paunionutz

Prezoane jante aluminiu

23 posts in this topic

Salutare din nou,

Am si eu o nelamurire, nu stiu daca este o problema doar la masina mea, sau daca este una comuna. La masina mea se strang prezoanele in mers si mi s-a intamplat sa fac pana si nu am putut desface roata. Cheia care am avut-o in portbagaj (nu stiu daca e cea a masinii) s-a indoit, am mers la un peco, am luat o cruce de roti si am tras doua persoane de ea, pana s-a indoit si aceea. Am mers pe pana din Baneasa pana in Sebastian si am distrus un cauciuc. Mentionez ca si la vulcanizarea au fost desfacute cu cruce de roti tiganeasca si teava de 1,5 m prelungitor. Eu am mai desfacut din cand in cand prezoanele (cu o cruce si teava de 2m prelungitor), le-am curatat si chiar le-am gresat, dar fara rezultat, dupa un timp se strang iar. Eu le-am strans ultima data, la mana, fara sa fortez prea mult. Jantele sunt cele originale de Volvo de aluminiu, de 15 inch. Trebuie sa umblu cu crucea de roti si cu o teava in portbagaj, ca sa desfac roata, daca fac pana?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nasol...bine ca nu ti s-a rupt vreun prezon. Si la mine se "mai" string in mers, dar nu am patit niciodata sa nu pot sa le desfac singur - cu crucea de roti, mai ales ca zici ca le-ai gresat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mai ales ca in VADIS (biblia celor care-si repara singuri volvica), scrie clar sa NU le gresezi... !  :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce interesant...inseamna ca rugina de pe filet nu le afecteaza, se rup doar de la prea multa forta (zel) cind se string peste valorile specifice ? Eu credeam ca se pot rupe si daca acel prezon nu a mai fost miscat de foarte mult timp - dar e doar o supozitie, nu am date concrete  ;)

Eu de cite ori le-am scos ma apuca mila cind le vad cit de ruginite sint...le-am mai frecat cu peria, le-am mai dat cu wd40, dar la urmatoarea scoatere a lor zici ca nici nu le-am curatat - arata la fel de ruginite saracele...si mai am si discurile schimbate...

Apropos  -  se gasesc NOI de cumparat ?...In Vitan nu am gasit  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur ca se gasesc ! Pentru 850 nu m-am uitat dar mai mult ca sigur exista ! Ca reper, pentru S40/V40-ul de pana in 2004 sunt in jur de 13-14 RON/buc, la fel mi se pare si pt. S60. La S40/V50-uri (dupa 2005) nu se pot gasi separat, vin cu tot cu fuzeta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pana la urma, de ce se intampla treaba asta? Ca nu este nici o schimbare, fata de inainte sa le gresez eu! Nici buna, nici rea. Am strans prezoanele la mana, ba chiar pe spate le-am strans cu masina pe cric, cu frana de mana trasa, iar apoi, cand am lasat masina jos, nu le-am mai strans si totusi nu le pot desface, decat cu prelungitor pe crucea de roti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

va salut,

am si eu o problema, sper ca postez unde trebuie.

in seara asta, cand schimbam cauciucurile de vara cu cele de iarna, surpriza: prezonul cu antifurt pe el intepenit. le-am spus mecanicilor sa foreteze deschiderea lui, pe riscul meu, daca se rupe. evident ca s-a rupt. :angryfire: s-a rupt antifurtul care se pune in capatul prezonului, prezonul ramanand intact.

de un alt antifurt pot face rost, asta nu e problema. problema ar fi daca in continuare acel prezon nu se desface. aveti vreo idee ce as putea face?

multumesc si va sfatuiesc sa renuntati la prezoanele cu antifurt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa am patit si eu.Au incercat cu chei si cu ranga si nu au reusit. M-am enervat ca nu au reusit sa destranga surubul si am fost la o vulcanizare de tiruri si l-a destrans cu un pistol cu care destrangeau la tiruri. Cica pistolul ala are putere mai mare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este posibil sa am eu cam 20 de bucati prezoane pentru s60 2006 de cand aveam jante de 17. Sunt aruncate pe unde prin garaj. Daca are cineva nevoie cred ca pot sa ma lipsesc de cateva.

@Alex, cand am trecut pe jante de 16 , acestea au venit cu tot cu prezoane, deci teoretic se gasesc si pentru s60 dupa 2005.

Am avut si eu probleme cu prezoane stranse de am ajuns la vulcanizare ca sa pot da roata jos

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Junior Wam, iti iau eu toate prezoanele, pe bani, bineinteles, daca nu ti mai trebuie. da mi un apel te rog, 0722 46 23 80 si vorbim.

si inca ceva. tocmai am aflat acum de la reprezentanta ca acel antifurt e unic pentru fiecare masina, nu se poate inlocui. extragerea suruburilor la primus auto costa in jur de 500 ron.

poate cineva sa mi recomande un mecanic sau un service care ar putea extrage suruburile mai ieftin? multumesc.

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Junior Wam, iti iau eu toate prezoanele, pe bani, bineinteles, daca nu ti mai trebuie. da mi un apel te rog, 0722 46 23 80 si vorbim.

si inca ceva. tocmai am aflat acum de la reprezentanta ca acel antifurt e unic pentru fiecare masina, nu se poate inlocui. extragerea suruburilor la primus auto costa in jur de 500 ron.

poate cineva sa mi recomande un mecanic sau un service care ar putea extrage suruburile mai ieftin? multumesc.

Ma uit prin garaj si dupa ce dau de ele ne auzim la telefon sau iti dau mesaj.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

va salut,

am si eu o problema, sper ca postez unde trebuie.

in seara asta, cand schimbam cauciucurile de vara cu cele de iarna, surpriza: prezonul cu antifurt pe el intepenit. le-am spus mecanicilor sa foreteze deschiderea lui, pe riscul meu, daca se rupe. evident ca s-a rupt. :angryfire: s-a rupt antifurtul care se pune in capatul prezonului, prezonul ramanand intact.

de un alt antifurt pot face rost, asta nu e problema. problema ar fi daca in continuare acel prezon nu se desface. aveti vreo idee ce as putea face?

multumesc si va sfatuiesc sa renuntati la prezoanele cu antifurt.

Si eu am patit asta. Noroc ca am patit-o la service-ul unde imi duc masina....si mi l-a scos cu un burghiu + bormasina....a durat aproximativ 2 ore. Cred ca te va costa pana in 2 milioane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am patit asta. Noroc ca am patit-o la service-ul unde imi duc masina....si mi l-a scos cu un burghiu + bormasina....a durat aproximativ 2 ore. Cred ca te va costa pana in 2 milioane.

Zack, de unde le scoti ? ? ? 200 lei pt a scoate un prezon rupt? Este mult prea mult ! Unii cand vad masini scumpe se arunca la pret, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dam cat cer sau sa apelam la ei !

Octav, apeleaza la un mester priceput si cu 20-30 lei cred ca scapi, mare filozofie nu este, se gaureste capul prezonului ramas pana ajunge la filet si dupa ce scoti roata, se desface si filetul ramas :) :) :)

ps: sa ne spui cum ai rezolvat ! si cu cat ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu inteleg exact.....dand o gaura in prezon, adica surubul cu care e prins roata, cum dai roata jos?

un mecanic pe care il cunosc mi a promis ca incearca sa rezolve maine problema, dar sudand alt surub in capul celui cu antifurt. riscul este sa se innegreasca putin janta. mi a zis ca mi ia 100 ron pt cele 4 prezoane, ceea ce mi s a parut de 5 ori mai ok fata de cei de la primus. :D o sa va tin la curent, oricum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zack, de unde le scoti ? ? ? 200 lei pt a scoate un prezon rupt? Este mult prea mult ! Unii cand vad masini scumpe se arunca la pret, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dam cat cer sau sa apelam la ei !

Octav, apeleaza la un mester priceput si cu 20-30 lei cred ca scapi, mare filozofie nu este, se gaureste capul prezonului ramas pana ajunge la filet si dupa ce scoti roata, se desface si filetul ramas :smile: :smile: :smile:

ps: sa ne spui cum ai rezolvat ! si cu cat ;D ;D ;D

Sincer mie nu mi-a luat atat.....si l-am sunat azi de curiozitate si a zis ca nu se "baga". Pe mine m-a ajutat ca sunt clientul lui. Oricum....se da o gaura in mijlocul surubului......restul l-am cam uitat :help: A fost acum ceva vreme..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer mie nu mi-a luat atat.....si l-am sunat azi de curiozitate si a zis ca nu se "baga". Pe mine m-a ajutat ca sunt clientul lui. Oricum....se da o gaura in mijlocul surubului......restul l-am cam uitat :help: A fost acum ceva vreme..

Se procedeaza astfel (a patit cineva din familie): se da gaura in prezonul cu pricina, din ce in ce mai mare pina se reuseste sa se rupa de la nivelul jantei. Se procedeaza astfel pentru fiecare prezon care nu merge desfacut. Se da roata jos si de aici incolo exista mai multe variante.

1. se taie un sant cu flexul cu disc subtire si apa ca sa nu se decaleasca materialul si se incearca desfacerea prin desurubare cu "surubelnita"

2. pe restul de prezon ramas inafara se polizeaza pentru a putea fi prins cu o cheie

3. se sudeaza un cap de prindere pe prezonul ramas inafara si cu o lampa pe gaz se incalzeste (dilata) corpul discului in zona in care este filetul interior in care intra prezonul.

La toate operatiunile se foloseste degripant.

Sper sa ma fi facut inteles pentru toti.

oricum, nu cred ca se ajunge la 500 ron !!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare,

am rezolvat problema. solutia a fost cea cu sudatul unui surub in capul prezonului. janta s-a afumat f putin in jurul gaurii, aproape insesizabil. toata treaba a costat 100 ron.

@ Wam: solutia propusa de tine nu prea se putea, deoarece prezonul cu antifurt e facut dintr-un metal f tare, diferit de celelalte prezoane, aproape imposibil de gaurit.

Multumesc la toti pentru ajutor!

P.S. stie cineva ce dimensiune au prezoanele pt volvo s60, la jantele de 15? mecanicul nu avea, cica e un model mai rar. momentan merg cu 4 prezoane din 5.

Edited by octav

Share this post


Link to post
Share on other sites

@wam - ma intereseaza si pe mine prezoane de s60. am jenti pe 17 de aliaj. din cate am inteles sunt prezoane diferie pentru jenti de tabla si jenti de aliaj. putem comunica si cu PM.

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine la fel se strang prezoanele......eu periodic le destrang putin si apoi le strang inapoi foarte putin.Cand mi-am schimbat jantele originale cu altele, nu am putut destrange prezoanele cu o cheie telescopica, efectiv se arcuia cheia si mi-a crapat si tubulara care se pune in capatul cheii.....apoi am cumparat alta cheie identica si cu acea cheie, tragand 2 persoane de ea deodata, eu si vatul meu, (nu glumesc) am reusit foarte greu sa destrangem rotile....mentionez ca cel mai greu a fost pe fata sa destrangem prezoanele....si eu cand le mai dau jos acuma, le curat si le dau filetul cu vaselina, dupa care le pun la loc si le strang foarte putin....oricum cand ajung iar sa le scot afara, cu toate ca sunt data cu vaselina, se destrang destul de greu, dar acceptabil, nu ca si la inceput...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@wam - ma intereseaza si pe mine prezoane de s60. am jenti pe 17 de aliaj. din cate am inteles sunt prezoane diferie pentru jenti de tabla si jenti de aliaj. putem comunica si cu PM.

multumesc

Eu am jante de 16" acum. Saptamana trecuta am pus jantele de tabla cu cauciucuri de iarna. Nu au fost probleme. S-au strans perfect. Nu cred ca e diferenta . oricum, prezoanele care le am eu au fost "de la jante de 17".

Nu am avut timp sa le caut prin garaj. Nici lui Octav nu i-am mai dat nici un semn de viata. Scuze octav......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alooo, baieti si fete, nu incurcati prezoanele si piulitele cu saibe cu prezoanele si piulitele fara saibe !

Wam, nu exista prezoane pt diferite marimi de jante !

In general se folosesc prezoanele si piulitele cu saibe la jantele de aliaj pt a nu manca din material cand se strange/desface roata !

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ok, intre timp eu mi am gasit prezoane. sunt cu 2 mm mai scurte decat cele originale, dar nu e o problema, fiind asa doar cate 1 de la fiecare roata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:))

si eu mi am rupt antifurtul

m a rezolvat un prieten mecanic in 30 min a fost gata nu am fost de fata deci nu stiu cum a procedat dar avand in vedere ca sa ocupat de asta la 23:00 e ok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now