muadDib

Industria auto, 2009. CRIZA. In imagini.

26 posts in this topic

Ceea ce vedeti in poze e halucinant. Si ce e mai nasol este ca fabricile care au produs stocurile astea sunt deja inchse, si oamenii in somaj. Tehnic, daca oamenii respectivi sunt norocosi.

Deci, realitatea e nasoala rau... SI, in afara Romaniei, unde dealerii sunt fuduli, sunt oferte speciale la cumpararea de masini noi de te doare capul. Am auzit chiar de oferta de genul: "Cumperi o masina la pretul special de 17.000 dolari (pretul normal 28.000 dolari), si mai primesti una gratis!" Pe bune... Si, inclusiv aici, exista o parte nasoala... NICI IN ACESTE CONDITII NU SE CUMPARA.

Asa ca, cei care va mirati ca nu va puteti vinde masinile second...  :-[

Exact cum a zis si Adi in alt topic, piata nu mai este inghetata... E prabusita de-a dreptul.

post-386-12877855939204_thumb.jpg

post-386-12877855940038_thumb.jpg

post-386-12877855940617_thumb.jpg

post-386-12877855941393_thumb.jpg

post-386-12877855941844_thumb.jpg

post-386-12877855942293_thumb.jpg

post-386-12877855942723_thumb.jpg

post-386-12877855943111_thumb.jpg

post-386-1287785594354_thumb.jpg

post-386-12877855943983_thumb.jpg

post-386-12877855944452_thumb.jpg

post-386-12877855944879_thumb.jpg

post-386-12877855945324_thumb.jpg

post-386-12877855945841_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scriu tot aici, ca tot despre criza auto este vorba.

In Brasov, dealerii au trecut la recuperarea masinilor care erau in leasing si proprietarii nu le-au mai putut plati.

Vineri am fost sa vad un astfel de parc cu masini recuperate.

Erau minim 20 de masini, la niste preturi, la care acum 6 luni nici nu m-as fi putut gandi.

Chiar si asa, la o intrebare "in zbor" despre pret, vanzatorul mi-a spus ca pretul afisat este x Euro fara TVA dar de fapt pretul de la care incepe discutia este acelasi pret de X Euro dar cu TVA... si se mai discuta.

E cam groasa treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La prima vedere, poate fi momentul prielnic pentru ACHIZITIA unui autoturism in regim de leasing. Chiar a unuia dasta recuperat, cum zice Adi. Ei bine, paradoxal, NU este chiar asa. Nu este de loc chiar asa. Firmele de finantare prin regim leasing o duc greu, foarte greu, in perioada asta. Sunt pe limita prapastiei.

Si, daca firma la care iti platesti luna de luna rata la leasing intra in procedura de FALIMENTARE, trebuie sa iti achiti in acel moment TOATA SUMA restanta, ca altfel pierzi masina si tot ce ai platit pana atunci.

Nu cred ca sunt mai mult de 2-3 firme de leasing care vor supravietui anului asta, daca lucrurile merg ca pana acum. Si vor merge, probabil, nu ca pana acum, ci mai rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

totusi, pe Tv inca nu vad reclame cu preturi la masini taiate cu mai mult de 2000-3000 euro (pachete optionale, bla bla). Decit sa stea cu ele pe stoc (apropos, ce fac cu actele masinilor care s-au produs acum un an, 2 dar nu s-au vandut : iti scrie pe talon anul fabricatiei de acum 2 ani dar tu o inscrii de... noua pe anul in curs ?! Si cind o vinzi, ce spui cumparatorului masinii tale - ca tu o ai de 1 an "noua" dar ea e facuta acum 4 ?!) mai bine sa taie peste 5000 la astea mai medii si peste 10000 la alea cu pretentii, cel putin...

Iar ai nostri fac dacia coupe  :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fenomenul asta de saturatie a pietei era de asteptat.La noi,in Romania,ca la nimenea...ai auzit tu pe cei de la dacia sa faca reduceri la pret de 30% acum ca nu vand?Asa cum fac alti producatori? SAu sa-ti mai dea una si gratis...???.NU! Ei cer interventia statului...Sa intervina statu' cumva, sa ramana firma cu profitu' intreg...ce naiba,ca aici asa merge.Nu vreti ne luam utilajele si plecam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se fac reduceri si sunt destul de mari, numai ca nu se spune direct "Frate, masina e 20 000 de euro, dar ti-o dau cu 15 000 sau si mai putin", pentru ca este o strategie de negociere la mijloc. Vanzatorul incearca sa obtina un pret cat mai mare si trebuie sa ai si ceva tupeu ca sa faci o negociere "zdravana".

Un prieten acum doua saptamani a scos un Fiat Linea full (17 000 de euro), la 13 500 si a zis ca nu mai negociaza ca dupa aia vanzatorul poate se enerveaza si nu i-o mai lasa nici sub 15 000.

cat despre imagini, SOCANT! :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se fac reduceri si sunt destul de mari, numai ca nu se spune direct "Frate, masina e 20 000 de euro, dar ti-o dau cu 15 000 sau si mai putin", pentru ca este o strategie de negociere la mijloc. Vanzatorul incearca sa obtina un pret cat mai mare si trebuie sa ai si ceva tupeu ca sa faci o negociere "zdravana".

Un prieten acum doua saptamani a scos un Fiat Linea full (17 000 de euro), la 13 500 si a zis ca nu mai negociaza ca dupa aia vanzatorul poate se enerveaza si nu i-o mai lasa nici sub 15 000.

cat despre imagini, SOCANT!

Unde am fost eu sa vad masinile alea nu se proceda asa.

Era din start:

La Peugeot 407, 13800 f TVA 

La Fiat erau 8400 f TVA

La Alfa Romeo era unul la 15000 f tva si unul la 8000 f tva.

In afara de Alfa ala de 8000, toate erau masini pana in 2 ani, de fapt marea majoritate, nu circulasera la proprietari, mai mult de 8 luni. Aratau ca noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sfc:chestia cu intervantia statului pt subventionarea producatorilor auto se practica in toata lumea sa nu credeti ca am inventato noi nici macar de atit nu suntem in stare ex;fiat sta pe bani statului de mai bine de 10 daca nu chiar 15 ani,cu scuzele de rigoare eu nu cred in reducerile astea spectaculoase de care se tot vb,da un tva redus o optionala in+bla,bla,bla astea da dar 2 masini la pret de una sa fim seriosi cei care au in proprietate marcile auto au interventiile statului care ai protejeaza( noi platim un mic contribut ca sa avem in continuare produse la fel de scumpe :-\) practic ei nu pierd bani doar ca au un cistig mai mic de acestea beneficiind doar producatorii nu si dealerii care de fapt ei sunt cei care practica reducerile in limita adaosului care il au +faptul ca masinile care sunt acum vitrinele dealerilor au fost deja platite cu 4-6 luni in urma.

P.S. nu sunt un expert si cea ce am scris e doar o umila parere personala

LA MAI BINE :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cit despre foto parerea mea e ca massmedia dupa cum bine stim manipuleaza societatea parcurile acelea au fost pline 70-100% din totdeauna(am locuit in vecinatatea apropiata 500m a fabrici FIAT mirafiori torino)asta nu inseamna ca criza nu exista dar mai suntem si mitraliati cu tot felul de stiri asta ca sa fie paranoia din noi totala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Man, tu nu iti expui o parere, ci o speranta :D Ceea ce e un lucru bun, ca de altfel orice gandire pozitiva.

Insa realitatea bate filmul. Rau.

In pozele astea sunt masini de miliarde de Euro. Bani blocati, bani retrasi de acolo de unde trebuia sa fie, de pe piata. Si povestile din spatele pozelor sunt la fel de halucinante. Masini parcate cu zecile de mii in danele unor porturi ca Rotterdam, pentru ca producatorii nu mai aveau unde sa le puna. Si cei din porturi au fost bucurosi sa le primeasca, doar pt. ca mai incaseaza niste bani, ca oricum danele respective erau goale si docherii in somaj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Man, tu nu iti expui o parere, ci o speranta :D Ceea ce e un lucru bun, ca de altfel orice gandire pozitiva.

Insa realitatea bate filmul. Rau.

In pozele astea sunt masini de miliarde de Euro. Bani blocati, bani retrasi de acolo de unde trebuia sa fie, de pe piata. Si povestile din spatele pozelor sunt la fel de halucinante. Masini parcate cu zecile de mii in danele unor porturi ca Rotterdam, pentru ca producatorii nu mai aveau unde sa le puna. Si cei din porturi au fost bucurosi sa le primeasca, doar pt. ca mai incaseaza niste bani, ca oricum danele respective erau goale si docherii in somaj...

si eu sustin ca criza este reala dar suntem si injectati cu stiri reale dar prezentate intro maniera distorsionata.

luam de ex.romanica(home sweet home)e greu a fost mereu dar cam toata lumea cu mici excepti lucreza in continuare si vor cumpara in continuare paine si carne usor usor le vine rindul si la masini,anul trecut daca ati facut caz mai mereu la tv iti aratau reportaje cu oameni care aveau salari de top in timp ce existau muritori de foame asa si acum cel cu salariul de top il va avea tot de top si anul acest si la anul in timp ce muritorul de foame va muri incet si sigur in schimb anul acesta ne arata fabricile inchise de parca de 20 de ani nu se inchid intro veselie,treaba merge bine cind bani circula si cei cu bani nu cistiga nimic daca nu ai plimba deci pina la urma se va debloca,in acelasi timp e foarte adevarat ca marea parte o duce rau,eu de ex. sunt unul dintre acei muritori de foame dar cu o farfurie in plus atita tot si fata de anul trecut pe linga atitea probleme am una in plus nu reusesc sa vind masina dar masina vreau sa o vind ca sa imi construesc casa deci pina la urma tot un pas inainte e si sunt foarte suparat si imi este atit de greu ca imi plingi de mila dar de fapt eu vreau mai mult ca anul trecut inca o data sustin ca criza exista si nu merge totul cum ar trebuii dar se mai si exagereaza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te ROOOOOOG foloseste semne de puctuatie !!!!  :evil5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te ROOOOOOG foloseste semne de puctuatie !!!!  :evil5:

imi cer scuze nu toti suntem cu studii,dar pe un alt toppic(consum v70 2.4 170cp cred)ai spus ca mai putin conteaza cum scri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era doar o rugaminte, nu o critica .. Si acolo nu era textu' asa de lung  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era doar o rugaminte, nu o critica .. Si acolo nu era textu' asa de lung  ;D

off topic scuze in mare parte ai dreptate dar credema ca si tastatura e de vina ca nu ma intelege ce vreau sa fac eu recitesc mesajul inainte sa il trimit si fac multe corectari dar cu toate astea imi mai scapa,SORRY ;) ;) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacia oare unde-si depoziteaza masinile fabricate si nevandute? Caci sunt sigur, ca si ei au deja stocuri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacia e un caz mai ciudat. Ei nu stiu de criza. Ei stiu doar ca guvernul e de vina. Si ca populatia de de vina. Si ca cei care nu sunt de vina sunt de vina. Si ca taxa e de vina. Nu conteaza ca taxa nu mai este in vigoare de pe 15 decembrie, dar ei tot in somaj sunt. Taxa e cauza. Si cele 6 luni in care a fost micsorata.

Bleah...

Sa mai zic ca, taman atunci cand Mercedes prospecta Romania ca si posibila locatie pt. o fabrica, ei au facut greve? In care cereau dublarea salariului? Au ajutat fantastic tara, economia ei. Intamplare face sa stiu niste lucruri din raportul prospectorilor. Locatie=ok, resurse=ok, Infrastructura=not ok dar rezolvabila, mana de lucru=not ok. Punct.

De aceea, noi ar trebui sa le fim recunoscatori si sa le cumparam Loganele si Sandalele.

Bleah x 2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi am luat masina in leasing si pentru ca era singura modalitate ca la casco sa nu am franciza.

dobanda la leasing anul trecut in momentul incheierii contractului era de peste 9%.

pana la sfarsitul anului dobanda a scazut un procent iar anul asta mi s a trimis o notificare ca dobanda a scazut din nou pana la 5%.

pentru mine, pana acuma criza e O.K.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa fiu putin sarcastic... :tongue3:

Dar in tot raul e si un bine...Cu criza asta n-am auzit pe nimeni sa se bucure ca ...DEPOLUAM!!!! Pamantul va primi o gura de oxigen.Toate fabricile isi reduc capacitatile,lumea nu mai arde ..."gazul " de smecher ..ca are de unde >:( , va consuma mai cu bagare de seama,va polua mai putin,v-om fi mai sanatosi (un pic) :-\ .Oamenii vor fi in castig...ooo am uitat ca omul nu  considera castig decat...banul.... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai sa razi, dar eu chiar caut o bicicleta faina. Bine, 10% indrumat de criza, 90% de analizele medicale :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-ti fie de folos!MAAAAAMAAAAA...un volvo cu pedale...oare pe unde am vazut???

care crezi ca ti se potiveste?

http://www.seriouswheels.com/pics-stuv/Volvo-Extreme-Gravity-Car-Woman-Top-1024x768.jpg

:toothy2:

off topic:

Daca bicicleta se livreaza cu accesoriul ´´blonda´´, comanda, te rog doua, ´´bucati´´ pt mine ;)

... am uitat sa intreb daca e pe motorina sau pe benzina! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca bicicleta se livreaza cu accesoriul ´´blonda´´, comanda, te rog doua, ´´bucati´´ pt mine ;)

... am uitat sa intreb daca e pe motorina sau pe benzina!  :D

...de unde stii ca-i blonda???  ;)

tot offtopic : vreau si eu una bucatica....chiar daca nu-i blonda!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

...de unde stii ca-i blonda??? ;)

tot offtopic : vreau si eu una bucatica....chiar daca nu-i blonda! ;D

Sunt on topic, caci acum ma aflu si eu in ´´crize´´...cand ma uit la aceste poze :P :

post-972-12877855966346_thumb.jpg

post-972-12877855966733_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite cum loveste criza chiar si acolo unde nu te astepti... I s-a stricat fetii fermoarul de la combinezon, si nimeni nu zice nimic :D Mai are un pic si ramane golala, saraca... Ce oameni...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now