axul turbinei? Acest ax se invarte la unele turbine cu pana la 80.000 (opt zeci de mii) de rot/min.

Daca ar fi o chestie asa usoara, de ce nu exista pe lumea asta multi producatori de turbine (Garrett, KKK, IHI)?

Pe scurt, nu recomand reconditionarea lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

are careva informatii noi despre repararea turbinei(D4192T3.2002.116cp),cost si service ma intereseaza...vad ca prin 2009 costa destul de mult o reparatie,acum la un pret mult mai mic gasesti turbo la dezmembrari. defectiunea mea: la o accelerare moderata incepand cu 2000rpm apare un zgomot de frecare impreuna cu pierderea puterii de accelerare. Am schimbat furtunul care intra in turbo ca se fisurase si am miscat cu mana de axul turbinei si are joc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

are careva informatii noi despre repararea turbinei(D4192T3.2002.116cp),cost si service ma intereseaza...vad ca prin 2009 costa destul de mult o reparatie,acum la un pret mult mai mic gasesti turbo la dezmembrari. defectiunea mea: la o accelerare moderata incepand cu 2000rpm apare un zgomot de frecare impreuna cu pierderea puterii de accelerare. Am schimbat furtunul care intra in turbo ca se fisurase si am miscat cu mana de axul turbinei si are joc...

Salut!

Acu doi ani mi s-a fisurat un furtun, mi-a intrat ulei in motor si s-a rupt axul si palele din turbina.

Am scos-o si m-am dus cu ea la Robonec in militari, la un tip Marcel.

1000 lei si merge impecabil, trage de nebuna.(primi 2000 km i-am facut cu ulei de la petrom, d-ala ieftin)

Garantie 18 luni.

De atunci fara probleme, il recomand in sensul ca la mine a iesit reconditionarea perfect.

Daca vrei, imi spui si iti las nr. lui de telefon pe privat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut.multumesc de informatie...daca o sa am urgenta nevoie posibil sa te caut...in acelasi pret gasesti si turbo sh,acuma depinde si de starea ei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu cred in repararea turbinelor. Stiti ce utilaje de precizie iti trebuie ca sa centrezi axul turbinei? Acest ax se invarte la unele turbine cu pana la 80.000 (opt zeci de mii) de rot/min.

Daca ar fi o chestie asa usoara, de ce nu exista pe lumea asta multi producatori de turbine (Garrett, KKK, IHI)?

Pe scurt, nu recomand reconditionarea lor.

Salut, vreau si eu o turbina ca aceasta care se invarte cu 80.000rot/min poate o vand la formula 1, facem un banut cinstit amandoi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru Marius: :smile:

TD04 type - turbocharger Mitsubishi Water-cooled

Quick Details

  • Turbo Model: TD04 type
  • Working temperature: 500-700℃
  • rotate speed: 85000-120000r/min

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da; asa e

si se mai mira lumea ca nu ramane mare lucru cand se duce turbina;

eu am luat second din UK la 200+65 lire merge perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, vreau si eu o turbina ca aceasta care se invarte cu 80.000rot/min poate o vand la formula 1, facem un banut cinstit amandoi.

Cred ca o sa dai si faliment, pentru ca turbinele sar de 200.000-300.000 rotatii pe minut ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu de la Volvo Todorut, GARRETT are sectie in Bucuresti, la un V50 1,6d au cerut 1200 ron sa o trimita la ei sa o repare, daca o duci direct sigur iesi mai ieftin, sau sa cauta pe cineva de acolo sa o repari prin ei, am un coleg care a trimis (prin cineva de acolo) una de Golf 4 1,9tdi si ia cerut 800 ron sa o repare cu 1 an garantie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now