Guest smarautz

distantoare roti

46 posts in this topic

iti da un look mai agresiv,adica iti scoate roata mai inafara caroseriei,ai posibilitatea de a monta jante cu 4 sau 5prezoane,poti trece de la 4prezoane la 5prezoane,aceste distantoare vin construite la comanda si dupa masurile standard

post-0-12877855148607_thumb.jpg

post-0-1287785514921_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

In afara de look ce alte avantaje? Stabilitate mai mare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu folosesti asa ceva uzual?

Sunt curios ptr ca ma gandesc ce se intampla cand mergi pe ploaie, pe drumurile patriei.

Ma gandesc ca dupa maxim 30km, nu mai vezi nimic prin geamuri. Tot noroiul e aruncat pe geamurile laterale... daca mai prinzi si un tir in fata... Te-ai dus!

Asa e? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ady2727  eu am montat pe fata grosime 15mm,pe spate de 25mm,nu sint problemele la care te referi,dar daca vrei poti monta aparatori la roti,iti da un alt look,eu le am montate

@roskat    da ai si stabilitate mai buna pt.ca largesti distanta dintre roti pe acelasi ax,ai avantajul ca daca masina are jante pe 4prezoane si vrei sa le schimbi cu altele mai mari si mai frumoase pe 5prezoane o poti face

Share this post


Link to post
Share on other sites

La al meu V70 standard la domeniul anvelope,205/60/15 cand este mazga,noroi,caca de pisica sau catel,imi ajunge mizeria destul de sus pe geamurile laterale,vreti late ,puneti pe 18-19inc cu balonul mic,dar super rigida,si succes la galme in anvelope la gropile din Romania,dar mai ales din capitala noastra prea iubita. :happy12:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt omologate de RAR sau la ITP trebuie date jos ? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu de ce, dar am sentimentul ca modifica geometria masinii la viraje, in sensul ca apare o diferenta de ... cum sa zic... nivel intre roti. Aia de pe interiorul curbei se va misca un pic spre spatele masinii, iar aia de pe fata un pic spre fata masinii. Dar probabil ma insel...

Oricum, sunt fainute, dar, din punctul meu de vedere, nu atat pt look cat pt. conversie la alte jante. Nu gasesc jante de aliaj 4x114,3 nici sa dau cu tunul...

Am 2 din jantele mele de tabla cam strambe, si o sa ajung sa merg cu ele la roluit, mai mare rasul.. In loc sa bag banii in jante de aliaj, o sa ii bag in reconditionare ... table.

Cat o fi o pereche de distantiere dastea? unde s-or face in Rom? Fain ar fi sa pot face unele cu transformare in 5 prezoane de Audi, ca am vre-o 2 prieteni care au, cred ca, 6 sau 7 perechi de jante de aliaj. De la 16" la 20" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muadDib, ai incercat pt. jante si la dbtuning ? Eu de la ei mi-am luat Arcasting-urile mele, 4x114 !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Autosoft este importatorul  Arcasting-urilor tale ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

vreau si eu distantieri si prezoane pt ele.......smarautz.......help me!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

@v70-4m  imi trebuiesc mai multe detalii,pt.ce masina,an,model,ce masura de jante.

Share this post


Link to post
Share on other sites

V70-1999,jenti cu 5 prezoane pe 16toli!!!!Distanta prezoane 5x108 si as vrea sa pun distantieri de 10mm pe spate doar.....si atentie.....daca ai cum sa verifici.....sa aiba ghidaj distantierul!!!!!!Multemesc anticipat!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai imi trebuie o masura, diametrul "gaurii"centrale al jantei si al masinii,numai pe spate vrei sa montezi?ar fii bine sa pui 15mm pe fata si 20mm pe spate,sta mai bine masina si nu face ca barca in curbe,tu cind montezi roata ce ai piulite sau suruburi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"gaura" centrala este de 65mm diametru si se prind in prezoane(suruburi)......vreau sa pun doar pe spate pt inceput de 10mm!!!! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok,mai imi trebuie masura prezoanelor,adica diametrul si pasul filetului,ex.12x1.25;12x1.50;12x1.75;sau 14x1.25;x1.59;x1.75,tin sati spun ca am disponibil doar de 20mm,kit complect(2distantoare+prezoane)cam 70/80€,daca te decizi la asta la inceputul lunii iunie il ai acasa,cu cel de 10mm sint niste mici probleme pt.ca gidajul rotii e mic(profonditatea diametrului de 65)

Share this post


Link to post
Share on other sites

momentul fortelor din bascule se mareste (pentru ca se mareste distanta la care sint aplicate)

amortizoarele , arcurile si barile de torsiune sint calculate pentru dimensiunile originale.

deci cistigati look, o suprafata mai mare de rulaj, in schimb nu cistigati stabilitate, chiar pierdeti un pic datorita amortizoarelor.

si, asta sigur, pierdeti la distanta de frinare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuze de intarziere.....prezoanele sunt de 12x1,75....multumesc.

PS....cum facem cu banii???

Share this post


Link to post
Share on other sites

da....cele originale in 5spitze....Ai un tel sau mail sa vb cum facem sa le iau de la tine si .... daca sa-ti dau "cascavalul";)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smaraut, ma intereseaza si pe mine niste distantiere, insa de 5 MM grosime. Practic doar niste discuri cu gauri in ele (inclusiv la butuc, gaura, nu excrescenta d'aia sa se aseze jantele), sa micsorez un pic ET-ul jantelor.

Am jante de Honda acum, se potrivesc bine, insa au ET-ul mai mare decat jantele de Volvo, si, daca pun plumbi din aceia lipiti, imi ating razant, pentru ca jantele sunt prea aproape de - de exemplu - ciolanele de pe spate. Solutia cea mai buna si eficienta este sa scot jantele in exterior cu cativa mm.

Nu am deschis discutia pana acum, ca nu vreau mari, cu butuc (la 5mm inca pot folosi ghidajul butucului), insa vad ca te ocupi si de prelucrare (topicul cu pedalierul)...

Daca iti dau desen, ai un material, ceva, sa le faci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

muadDib  la o grosime asa mica trebuie sa-ti construiesc dela 0 eu un tip de distantor(material Ergal),imi trebuie :inaltimea gidajului+diametrul(pe masina si janta),ce masura de jante montezi,distantza prezoane,ce folosesti pt.fixare roti(diametrul+pasul filetului,lungimea),cite bucati doresti(2sau4)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai... le folosesc la S40 din '99, deci:

- un disc cat butucul rotii, cu o gaura centrala de 68 mm, si 4 gauri pentru prezoane, situate la distante egale pe un cerc de 114,3 mm diametru.

Grosimea poate sa fie 3 sau 4 mm, depinde de ce material ai. (M-am gandit mai bine)

Sunt practic niste saibe pentru departat janta de butuc, nu trebuie date gaurile la fix, nu ma intereseaza sa aiba gaura centrala la fix 67.1 mm, si sa fie si conica, nu imi trebuie prezoane mai lungi, etc. ... Janta se va centra tot pe butucul rotii, prezoanele sunt suficient de lungi sa suporte diferenta.

Imi trebuie 4 bucati. Daca ai material de 2 mm, vreau 8. You've got the point, sunt sigur. :D

Fa-mi un pret, please.

Share this post


Link to post
Share on other sites

iti fac de 5mm+/-grosime,un patrat de 40/40mm,e bine?ce prezoane ai?diametrul 12mm?material aluminiu(ergal),vrei numai pe o roata?sau toate?in total 16 bucati 30€(material + constructie)+1......bere rece ca au venit caldurile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now