danny_r_boy

Pareri jante 18"

56 posts in this topic

a 3-a arata misto tare pe masina....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este ca a patra ii cea mai potrivita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi Iri voi aveti chestia asta in sange:))))) fara sa iti dai seama din prima ai aleso pe cea mai scumpa :P (este o gluma si sper sa nu starnesc iar discutii intre sexe ;D)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)) dar era error ca mi s-a parut ca erau numai 4 jante

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preturile sunt per bucata, nu?

Insigna aia din mijloc nu se poate schimba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

sint preturile de livrare de la dbtuning,pe bucata fara pneuri,sigur ca poti pune cea originala volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, sunt preturile per bucata. Nu am preturile de pe un anumit site, sunt luate de pe mai multe, pe unde le am gasit. Le-am pus doar asa sa va faceti o idee. Nu pot sa-ti spun daca se pot pune capacelele pentru ca eu am avut inainte o masina cu jante Borbet si nu am prea gasit sa inlocuiesc unul care l-am pierdut deoarece nu se potriveau!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La modelul S40 anvelopele pe 17" trebuie sa aiba dimensiunea de 205/50/R17 iar cele pe 18" obligatoriu 215/40/R18. Tot ce se schimba poate afecta senzorii masinii. Trebuie tinut cont de faptul ca masina a fost proiectata pentru un anumit tip de anvelope.

Jantele pe care le-as recomanda eu sunt cele originale Volvo. Sunt mai scumpe dar merita banii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

As vrea sa stiu si eu cateva lucruri, daca cineva este mai specializat in acest domeniu: cand imi cumpar jantele trebuie sa tin cont de ET-ul jantei, sa fie compatibil cu al masinii, sau poate fi si o mica diferenta? Daca este o mica diferenta nu afecteaza cu nimic vre-o componenta a masinii, sau nu-mi da nicio eroare in bord de la senzori?

  Iar in legatura cu anvelopele imi pot da erori in bord de la vre-un senzor daca in certificat sunt trecute dimensiunile 215/40/18 si imi pun 225/40/18? Stiu doar ca la dimensiunea de 225/40/18, in comparatie cu 215/40/18, talonul creste cu 4mm deci diametrul rotii creste cu 8mm, iar viteza aratata este mai mare cu 1km/h la viteza de 70km/h. Tin sa specific ca nici dimensiunea 215/40/18 nu este 100% compatibila cu cea de 205/55/16, diametrul rotii la cele pe 18 fiind cu aproximativ 3mm mai mic.

Las un site unde se pot face aceste calcule ale compatibilitatii anvelopelor si unde se pot gasi alte informatii in acest domeniu:

http://www.carbibles.com/tire_bible_pg2.html

Astept parerile dumneavoastra.

Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In final am ales primul model "MAK INVIDIA ICE BLACK", care mi au venit azi, iar acum astept sa-mi vina si comanda de anvelopele, acestea fiind TOYO PROXES T1R. O sa postez in curand si niste poze cu ele pe masina. Numai bine!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@danny_r_boy  vezi ca atunci cind montezi roti pe 18 trebuie sa mai montezi si altceva cum ar fii:un tampon in cap la tija amort.;un fel de saiba pe axul rotilor fata dupa burduf inspre roata

daca montezi gume mai largi iti trebuie si janta mai larga si in plus distantiatoare altfel la primul viraj ai rupt protectiile sub aripi,poate si aripile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai dimensiunile la anvelope vor fi 225/40/18 si ma gandesc ca sunt compatibile cu 205/55/16, cel putin asa am gasit eu pe un site postat mai sus, deci nu ar trebui sa mi atinga. Dupa cum spuneam, sau parca am scris gresit mai sus, in certificat am trecut 215/45/18 ceea ce nu este compatibil cu ce am acum, ci creste roata in dimensiuni. Am decis sa pun 225/40/18 deoarece sunt mai compatibile decat ceea ce scrie in certificat. Si in legatura cu acele piese pe care trebuie sa le mai montez la jantele pe 18, la jante stiu k mi au mai dat niste inele de centrat si prezoane, atat. Ma gandesc k de celalalte, pe care le ai scris mai sus, imi vor spune si cei de la service, unde merg sa le montez, sau nu neaparat???

Multumesc pentru segestii si mai astept si altele daca mai sunt!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@danny  sa ne intelegem:225(215:205)este latimea gumei;40(45;50;55;60)esta inaltimea gumei,adica cit ramine in afara de la janta,important este de stiut ce jante pui : 7,5x18;  8x18;  8,5x18

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inainte am avut pe 16 originale dar nu stiu latimea jantei... Tind sa cred k sunt 6j dupa cum le am vazut eu, dar nu sunt sigur...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now