Guest vulturash

masini agresate voluntar

67 posts in this topic

Cand am ajuns acasa mai tarziu intr-o zi, un tip (care statea la parter am aflat ulterior) destul de prezentabil la vreo 40-50 de ani  mi-a comunicat ca ala e locul lui si ca sa ma mut. Am incercat sa-i explic ca nu se poate sa-i dea nimeni loc pe trotuar. A incercat toate caile posibile de la amenintare cu nedumerire ca el nu m-a vazut niciodata in blocul respectiv ca ce masina e asta ca el n-a mai vazut-o acolo pana atunci (avea numere rosii) si chiar m-a pus sa intreb nu stiu ce boschetari care isi fac veacu pe acolo ca si cum cuvantul lor era lege si stabilea al cui e locul. Argumentul final care mi-a facut o scarba infinita, a fost ca el sta in bloc de mai multa vreme de cat stau eu. Am scos amarat masina de acolo si nici n-am mai parcat-o de atunci. Se coborase la un nivel incredibil de josnicie in fata unui pusti ca mine pentru un amarat loc de parcare pe care nici macar nu-l prinde mereu.

Spre norocul meu gasesc in 95% din cazuri loc de parcare insa s-a intamplat sa-mi gasesc stergatoarele ridicate, in fata blocului pe trotuar sau in locuri unde este imposbil sa fie locul cuiva. Sper din tot sufletul sa nu-mi gasesc masina zgariata din aceasta cauza pentru ca sant un tip f impulsiv si sant in stare de aproape orice. Tin minte ca in seara respectiva visam cum ii crapam capul vecinului cu o piatra... ;D ;D ;D.

Ce vreau sa spun e ca daca te chinui putin...gasesti mereu loc de parcare. E mai bine sa mergi putin pe jos decat sa te trezesti cu dungi pe masina...

SEPUKKU.....ai dreptate 100%....eu daca nu gasesc loc unde am parcat de ani de zile decat sa ma cert cu desteptii din bloc mai bine o duc in strada, la 100m, 200mm etc si stau linistit. Nu ma risc cu animalele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu desi stau de 20 de ani in blocul meu..... S-au gasit alti destepti care abia au venit sa imi ceara cont ca de ce parchez pe locul lor masina... Desi eu niciodata nu am cerut nimanui cont de vreun loc de parcare si imi parchez si eu pe unde pot...marlania unora nu are limite. Ca sa numai zic ca mi-am gasit si eu masina zgariata...biletele de "dragoste" in geam si asa mai departe...desi stiu cu exactitate cine este "faptasul" pur si simplu bunul simt nu ma lasa sa-i fac aceeasi bucurie masinii lui chiar daca e de 3 ori mai scumpa ca s40-ul meu.... In schimb....urmeaza in urmatoarea saptamana sa-mi montez camera in masina si in afara masinii...data viitoare cand am dovada clara in mana ma duc sa-i rup capul direct...dupa care il dau pe mana politiei si in judecata....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa ma bag si eu in seama.La nici o luna dupa ce mi-am luat Volvo-ul am parcat pe asa-zisul loc de parcare al unei vecine ( neplatit , evident ).A 2-a zi ma suna un prieten , imi spune sa ies afara , sa ma duc la masina si apoi sa ma duc sa bag un bilet la loto ca sigur voi castiga.Cand am ajuns la masina , mi-am dat seama de ce anume spunea asta .. pe capota masinii era numai caca de catel...a dracu catel care a putut sa faca atat caca...Bineinteles ca abia spalasem masina si era poate prea curata pt draga mea vecina , care mai are si pretentii ca munceste la Politia Comunitara.In fine , la cateva zile dupa , ajung acasa si cand sa parchez masina unde o parchez de obicei .. ghici cine parcase acolo?LOGAN-oasa (vecina)...in clipa aia am vrut sa prind un caine si sa il leg fix de capota "barcii" ei, dar din fericire pt ea sunt iubitor de animale si nu avea rost sa chinui un animal sau sa stau si eu sa aduc caca de catel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnilor , eu sunt caiine turbat cu astia care nu au dreptate  pe chestia cu parcarile publice , nu las de la mine orice ar fi, daca vodata (nu a fost cazul) o sa o gasesc zgariata o sa pandesc 4-5 zile cine parkeaza acolo pe loc (cu repetitie) iar dupa ce ma asigur ca el este il ingenunchez putin , nu ma iau de masina ca saraca nu are nimica de a face cu stupizenia propirietarului .

Ceea ce ma scoate din minti sunt acei IMBECILI care pe locurile publice parkeaza pe 2 locuri .Le pun un bilet in geam explicandu-le kestii despre parcare and stuff(fara aluzii la arborele genealogic ca 60% sunt femei  ;D ). Si in incheiere  cel mai periculos este sa parkezi intre 2 femei cu lamaia in geam ...devii expert la intratul in masina prin portbagaj, pe una chiar am intrebat-o cat bani vrea sa isi mute locu de parcare :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masinile nu se parcheaza singure ci soferii. Atunci, de ce sa o distugi daca ai gasit-o pe locul "tau"?

Astia care fac astfel de gesturi sunt niste lasi deoarece, daca vor sa-si demonstreze "barbatia", in nici un caz intelepciunea, ar trebui sa dea din aripi in fata PROPRIETARULUI masinii...Si la noi in cartier avem, din fericire, doar un spermatozoid ratacit care scria pe parbrize cu marker-ul, dar s-a linistit incepand cu a doua amenda luata de la politaii chemati sa rezolve problema pe cale amiabila  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

...desi stiu cu exactitate cine este "faptasul" pur si simplu bunul simt nu ma lasa sa-i fac aceeasi bucurie masinii lui chiar daca e de 3 ori mai scumpa ca s40-ul meu....

Ce sa mai zic eu... pe 5 ianuarie dimineata mi-am gasit-o cu bara fata zdrobita... rupta. Paguba de 2000ron numai piesele.

Abia dupa 3-4 luni mi-am dat seama cine a fost... un Vito cu numere de Olanda dar nici probe nu aveam (el si-a rezolvat zgarieturile intre timp) si nici energie ca sa ma mai lupt cu astfel de specimene. Si... a disparut de la sine din peisaj. A venit criza si a vandut masina... acum e pieton.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia uitati aici cu ce se lauda un mandru posesor de nemteasca:

http://vwforum.vwforum.ro/index.php?act=Search&nav=&CODE=show&searchid=a6c97d4f3c1420a0096a2a3b8ff9eb69&search_in=posts&result_type=posts&hl=volvo&st=25

Ma refer la a treia postare. Probabil cineva de pe forum i-a fost victima  >:(

Pacat ca nu are un nr. de telefon la profil, retardatul  :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari!

Eu nu stiu in ce tara lu' peste prajit traim.

Ieri am descoperit ca mi s-au furat capacelele de la ventile. Asa ceva, numai pe vremea lu Ceasca stiu ca se mai facea. Nu erau cu nimic speciale, erau verzi. Atat.

Probabil ar trebui sa zic merci ca nu mi-a dezumflat si rotile inaptu ala.

Ce e mai grav, e ca masina era parcata in fata casei mele.

In fine, cred ca e timpul sa ma mut...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar asa ceva s-ar putea face unei masini parcate pe un loc inchiriat de la ADP?

Si sa scrii pe ele cat de mult il iubesti pe cel care a parcat masina tocmai pe locul tau, cand parcarea mai avea vreo 5-6 locuri libere?

post-1767-12877867718286_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

idioti sunt oriunde.

in germania am vazut un hummer h2 negru zgariat pe toata latura masinii cu un cui sau ceva asemanator pe care scria: "umweltsau", ceea ce ar insemna un fel de porc/scroafa care distruge mediul inconjurator.

mai ales asa numiti aparatori ai mediului inconjurator distrug in germania tot mai multe masini mari (suv, masini teren sau masini de lux), ca ei considera ca acestia polueaza mai mult...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si nu e asa? Eu unul nu am nici un respect pentru un cocalar/cocalarita care merge intr-o masina conceputa pentru razboiul din golf si care consuma cat un cap tractor. Nici vandalizatul nu e o solutie, dar nu-s de acord cu "saracul posesor de hummer, i-au zgariat ecologistii cei rai masina".

Share this post


Link to post
Share on other sites

conform statiscilor:

masinile sport/supersport, super lux si masini gen hummer parcurg in germania in medie 3.000-4.000 km pe an. la un consum de 20 litri/100 km poti calcula cat polueaza. nr de asemenea masini raportat la total: aprox 2%.

masini gen golf, passat parcurg in medie 20.000-25.000 km/an (inclus masinile pe firma), la un consum mediu de 8-10 litri/100 km.

acum ramane la latitudinea fiecaruia sa creada ce vrea referitor la afirmatia "masinile super mari sau super rapide polueaza mai mult"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, hai sa nu mai offtopicuim pe aici, daca vrei putem sa incepem un subiect in cafenea  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cele citite pe aici, dintr-o data am o stare de neliniste si nervi in acelasi timp. Daca am parcat pe "locul lui" pe care nu-l plateste la primarie nu are voie sa se atinga de masina mea. Ce D-zeu mai frate, traim in jungla? Sa-mi gasesc la masina geam spart, zgariata sau mai stiu eu ce antene rupte si sa stiu si cine a facut asta pai e clar.... Puscarie scrie pe mine. Dar prima oara sun cativa prieteni sa ma ajute sa-i intorc masina cu rotile in sus si vorbesc foarte serios. Nu concep sa se atinga cineva de masina mea atata timp cat eu nu ma ating de a lui. O singura data am avut probleme cu un vecin dar l-am linistit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recunosc,si eu am zgariat o masina in Bucuresti ptr ca era parcata exact si fix pe tot trotuarul si cred ca-l zgariam si pe proprietar daca aparea,o linie pe capota.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi s-a intamplat sa-mi blocheze acesul in imobil de 2 ori la rand,,nenorocitul `` de mine i-a spart parbrizul .Am ferit oglinda fraierului si mi-am rupt o geaca destul de scumpicica .Merg pe premiza nu te deranjez nu ma deranja ,in caz contrar iti intorc cu aceeasi moneda !Dar ce tine de locurile de parcare ,nu sunt stapanire dar nici sa faci abuz de n ori ,ca iti dau obuz ....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now