Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

criss

volvo 850 t5 1997 benzina 166kwturbo

72 posts in this topic

Pfff...daca nu ar fi trebuit sa platesc taxa de inmatriculare de 3200 euro luna asta...o cumparam sigur.Sincer criss , nu imi pot imagina cum de nu reusesti sa o dai.

Scuze de off-topic si mult succes la vanzare Criss.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am  zis sa fiu delicat...

Faceti si voi o tura cu masina si vedeti cum merge si o sa imi dati dreptate.  Masina mai are in jur de 150 de cai si scoate fum bine.... 

Atat am de spus, ca prea se mira multa lume pe aici de pretul mic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ce nu merita 1500 E? Omu a zis ca ii trebuie debitmetru .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am  zis sa fiu delicat...

Faceti si voi o tura cu masina si vedeti cum merge si o sa imi dati dreptate.  Masina mai are in jur de 150 de cai si scoate fum bine.... 

Atat am de spus, ca prea se mira multa lume pe aici de pretul mic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

am spus ca pe linga debitmetru mai sunt si bujiile.omul a venit cu un debitmetru care nu stiu cit de bun a fost ,am fost in probe si mai fumega putin.a oferit 1200 pe motiv ca nu am facturi si deviz la piese si schimbarea lor.am inchis capota si le am urat drum bun.eu nu spun ca am o masina care arata si se comporta ca una noua si de asta mi am vazut lungul nasului.cit despre samsari si profitori......

Share this post


Link to post
Share on other sites

inca o data multumiri celor care au ce altii duc lipsa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua tuturor. As fi vrut ca primul meu post de pe acest forum sa fie cu ocazia prezentarii unei masini, dar nah, asta sper sa fie mai incolo :)

Acum, sa explic ce caut eu pe aici. Eu sunt "marele fan", dupa cum m`a descris criss, care a oferit 1300 de euro pe masina. Nu m`am declarat niciodata un "mare fan", sa zic ca visez numai 850 T5 etc, sunt un student mai mult sau mai putin amarat (nah, sunt unii mai amarati decat mine, dar sunt si unii care merg in Q7, X5 si alte alea), care se gandea sa isi ia o masinuta pentru uzul propriu si personal, ca sa se simta bine. Am vazut cam cat imi permit sa dau, am studiat piata si am remarcat ca 850-urile sunt niste masini superbe, motoare bune, sigure, care se dau la preturi extrem de bune. Asa ca am ajuns pe acest forum dupa ce am gasit 850-ul pe care l`a cumparat pana la urma vlpvlp si am mai ramas asa, mai din umbra. Cand am vazut ca domnul Cristi a reparat masina si o da la 2000 de euro, am zis ok, poate reusesc ceva. Asa ca m`am dus sa vad masina... Nu pot sa zic ca masina arata bine (omul a fost cinstit si a spus ca are nevoie de cateva retusuri), dar nici foarte rau. Cam ce imi aduc eu aminte de acum 3 luni :

Exterior + interior :

- aripa stanga fata + aripa dreapta fata

- bara fata

- parbriz

- plastic stop dreapta spate

- scaunele fata neaparat inlocuite / retapitate (daca tot se schimbau cele din fata, macar sa se faca o treaba ca lumea si sa se schimbe si bancheta spate)

Mecanic

- bec sonda Lambda aprins in bord (explicatie : probabil ceva neconectat de cand s`a refacut motorul, de fapt omul a schimbat sonda Lambda, din cate spune mai sus)

- bec SRS aprins in bord (explicatie : airbag-ul de la scaunul soferului are probabil un cablu intrerupt)

- masina tragea foarte tare dreapta (posibil geometria, posibil directia)

- nu am vazut nicio activitate la indicatorul de "Turbo" din bord, oi fi fost eu mai chior, dar nah

- amortizoarele spate trebuiau inlocuite

- 4 anvelope, toate diferite si relativ uzate

- debitmetrul

- am vazut ca la un moment dat criss spunea ca avea probleme cu pompa de servo (murea motorul cand intorcea rotile pe loc), asta am uitat sa verific, posibil sa fie rezolvata, posibil sa nu

- aerul conditionat nu mergea (explicatie : din greseala, s`a dat drumul la freon)

- bujiile

Oricum, ideea era ca masina merge. Deci de mers, nu poti contesta. Fum nu scotea acum 3 luni, acum poate scoate. Totusi, ca sa o aduci la standarde, tre bagati bani in ea. Din calculele mele, mai trebuiau bagati 1000 de euro pentru a o pune pe picioare dpdv mecanic (4 anvelope - 400 euro, sonda lambda - 100, amortizoare - 100, debitmetrul, pompa de servo, din cate am vazut, vin pe la vreo 100 bucata, daca era vreo problema cu directia, cu turbina, cu aerul conditionat... alti bani, alta distractie), plus parbriz (150 euro), aripi (2*100), bara (??) si, cel mai grav, interiorul (ori altul, swap, la vreo 300, ori retapitat asta, care cred ca tot p`acolo ducea, daca nu il faceai cum l`a facut matrixxx)...

Ca si bani, i s`au oferit 1300 ca punct de plecare, ca nah, asa e la o cumparare, mai negociaza omu... eu dau 1300, el cere 2000, eu dau 1400, el cere 1900... pana la un numitor comun. Ca doar vorba aia, nu imi convenea sa dau 2000 pe masina si sa mai dau inca 1500 pe chestii bagate in ea. Sincer sa fiu, pretul de 1500-1600 mi se parea unul cinstit si real in acel moment. Dar in fine, nu s`a negociat deloc, pretul de 2000 era batut in cuie, asa ca... asta e. Oricum, ca fapt divers, daca as mai avea acum 1500 de euro, as lua`o fara sa ma gandesc de 2 ori (se poate sa se intample, astept niste bani... poate, poate... acum numai sa nu fie criss suparat pe mine sau prea jignit de oferta mea precedenta si sa nu mai vrea sa mi`o vanda), pentru ca sunt sigur ca e o masina care poate multe.

Sper ca nu v`am plictisit cu post-ul meu kilometric si ca am lamurit cat de cat niste indoieli legate de aceasta masina. Oricum, in linii mari, bafta la vanzare, domnule Cristi, si daca fac rost de bani, ne auzim la un telefon :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum nu te supara, tu spui ca ai bagat 1465 euro in masina, si nu ai nici o factura, la banii astia ar fi trebuit sa ai si tu o garantie ceva.

Iar un set de bujii, daca asta crezi ca ar fi problema costa 50 ron, o suma neglijabila pe langa reparatia la motor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

o armata impotriva unui soldat...sa incep cu dl fan:atunci cind a venit aveam ceva sperante iar acum nu mai am nimic.aripile le-am retusat cum m-am priceput,farul l-am inlocuit ,sonda lambda a fost schimbata.pentru astea inlocuite poti lua detalii de la cei care mi le-au dat si care'' nu au dat chitanta'',anvelopele sunt intradevar de 4 feluri dar sunt ok,cit despre trasul in dreapta necesita probabil o geometrie care costa.oricit de putin ar costa nu pot sa mai bag 1 leu in masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dl horia ziceca ar fi trebuit sa am facturi si deviz de piese.cui i-ar fi trebuit asa ceva avind in vedere ca masina a fost luata ptr a o pastra si nu trebuia sa ma justific in fata nimanui ptr banii cheltuiti.intre timp trebuie sa vind ceva sa pot iesi un pic din intuneric,neavind altceva de vinzare de pe urma caruia sa scot ceva vind masina.daca ceream zece mii de euro pe ea si arata cum arata acum si scoate fum atunci trebuia sa sariti la atac.atita timp cit eu stiu ce si cit am bagat in ea ptr mine nu sa o vind ai las pe ceilalti sa traga concluzii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum nu te supara, tu spui ca ai bagat 1465 euro in masina, si nu ai nici o factura, la banii astia ar fi trebuit sa ai si tu o garantie ceva.

Iar un set de bujii, daca asta crezi ca ar fi problema costa 50 ron, o suma neglijabila pe langa reparatia la motor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In fine, eu nu v`am acuzat de nimic si nici nu v`am cerut nicio lamurire legata de provenienta pieselor, devizuri, garantii si alte alea. Eu am incercat sa prezint cat mai obiectiv ceea ce am vazut eu la masina si, cred eu, nu am exagerat cu absolut nimic. Daca este ceva exagerat in mesajul meu, va rog sa imi spuneti si editez/sterg. Oricum, dupa cum am spus, daca o sa fac rost de 1500 de euro saptamana viitoare, poate rezolvam ceva :). Bafta la vanzare in continuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ptr za_spammer pretul ramine neschimbat 2000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah, bun asa. Deci io sunt mai cu ciunga`n par si tre sa platesc mai mult, nu? Doar pentru ca am avut "tupeul" de a incerca sa negociez un pret mai apropiat de adevarata valoare a masinii :). Foarte frumos, foarte frumos...

Share this post


Link to post
Share on other sites

criss !!!...ceeace i-i faci lui za_spammer nu mi se pare demn de acest forum !!! Daca ai ceva personal cu el a-r trebui sa i-i comunici pe PM. Pe mine nu ma bucura sa vad ca in aceasta mica comunitate neantelegerea dintre noi creste odata cu pretul benzinei !  :offtopic:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@criss... nu suntem la alba-neagra aici, daca ai zis 1500Eur, e frumos/normal sa ridici pretul brusc peste noapte ? E adevarat ca poate ai mai facut una-alta la ea, dar totusi nu mi se pare normal ce faci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am ceva personal cu el si nu sunt la piata dar nu este politicos nici din partea lui sa revina dupa 4 luni si sa spuna ca nu am negociat eu si ca a observat 1000 de anomalii la masina.cei care m-au mai vazut pe la intilniri joia pot infirma cele spuse de za_spammer.cit despre pret poate veni din nou si sa negocieze de la 2000.probabil a cautat si nu a gasit ''gisca ''mai buna de jumulit decit pe mine avind in vedere ca sunt la ananghie.astfel de oameni eu i-i cataloghez cumva dar nu pot posta aici asa ceva.s-ar putea ca in curind sa fac cea mai mare donatie .un t5 complet de care va beneficia tomitza,vadim,matrixx si poate citiva care nu-mi aduc acum aminte numele lor si l-e cer scuze.nu vreau sa ajunga masina asta la vreo javra care sa rida pe la spate ca m-a pacalit.rog amatorii sa ma sune la nr 0766348607 ca nu mai am net acasa si merg si eu pe unde apuc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pretul este in continuare 1500

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai... ati negociat? Nu ati spus ca pretul este batut in cuie? Anomaliile le`am observat de atunci, ca nu am postat este partea a 2`a. Am spus si intr`un mesaj anterior : daca este ceva fals scris in lista aia, va rog sa imi spuneti si editez. Chiar as vrea sa spuna cei care au fost la intalniri daca am exagerat eu cu ceva sau daca am mintit. Si, daca stam sa ne gandim, acum dumneavoastra cereti 1500 de euro pe ea. Corect? Ati ajuns la pretul asta singur, fara sa va influentez eu. Acum, ce spuneti este foarte dubios. Adica nu vreti sa ajunga masina asta la "javra" de mine, chit ca va dau 1500 acum (cat ati cerut dvs, pentru ca sunt sigur ca dvs ati scris aici "pretul este de 1500", nu altcineva), dar daca o ia altul la 1500, ala nu mai e "javra". Ca nah, eu sunt un "om pe care il catalogati cumva, dar nu puteti posta aici cum" care 4 luni a tot stat si a sondat piata si a asteptat sa pice vreo oferta, dar una mai buna decat asta nu a gasit. Intr`adevar, cam slaba oferta de T5-uri cu 310000 km la bord, in care tre sa bagi 1000-1500 de euro si pe care dai inca minim 1500 de euro. Adica, zic si eu, de ce sa nu dau 3500 de euro pe asta (2000 pretul masinii, pretul preferential pt mine + 1500 piese) cand... ce altceva as putea lua. Oricum, eu va urez in continuare bafta la vanzare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu cum ajungi tu la cifrele astea ca sperie si cel mai avut om cind se uita la ce spui tu.important ca masina merge ,nu mai este cum era si o spun a 100 oara:mai sunt mici retusuri la exterior+ce am spus mai inainte

Share this post


Link to post
Share on other sites

plictisim utilizatorii acestui forum d-le za_spammer.hai sa lasam oamenii sa priveasca si sa-si faca treburile pe forum asa cum vor.inca doi ca noi si .......

Share this post


Link to post
Share on other sites

rog administratorul forumului sa inchida subiectul ''vind 850 t5 1997 benzina 166kw turbo''.mi-a ajuns atitea luni de zile si cred ca si celor care utilizeaza forumul nu cred ca le mai arde de spectacol.am un noroc sa dau peste fani si samsari.o pastrez pina expira itp-ul si apoi o donez.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.