Guest Dandude

V70 AWD ( dar nu lucreaza rotile din spate)

37 posts in this topic

Pai si tu crezi ca la V70 R nu se strica bucsa unghiular ? La alea se strica cel mai tare pt ca sunt mai puternice .

Recomandarea mea este sa iei o bucsa noua si ai rezolvat problema .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Degeaba iau bucasa,am canelurile de pe satelitul din cutie mancate,problema e asta,bucsa o iau,dar nu cred ca va rezista,trebuie sa schimb si satelitul,eu nu am vadis-ul si nu am idee daca se potriveste satelitu de pe cutia automata pe cutie manuala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Datorita unui zgomot ca de rulment uzat, am ridicat masina pe elevator si am invartit de toate rotile.Nici un zgomot care sa indice un rulment uzat.Cu aceasta ocazie, am constatat ca nu se antreneaza rotile din spate,nici pe elevator, nici daca ridic amandoua rotile de pe o parte.Daca invart cu mana de cardan , se rotesc rotile din spate. Asta inseamna , dupa parerea mea , ca nu-s probleme cu vascocuplajul si cu diferentialul spate.Dupa aceasta constatare , am mers pe o pasune in panta si am incercat daca in urcare cupleza spatele.Nimic , rotile din spate nu lucreaza. Daca nu lucreaza nici in sarcina , nici in gol, de la ce sa fie problema ? Sa fie vreo legatura intre zgomotul ca de rulment uzat si pierderea tractiunii pe spate ?Stiu ca sistemul acesta AWD nu se compara cu cel tip Haldex,de aceea orice opinie pentru identificarea problemelor , e bine venita !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ti s-a defectat bucsa care trimite miscarea dinspre cutie spre vascocuplaj sau spre axul cardanic, sau a fost scoasa... Nu ar fi prima masina cu problema aceasta din pacate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se numeste bucsa unghiular mai Alexutz .

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am avut aceasta problema la V70 ,am cumparat piesa din Germania ,vreo 90 euro si am schimbat-o la IATSA cu vreo 200 ron.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema zgomotului ca de rulment uzat am rezolvat-o prin inlocuirea rulmentului stanga fata. Ieri m-a chemat mecanicul sa desfacem cutia de transfer sa inlocuim celebra bucsa unchiular si un semering uzat . Bine-nteles , m-am dus voios , chiar daca era duminica , sa fac tractiunea 4x4.Cand am desfacut cutia de transfer de pe cutia de viteze , surprizaaaaa . Bucsa unghiular nu era uzata.post-99-0-31566000-1327311527_thumb.jpgpost-99-0-06942500-1327311620_thumb.jpgpost-99-0-41549200-1327311736_thumb.jpgAcolo a mai umblat cineva si-a facut o improvizatie. Bubita era ,deci ,in cutia de trensfer. Am desfacut-o , iar in interior se afla doua axe care antreneaza cardanul .Pe o axa se afla PINIONUL DE ATAC si pe cea de-a doua se afla COROANA . Axele se rotesc pe rulmenti (un astfel de rulment banuiam ca face zgomot) in ulei de transmisie.Pinionul de atac este uzat , dupa cum se vede in poze.post-99-0-22534000-1327314545_thumb.jpgpost-99-0-06386100-1327314617_thumb.jpgpost-99-0-09120800-1327314691_thumb.jpgpost-99-0-25019200-1327314824_thumb.jpg

In aceasta situatie , ce solutii de rezolvare credeti ca exista ?Apreciez orice sugestie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai putea lua legătura cu un service specializat în cutii de viteze, însă preţurile sunt, de obicei, foarte mari. Te poţi considera norocos dacă au piese/cutii de viteze/transfer second hand rămase de la alte intervenţii.

Eu mi-am dus cutia de viteze la un astfel de service şi au făcut treabă bună însă, acum, dacă ar fi să mi se strice din nou, aş risca şi mi-aş lua una SH. Dacă ai această posibilitate, eu îţi recomand să cauţi SH. HINT.

Nu ştii un PN pentru piesa defectă?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat legatura cu vechiul proprietar , sa-l intreb ce si cum cu aceasta piesa si mi-a spus ca a fost reparata intr-un service.Daca cei de la service introduceau mai mult axul pinionului de atac in coroana , nu se reteza dantura pinionului !!! Asa ca sunt lamurit si cu serviceurile.E adevarat , unul specializat , nu facea o asa gresala .Varianta cea mai convenabila , ar fi una SH , in stare buna.

@Heim. -nu gasesc PM -ul acelui pinion.

-multumesc pentru link

Edited by nitu_soare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dă un telefon aici, încearcă-ţi norocul.

Ce cutie ai, să căutăm în VIDA?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Transmisia este M58 AWD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea gasesti unghiular de V70/S70, sunt foarte rare si foarte proaste. La modelele noi a fost revizuit unghiularul si nu mai sunt astfel de probleme .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now