cojocaru27

Lumina faruri mai buna, cum?

709 posts in this topic

On 03/12/2020 at 10:39 AM, pol said:

"IulianE" firul tau... Este asta? (din poza). 

"BogdanG"... Din consola centrala, din priza de bricheta (de pe firul ei) am alimentat statia si navigatorul. Nu stiu daca siguranta brichetei mai suporta inca un consumator. Si  nu as pune alta mai mare. 

Ce este SHM? 

res_74fcf583cb55bb7b2dd8bfc265c16ba9.webp

nu vad ce ai atasat....este siguranta cu fir mica.

res_74fcf583cb55bb7b2dd8bfc265c16ba9.webp

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pol SHM e modulul de incalzire scaun, nu stiu daca ai sau nu incalzire in scaun insa 5A poti trage de acolo chiar dacă ai incalzire . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

IulianE... Salvasem direct de pe un site. S-a descarcat altceva. Dar... da,cred ca este asta. 

 

 

BogdanG multumesc. N-am incalzire si este si mai aproape decat de la motor sau din torpedo. 

 

 

Screenshot_20201203-115815.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu ai incalzire pui siguranta la incalzire ST sau DR (de unde vrei sa tragi curent) si vezi sub scaun pe ce fir iti vine curent . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua, dragi colegi de forum.

Am si eu vesnica problema cu farurile de la S40 II, lupa cu halogen.

Inainte de a accepta ideea ca nu pot sa merg noaptea cu masina, as dori totusi sa incerc sa schimb lupele. A facut cineva dintre voi deja acest lucru? Daca da, mi-ar putea spune ce fel de lupe a pus si de unde le-a achizionat?

Va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@gageanumihai

Din cate am citit si eu pe forum lupele sunt aceleasi cu cele de la bmw e46 (350 lei aprox). Poti lua altele noi si hid/led  plus polish la far si vei simti diferenta. Dar in acelasi timp scoti faru afara si lupele, le cureti bine, pui niste becuri led (recomand morimoto 2stroke 3.0 care sunt cam 100 dolari bucata si tin de 5 ori cat un hid) si uiti de faptul ca ai folosit halogen mult timp. Uite cum poti curata lupele:

 

 

Led de la morimoto sunt facute in colaborare cu osram si au reusit sa scota lumina mai departe cu mai putina putere.

 

 

Multa bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 08.08.2021 at 6:39 PM, katalin33k a spus:

@gageanumihai

Din cate am citit si eu pe forum lupele sunt aceleasi cu cele de la bmw e46 (350 lei aprox). Poti lua altele noi si hid/led  plus polish la far si vei simti diferenta. Dar in acelasi timp scoti faru afara si lupele, le cureti bine, pui niste becuri led (recomand morimoto 2stroke 3.0 care sunt cam 100 dolari bucata si tin de 5 ori cat un hid) si uiti de faptul ca ai folosit halogen mult timp. Uite cum poti curata lupele:

 

 

Led de la morimoto sunt facute in colaborare cu osram si au reusit sa scota lumina mai departe cu mai putina putere.

 

 

Multa bafta.

Multumesc mult Catalin.

Imi cer scuze ca raspund atat de tarziu dar nu am primit notificare.

Pana la urma am ales sa cumpar niste faruri noi aftermarket dar tot cu halogen de la TYC.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai tendinte sinucigase da, dar vezi tu mai sunt si altii pe drum.

Orice far devine murdar, intra praf, se aduna mizerie pe sticla iar oglinda din spate se matuieste din cauza caldurii degajate de xenon sau halogen daca e cu reflector.

Solutia pentru faruri matuite e polisarea dar si asta depinzand la cum arata. Sticla din lupa se curata dar oglinda nu ai ce face daca s-a matuit gata, alta lupa, la fel si cazul celor cu refector. Nu e tot timpul nevoie sa schimbi farul, poti schimba doar lupele dar morimoto originale sunt scumpe, iar chinezariile de la noi cu 300 lei sunt vai mama lor.

Inainte sa pui led-uri intr-un far cu reflector mai bine iti dai un pumn in nas. Nu pot focaliza deloc ca deh e reflector si arunca lumina in copaci, orbesti pe cei din contrasesns, nu vezi bine pentru ca sticla e murdara si poti sa pui tu si 1000w tot nu vezi la 30m mai bine. Apoi orice idiot te observa de la 1km si mai ales astia de se cred comisari, te opreste, iei amenda, se ridica talonu, iti mai gaseste ceva, primeste cadou 3000 lei papetarie, faci programare la rar 750 lei, poate e nevoie sa cumperi si alte faruri ca na omu taie sa bage leduri iar la sfarsit ajungi la concluzia ca .....

"Esti un PROST si pericol pe drumurile publice"  # no offence

ps: sarcasm off

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now