Roskat

Cine ma invata sa pilotez?

88 posts in this topic

Eu zic ca ne abatem ca de obicei de la subiect  ::) Nu am de gand sa demonstrez ca motorul meu e mai cu mot decat unul diesel, ci doar ca pentru performante pe circuit e mai ok unul pe benzina, asociat  cu o greutate mica si cu un sofer priceput. Iulirx stie cate ceva  ;D P.S. caterham super7, lotus elise, astea sunt masini pe care se invata pilotaj, nu loganele cu care ne tenteaza ""scolile" de pilotaj din romania.

Ai fi uimit sa vezi ce poate sa faca un logan cum am vazut pe la raliul brasovului  ;)

Corect, Benzina e mai buna decat dieselul pe circuit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://youtu.be/504U-Jwg-7k

exemplu de subvirare + frinare tirzie+ 1km/h mai mult decit se putea acolo+ trasa prost aleasa + prea mult optimism.

de la 00:35

Edited by abc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite un exemplu criminal de "mare" pilot care stringe el curbele ca asa l-a invatat pe el nu stiu io cine...si care a auzit ca trebe sa contrabrachezi . Asta se intimpla cu "pilotii" care invata din auzite, si care spun, ce ma, ma inveti tu pe mine ? Asta e genul foarte intilnit care accelereaza in curba "ca se aseaza mai bine masina". Mai mult ca sigur , daca l-as cunoaste, l-as descoperi pe nu stiu ce forum dind exemple de pilotaj !

http://www.jurnalul....niti-606261.htm

sau direct pe youtube : http://youtu.be/T5-8GKtLTi8

Daca lua, cretinul, piciorul de pe acceleratie cind a derapat o redresa si trecea p-acolo doar injurat !

Cum o fi gindit el sa faca curse prin oras ? Astia te omoara nevinovat ! De astia mi-e frica, nu-i poti evita !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cita prostie... :banghead:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dus cu capul rau de tot.Vine cu "cazan" pe dreapta din Anglia ,refuleaza pilotul din el mai mult ca prostia ce o manifesta si nenoroceste nevinovati.O fi fost si "portorican" si asta pune punct la tot.

Scuze de offtopic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa se explica concret, pe limba tuturor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Spui" bine in grafica .Iulirx !Vrei sa iti zic parerea mea?Asta s-a pierdut cu firea dupa ce a accelerat aiurea la intrare in curba (si nu l-a iesire din curba daca tot voia sa se dea sofer,dar nu pe sosea trebuia sa o faca) a incercat sa evite prin "volan dreapta " apoi stinga dar a continuat sa accelereze (ramas cu piciorul pe acceleratie )a dat peste refugiu ,oameni, si din virarea masinii ,deraparii la 180 grade efectiv poate a schitat frina si a oprit masina.Apoi s-a trezit din momentul de cascador .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact asta e si parerea mea ! 100% ! A "uitat" piciorul pe acceleratie !

Cam asa se face intoarcerea pe 2 benzi in viteza, bine , de catre piloti adevarati in poligon si cu mult mai multa acuratete !

Asta e o manevra de drapaj controlat la viteza folosind contrabracajul impotriva firii....e o manevra grea, chiar foarte grea. (intoarcere la 180 din mers fara frina de mina)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic.

Iulirx. La nationala te rugam sa ne faci o prezentare de cum se conduce cat mai corect masina.

15 minute macar

greseli care se fac, cum se pot corecta, cum se pot face anumite manevre de pilotaj...si ce mai vrei tu.... (in padure unde murim doar noi daca vrem sa le punem in practica)

Ne putem baza pe tine? Ceva filmulete, sau print screen-uri.... gasim noi un proiector.

Multumim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare lucru in padure pe iarba nu prea se poate invata, cel mult se pot strica niste rulmenti. In schimb pot sa va arat traiectorii corecte in curbe, nu neaparat la viteze mari, greseli frecvente in condus, insa ma indoiesc ca as vrea fac demonstratii de viteza pe circuit pentru ca se pot intimpla diverse chestii si nu asta e scopul (n-as vrea sa ma intilnesc iar cu masina de politie in curba , cu 190 km/h, cum a fost acum ceva timp cu sotia lui AVX :smile: . Sa zica AVX-ul daca mai doreste ...). Oricum o sa incerc io sa fac ceva....

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

.... crezi ca poti baga RS-ul in sala unde ne vom bea cafeaua? :smile: nu ma mai gandesc cum ai putea sa mai faci si o chitibusie pe acolo... :P

... nu, nu ne bagam in padure, ne multumimi cu ce ne poti prezenta pe un ecran :smile::P

Padurea o lasam pentru cei care tin mortis sa puna in practica. :P

Multumim Iulirx

offtopic inchis :P

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

citeva lucruri explicate de profesionisti.

ce nu se spune : cu frina de mina de la volvo nu poti face asa ceva pentru ca nu tine suficient

daca ai dtsc poti sa-ti iei la revedere de la tehnicile astea.

Nu se specifica starea cauciucurilor, a asfaltului si destul de multe alte chestii, insa e interesant oricum.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now