paunionutz

Preturi foarte mari!!!

44 posts in this topic

Pai Alex are de facut o singura vila, la tara la mosie, Primus are de facut mai multe ;) Si la mare, si la munte...

:D :D :D :D

Sa inteleg ca am preturi bune ?! ;D

Ai, fatah... Mancatiash ochisorii tai! Ca altfel le dadeam foc la Volvari, si luam Opeluri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se repara orice turbina. Am vazut la o firma de reconditionari turbine. Schimba orice din ea. Mai ramane numai carcasa... sau nici aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci sa se stie pt. cine are un D5 de 163 de cai, am o turbina in portbagaj, o reconditionam si ii facem un pret bun ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles mesajul. Inseamna ca am eu o problema si doar mie mi se par foarte mari preturile, in rest toata lumea e multumita. Ok pana aici, dar oare si cele 4 bucsi de bascula, NO NAME, pe care am dat 400 lei, sunt ok la pret? Si inca un amanunt. Am fost cu un prieten la reprezentanta la BMW si a intrebat de pretul la airbagul din usa dreapta si cortina din dreapta, pt 320d, an 2001. Stiti cat costa la reprezentanta cu tot cu montaj? 1200 lei...., iar la Volvo, costa 400 de euro cel din volan, la dezmembrari. Si vad ca nu ma lamureste si pe mine nimeni, de ce motorasul de reglaj far costa aproximativ 1000 de lei????? Ca nici la Rols nu costa atat? Eu am incheiat aici, cu postarile.

PS: Alex, cand te-am sunat si te-am intrebat de macara, mi-ai zis ca vine cu tot cu sinele din usa pe care culiseaza si ca nu se gasesc clemele de plastic separat. Si inca ceva, ieri am sunat la un magazin pt un prieten, cu un Audi A4, 2005, pt o bara si radiator de apa. Pretul lor fiind de aproximativ 750 de lei, noi. Imi puteti spune si mie cat costa la Volvo, no name, nu conteaza, cat costa cel mai ieftin????

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionutz: ti-am spus ca eu am un catalog de originale care e pana in 2005... daca dupa acest an, VOLVO a ajuns la concluzia ca poate da si separat bucati din macara, nu am cum sa te ajut din pacate... La mine nu exista cod separat ! O s-o rezolv si pe-asta, sper pana la jumatatea anului, cu ceva actualizat.

Cu Audi-ul, nu ai cum sa faci o comparatie, pt. simplul fapt ca daca grupul VAG a dat licenta de fabricatie la turci/unguri/bulgari/polonezi/etc sa faca piese de caroserie, VOLVO NU a facut asta. Tocmai de-aia cand iei o bara de VOLVO 100% din cazuri vine "la linie", ca de fabrica, iar la alte marci mai lipsesc cativa mm, sau mai iese un pic in afara, mai iei din ea cu pila... etc. Am patit-o si la Opel, si la BMW, cu piese neoriginale, asa ca stai linistit cu scorul de 750RON. Stii cat e o bara de Opel Corsa pe producator ? 170 lei ! Stii cat s-au chinuit s-o puna ? 3 ore ! De ce ? Pt. ca era made in taiwan si aia cu ochii oblici de atata sake au facut matritzele prost. Merita ? Nu cred ! Ca sa nu mai spun ca se crapa la prima bordura. Eu am luat un caine si in afara faptului ca mi-a sarit spoilerul din cleme, bara n-a patit nimic (bara originala). Alta mi-a intrat in coltz, eu semnal spart, ea shantz in usa (un Seat Ibiza). Baiatul cu Opelul (pt. care era bara) a luat tot un caine, tot pe la aceeasi viteza, si bara a facut poc in doua. Si-a mai luat una, ca era ieftina ;D

Vrei calitate, scoti bani. Vrei ieftin ? O cureti cu vata sa nu se indoaie.

My 2 cents...

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la 170 de lei pana la 1700, parca e ceva cale... Parca atat costa skinul de bara fata la 440 sau ma insel? Plus prinderi, cleme...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam 1200 parca a fost ultimul... de 460 din 1996... Nu mai stiu exact.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io citesc mai greu  ::) ... Dar trebuie indreptata o eroare:

BMW M5 E60 are 507 CP. Nu 350 ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam 1200 parca a fost ultimul... de 460 din 1996... Nu mai stiu exact.

Daca era 170 si a mea, comandam 2 dintr-un foc.  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

@andy.ro : sedintza ?! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa recomandati la nemultumiti sa isi ia BMW :))

Alex cat ma costa te rog pt masina mea placute fata si spate. Nu shtiu sigur dc au senzori sau au placuta din aia de suna cand se gata. Or cam inceput sa sune. Tre sa ies cu masina din tzara si nu mash duce asa cu ea.

Multzam fain!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te rog da-mi mail pe alex.voicu@volvo-club.ro cu seria de sasiu si necesarul de piese ca sa nu aglomeram forumul.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa recomandati la nemultumiti sa isi ia BMW :))

Alex cat ma costa te rog pt masina mea placute fata si spate. Nu shtiu sigur dc au senzori sau au placuta din aia de suna cand se gata. Or cam inceput sa sune. Tre sa ies cu masina din tzara si nu mash duce asa cu ea.

Multzam fain!

Merci de recomandari. O sa caut un Mercedes, nu un BMW. Tu esti genul de om, ca si  vanzatorul care primeste reclamatii si il da afara pe client sau il trimite in alta parte. Oricum, am sa ma duc in alta parte. Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era pur si simu o gluma, dar sa stii ca eu sunt cu inima impacata ca nu ai plecat din cauza mea. Pur si simplu tu nu ai gasit preturile cele mai bune.

Oricum iti doresc succes in orice alegere ai face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am aceasta problema am fost la volvo pt ca imi aparea becul de abs aprins,am ajuns acolo si mi au bagat masina pe tester si cand a iesit de acolo am aflat ca am de plata 68 de milioane pentru pompa de abs.Incercand sa vad daca pot gasii mai ieftin nu au vrut nici macar sa imi dea seria piesei ca sa stiu ce caut au zis ca nu e permis!Are cineva idee unde pot gasi o pompa abs de volvo S60 2.5Bifuel?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde oare, unde oare ?!  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am o intrebare, apropo de pret. Cit costa catadioptru stinga de pe bara spate pentru un V50 din 2007.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nu au vrut nici macar sa imi dea seria piesei ca sa stiu ce caut au zis ca nu e permis!

AlinT, sunt si eu curios cine a spus ca nu e permis sa ti se dea seria piesei. Un nume o poza ceva :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu cred ce zice Alin, poate ca cel de la Primus nu a vrut sa-ti spuna sau pur si simplu a vazut ca nu te pricepi, orice pasionat de volvo are un Vadis si isi cauta singur codurile la piese.

Oricum recomandarea mea este sa nu iei de la dezmembrari pt ca nu stii ce iei, cel mai bine repari pompa, daca vrei mai multe detalii si pret ma poti contacta pe PM.

Ca idee daca vrei sa cauti trebuie sa ne spui ce sistem ai pe masina:

STC-8619545- pana in 2001 8666843-dupa 2002

DSTC-8691265-pana in 2001 8666843-dupa 2002

Acestea sunt codurile pt modulul de comanda al pompei ABS, nu ai ce face cu toata pompa .

@Andy  poate reusesti si tu sa aflii de ce la serviceul din Otopeni este normat ca la schimbarea uleiului din cutia GEARTRONIC sa se foloseasca 16L ulei, 8L pt spalarea cutiei (Flush) iar 8L pt schimbul propriuzis . In Vadis vad ca nu este scris asa iar raspunsul unor mecanici de-ai vostri a fost, citez:" de frica sa nu pice cutia" .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now