cojocaru27

Lumina faruri mai buna, cum?

709 posts in this topic

Acum 16 ore, Raducu Radu a spus:

Claudiu T eu vineri vin in Timisoara, daca vrei ne putem intalni si til desfac eu sau iti arat cum. Stima

Salut cu o piesa de genul celei din imagine pe langa motoras putin in diagonala il desfaci cat poti, apoi folosind degetele il vei putea desuruba manual si extrage. Eu unul l-am scurtat la polizor pentru a nu mai avea aceasta problema.

Succes

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc! :) Ma gandeam si eu sa decupez ceva ce incape acolo cu flexul, dar nu gaseam ce. O sa caut prin magazinele de bricolaj torxuri din alea :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 13 minute, Claudiu T a spus:

Multumesc! :) Ma gandeam si eu sa decupez ceva ce incape acolo cu flexul, dar nu gaseam ce. O sa caut prin magazinele de bricolaj torxuri din alea :)

Probeaza sa dereglezi farul il muti mult spre stanga respectiv dreapta din reglaj si se va misca lupa cu tot ansamblul astfel vei avea acces mai mare cred ca am mai scris mai sus asta , plus ca daca tii minte rotatiile facute nu iti va fi greu sa le reglezi la fel dupa remontarea lupei . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa incerc si asa, multumesc :) chiar mi s-a parut ca la unul din faruri pot ajunge un pic la surub, dar la celalalt imposibil, deci erau reglate un pic diferit. O sa incerc cu tinutul minte cand ajung acasa ca trebuie sa dau jos farurile si am nevoie de loc de manevra :)) Si oricum m-a cam mancat in fund si am umblat la reglaje "dupa ochi", nu mi-a facut nimeni semne ca orbesc, am mai ridicat un pic farurile sa bata mai lung ca bateau prea in botul masinii cand erau la 0.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor!

Din dorinta de a avea lumina la faruri mai buna decat inainte, am achizitionat 2 faruri noi, after-market. Toate bune si frumoase. Aspectul estetic - priceless :). Faza scurta - luminozitate MUUUUUULT ameliorata, lumina clara, farurile bat cum trebuie, unde trebuie, e o placere sa le vezi cum arata cand parchez in fata unui zid, cu "profilul" exact ca in scheme. De altfel si la service-ul unde am dus masina pentru reglaj de faruri mi-au spus ca nu au ce regla (probabil reglate din fabrica?... zic si eu...)

Problema e la faza lunga care bate complet aiurea. Unul dintre faruri bate in pamant nu foarte departe de botul masinii, iar celalalt mult in dreapta-sus. Ca urmare, nu prea e de ajutor la drum...

Intrebarea mea e: exista vreun reglaj separat pentru faza lunga?

Multumesc!

Si apropo, pentru cei care mai doresc sa experimenteze pe faruri de S40/V50 diverse solutii pentru imbunatatirea luminii, pun la dispozitie gratuit "faruri cobai", cu rugamintea de a posta pe forum concluziile experimentelor :)

O seara frumoasa tuturor!

Bogdan

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi sa nu fie asezate becurile de faza lunga aiurea in soclu !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 16 minute, Midnight Caller a spus:

Vezi sa nu fie asezate becurile de faza lunga aiurea in soclu !

:oHmmmmmm... M-ai tulburat acuma...:P

Pentru ca becurile le-am pus eu cu manuta mea nestiutoare asa ca tot ce e posibil... :D

Daca-i asta, PROMIT ca la partea de "mici lucrari de service si intretinere" de-acum incolo ma limitez la completarea lichidului de parbriz... Oricum, veci-pururi nu mi-ar fi trecut prin cap posibilitatea asta... Multumesc!

Edited by Behu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vezi maine pe zi daca sunt perfect centrate in oglinda fazei lungi. Or fi TYC proaste dar nici in halul asta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa Alex , si a tale bat dupa ciori :))

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Not anymore multumita si tie :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Philips White Vision bla bla55w  cu 48€ au decedat dupa 6 luni. Am luat 2 H7 fantoma si e superb. De 6 luni merg ceas si lumineaza brici. Sa-si bage philipsu...in creier  cine mai da atatia bani pe becuri

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu cat is mai scumpe, cu atat tin mai putin :)) Mai bine tinem noi ochii mai deschisi si sa conducem mai odihniti decat sa tot frecam la becuri de 50€ :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, i love VOLVO said:

Philips White Vision bla bla55w  cu 48€ au decedat dupa 6 luni. Am luat 2 H7 fantoma si e superb. De 6 luni merg ceas si lumineaza brici. Sa-si bage philipsu...in creier  cine mai da atatia bani pe becuri

Eu numai pun Philips pe S40 de aproape 2 ani, ca le-am schimbat in draci, am pus 2 becuri marca Carrefour si sunt beton, iar daca nu gaseam ieftinache si firma bomba luam osram

Share this post


Link to post
Share on other sites

In urma celor citite pe forum, am pus becuri  Osram Night Breaker Plus; le am de 4 luni si pot sa spun ca lumineaza mult mai bine fata de becurile ''no name'' pe care le aveam inainte. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lumineaza mai bine, dar cred ca in cateva saptamani te aud ca s-au ars... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Claudiu T eu din care review-uri am citit sunt cam bune becurile osram, eu am halogen becuri standard si cred ca o sa imi iau si eu un set de osram :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@CataP, Osram Long Life si standard tin destul de mult, dar au lumina mai slabuta decat NB sau NBU. NB tin maxim 6-7 luni, dupa care adio, mai ales ca la mine sta faza scurta aprinsa si pe 0. Daca mergi mult noaptea poate ca merita NB, dar doar asa sa dai o gramada de bani si sa stea aprinse non stop mai bine pui niste becuri standard, ieftine, si cand se ard, se ard. Becurile le pui in functie de cum folosesti masina. Daca e multa ploaie la tine in zona, esti cam mancat cu halogen+lupa. Dar cum eu nu circul asa des noaptea, ma multumesc cu becuri care lumineaza cum or lumina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

De fabrica masinile vin cu Osram Heavy Duty

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merita un bec de calitate vs. Chinezarii (pot exploda in far si apoi ai ce curata). Un bec de calitate : 15-20 lei . 

La 4/20/2016 at 11:23 PM, vovlo a spus:

In urma celor citite pe forum, am pus becuri  Osram Night Breaker Plus; le am de 4 luni si pot sa spun ca lumineaza mult mai bine fata de becurile ''no name'' pe care le aveam inainte. 

 

Degeaba compari un bec uzat de peste 1/2 an , cu unul nou , va exista diferenta de luminozotate , daca vrei sa compari "investitia" in NB , cumpara un bec normal (tot osram) si schimbale in acelasi timp asigurate ca lupele sunt similar uzate si vezi ce si cum (eu n-am sesizat mare diferenta cu philips ...)

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Claudiu T fie vrb intre noi la becuri philips este doar cu numele, calitatea lor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici OSRAM nu mai e ce a fost,am schimbat 2 D2R la un S80, de noi unul clipea si din al doilea a iesit fum. I-am pus la loc Narva-ul lui si ii iau un Tunsgram

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un bec din Kaufland din ala, marca lor, ieftin, si unul din perechea luata din Germania care inca tine. Nu prea sesizez diferenta la lumina pentru ca tot 55 Watts au...

Nici o marca nu mai e ce a fost si sincer mi se par bani aruncati degeaba pe halogene gen 150% extra light si mai stiu eu ce...mai ales pe lupele noastre. Eu am invatat sa conduc atent cand nu am luminozitate buna (nu ca in rest as fi neatent) si gata. Decat sa tot dau 100 lei la 6 luni pe o pereche de NB, mai bine dau 30 lei pe o pereche de firma cucu si tin 1-2 ani sau si daca tin 6 luni, tot ies mai castigat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi s-a recomandat sa fac si un polish farurilor; masina este fabricata in 2004 si are farurile originale.

sper ca becurile Night Breaker sa tina mai mult de 6 luni.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/22/2016 at 1:57 PM, Claudiu T said:

Eu am un bec din Kaufland din ala, marca lor, ieftin, si unul din perechea luata din Germania care inca tine. Nu prea sesizez diferenta la lumina pentru ca tot 55 Watts au...

Nici o marca nu mai e ce a fost si sincer mi se par bani aruncati degeaba pe halogene gen 150% extra light si mai stiu eu ce...mai ales pe lupele noastre. Eu am invatat sa conduc atent cand nu am luminozitate buna (nu ca in rest as fi neatent) si gata. Decat sa tot dau 100 lei la 6 luni pe o pereche de NB, mai bine dau 30 lei pe o pereche de firma cucu si tin 1-2 ani sau si daca tin 6 luni, tot ies mai castigat.

sper ca Night Breaker sa tina ceva mai mult de 6 luni :); chinezariile pe care le aveam inainte tineau de peste 2 ani si inca nu se arsese nici unul; e adevarat, ca atunci cand le-am schimbat am observat ca se arsese pelicula de vopsea(sau naiba stie ce substanta) albastruie care acoperea jumatate din bec.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 4 ore, vovlo a spus:

mi s-a recomandat sa fac si un polish farurilor; masina este fabricata in 2004 si are farurile originale.

sper ca becurile Night Breaker sa tina mai mult de 6 luni.

Atentie, toate becurile cu extra lumina "Night braker, Plilips +30% .." sau mai stiu eu ce marca nu sunt altceva decat brcuri ce au o compozitie a filamentului putin diferita, dar grosimea lui mult mai subtire decat la unul normal. Prin urmare mai multa lumina = mai multa caldura degajata = un curent mai mare absorbit.

Si sa le luam pe rand:

- mai multa caldura degajata = pentru cei ce au lupe in faruri efectul va fi de coacere a lupei si de exfoliere in timp a oglinzii ce reflecta lumina. In consecinta dupa un timp lumina reflectata din ce in ce mai slaba.

-filament mai subtire / curent absorbit mai mare = pentru cei ce nu stiu electrica, va spun ca acest lucru este egal cu caldura mai mare degajata ce face ca in timp destul de scurt sa se scuture/ consume filamentul < se arde becul> si sa incalzeasca contactele + cablurile aferente acestor contacte < asta se traduce prin intarirea izolatiei cablajelor, devin sticloase>

Evident ca toate aceste efecte se intampla in timp in functie de vechimea masinii si poti ajunge in 1-2 ani sa investesti multi bani pentru ca la un momend dat ai pus niste becuri care trebuiau sa te ajute. Personal pe masina anterioara < nu aveam lupe> am folosit si Osram NBR si Philips +75% parca. Indiferent de varianta nu au rezistat mai mult de 1 an.

Daca alegi polish la faruri asigura-te ca dupa polish ti se aplica un lac protector special pentru plastic<faruri> altfel in mazim 3-4 luni se matuiesc la loc < devin opace/ cetoase> sau se ingalbenesc de la detergentii de spalare a masinii.

Drumuri line.

 

DSC_2391.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now