cojocaru27

Lumina faruri mai buna, cum?

709 posts in this topic

"Se creeaza o "pilnie" directionala si lupa nu face altceva decit sa expuna fasciculul spre inainte bine format iar ce ramine ca reflexia a luminii in laterala suportului amplifica si oglinda farului"

Nenea Adrian, eu nu prea intelesai mare lucru din ce ai spus mai sus! Ca ai inceput cu una, ai continuat cu alta si la sfarsit le-ai combinat. O masina care a lupa nu mai foloseste oglina de nici un fel, de fapt nici nu prea se vede oglinda, ca este acoperita de ornamentul lupei

Pai suportul in care vine fixata lupa este nu un cilindru perfect si are 2 laterale discontinue din ce stiu ori lumina becului se reflecta si in partile exterioare inspre oglinda..Asta ziceam .Am gresit cu ceva sau..

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai de aceea oglinda AJUTA SI ESTE FOLOSITA, nenea Ionutz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ai zis ca "amplifica si oglinda farului", care in majoritatea cazurilor este inexistenta sau este nefolosita de loc. Asta incerc sa explic, ca la masinile cu lupa nu se foloseste de loc oglinda farului si se foloseste in proportie de 100% lupa

LE: Alex, uite aici https://www.google.ro/search?q=faruri+lupa&biw=1440&bih=747&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=aE13VeD2H-jmyQOh74KoDw&ved=0CAYQ_AUoAQ#imgrc=BEEzxZmm8LtfmM%253A%3BS9tsyKqPciD-vM%3Bhttp%253A%252F%252Fimg11.olx.ro%252Fimages_mercadorro%252F47661201_4_644x461_faruri-cu-lupa-golf-4-auto-moto-si-ambarcatiuni_rev003.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Folx.ro%252Foferta%252Ffaruri-cu-lupa-golf-4-ID2TM7b.html%3B644%3B361 am cautat eu pe google "faruri lupa", arata-mi tu mie un far care foloseste si lupa si oglinda, sau da-mi un exemplu, in afara de ale noastre care sunt facute pe genunchi!

Edited by paunionutz
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma refeream la curatarea lupelor. Chiar e bine sa fie facuta periodic. Era vorba de tot felul de smechereli facute sa pacaleasca agentul RAR. Ne mai miram apoi, ca ne orbesc noaptea un sfert din masinile de pe sens opus.

Si chiar si din spate.. ma simt de multe ori de parca as fi sub raze X.

Pai ai zis ca "amplifica si oglinda farului", care in majoritatea cazurilor este inexistenta sau este nefolosita de loc. Asta incerc sa explic, ca la masinile cu lupa nu se foloseste de loc oglinda farului si se foloseste in proportie de 100% lupa

LE: Alex, uite aici https://www.google.r...7b.html;644;361 am cautat eu pe google "faruri lupa", arata-mi tu mie un far care foloseste si lupa si oglinda, sau da-mi un exemplu, in afara de ale noastre care sunt facute pe genunchi!

Becul emite lumina 360°, dar scădem zona "duliei". Lupa captează lumina, la fel cum ne jucam de mici cu lupele si dădeam foc la fire de iarbă uscate.

Bun! Dar lupa nu captează tot. Şi atunci să nu se piardă s-au pus şi oglinzi. Tare aş vrea să văd un far cu oglinda vopsită în negru.

Să mă exprim altfel, poate că nu ajută nespus oglinda, dar nu încurcă. Dacă în locul oglinzii ai avea un plastic negru ar absorbi lumina, oglina

o amplifică şi apoi o preia lupa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si chiar si din spate.. ma simt de multe ori de parca as fi sub raze X.

Becul emite lumina 360°, dar scădem zona "duliei". Lupa captează lumina, la fel cum ne jucam de mici cu lupele si dădeam foc la fire de iarbă uscate.

Bun! Dar lupa nu captează tot. Şi atunci să nu se piardă s-au pus şi oglinzi. Tare aş vrea să văd un far cu oglinda vopsită în negru.

Să mă exprim altfel, poate că nu ajută nespus oglinda, dar nu încurcă. Dacă în locul oglinzii ai avea un plastic negru ar absorbi lumina, oglina

o amplifică şi apoi o preia lupa.

Am si eu o intrebare impertinenta! Cate faruri ai desfacut/ decapsat, in cate ai montat lupe si la cate ai schimbat lupele deja existente, dar arse? Ma gandesc ca ai facut cateva la viata ta, ca sa poti sa-i dai cu parerea.

Mai sus am pus un link, cu faruri cu lupa OEM, care folosesc doar lupa si atat, fara a avea de aface cu oglinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici intervin si eu , si sunt de parere ( parerea mea ) ca orice far cu lupa foloseste oglinda pentru amplificarea luminii pe orizontala , iar lupa are rolul de a aseza lumina vertical , si la cele OEM si la cele china.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Becul se introduce, si deci e inconjurat de o oglinda in forma de palnie, ce are la capat lupa. Palnia aduna lumina si o reflecta inspre lupa, care o focalizeaza si ii si imprima acea demarcare clara (cut-off). Cand oglinda palnie se prafuieste, se coace si se cojeste stratul reflectiv sau se afuma, lumineaza mai slab.

Fara oglinda din spatele lupei ar lumina mult mai slab. Fara lupa ar lumina mult mai slab si imprastiat. Plasticul gri/ cromat ce inconjoara lupa pe dinafara e decorativ (ce vezi cand privesti farul din fata), nu are nici un aport in formarea fasciculului.

O poza face cat 1000 de cuvinte

4894d1367324412-european-model-headlight-bezel-photo-3.jpg

Alta, faza scurta cu lupa, "oglinda decorativa" vopsita negru, faza lunga cu oglinda clasica lasata argintie (partea care se misca efectiv cand reglezi bataia farului) si oglinda decorativa (plastic cromat ce umple golul dintre optica farului si corpul acestuia) vopsita negru. In mod normal totul e argintiu-cromat uniform...

358_1.jpg

Ps imi pare rau ca dau exemple smarturi, mi-a fost mai usor sa gasesc poze exemplificative.

Edited by Alex44
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ps imi pare rau ca dau exemple smarturi, mi-a fost mai usor sa gasesc poze exemplificative.

Eu nu cred ca iti pare rau :))

Ontopic: Eu nu am vazut s40-uri 2005+ fara lupe. Fie ele cu xenon, sau fara.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex 44 , uite o imagine care explica mai bine .

Palnia (ar avea functie de oglinda) lupa focalizeaza

post-3455-0-52955500-1434551415_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca vorbim limbi diferite. La masinile cu lupa, lumina este propagata si uniformizata de lupa si atat. LUPA reprezinta ansamblul lupei adica "palnia" (cum a numit-o un coleg) care este "oglinda" lupei, lupa propriuzisa din sticla si la cele bixenon mai este si solenoidul care schimba fazele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea mai buna imagine , acum ne intelegem perfect

post-3455-0-42215700-1434569074_thumb.pn

Edited by Cristi Muresan
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si alti posesori de Volvo, ce nu au in dotare Xenon, luminozitatea pe faza scurta e o problema.

Am avut timp sa demontez farul si am observat ca Oglinda lupei este copata/ coclita in partea superioara.

Ca sa nu dam curs discutiilor, nu s-au folosit decat becuri halogen OEM philips/Osram.

Se pare ca in timp din cauza caldurii, partea lucioasa a oglinzii, se crapa si devine opaca, iar asta explica iluminarea insuficienta.

Am cautat separat lupe noi dar nu am reusit sa gasesc.

Acum astept raspuns de la cineva care cromeaza cu electroliza / vopsire, iar in functie de raspuns o sa caut niste faruri pocnite la sh din care sa scot lupele.

Daca stie cineva de unde pot achizitiona astfel de lupe conform atas, va rog lasati un mesaj.

Multumesc.

post-7566-0-00547300-1434614700_thumb.jp

post-7566-0-94630000-1434614727_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mdea...Am incercat si eu minunile scumpe de la Osram Night Breaker Unlimited si Philips Xtreme Vision...Comparand Osram cu Philips,Osram mi s-a parut mai alb,dand impresia de mai puternic...Si am ramas pe Osram...Unul mi s-a ars intr-o saptamana si am pus un Narva de 15lei...Sincer nu vad nici o diferenta,exceptand diferenta de culoare...

Deci parerea mea legata de H7 scumpe,mai bine nu...Ramaneti la niste H7 simple,dar de firma...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ah ce bine ca am luat bec la 15 lei in loc de 100 si ceva de lei :D

Oricum, sunt hotarat, astept momentul instalatiei xenon :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru H7-uri va recomand sincer HELLA. Sunt foarte ok, dau lumina, si tin in timp, si sunt mai putin de 15RON bucata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa un scurt search pe google , am gasit spray (crome plate) am gasit si o firma in mures care cica se ocupa de cromare in baie cu electroliza . Sapt viitoare desfac si eu lupele , si una v-a fii de experiment . Sau caut niste lupe de pe la vre-un far spart sa testez .

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spus ca testez :D

Nu pe lupe bre !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vopseau la spray nu are nici un efect pozitiv. In primul rand din cauza temperaturii o sa se exfolieze intr-o saptamana. Trebuie incercat in baie de crom!

Dinoco vorbise cu cineva care cromeaza si i s-a spus ca se poate, insa la el a fost problema ca lupele lui au solenoid de schimbare a fazelor (fiind cu xenon) si trebuie demontat.

Edited by paunionutz
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am desfacut si eu lupa , exact ca a lui Nicu B arata ... solutii sunt 4:

1.o lasi asa

2.far nou

3.demontat si intors invers + niste modificari pt prinderra becului

4. Vopsit (care implica si demontat si atunci e mai buna varianta 3)

Are cineva o lupa de far spart ? Sa experimentez ?

Nu am nevoie decat de palnia intacta (fara sa fie deformata) poate fii arsa , lupa sparta ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am desfacut si eu lupa , exact ca a lui Nicu B arata ... solutii sunt 4:

1.o lasi asa

2.far nou

3.demontat si intors invers + niste modificari pt prinderra becului

4. Vopsit (care implica si demontat si atunci e mai buna varianta 3)

Are cineva o lupa de far spart ? Sa experimentez ?

Nu am nevoie decat de palnia intacta (fara sa fie deformata) poate fii arsa , lupa sparta ...

M-am interesat despre cromare/argintare prin electroliza. Unii pentru a-mi lua banii au spus din prima DA, dar pana la urma un dom cu capul pe umeri mi-a scris urmatoarele:

"Buna ziua,

metalizarea pe care noi o executam pe diverse tipuri de materiale nu

este recomandabila pentru faruri, deoarece nu este rezistenta in timp la caldura.

Va rog sa reveniti cu un mail

incepand cu luna August pentru ca de la aceasta data aducem un produs

special pentru restaurarea farurilor. "

Pagina Web cromorm.ro

facebook.com/cromorom

Momentan si eu caut prin dezmembrari faruri pocnite dar care au lupa buna.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca va plictisiti si vreti sa verificati farul , va pun si eu niste poze , cu toate ca Master Dinoco a facut un ghid excelent .

Am pus o poza cu lupa mea (care este in stare buna) farul a fost schimbat cu unul nou in 2009 .

Pentru a desface lupa : se desfac inutial cele 2 suruburi (plastic alb in jur din partea superioara a farului) pt a manevra unul dintre cele 3 suruburi care prind lupa . Eu l-am scos cu forta (fara a rupe nimic) si l-am introdus inapoi stramb dupa care s-a intors pe verticala singur (merge si sa nu-l mai pui , se tine bine in 2)

Concluzia nici cu lupe curate si oglinda neafumata lumina este slaba .

Eu am observat o imbunatatire(mentionez ca nu vad foarte bine datorit unei kerato-conjunctivite complicate , inca resimt efectele iridodilatatoarelor injectate) , ambele erau prafuite , una din cauza unei explozii de bec , cealalta din alta cauza (nu ma intind)

post-3455-0-84425300-1435605674_thumb.jp

post-3455-0-94704900-1435605689_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva ce dimensiune au lupele(cm sau inch) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

alaltaieri a sucombat prin deces un h7 nightbreaker unlimited, pus la set impreuna cu celalalt acum fix 6 luni. Primul set mi`a tinut 1 an (becurile ducandu`se la interval de 2 sapt unul de celalalt) in conditiile in care eu nu sting lumina niciodata. Nu cred ca mai iau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca lumina asta mai buna orbeste soferii din fata eu zic ca nu e buna. Decat sa puneti becuri cu putere mai mare decat cea recomandata de fabricatul masinii, sau care costa de 10 ori mai mult decat niste becuri obisnuite, mai bine reglati farurile si/sau mergeti la un control oftalmologic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mcciuken observ ca nu ai v50/s40/c30 , deci nu stii ce ne paste pe noi noaptea :)) (avand ambele stiu ce faruri bune are v70 , si ce faruri de kkt are v50 fara xenon) cu astea fiind spuse  farurile cu lupe emana foarte putine raze aiurea care sa derajeze (sa nu spun nici una)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now