danny_r_boy

Pareri jante 18"

56 posts in this topic

Doresc sa-mi imbunatatesc putin masinutza din punct de vedere estetic cat si al performantelor si am o mare dilema: In certificat pe langa dimensiunea de 205/55/16 pe care o am acum pe masina mai am inca una de 215/40/18. Din cat m-am documentat eu pe internet e destul de compatibila dimensiunea, dar ma intrebam, daca tot au trecut jante de 18" de ce oare n-or fi trecut si de 17" care sunt mai bune pt drumurile noastre decat cele de 18". Acum va intreb: stiti cumva cum se comporta masinutza cu dimensiunea asta de 215/40/18?? (daca e diferenta mare la gropi fata de cele de 16"). Ma batea gandul sa-mi pun 215/40/18 pe fata si 235/40/18 pe spate (cu toate ca la 235/40/18 mai creste foarte putin in diametru roata). Astept pareri!

Va multumesc!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi doar in vis as putea sa-mi pun pe ''18 , o parere cam neavizata ar fi ca e o diferenta imensa de la talon 50 la talon 40. Daca cu 205/55/16 simti mai mult sau mai putin gropile, cu 215/40/18 cred ca ai simti orice pietricica de pe asfalt. Daca ai si suspensii sport, garantat o sa te simti ca intr-o masina de wrc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi doar in vis as putea sa-mi pun pe ''18 , o parere cam neavizata ar fi ca e o diferenta imensa de la talon 50 la talon 40. Daca cu 205/55/16 simti mai mult sau mai putin gropile, cu 215/40/18 cred ca ai simti orice pietricica de pe asfalt. Daca ai si suspensii sport, garantat o sa te simti ca intr-o masina de wrc.

El a spus clar ca vrea performante nu cofort

ontopic: nu pune cauciucuri diferite. pune-le pe toate 4 la fel

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roskat crezi ca afecteaza q ceva masina sau vre o componenta a masinii dak imi pun dimensiune diferita pe spate sau e vorba doar de cadrul legal???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, senzorii de ABS o sa inregistreze aiurea si o sa ai beculete pe bord

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ma gandeam sa pun pe fata cat este trecut in certificat (215/40/18)... pe spate ma gandeam sa pun putin mai mult...

Sau daca imi pun pe toate 225/40/18 atunci mai pot fi probleme??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, senzorii de ABS o sa inregistreze aiurea si o sa ai beculete pe bord

si nu numai asta.

la viteze mari ai sa simti diferenta

Pai ma gandeam sa pun pe fata cat este trecut in certificat (215/40/18)... pe spate ma gandeam sa pun putin mai mult...

Sau daca imi pun pe toate 225/40/18 atunci mai pot fi probleme??

Nu cred ca ar fi probleme... dar ai idee cat sunt 4 jante + cauciucuri pe 18?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap, am idee... Mi-am calculat deja un buget si cred k merita masinutza si mai ales eu...  ;D8)

Este prima masina in care m-am hotarat sa investesc mai mult si asta pentru ca imi place sooper mult si nu as vrea sa ma plictisesc de ea (cu toate ca nu cred k as reusi) ;D

Multumesc pentru sfaturi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sfatul meu este sa nui pui pe 18. Saptamanal ai sa mergi cu jantele la rectificat. Sa nu mai vb de bolfe in cauciucuri. Daca ai locui cel putin de la budapesta in colo, da. Drumurile noastre nu sunt pt asemenea dimensiuni, plus daca mai ai si suspensie sport peste cativa ani ai sa simti in coloana tot felu si ai sa te intrebi ca ai si imbatranit deja.

Mai bine pune pe 17 daca tot vrei si cu dif de bani poti face si altceva la masina.

Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap, am idee... Mi-am calculat deja un buget si cred k merita masinutza si mai ales eu...  ;D8)

Este prima masina in care m-am hotarat sa investesc mai mult si asta pentru ca imi place sooper mult si nu as vrea sa ma plictisesc de ea (cu toate ca nu cred k as reusi) ;D

Multumesc pentru sfaturi!

Uite jantele (pe 18) care am vrut sa mi le pun eu...

las poza sa vorbeasca

post-696-12877855092791_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sfatul meu este sa nui pui pe 18. Saptamanal ai sa mergi cu jantele la rectificat. Sa nu mai vb de bolfe in cauciucuri. Daca ai locui cel putin de la budapesta in colo, da. Drumurile noastre nu sunt pt asemenea dimensiuni, plus daca mai ai si suspensie sport peste cativa ani ai sa simti in coloana tot felu si ai sa te intrebi ca ai si imbatranit deja.

Mai bine pune pe 17 daca tot vrei si cu dif de bani poti face si altceva la masina.

Succes.

Stiti cumva cum se procedeaza sa mi le trec pe cele de 17 in certificat deoarece nu as vrea sa am probleme cu retinerea certificatului de catre politie... Stiu ca trebuie mers la RAR, dar nu stiu cat dureaza si care sunt costurile...

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

arata f bine. dar utilitatea??? compenseaza cu look-ul??:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu sigur daca trebuie neaparat sa fie specificate. ma gandesc ca ar fi implicit in plaja 205/55 R16 - 215/40/18 sa poti pune si pe 17.

repet este doar o parere personala, dar maine am sa-l intreb pe un prieten de la circulatie si revin cu un raspuns.

eventual dai un pm la nelu. mi se pare el face parte din politie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roskat:  Si in final nu le ai mai pus?

Pai am preferat sa fac altceva cu 110 mil  :D

@mao DA

Daca nu scrie nimic de 17 dar scrie de 18 inseamna ca ai voie si pe 17

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-adevar arata foarte bine!!! Mor de drag cand vad un volvo facut frumos. Eu tocmai mi-am pus o toba sport, si am de gand sa-mi vopsesc plasticele negre de pe ea in culoarea caroseriei(masina mea este crem) si dupa cum va spuneam sa-mi pun si niste jante mai mari putin. Nu tin neaparat sa- mi pun pe 18, parca mai mult as prefera si eu sa-mi pun pe 17 pentru a nu avea probleme cu gropile dar dupa cum va spuneam nu as vrea sa am de-a face cu politia pentru ca din cate stiu trebuie sa le ai in certificat ca sa iti verifice compatibilitatea. Las o poza sa vedeti cam cum as vrea sa arate masina mea in scurt timp!

post-979-12877855093426_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

jantele originale le mai ai? (de aliaj)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal si eu am renuntat sa imi iau pe 18 desi am trecut in talon trebuie sa imi ajunga cele pe 17 sper sa mearga bine pe masina si da se simte la drum cind schimbi masura la gume,eu am suspensie sport la asta, dar am avut pe alte masini gume cu talonu mic si  fara suspensie se simtea strada iti spun din experienta.(parere personala,apoi la urma urmei tu decizi ;);D nu?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@danny m-ar interesa un pret. As vrea sa le pun pe gumele de iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@danny m-ar interesa un pret. As vrea sa le pun pe gumele de iarna.

Te-am introdus in lista de mess! Da mi un buzz cnd ma vezi online sa discutam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-adevar arata foarte bine!!! Mor de drag cand vad un volvo facut frumos. Eu tocmai mi-am pus o toba sport, si am de gand sa-mi vopsesc plasticele negre de pe ea in culoarea caroseriei(masina mea este crem) si dupa cum va spuneam sa-mi pun si niste jante mai mari putin. Nu tin neaparat sa- mi pun pe 18, parca mai mult as prefera si eu sa-mi pun pe 17 pentru a nu avea probleme cu gropile dar dupa cum va spuneam nu as vrea sa am de-a face cu politia pentru ca din cate stiu trebuie sa le ai in certificat ca sa iti verifice compatibilitatea. Las o poza sa vedeti cam cum as vrea sa arate masina mea in scurt timp!

NU-TI LUA JANTELE DOTS

mai cauta pe net pareri, sau iti dau eu un nr de telefon sa suni pe cineva. Plus ca nu prea imi place cum se vad

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU-TI LUA JANTELE DOTS

mai cauta pe net pareri, sau iti dau eu un nr de telefon sa suni pe cineva. Plus ca nu prea imi place cum se vad

De ce sa nu-mi iau, nu sunt bune? Lasa-mi te rog un numar de telefon sa vad si eu care este problema cu ele!

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce sa nu-mi iau, nu sunt bune? Lasa-mi te rog un numar de telefon sa vad si eu care este problema cu ele!

Multumesc!

Sunt "moi". E in concediu medical baiatul.... ii dau un telefon azi sa vad daca are chef de explicatii sau sa-mi spuna mie ce sa-ti zic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now