cojocaru27

Lumina faruri mai buna, cum?

709 posts in this topic

Eu am ales o solutie mai simpla am cumparat lupe bosch e46 sunt plug and play doar ca trebe sa schimbi si tipul de bec de la h7 la d2s si ai nevoie si de o instalatie de xenon can bus ... Rezultatele Am renuntat sa mai vand masina dupa ce am inceput din nou sa circul linistit si noaptea sau pe conditii de ceata..

Sent from my iPhone using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 25 ianuarie 2016 at 8:04 AM, Nicu B a spus:

 

Dacă voi aveți alte soluții (fără xenon AF) sunt dornic să le aud.

Ce pot sa spun e ca becurile halogen combinate cu lupe din 2004 pana in 2010 sunt foarte proaste. Banuiesc ca nenorocite alea de fatete din lupa pierd f. Multa lumina.

Surprinzator dar la o masina cu lupe din 2011 si becuri halogen de fabrica lumina era perfecta, iar lupa era clara, fara fatete. pur si simplu lumina era apropiata de a farurilor cu xenon.

Tare ma tenteaza sa schimb lupele cu unele pt. Xenon dar sa pun becuri cu halogen, eventual cele cu + 130.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 12 ore, Marian Sabou a spus:

Eu am ales o solutie mai simpla am cumparat lupe bosch e46 sunt plug and play doar ca trebe sa schimbi si tipul de bec de la h7 la d2s si ai nevoie si de o instalatie de xenon can bus ... Rezultatele Am renuntat sa mai vand masina dupa ce am inceput din nou sa circul linistit si noaptea sau pe conditii de ceata..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Salut Marian, imi poti, sau ne poti explica te rog exact procesul de inlocuire lupe, cum ai procedat, de unde le-ai cumparat, pret, sunt lupe OE sau AM care se monteata in far la versiunile de e46 care nu au lupe in far din fabrica?  Iti multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 12 ore, Raducu Radu a spus:

Salut Marian, imi poti, sau ne poti explica te rog exact procesul de inlocuire lupe, cum ai procedat, de unde le-ai cumparat, pret, sunt lupe OE sau AM care se monteata in far la versiunile de e46 care nu au lupe in far din fabrica?  Iti multumesc !

Da sigur , in prima faza am cumparat o instalatie xenon Can-Bus Pro SLim (TERMINATOR) de la GAMAMAG ( eu am luat cu tot cu becuri h7 in acel moment nu stiam cat imi sunt de praf lupele , dar cand am desfacut am observat , oricum am montat cu h7 si nu am castigat foarte mult ) , apoi am cautat lupe care sa se potriveasca pe sistemul de prindere de la volvo s40/v50 .. am gasit pe sweedspeed un topic despre bosch e46 (am vrut sa il pun aici dar nu il mai gasesc X( ) , am gasit pe ebay undeva la 80$ numai stiu exact preturile , dar am gasit in romania la cei de la PERFORMANCE AUTO bosch e46 bixenon , care au fost deacord sa mi le trimita sa le montez si in cazul in care nu se potrivesc pot sa le trimit inapoi , am cumparat de la ei cele 2lupe si 2 becuri D2S de 5000K . 

 

Pentru montare am folosit doar un Torx25 , se scoate lupa din fara( se poate scoate fara a dezlipi partea din fata atentie doar la suruburi ) sunt 3 suruburi de prindere  , se monteaza lupa bosch e46 (la montare eu am folosit si "Saibe de cauciuc" ca sa pot sa reglez din sistemul de prindere stanga dreapta daca e nevoie) iar pentru bixenon se conecteaza in paralel cu faza lunga conductorii auxiliari care vin de la motorasul lupei ).

Am facut aceasta operatie acum 3 luni si sunt foarte multumit acum pot sa conduc si eu linistit noaptea .. totul ma costat aproximativ 1000RON asta pentru ca am cumparat kit complet de xenon(h7) , si dupa am cumparat lupele si a trebuit sa schimb pe D2S cred ca costul total ar putea fii pana in 800RON .

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cu modulul motorasului de la stergatoare cum ramane? Nu o sa fie afectat in timp?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar daca in timp o sa fie afectat* costul reparatiei nu este foarte ridicat .. Eu imi asum acest risc in loc sa nu vad nimic pe drum .. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 9 minute, acn a spus:

Si cu modulul motorasului de la stergatoare cum ramane? Nu o sa fie afectat in timp?

Daca instalatia este de calitate , nu afecteaza . Trebuie doar sa stii care este acea instalatie de calitate . Am un prieten care pune xenoane de vre-o 7 ani , si spunea ca nu a avut probelme. (Nu stiu ce instalatii foloseste si nu vreau sa ii fac reclama , doar spun ca exista)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modulul motorasului nu se strica de cand atunci cand montezi o instalatie proasta de xenon. Daca pui ceva mai bunicel nu ai treaba cu ele. Eu am avut vreo 2 ani pe S40 instatatie si nu am ars nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca xenonul incepe sa faca figuri dupa minim 1 an de la montare.

Mie mi-a crapat motorasul la 1 an jumatate dupa ce a fost montat

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 59 minute, Gaabbii a spus:

Se pare ca xenonul incepe sa faca figuri dupa minim 1 an de la montare.

Mie mi-a crapat motorasul la 1 an jumatate dupa ce a fost montat

Ce tip de instalatie ai montat  ? 

Ai pus si condensatori  ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
44 minutes ago, Marian Sabou said:

Ce tip de instalatie ai montat  ? 

Ai pus si condensatori  ?

O chinezarie la 20$ ambele.

Am vazut ca se poate face un circuit cu niste condensatori.

Edited by Gaabbii

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 minute, Gaabbii a spus:

O chinezarie la 20$ ambele.

Am vazut ca se poate face un circuit cu niste condensatori.

Eu am dat undeva la 70$ - 280 RON .. , nu am montat condensatori pentru ca functioneaza perfect.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 oră, Gaabbii a spus:

O chinezarie la 20$ ambele.

Am vazut ca se poate face un circuit cu niste condensatori.

Pai din cauza ai s-a si stricat motorasul....melcat....

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Cristi Muresan said:

Daca instalatia este de calitate , nu afecteaza . Trebuie doar sa stii care este acea instalatie de calitate...

Si asta este un secret? Trebuie sa platesc ca sa aflu ce instalatie de xenon nu arde motorasul?

De ce nu scrie aici cine cunoaste, care sunt acele instalatii care nu creeaza probleme? Vad ca sunt destui colegi care se plang ca nu au lumina in faruri, iar colegii care stiu rezolvarea nu spun nimic! Si eu as schimba lupele din faruri cu unele bixenon, dar la ce folos daca nu stiu ce kit xenon sa folosesc ca sa nu prajesc motorasul?!?

Am mai montat niste lupe bi-xenon pe un Focus 2, cu un kit de xenon de 5000K si pot sa spun ca lumina era dementiala!

Pe forumul de unde vin, colegii sunt mult mai saritori cand este vorba de rezolvarea unei probleme!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa platesti sau sa folosesti functia SEARCH. Numai eu am scris de cel putin 10 ori si colegul Marian, a scris mai sus ce instalatie a folosit. Dar daca iti este lene sa citesti, imi poti da mie 100 de lei si iti scriu pe un bilet

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, acn a spus:

Si asta este un secret? Trebuie sa platesc ca sa aflu ce instalatie de xenon nu arde motorasul?

De ce nu scrie aici cine cunoaste, care sunt acele instalatii care nu creeaza probleme? Vad ca sunt destui colegi care se plang ca nu au lumina in faruri, iar colegii care stiu rezolvarea nu spun nimic! Si eu as schimba lupele din faruri cu unele bixenon, dar la ce folos daca nu stiu ce kit xenon sa folosesc ca sa nu prajesc motorasul?!?

Am mai montat niste lupe bi-xenon pe un Focus 2, cu un kit de xenon de 5000K si pot sa spun ca lumina era dementiala!

Pe forumul de unde vin, colegii sunt mult mai saritori cand este vorba de rezolvarea unei probleme!

 

1 oră în urmă, paunionutz a spus:

Poti sa platesti sau sa folosesti functia SEARCH. Numai eu am scris de cel putin 10 ori si colegul Marian, a scris mai sus ce instalatie a folosit. Dar daca iti este lene sa citesti, imi poti da mie 100 de lei si iti scriu pe un bilet

Dupa cum spune si ionut am mentionat mai sus tipul de instalatie Xenon Can-BUS Terminator am mentionat pana si magazinul de unde l-am cumparat GAMAMAG ... si chiar si cum se monteaza lupele xenon si becurile este descris .. am pus pana si greselile facute de mine . Atentia la suruburi cum poti sa spui ca cei care au rezolvat problema nu au ajutat si alti colegi , sunt colegi cu care am vorbit pe privat sau care au raspuns la telefon de fiecare data pentru o informatie urgenta . Multi colegi mecanici , electromecanici sau vanzatori in magazine auto te ajuta sa gasesti un pret bun sau o rezolvare la care service`ul din oras nu are habar unde sa mai caute .. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 9 ore, acn a spus:

Si cu modulul motorasului de la stergatoare cum ramane? Nu o sa fie afectat in timp?

Daca instalatia este de calitate , nu afecteaza . Trebuie doar sa stii care este acea instalatie de calitate . Am un prieten care pune xenoane de vre-o 7 ani , si spunea ca nu a avut probelme. (Nu stiu ce instalatii foloseste si nu vreau sa ii fac reclama , doar spun ca exista)

Nu am spus-o secretos , nu m-am intalnit cu amicul asta de vre-o 3 ani ... si l-am intrebat acu 2 saptamani daca mai pune xenoane si daca au fost probleme . Eu nu mi-am pus xenon ! 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vrut sa scot astazi lupele ca sa le curat si al treilea torx e in spatele motorasului care regleaza farurile, nu il pot scoate (cel putin nu fara sa trag sau sa rup ceva pe acolo). Imi poate da si mie cineva un sfat cum sa desfac torx-ul ala ca sa scot lupele sa le sterg? Lupa de pe stanga mi-e murdara, se vede si cu ochiul liber ca are niste puncte inauntru si voiam sa o scot sa o sterg. Am vazut pe net un tutorial la un C30, dar era pre-facelift si nu era problema cu pozitionarea motorasului de reglaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 26 minute, Claudiu T a spus:

Am vrut sa scot astazi lupele ca sa le curat si al treilea torx e in spatele motorasului care regleaza farurile, nu il pot scoate (cel putin nu fara sa trag sau sa rup ceva pe acolo). Imi poate da si mie cineva un sfat cum sa desfac torx-ul ala ca sa scot lupele sa le sterg? Lupa de pe stanga mi-e murdara, se vede si cu ochiul liber ca are niste puncte inauntru si voiam sa o scot sa o sterg. Am vazut pe net un tutorial la un C30, dar era pre-facelift si nu era problema cu pozitionarea motorasului de reglaj.

Uitate in urma cu cateva pagini am pus niste poze si explicatii . Daca nu te descurci , dami un tel . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, Claudiu T a spus:

Am gasit, merci :) Speram sa nu fie nevoie sa fortez pe acolo. O sa vad daca merge usor, daca nu, mai bine le las asa decat sa rup ceva :D Cand mai am timp liber ma pun sa mai mesteresc. Am desfacut si capacelul de pe usa dreapta fata acolo unde la usa din stanga am butonul de blocare/deblocare (ca pe dreapta nu am :blink:) si speram sa am o mufa plug&play pentru un buton...se pare ca nu e mufa, e loc gol, probabil trebuie sa trag cablu din modulul de comanda al usii...ma las de asta ca nu desfac toata usa pentru un buton.

   Poti sa scoti mult mai usor lupa daca iti dereglezi farurile de ex la farul din stanga daca il dai maxim stanga acel surub de langa motorasul de reglaj se va departa si nu va mai fi nevoie sa fortezi , daca memorezi de cate ori ai invartit inspre dreapta si dai inapoi nu o sa ai problema cu dereglarea si pe langa asta nu vei mai solicita sistemul de reglaj al lupei . 

 Eu le-am dat de prea multe ori jos si acuma a trebuit sa gasesc o solutie ca sa nu se mai miste stanga dreapta tot ansamblul farului . Totul a aparut de la fortarea acelui surub . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites


Buna seara,dragi colegi,vreau sa va intreb,a incercat careva dintre voi sa deschida/desfaca un far,adica sa dea jos plasticul di fata?

Despre ce este vorba?Am rupt acel surub de reglaj sus/jos si dupa ce am facut rost de un alt far ,,cobai'',am ajuns la concluzia,ca numai asa poate fi inlocuit,daca deschid/desfac farul.Ma gandeam,daca incalzesc de jur-imprejur cu un feon industrial(Leister),poate reusesc sa desfac farul fara nici-o dauna ulterioara.Mentionez faptul,ca farul folosit drept cobai,avea sticla/plasticul spart........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tind sa cred ca l-ai rupt asa , dupa cum observi eu am rezolvat problema intr-un mod diferit am taiat in reglaj cu un bomfaier o linie , iar pentru reglare am taiat cu flexul un cutit de bucatarie cu lama groasa si de preferat cat mai lata in inaltime ca sa fie sarcina pe o suprafata mai mare . Nu o sa reusesti cu surubelnita pentru ca se va rupe din plastic fiind suprafata prea mica ..  

Nu am incercat sa il desfac dar nu cred ca e imposibil . Eu am ales aceasta cale pentru ca nu am nevoie de acel reglaj zi de zi , l-am reglat odata si gata . 

81033674_8_644x461_faruri-volvo-s40-2004-.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 02.02.2016 at 0:46 PM, Marian Sabou a spus:

Da sigur , in prima faza am cumparat o instalatie xenon Can-Bus Pro SLim (TERMINATOR) de la GAMAMAG ( eu am luat cu tot cu becuri h7 in acel moment nu stiam cat imi sunt de praf lupele , dar cand am desfacut am observat , oricum am montat cu h7 si nu am castigat foarte mult ) , apoi am cautat lupe care sa se potriveasca pe sistemul de prindere de la volvo s40/v50 .. am gasit pe sweedspeed un topic despre bosch e46 (am vrut sa il pun aici dar nu il mai gasesc X( ) , am gasit pe ebay undeva la 80$ numai stiu exact preturile , dar am gasit in romania la cei de la PERFORMANCE AUTO bosch e46 bixenon , care au fost deacord sa mi le trimita sa le montez si in cazul in care nu se potrivesc pot sa le trimit inapoi , am cumparat de la ei cele 2lupe si 2 becuri D2S de 5000K . 

 

Pentru montare am folosit doar un Torx25 , se scoate lupa din fara( se poate scoate fara a dezlipi partea din fata atentie doar la suruburi ) sunt 3 suruburi de prindere  , se monteaza lupa bosch e46 (la montare eu am folosit si "Saibe de cauciuc" ca sa pot sa reglez din sistemul de prindere stanga dreapta daca e nevoie) iar pentru bixenon se conecteaza in paralel cu faza lunga conductorii auxiliari care vin de la motorasul lupei ).

Am facut aceasta operatie acum 3 luni si sunt foarte multumit acum pot sa conduc si eu linistit noaptea .. totul ma costat aproximativ 1000RON asta pentru ca am cumparat kit complet de xenon(h7) , si dupa am cumparat lupele si a trebuit sa schimb pe D2S cred ca costul total ar putea fii pana in 800RON .

 

Marian Sabou, iti multumim frumos, apreciez efortul depus de a ne explica cum ai procedat la aceasta operatiune. Sa ai parte de volvolica tau multi km de acum inainte fara defecte si incidente !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, Claudiu T a spus:

Am vrut sa scot astazi lupele ca sa le curat si al treilea torx e in spatele motorasului care regleaza farurile, nu il pot scoate (cel putin nu fara sa trag sau sa rup ceva pe acolo). Imi poate da si mie cineva un sfat cum sa desfac torx-ul ala ca sa scot lupele sa le sterg? Lupa de pe stanga mi-e murdara, se vede si cu ochiul liber ca are niste puncte inauntru si voiam sa o scot sa o sterg. Am vazut pe net un tutorial la un C30, dar era pre-facelift si nu era problema cu pozitionarea motorasului de reglaj.

Claudiu T eu vineri vin in Timisoara, daca vrei ne putem intalni si til desfac eu sau iti arat cum. Stima

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 13 ore, Raducu Radu a spus:

Claudiu T eu vineri vin in Timisoara, daca vrei ne putem intalni si til desfac eu sau iti arat cum. Stima

Merci frumos, dar o las deocamdata ca am Duminica examen si nu am vreme sa ma ocup de din astea acum :) Si ca sa sterg lupele imi trebuie o carpa care nu lasa scame pe care nu o am la indemana acum.

LE: la tine la 2006 e mai usor de desfacut, e farul un pic diferit fata de face lift-ul meu...

Edited by Claudiu T

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now