cojocaru27

Lumina faruri mai buna, cum?

709 posts in this topic

O mica intrebare pentru cei care folosesc becuri led la far/stopuri:

Iarna se mai dezgheata farurile de la becurile astea sau cum procedati? Ca parca ar fi mult mai reci in exploatare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apoi pe fata faza scurta incalzeste tare deci nu i problema.Pe spate...ti o topeste aia din spatele tau cu faza scurta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe fata aveam pozitie cu 13 leduri(mari) parca..running lights cu 3leduri si pe pozitii cu 27 parca. De frana si acu le am in punga ca pt alea trebuia sa lipesc pe fir niste chestii de aluminiu pt eroare si nu mi am batut capul cu ele. Vasile (Larahau) are din alea ca le am luat impreuna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Halogen simplu...osram creca sau hella..si freza rezista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine, pozitia nu e in far.

In conditii extreme, nici halogenul nu prea mai face fata sa dezghete lentila, de asta eram curios cum se comporta un bec mai rece, macar la situatii "normale" de iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mai spus de 15 ori ca becurile cu led nu propaga lumina, deci nu or sa lumineze mai bine decat cele cu halogen. De fapt, nu o sa vezi nimic cu ele. Si produc mai putina caldura decat cele cu halogen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, unele cica ar fi cu lupa, ba unele kit de genul celor bixenon. Sunt tepe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, cele cu lupa si led cree, nu le-am testat, deci nu-mi pot da cu parerea. Cele cu drosere ca la xenon, sunt undeva intre halogen si xenon. Ideea este ca si cele cree cu lupa si cele cu droser sunt foarte scumpe si plus ca sunt la fel de o

ilegale ca si xenonul, deci nu vad avantajul

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Good point.

Din nou imi bat capul cu solutii pe "100 de ani" cand eu nu stiu ce o sa fac maine.

Faruri noi; sunt mai ieftine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mers acum seara cu ea si imi convine cum bate :smile:) Acum vad pe marginea dreapta :hello2: Inainte nu vedeam

Eu le las ca sa vad mai bine...bani pe reglaje imi ia oricine, eu mi le fac pentru ochii mei, nu dupa aparate, ca stiu eu cum :D. Si de orbit nu orbesc pe nimeni, nu am luat nici macar un flash...Am uitat si faza lunga pusa intr-o curba si nu am primit flash... :smile:))

Revin ca am facut o prostie si sa nu faca si altii :D avea dreptate Ionut, am "masurat" ieri cum bateau farurile si era invers cel de pe dreapta...doar ca e diferenta asa mica incat iti dai seama cam greu de asta :D L-am pus cu switch-ul la loc cum era, bine, doar ca l-am mai ridicat eu din rotita aia de reglaj pe inaltime ca sa bata mai sus :D

Seara buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe scurt cum se regleaza farurile : ele trebuie sa aiba aceasi inaltime(stg dr) apoi la distanta (100 m aproximativ) pe un perete ele trebuie sa aiba un fascicul comun adica sa formeze impreuna acel V (bifa , semn nike, unghi obtuz 160 gr)

Oricum este explicat pe forum cum se regleaza , este un pdf ceva .

Apoi mau poti sa le desfaci si sa le cureti de praf/afumatura si ar trebui sa vezi mai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii 20lei reglajul farurilor la un service specializat care ti pune aparatul ala pe fiecare far.Atat mi o luat mie,si nu ma chinui cu umbre pe pereti.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca imi place sa le reglez :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Eu am un volvo S40 1.6d din 2009. Mi s-a ars un bec pe partea stanga, vroiam sa va intreb becurile sunt H7 ?

Si poate imi puteti recomanda unele. Cele care sunt e masina sunt de laOSRAM dar condusul noaptea e o adevarata aventura cu ele....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai citit intai TOATE cele 21 de pagini ale acestui topic ?

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desigur.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Eu am un volvo S40 1.6d din 2009. Mi s-a ars un bec pe partea stanga, vroiam sa va intreb becurile sunt H7 ?

Si poate imi puteti recomanda unele. Cele care sunt e masina sunt de laOSRAM dar condusul noaptea e o adevarata aventura cu ele....

Salut! In caz ca nu ai instalatie xenon din fabrica pe masina, atunci esti in aceeasi oala cu toti ceilalti posesori de S40/V50, care traiesc o aventura noaptea cu masinile pe sosea.

Se pare ca farurile cu becuri clasice (halogen) si iluminarea lor pe timp de noapte n-au fost punctul forte al producatorului. Daca mai sunt si putin matuite farurile, aventura se amplifica :).

O varianta de luat in calcul, este sa-ti montezi o instalatie de xenon si faruri cu lupa pe masina si aventurile nocturne pline de adrenalina vor lua sfarsit.

Problema este ca poti fi amendat de catre un control RAR, instalatiile xenon aftermarket fiind practic neautorizate oficial, desi ele isi fac treaba foarte bine si asigura siguranta pasagerilor din masina cat si a celorlalti participanti la trafic (masini, pietoni, caini, alte vietati, etc.).

Decizia e a ta pana la urma! Poti opta sa incerci diverse becuri halogen si nici unul nu te va multumi sau poti opta un risc de amenda RAR (controalele de acest gen sunt rare) si sa-ti montezi xenon after market...sau poate chiar original de fabrica, bineinteles cu costuri mult mai mari.

Eu unul am xenon pe masina, puse de fostul proprietar, care dupa ce a incercat toate becurile posibile si a vazut ca "aventura continua", a ales xenon...si bine a facut dupa parerea mea proprie.

Succes in orice decizie ai lua!

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc!

o sa optez pentru xenon in functie de ce au discutat colegii mai in urma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Ma gandesc de ceva vreme sa fac ceva pentru a minimaliza efectul de "lampi cu ulei" al farurilor de la al meu S40. Practic, ca multi dintre voi, nu vad mare lucru noaptea cu becurile H7 normale.

Am cochetat cu ideea de xenon aftermarket dar locuind 50 din 52 de saptamani anuale in Franta... xenonul AM ma poate baga in belea. Nu-mi ramane decat a pune niste becuri halogen mai de Doamne ajuta!

Cum masina mea e 2005 iar multe becuri prezinta specificatia "de la 2008 incolo", va intreb :

- care e diferenta inainte/dupa 2008?

- in functie de ce e mai nou, aveti o propunere de bec la problema mea? (am citit despre diversele Philips sau Osram dar nu sunt chestii recente recente)

Cu multumiri,

P.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diferentele de lumina data de diferitele marci de becuri, este destul de mica. Poti incerca curatarea lupelor, care este principala problema a farurilor. Cu timpul, lupele de afuma si se prafuiesc, iar lumina nu mai este dispersata cum trebuie

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic lupele au fost curatate (cu factura) de fosta proprietara!

Merge sa pun pe a mea si becuri cu referinta "dupa 2008", ca asta spre exemplu http://www.amazon.fr...breaker plus h7 (osram) sau ca asta http://www.amazon.fr...p_ob_title_auto (philips) ? ???

Ce presupune aceasta referinta "dupa 2008"?

Edited by PetrisorGhidu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Philips-ul nu o sa reziste prea mult,iar pretul este destul de mare.Mai bine iti cumperi 2 seturi Osram NB si gata balciul.Eu am Osram Nb pe faza lunga si Xenon ultima pe scurta.Cele de la Ring Automotive mi se par mai puternice(1490 lumeni cica),iar lumina pare a fi mai alba,comparativ cu Osram NB.

Din cate am vazut pe gugal,un bec halogen normal dezvolta intre 1200 si 1700 lumeni.Mai puternic de 1500 lumeni si 55w,inca nu am gasit.

In cazul in care ai loc si ar fi legal(in Franta),incearca niste led-uri de astea.Cu ajutorul lupei,lumina ar trebui sa fie mult mai buna.Led-urile cree ofera pana la 1800 lumeni,ceea ce ar fi legal si te-ai incadra la fix!Doar ce depaseste 2000 de lumeni,necesita o instalatie de spalare a farurilor si autoreglare.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic lupele au fost curatate (cu factura) de fosta proprietara!

Merge sa pun pe a mea si becuri cu referinta "dupa 2008", ca asta spre exemplu http://www.amazon.fr...breaker plus h7 (osram) sau ca asta http://www.amazon.fr...p_ob_title_auto (philips) ? ???

Ce presupune aceasta referinta "dupa 2008"?

Eu nu inteleg de unde tot scoti tu aceasta "referinta dupa 2008". Un bec H7 se poate pune si pe o masina din '78 si pe una 2015 si va functiona la fel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now