cojocaru27

MUFA AUX?

40 posts in this topic

Eu am un s40 din 12.2006 echipare Momentum.

Cred ca sistemul de muzica e cel mai prost posibil, caci mi se pare ca se aude infundat rau.

Ma rog ideea este ca nu gasesc mufa aux, stiam ca ar trebui sa fie in spatele consolei aleia subtirii. Se poate sa nu am mufa aux, ceea ce ar fi foarte naspa pentru ca nu as putea asculta mp3-uri.

Mersi mult pentru info.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi in dreapta sus ,sub display ,daca ai butonul "MODE" sau CD. Daca ai, teoretic ai si mufa.

Ce sistem ai? Iti scrie cand deschizi radio sau CD. Eu am Premium si sunt foarte multumit de el. Ai si reglaje fine pe el. Te-ai jucat la ele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

scrie cd - deci nu am mufa aux, naspa.

Si nu stiu ce sistem am ca nu scrie nimic cand deschid casetofonul, imi arata doar masina facuta din pixeli si atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai sistemul standard. nici eu nu am mufa de aux.  este undeva pe forum nu stiu acuma exact unde, dar eu am facut chestia aia. se lipesc doar fire direct pe statie si ai mufa. pt tine ii mai simplu ca ii numai stereo. la mine a fost mai complicat ca ii doulbz prologic II. se poate.

cand o sa am putin mai mult timp iti dau linkul (asta dc nu il gasesti)

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU prea am inteles ce vrei sa spui??? trebuie sa caut statia si sa lipesc pe ea 2 fire??? Asa cum spuneai am echipamentul audio standar, care by the way mi se pare execrabil, nicidecum de blazonul Volvo, deci nu cred ca am statie la masina? SI chiar daca as avea cum sa lipesc firele, si daca le lipesc unde pun mufa? si daca pun mufa cum comut pe aux, eu neavand butonul pe care sa scrie mode???

Daca poti da-mi si mie mai multe detalii....mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mao,ai reglaje de sunet la "Standard"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

victor nu stiu sa iti spun daca sunt sau nu. Daca te referi la inalte, medii, joase, balans, fader astea ar trebui sa fie pe standard. Eu am doulby prologic II.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mufa aux este...in consola centrala in cotiera(spatiul de depozitare) pe care iti tii mana dreapta. deschizi capacul si tre sa fie un jack pe acolo...desi ma gandesc daca o aveai banuiesc ca o vedeai de mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mufa aux este...in consola centrala in cotiera(spatiul de depozitare) pe care iti tii mana dreapta. deschizi capacul si tre sa fie un jack pe acolo...insa daca o aveai banuiesc ca o vedeai de mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tricky, tipul de la volvo piese de la cluj mii preten. O sa intreb cat ii pretul aici. Cred ca pot sa fac rost si din germania, inca nu stiu sigur. Revin cu noutati cand stiu ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

exista un adaptor pentru bricheta. E un emitator care emite pe unde scurte si il prinzi cu radio de la masina....il el poti baga un mp3 player sau un stick.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modulator FM ii zice, si eu sunt in aceasi situatie, iar eu am si sistemul High Performance.

Acum sunt multumit de modulator, la volum minim se aude cat de cat un fasait dar de la 25% in sus nu se mai aude, e cea mai ieftina si buna solutie pana acum, asta e.

Vezi topicul urmator, acel modulator FM l-am luat si il folosesc, merge in el carduri, stick USB, jack audio, are player el, etc,

http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,4175.0.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tipii de la Dension sunt idioti...imi confirma compatibilitatea cu sistemul audio Performance (standard pe S40) si cer CDC, in conditiile in care Volvo nu pune CDC decat pe High Performance si pe Premium Sound...

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil, cei de la dension nu stiau ca Volvo nu pune CDC pe standard. Cer CDC, pentru ca scula lor, imita un CDC si toate comenzile care le dai catre CDC le interpreteaza si le da mai departe mufei aux, usb-ului sau ipod-ului. Astfel toate comenzile de pe volan si consola centrala functioneaza perfect ca si la CDC-ul original( inclusiv shuffle).

Se poate pastra si CDC-ul original, comutarea intre ele facandu-se cu un comutator pus in portiera( de ex).

Eu am o de la ei scula respectiva( Gateway500) si merge perfect. L-am incercat numai cu un USB de 16G pe care il manevreaza perfect, dar cica se poate lega la el USB mai mare, chiar hard de 100G. Nu stiu cui i-ar trebui, dar teoretic se poate, ceea ce e bine.

Ca parere personala, mie imi place foarte mult. Desi am avut CDC, el NU era compatibil MP3. Asa am muzica destula, si nu trebuie sa schimb la CD-uri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil, cei de la dension nu stiau ca Volvo nu pune CDC pe standard. Cer CDC, pentru ca scula lor, imita un CDC si toate comenzile care le dai catre CDC le interpreteaza si le da mai departe mufei aux, usb-ului sau ipod-ului. Astfel toate comenzile de pe volan si consola centrala functioneaza perfect ca si la CDC-ul original( inclusiv shuffle).

Se poate pastra si CDC-ul original, comutarea intre ele facandu-se cu un comutator pus in portiera( de ex).

Eu am o de la ei scula respectiva( Gateway500) si merge perfect. L-am incercat numai cu un USB de 16G pe care il manevreaza perfect, dar cica se poate lega la el USB mai mare, chiar hard de 100G. Nu stiu cui i-ar trebui, dar teoretic se poate, ceea ce e bine.

Ca parere personala, mie imi place foarte mult. Desi am avut CDC, el NU era compatibil MP3. Asa am muzica destula, si nu trebuie sa schimb la CD-uri.

Cat te-a costat? Ar trebui sa ne intalnim sa-l vad si eu cum arata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A costat mult... 100000 forinti. Dar e mult mai elegant decat un modulator FM. El acum e parte integranta a masinii. Si calitatea sunetului e impecabila( ceea ce nu este adevarat pt modulatoare).

Putem sa ne vedem, dar repet trebuie CDC. Tu cred ca nu ai...

daca vrei sa-l vezi spune-mi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu am variante de mijloc la sonorizare, nu am CDC?

Share this post


Link to post
Share on other sites

CDC = CD Changer (Magazie CD)

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

va ofer posibilitatea sa va achizitionati un cdc original volvo de 10 cd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now