Guest Cosmin

Salutare

14 posts in this topic

Sunt Cosmin locuiesc in Bocsa jud. Caras Severin. Am si eu un v40 2.0T din 99. Cu 4 lun in urma am louat aceasta masina din suedia e ok pana aici, de cand am venit in Romania au inceput si problemele o sa incerc sa mi le amintesc pe toate:

1bordul cand se4 aprinde cand nu

2moare la relanti

3 cand o calc trepideaza nu trege parca intrerupe ceva

4 cand am mai multi consumatori e varza totul o ia razna

ce sa fac? unde sa ma duc cu masina? daca ma poate ajuta cineva....Va Rog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ai probleme cu electronica dupa cum spui , daca luminile de la bord se aprind si cateodata nu , probleme cu electrica . La motor pot fi mai multe aspecte , filtrele infundate , schimbale , schimba carburantu de  la Peco , baga de la altu , baga OMV e cel mai bun eu numai e acolo bag si nu am avut probleme , ce sa zic dute la un mecanic bun care repara numai masini straine , si explica cum sta problema , noi degeaba ne dam cu parerea aici , nu stim cum se manifesta masina , si doar ne dam cu parerea , in mare lucru nu ai ce sa-i faci , are injectie

are electronica in ea , e complicat . Schimba filtrele , ulei , benzina , aer  , consumabilele , daca zici ca iti dardaie cand o calci , sunt multe deteriorate , pivotzi , planetarele , suspensiile,

iar daca nu trage , cum ai zis tu , filtrele deci altceva nu ar putea fi , ai grija si cu ambreaju , si volanta ca e nasol daca se duc reaqu. placutele de frana , poate ai luat-o mai folosita , rulata mult , de numai stie de ea masina , si astea omorate asa iti fac figuri. Ce sa zic , o sa mai vina si altii pe aici din forum sa-ti mai dea un ajutor , poate multi dintre ei stiu mai bine ca  mine ,asteapta , dar tu in orice caz dute la un mecanic bun si explicai situatia , eu zic ca filtrele , partea mecanica e dusa , deci ai avea multe de schimbat , benzina sa fie devina ca nu trage bine , conducte infundate , sunt multe de spus acuma , depinde , oricum fa ce iti zic eu , ca singur nu o sa-i dai de cap si fara bani nu scapi , ai luat-o forjata rau  , pute-ai sa gasesti masina Volvo V40 din 2001 cat ai dat pe ea , nu stiu in orice caz ceva putin , ca V40 sunt foarte ieftine , dar gaseai tot un V40 in Suedia , cu 4000 euro fulll si marfa masina , ingrijit , baga o poza aici sa vad si eu cum arata V40-u tau. Eu tot masina din Suedia am S40 II si sunt foarte multumit de el. Si tu vei fi multumit , dupa ce o sa o faci , 5-6 ani no sa mai ai treaba , poate apar alte probleme , dar cu cele de le schimbi acuma , nu o sa mai ai treaba multa vreme , poate nu a mai fost umblata la ea de cand a fost luata , cine stie . Oricum tu dute unde iti zisai , si o sa vada si aia cum se comporta , fa-i schimbu  de ulei , schimbai distributia , fa ceva , nu sta asa cu ea , ca se duce imediat .

  Asteapta ca vor mai da si altii o parere pe aici , poate care au V40 si au patit si te pot ajuta , bine ai venit si fa-ti Baiatu bine : :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am auzit ca la Szeghed sunt baieti buni si mi-am facut programare luni o sa duc masina acolo. O sa scriu dupa ce ma intorc. ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine ai venit printre noi, Cosmin !

Te asteptam bineinteles cu impresiile de dupa Szeghed.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am auzit ca la Szeghed sunt baieti buni si mi-am facut programare luni o sa duc masina acolo. O sa scriu dupa ce ma intorc. ???

Si eu trebuie sa merg, eu sunt si aproape, tu vb ungureste sau mergi cu cineva care stie limba ? Daca nu, sa ne zici cum se descurca baietii de acolo cu engleza sau cum te-ai descrucat cu comunicatia.

Ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit,te asteptam cu concluziile!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare am f la szeghed si acum am raspunsul la defectiunea masinii mele. Ce sa spun baietii de acolo sunt superrrrr cred ca am avea si noi nevoie de un service la standardul de acolo si mai ales oameni care sa vb frumos cu tine etc. Cu limba e mai greu eu am ales varianta "suna un prieten" adica am mers impreuna cu un prieten care vb maghiara, engleza se vb dar nu stiu in ce masura iti poate explica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca-s asa buni nu cred ca trebuie sa mai si comunicati. faptele nu vorbele  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pana la urma ce avea masina? Nu de alta, dar poate au si alti colegi co-forumisti simptome asemanatoare si ar fi bine sa se stie ...

Multumesc,

Vlad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now