Roskat

Cine ma invata sa pilotez?

88 posts in this topic

Roskat, cat a costat scoala, cat a durat si cum e cu cazarea ?

Ma bate un gand in primavara  :D

Stiti alte scoli prin vestul tarii ?

Am facut doar niste cursuri nu toata scoala si am dat 4 mil parca... sau 3...nu mai stiu

A durat doar o zi deci nu s-a pus problema de cazare.

La anul daca am bani vreau sa fac toata scoala (300 euro)

Share this post


Link to post
Share on other sites

poti eventual sa ne spui:

- cate zile dureaza toata scoala?

- ai invatat ceva in ziua aia?

- alea 3-4 milioane respectiv 300 euro sunt cu propria masina?

- exista un circuit/teren amenajat unde se exerseaza?

- cum ti s-a parut? impresii?

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

pina inveti sa ai incredere in ce faci dureaza mai mult de 1 luna !

probabil l-a invatat ce sa NU faca ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

io as recomanda o dacie amarita, un loc viran pe care-l poti strica, o galeata cu var si muuulta perseverenta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pana ajung la titi aur sau pe nurburgring ma dau cu gt legends, un volan si niste pedale. Nu costa mai nimic si e super-realist. Merita incercat, mai ales daca va plac vechiturile fara abs si controlul tractiunii. http://en.wikipedia.org/wiki/GT_Legends

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi aduc aminte ca unerori ne luau pedala de frina la carturi. asta apropos de abs....si de viraje pe pozitie viitoare.

mie nu-mi foloseste la nimic nici o scoala. sint io timpit si e suficient. la ce dracu' iti pot folosi cele invatate la scoala de piloti, nu stiu. poate doar sa-ti dai seama ca instructorul a avut dreptate: n-o sa folosesti niciodata ce inveti aici.

sa faci transfer de mase cu volvo ? m-apuca risul...ia nici roata interior spate n-o ridica pe curbe. oricit de tare le iei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pana ajung la titi aur...

Lasa-l dreaq pe titi. E un habarnist ireal de norocos; a fost mare cand avea ozn si ceilalti carute...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa-l dreaq pe titi. E un habarnist ireal de norocos; a fost mare cand avea ozn si ceilalti carute...

Asta asa e, nu mi-a venit in minte alta scoala de pilotaj pe moment.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...  "sa faci transfer de mase cu volvo ? m-apuca risul...ia nici roata interior spate n-o ridica pe curbe. oricit de tare le iei."....

Cu S60 niciodata...Aproape ca este mai lata decit lunga ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

poti eventual sa ne spui:

- cate zile dureaza toata scoala?

- ai invatat ceva in ziua aia?

- alea 3-4 milioane respectiv 300 euro sunt cu propria masina?

- exista un circuit/teren amenajat unde se exerseaza?

- cum ti s-a parut? impresii?

multumesc

- 3-4 zile

- hell yeah

- eu am facut cu masina proprie, dar daca faci scoala faci pe o masina de raliu (renault 5 parca)

- da

- pai a doua zi am desantat cauciucurile pe fata deci... am invatat multe :)

pina inveti sa ai incredere in ce faci dureaza mai mult de 1 luna !

probabil l-a invatat ce sa NU faca ...

TRUE...pana sa inveti sa ai incredere in ce faci si sa nu-ti bata inima mai tare decat de obicei la orice curba luata cu derapaj si/sau scartaituri dureaza mult...

@v50Saphir hai sa nu exageram ca nu e lat de 4 metrii s60ul :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

se pot face multe cu s60-ul, chiar sa ridici spatele, insa o faci in orb si nu mai e distractiv si nici sanatos.

in conditii normale nu e o masina de fite. nu e rau ca se lasa, e rau ca nu te-anunta. e o masina extraordinara si poate foarte mult, insa nu se adreseaza celor care vor sport. d-asta imi iau rs (un cart mai mare) , pentru sufletul meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din ce-am vazut eu pina acu ,avem printre noi piloti (cu , sau fara diploma) .

kadudu,matrixx,tomita,biri,etc. si cred ca nu i-am vazut pe toti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roskat.....Este un picut mai mult  lata  decit multeee masini  si de aceea am glumit...

@iulirx...conduc si eu sa zic ,binisor, atent, tare daca cunosc trasee si am unde dar anticipativ  ca sa nu ma omoare altul  :D.

   Va plictisesc  un pic. Am "copilarit"  avind masini  cu tractiune spate . Pt mine V50-ul mi-a placut ca are stabilitate, combina si sport si confort  , l-am simtit f. bine  la condus.Am descoperit astfel ca este o masina ADEVARATA .Am avut Ford dupa ..tractiune spate  :D si apoi Volvo.Intrind pe acest forum  am  invatat mai multe despre ce inseamna VOLVO.

   Sa scot "untul" din invatacelul meu D5 imi este mila de buzunar ca sa dovedesc ca am aptitudini. :D.Stiu ce pot eu dar atit .Poate am noroc si pun mina pe un ST ,dar Fiesta ..are totusi jumate din "kartul" tau

Scuze Roskat ca am fost off topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roskat.....Este un picut mai mult  lata  decit multeee masini  si de aceea am glumit...

@iulirx...conduc si eu sa zic ,binisor, atent, tare daca cunosc trasee si am unde dar anticipativ  ca sa nu ma omoare altul  :D.

   Va plictisesc  un pic. Am "copilarit"  avind masini  cu tractiune spate . Pt mine V50-ul mi-a placut ca are stabilitate, combina si sport si confort  , l-am simtit f. bine  la condus.Am descoperit astfel ca este o masina ADEVARATA .Am avut Ford dupa ..tractiune spate  :D si apoi Volvo.Intrind pe acest forum  am  invatat mai multe despre ce inseamna VOLVO.

   Sa scot "untul" din invatacelul meu D5 imi este mila de buzunar ca sa dovedesc ca am aptitudini. :D.Stiu ce pot eu dar atit .Poate am noroc si pun mina pe un ST ,dar Fiesta ..are totusi jumate din "kartul" tau

Scuze Roskat ca am fost off topic

Intradevar s60ul e destul de lat dar sa nu uitam totusi ca are 1600 kg (d5-ul)

Tractiunea spate intradevar e mult mai fun decat oricare alta dar iti trebuie indemanare ca s-o poti stapani :)

Eu inca ma gandesc daca urmatoarea masina va fi s60 d5 sau bmw 530d :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar s60ul e destul de lat dar sa nu uitam totusi ca are 1600 kg (d5-ul)

Tractiunea spate intradevar e mult mai fun decat oricare alta dar iti trebuie indemanare ca s-o poti stapani :)

Eu inca ma gandesc daca urmatoarea masina va fi s60 d5 sau bmw 530d :)

Ce poate fi fun la un diesel cu tractiune spate care cantareste peste o tona jumate? Ia-ti un 130i si atunci poti spune ca simti ceva :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce poate fi fun la un diesel cu tractiune spate care cantareste peste o tona jumate? Ia-ti un 130i si atunci poti spune ca simti ceva :D

Diesel = cuplu

Tractiune spate = fun

Rezultatul... priceless :)

Asta ca sa nu spun 535d cu 286 cai si cuplu de 600 din fabrica si formidabila cutie SMG ... aoleu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ xydexter

daca nu crezi ca s60 d5 e fun , pot ORICIND, sa-ti demonstrez la volan ca e foarte fun.

voi plecati de la idei preconcepute. viata , insa , va va contrazice.

singurul lucru adevarat e ca e mai usor sa conduci fun cu tractiune spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iuli, si eu am si turbina si cuplu asa ca stiu ce inseamna fun cu tractiune fata, cu tractiune spate dieselul nu e fun fiindca se plafoneaza mult prea repede ca sa poti sa intri intr-un drift  serios de exemplu. Vechea discutie cu diesel/benzina/cp/nm se intrevede si pe aici  :D dar cand o sa ai pe mana focusu' ala pe care ti l-ai comandat o sa vezi ce vreau sa zic cu benzina  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

io spuneam ca s60 d5 e fun, nimic altceva.

am mers cu masini mult mai tari si fun ca rs-ul. insa p-alea nu mi le puteam permite....

asta e...

Share this post


Link to post
Share on other sites

de exemplu evo x 420 e rapida ,  mai rapida decit multe porche-uri,dar nu e fun.

spre deosebire de orice porche care sint cele mai fun . (gusturile mele)

si sa nu uit aston maritin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iuli, si eu am si turbina si cuplu asa ca stiu ce inseamna fun cu tractiune fata, cu tractiune spate dieselul nu e fun fiindca se plafoneaza mult prea repede ca sa poti sa intri intr-un drift  serios de exemplu. Vechea discutie cu diesel/benzina/cp/nm se intrevede si pe aici  :D dar cand o sa ai pe mana focusu' ala pe care ti l-ai comandat o sa vezi ce vreau sa zic cu benzina  ;D

Si cam ce cuplu ai la t4?

Share this post


Link to post
Share on other sites

un 300 de nm asa. plus 200 de ponei la 5500 rpm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

driftul se face din cauciucuri si transfer de masa. daca ai 200 nm/tona merge la fix.

la t4 are 300nm si e suficient.

oricum la volvo merge doar cu frina de mina ca intra nenorocitul ala de dstc.

poate biri sa faca fara frina de mina, dar e greu. cel mai usor fac 850 -urile, care parca pentru asta au fost facute.

japoneze vechi (s2000, cellica) astea sint de fite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

driftul se face din cauciucuri si transfer de masa. daca ai 200 nm/tona merge la fix.

la t4 are 300nm si e suficient.

oricum la volvo merge doar cu frina de mina ca intra nenorocitul ala de dstc.

poate biri sa faca fara frina de mina, dar e greu. cel mai usor fac 850 -urile, care parca pentru asta au fost facute.

Poti sa faci drift la orice masina indiferent de tractiune fata/spate doar din volan, fara frana de mana

doar sa nu ai panarama aia de dstc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca ne abatem ca de obicei de la subiect  ::) Nu am de gand sa demonstrez ca motorul meu e mai cu mot decat unul diesel, ci doar ca pentru performante pe circuit e mai ok unul pe benzina, asociat  cu o greutate mica si cu un sofer priceput. Iulirx stie cate ceva  ;D P.S. caterham super7, lotus elise, astea sunt masini pe care se invata pilotaj, nu loganele cu care ne tenteaza ""scolile" de pilotaj din romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now