cojocaru27

Lumina faruri mai buna, cum?

709 posts in this topic

Cristi are dreptate, la V50/S40/C30 nu ai ce regla. Lupele se ard si nu mai reflecta lumina

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi Ionut:D  daca tot nu apare cine iti multumeste 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze :) acum am vazut ca aici e sectiune special pentru S40/V50. E incredibil ca VOLVO V50 si C30 nu lumineaza bine (lumineaza ca un Ford?). In cazul asta ce sa zic... spor la modificat! Vizibilitatea pe timp de noapte este foarte importanta pentru siguranta voastra insa cand faceti ceva sa nu o faceti in detrimentul sigurantei celorlalti participanti la trafic.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fordul focus are faruri cu oglinzi din cate am vazut. Problema nu e strict legata de v50 etc. Ci de faruri cu lupa fara xenon. Dupa o vreme si alea cu xenon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca lumina asta mai buna orbeste soferii din fata eu zic ca nu e buna. Decat sa puneti becuri cu putere mai mare decat cea recomandata de fabricatul masinii, sau care costa de 10 ori mai mult decat niste becuri obisnuite, mai bine reglati farurile si/sau mergeti la un control oftalmologic.

Nu cred ca astia de la osram ar fi conceput ceva care sa deranjeze pe ceilalti in trafic. Plus de asta, in 2 ani de folosinta n `am primit nici o reclamatie,

In schimb, sambata noaptea pe DN1 de ex, a fost un adevarat challenge sa nu injur cu un copil in masina la cati cocalauri cu xenon pus de gigel in garaj+proiectoare,....ca era ceata ...in capul lor gol

P.S. m`au pacalit cei de la emag si am mai luat un set ..la comotie :)

 

Edited by trancenergy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze :) acum am vazut ca aici e sectiune special pentru S40/V50. E incredibil ca VOLVO V50 si C30 nu lumineaza bine (lumineaza ca un Ford?). In cazul asta ce sa zic... spor la modificat! Vizibilitatea pe timp de noapte este foarte importanta pentru siguranta voastra insa cand faceti ceva sa nu o faceti in detrimentul sigurantei celorlalti participanti la trafic.

Probabil problema C30-urilor s-a rezolvat odata cu faceliftul. La mine (bixenon) faza scurta bate cel putin multumitor iar atunci cand este cuplata si faza lunga lumineaza ca un tir. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lumea vorbeste de masinile fara xenon de fabrica.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu , dragii mei am pus pe masina becuri Philips Blue Vision Ultra (xenon ultimate effect ) 12v 55w si sunt multumit , mult mai multumit ca inainte .

Edited by m7an9u
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus si eu acum cateva zile RING XENON ULTIMA H7 12V 55W +120% din dorinta de a spori cumva luminozitatea.

Degeaba. Nu observ niciun castig! Asa ca, urmatoarele sigur vor fi OSRAM de 20 Lei.^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricate cuvinte ar avea inainte sau dupa h7+ xenon degeaba ca la asta se adauga si lupele poate uzate,sticla matuita si o gramada de bani pe niste becuri care doar pe hartie sunt performante.Fiabilitate scazuta.

Ori schimbi masina cu alta cu xenon original ori ilegal montezi o instalatie de calitate.Ori cum zice enyl osram 20lei si ata ete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mdea...A cedat si al doilea OSRAM NBU dupa  aprox 11 luni,primul cedand in aprox 1 saptamana... Ca numar de kilometri ,aprox 10.000km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mdea...A cedat si al doilea OSRAM NBU dupa  aprox 11 luni,primul cedand in aprox 1 saptamana... Ca numar de kilometri ,aprox 10.000km.

cam pe acolo se invarte viata lor...10-11-12 luni, depinde cat de des le aprinzi, eu le folosesc mereu, nu le sting nici ziua

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect...am uitat sa mentionez ca le folosesc non stop,fie ca e zi ,fie ca e noapte...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine m-au lasat ambele osram (normale la 12 lei) dupa 6 luni ... trec pe navara 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine m-au lasat ambele osram (normale la 12 lei) dupa 6 luni ... trec pe navara 

Poate vrei sa spui Narva...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate vrei sa spui Narva...

Nuuuu... dupa 6 luni isi cumpara Nissan Navara, ca are faruri mai bune :D

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Philips X-treme Vision + 130%. 

Ieftin si bun ........cu gust de alune :D 

 

La Emag e la pret bun si lumineaza de toti banii . 

 

Sau direct masina cu xenon, e cea mai buna afacere, masina cu LED e prea scumpa . 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fordu' e cu led si e mai ieftina decat Volvo :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu banii de Ford, iei Logan si il faci pom de Craciun cu LED-uri...  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu banii de Volvo iei 2 Ford-uri si ai lumini mai bune si nici nu sunt facute in China :). Nu inteleg adversitatea fata de Ford a forumistilor, daca Volvo nu era cumparata de cei de Ford, divizia autoturisme, ar fi dat faliment.

On topic si pe Focus si pe S40 am Osram Cool Blue, iar la Focus sunt o minunatie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic , ford a dezvoltat volvo in directia sportiva , si volvo a dezvoltat ford in directia siguranta ... pacat ca s-a redus un pic calitatea , dar asta e valabil la tori producatorii

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut 5 ani focus II hatch luat de nou(2005) si apoi 5 ani s40(2005).Singurul lucru(ontopic) la care a fost mai bun focusul au fost farurile si in 90mii km nu am schimbat nici un bec.Mult mai ok pe drumurile noastre.Nu bag la socoteala ca 2 ani am avut si xenon de 55w pe s40 si atunci clar era mai ok s40.

Offtopic: s40 a aparut din cauza la ford.Dupa ce a plecat a disparut s40. Focusul inca se produce si este facut mult mai bine ca inainte. Nu mai blamati fordul si la fel nu mai laudati asa mult nici s40ul(nu vb de restul gamei volvo)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic..

Sincer eu nu vad comparatii intre medium si "premium". Ford este o marca americana (medium Europe vbesc si nu premium-ul de peste ocean )care in opinia mea (care mai cunoaste  cite ceva practic  , Ford-uri) ,sfatuiesc sa va mai plimbati cu modele dupa MY2012 asa ca idee.

P1 este fortata rau ca fiind premium cind in afara de, D5 cu motor integrat Volvo ,restul este un Ford foarte scump.

In afara de platforma P3  conceputa ( si) de  FORD nu vad sa existe altceva care sa isi merite caruta de bani la achizitie.Cind zic azi Volvo ,zic XC-uri ,S/V60,S80 si cam atit.Fara suparare.

Am avut si D5 dar nu se compara de ex. cu Mondeo (dupa MY 2007) ca si confort ,tinuta de drum ,Ca sa nu mai spun ca daca ar fi vorba de 2.2tdci ,atunci..  .. :) 

Scuze de offtopic dar  sa fim mai realisti cu ce avem si conducem..

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

E clar ca S40/V50 sunt de fapt niste Focusuri mai stilizate, cu materiale mai calitative la interior si un plus de confort la tinuta de drum. Eu cel putin doar asta am sesizat ca diferente notabile. Un mare plus pentru Focus la luminarea pe timp de noapte totusi :D .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca becurile de pozitii schimb cu LED auto auxiliare Narva W5W ajuta ceva la vizibilitate? sau nu prea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now