cojocaru27

Lumina faruri mai buna, cum?

709 posts in this topic

Si de ce nu ar fi un raspuns si pe forumul asta? ca doar de-aia este forum Volvo.

Daca cei de pe forums.swedespeed gandeau la fel si cautau pe google, ce se mai intampla? gaseau alt forum, si tot asa, pana se ajungea la un deficit de informatie.

Oricum, eu iti multumesc pentru pontul cu Swedespeed.

O zi frumoasa

Puteai sa cauti tu si sa postezi, ca pe tine te interesa in primul rand. Dar cum am spus, e mai usor sa intrebi si sa astepti sa caute altii si sa-ti dea mura-n gura. Forumul este pentru a ne ajuta intre noi, insa mi se pare de bun simt sa pui o intrebare, dupa ce ai epuizat macar o parte din solutiile existente

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puteai sa cauti tu si sa postezi, ca pe tine te interesa in primul rand. Dar cum am spus, e mai usor sa intrebi si sa astepti sa caute altii si sa-ti dea mura-n gura. Forumul este pentru a ne ajuta intre noi, insa mi se pare de bun simt sa pui o intrebare, dupa ce ai epuizat macar o parte din solutiile existente

De obicei cand se pune o intrebare, se ajunge la o dezbatere care de cele mai multe ori este benefica pentru intregul forum; afli si alte lucruri in afara de informatia de interes personal pr-zis.

Ai si tu dreptate cu pro-activitatea asta de a-ti culege singur informatiile, insa nu toti avem timp de search-uri prin forumuri si link-uri incerte, cand stim deja locul cel mai potrivit.

Ti-am multumit ca ai contribuit cu linkul catre swedespeed. Nu a fost suficient? pe mine ma onoreaza orice ocazie in care pot ajuta pe cineva cu informatii atunci cand le am la dispozitie. As prefera sa ajut decat sa descurajez folosirea forumului si apelarea la acesta ca ultima alternativa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stefan, eu nu astept multumiri si nici statui, dar nici eu nu stiam sigur cum se regleaza farurile cu xenon la s40, insa la primul search pe google " volvo s40 xenon headlights adjustment" am gasit topicul respectiv. Mie mi-a luat 30 de sec sa-l gasesc, tie ti-ar fi luat mai mult? Despre asta vorbesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare, va rog :smile:

Aveti chestiile astea de reglat farurile, si daca da, ati incercat sa le reglati? (ma refer la farurile cu halogen, nu xenon)

Multumesc!

post-7295-0-02953800-1416070814_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai alea regleaza fasciculul dupa condus pe partea stanga,la condus pe partea drepata. Nu ai de ce sa umbli acolo,doar daca ajungi prin UK cu masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sunt doar niste switch-uri de trecere de la LHD la RHD sau invers? Nu poti regla farul mai sus/jos cumva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sunt doar niste switch-uri de trecere de la LHD la RHD sau invers? Nu poti regla farul mai sus/jos cumva?

Ai alte reglaje penstru sus/jos si stanga/dreapta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai alte reglaje penstru sus/jos si stanga/dreapta

Unde, unde? :D:help::thumbsup2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact sunt pentru reglaj LHD-RHD.

Reglajele sunt cele din clip. Recomand reglarea lor undeva unde au dispozitiv de reglat,ca sa nu ai frigiderul plin de fiecare data cand conduci noaptea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa sa se umple frigiderul...decat sa iau vreun "pieton" beat noaptea pe capota.

Farul din dreapta bate prea jos, la straini or avea, n-or avea nevoie de multa lumina ca la ei nu umbla nenea cu caruta noaptea pe drumul national...dar eu am nevoie sa vad...si sa ma flash-uie vreunul, ca ii dau si eu 4 becuri in mufa, sa ne facem lumina unul celuilalt...

Decat recomandarea celor de la reprezentanta, citez: "Pune-ti un bec mai tare pe dreapta" (nu de 55 watts, ci din ala "smecher" de 70 si ceva sau cat are, pentru off-road...) mai bine ridic eu un pic asa, in limita bunului simt sa nu se observe diferenta atunci cand stau la 50m in fata ei.

Si am observat si cand merg in spatele cuiva, abia lumineaza pana deasupra barei spate la acel cineva (la Opel bate faza scurta pana la limita portbagajului la masina din fata la aceeasi distanta, la S40 ii vad doar bara si numarul...a adevarat ca sunt si ele pozitionate mai jos, fiind masina mai joasa si farurile diferit pozitionate)...sau mai intai verific sa vad sa nu fie cumva in modul LHD (englezesc) farul din prostia vreunuia ce a umblat pe acolo inainte.

Multumesc de informatii, baieti! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod normal, farul din dreapta trebuie sa bata mai sus, decat cel din stanga. La cele de UK, bat invers, adica stanga mai sus...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea e UK atunci =)))))))))) ca ala din dreapta vrea sa fuga pe pamant...bate mult mai jos decat stangul, iar flash-uri nu am primit pentru cel din stanga pana acum.

Merg sa verific cu lanterna...Adica o sa scot farul afara si verific switch-ul acela in ce pozitie este (ala cred ca orienteaza lupa intr-o directie sau alta :D)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa incepem cu concluzia :)) farul de pe dreapta avea switch-ul ala spre exterior (ceea ce eu am dedus ca inseamna pozitia A pentru ca in manual arata doar pentru farul din stanga, unde A este in exterior). Eu l-am dat spre interior (pozitia B, care se aplica la RHD, adica pe la noi, nu UK) si in curte imi pare ca acum farul din dreapta imi matura dreapta mai mult. Ramane de vazut cand ies seara cu ea, deocamdata nu m-am dus sa dau o tura ca nu imi place sa o scot doar la plimbare de 5km...

M-am pus in fata ei si fasciculul luminos principal (adica ma orbea cel mai tare) de la farul stang avea radiatia un pic spre dreapta (margine), din pacate nu am facut asta pentru dreptul si inainte de modificare si am facut doar dupa...si dupa mi se pare ca dreptul bate si el acum un pic spre dreapta (margine) si nu spre axul drumului cum mi se parea (de la volan) ca batea inainte. Mai ramane sa vad daca am nevoie sa il ajustez si pe inaltime ca sa bata mai sus.

Offtopic: drace ia-le conectorii lor suedezi, m-am chinuit 30 min si a trebuit sa imi pun manusi ca mi-am julit degetele pana am reusit sa scot conectorul de alimentare din far :| (si nu am uitat sa apas clip-ul acela de blocare...si am avut si pe cineva sa imi tina farul ca sa pot folosi ambele maini)

Have a good night, guys :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Intrebare, va rog :smile:

Aveti chestiile astea de reglat farurile, si daca da, ati incercat sa le reglati? (ma refer la farurile cu halogen, nu xenon)

Multumesc!

post-7295-0-02953800-1416070814_thumb.jp

Asta mai exact e in interiorul farului, undeva in zona in care se monteaza becul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volan stangapost-259-0-60351200-1416086613_thumb.jpg

Volan dreapta post-259-0-74823600-1416086639_thumb.jpg

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta mai exact e in interiorul farului, undeva in zona in care se monteaza becul?

E sub becul de faza scurta...un tamburus metalic destul de ascutit pe margini. Se trage in stanga sau in dreapta (A sau B, cum o fi pe acolo). Dar nu stiu exact daca muta becul, lupa sau ce face el exact pe acolo, doar ca se vede o diferenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Muta lupa, ca becul e fix si el.

Eu cred ca era bine, spre exterior. Ca ma gandesc ca muti ambele lupe in aceeasi directie, adica le muti pe ambele spre stanga sau spre dreapta. Capisci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa ma uit sa vad cum lumineaza pe drum, pe mine ma intereseaza sa vad pietonii si animalele de pe margine. Nu strica daca experimentez :D Si oricum revin cu feedback :D

M-am gandit si eu ca muta lupa intr-o directie...dar m-am gandit si ca, fiind far pe dreapta, poate e invers decat pe stanga la switch-ul acela. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum or sa lumineze cam asa, mai mult ca sigur varianta a doua

post-259-0-13540800-1416089243_thumb.jpg

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haide ca merg sa vad :smile:)

E cam asa: post-7295-0-32065600-1416089688_thumb.pn =))))

O sa ies pe sosea si vad acolo exact daca imi place sau nu...de orbit nu orbeste, sigur :D

Edited by Claudiu T

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica cum am zis eu :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mers acum seara cu ea si imi convine cum bate :)) Acum vad pe marginea dreapta :hello2: Inainte nu vedeam

Eu le las ca sa vad mai bine...bani pe reglaje imi ia oricine, eu mi le fac pentru ochii mei, nu dupa aparate, ca stiu eu cum :D. Si de orbit nu orbesc pe nimeni, nu am luat nici macar un flash...Am uitat si faza lunga pusa intr-o curba si nu am primit flash...:)))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nai ce sa orbesti cu farurile astea fara xenon ... cele cu oglinzi mai orbesc dar astea prea putin

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now