cojocaru27

Lumina faruri mai buna, cum?

709 posts in this topic

Despre Mtec SUper white stie cineva ceva?

sau

Philips X-Treme Power?

Astea am vazut ca tin cam putin,aproximativ 6 -8 luni!

Eu am avut Philips X-Treme Power m-au tinut fix 6 luni.

Acum am Osram Night breaker plus de aproape 1 an si inca nu s-au ars.

X-Treme Power luminau mai puternic decat Nightbreaker, dar la asa pret si asa durata de viata nu merita. Nici nightbreaker nu e foarte ieftin oricum...

Le-as ordona asa: X-Treme Power, Nightbreaker, alte becuri standard...

De mentionat ca am DRL si faza scurta e aprinsa in permanenta la mine zi si noapte.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietene forumul cred ca e, pt masini,mecanica etc,nu de gramatica.

Ce faci cind il vezi pe HAGi ,sau RADUCIOIU la tv nu jucand fotbal si vorbind ce faci?

Asa grav nu cred ca e daca nu pui o virgula si un i.

E usor sa te iei de altii,dar mai greu e sa fi ca ei.

Numai bine.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar sunt curios sa ne spui dupa ce le montezi cum stau cu lumina.

Vezi ca scrie si pe cutie ca au durata de viata mai mica decat becurile normale...

@All: momentan nu am avut decat 2 bucati in stoc la pret bun la furnizor.

Astept sa mai aprovizioneze, pt. ca la restul furnizorilor sar de 100RON bucata !!!

Leam montat azi pe masina , functioneaza , o sa fac o poza seara asta ca plec la un drum mai indelungat si o sa va spun cum se vede ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite o sa cobor acum pana jos si o sa pun o poza dar din parcare deseara o sa fac o poza , cand nu este alta lumina decat cea a farurilor , cand o sa trec muntele intr-o parcare

Pozele sunt facute in spatele blocului , mentionez ca nu exista o alta sursa de lumina , pozele fiind facute fara "blitz" , culoarea lupei este un alb pur inspre alb rece ..

post-5193-0-18947600-1383932269_thumb.jp

post-5193-0-81815500-1383932301_thumb.jp

Apropo am uitat sa mentionez pentru cei care nu sunt la curent ... pe faza scurta sunt montate becuri Night Breaker Unlimited H7 cumparate de la midnight , pentru mai multe detalii despre pret livrare etc. , trebuie sa luati legatura cu el ...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietene forumul cred ca e, pt masini,mecanica etc,nu de gramatica.

Ce faci cind il vezi pe HAGi ,sau RADUCIOIU la tv nu jucand fotbal si vorbind ce faci?

Asa grav nu cred ca e daca nu pui o virgula si un i.

E usor sa te iei de altii,dar mai greu e sa fi ca ei.

Numai bine.

Prietene Hagi vorbeste vreo 5 limbi straine, iar altii nu se descurca nici in asta a noastra.

Pe forumul acesta exista un regulament, pe care nici tu si nici colegul nu l-ati citit. Cand explici ceva, trebuie sa pui si tu o virgula, o litera mare sa intelegem ca s-a inceput o alta propozitie, chestii de genul. Ca sa pui o virgula sau un "i", dureaza o fractiune de secunda. De ce sa nu le pui?

De ce trebuie sa ne chinuim sa citim, cu tot felul de prescurtari?

Eu unul nu imi doresc sa fiu nici ca tine si nici ca, colegul de la Politehnica, care a sarit peste clasele 1-8!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca spunea cineva de led uri,la un moment dat?! Eh,iata ca am gasit ceva interesant.

Acest led are 24 w si ofera 1800 lumeni!! Totu' ar fi excelent,daca nu ar costa 140 euro :D.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate intensitatea luminii nu este foarte mare si nici foarte fiabile nu sunt. Durata lor de functionare este mai mica decat a unui bec halogen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă ştii, spune şi altora. ;D

Aşteptăm cu nerăbdare.

Evrika :)

Ontopic

Despre Philips BlueVision ultra ce parere veti? Le am acasa insa nu le-am montat.

Edited by melciu
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut eu pe o alta masina si am fost multumit de ele.Dau o lumina mai alba si mai puternica decat un halogen si un pi c mai slaba decat un NB.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumparat si montat niste beculete de la Piaa.Ca diferenta fata de Osram ar fi culoarea(lumina este mai alba),distanta la care bat si desigur pretul :smile:.

Dupa vreo 3 zile de mers cu Osram,am reusit sa montez si Piaa astea,dar sincer sa fiu,ma asteptam la ceva bun,spre foarte bun!Dezmagire totala se numeste cuvantul magic.

Cantitatea de lumina oferita de Osram pare a fi mai mare,chiar daca e mai "ofilita" ca culoare.

Sfatul meu: folositi Osram sau orice alta marca!

Mai jos aveti o poza cu Piaa NIght Tech.

post-312-0-48189600-1383987034_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adi, vrei sa spui cand descopera apa calda pt ca de inventat PIAA nu a inventat nimic, deja producatorii auto ofera faruri LED cu GPS si PIAA vinde niste becuri de 5$ cu 80$ . Firme ca Nichia, Hella, Philips sunt cele care inventeaza in demeniul AUTOMOTIVE LIGHTING, PIAA este o firma tanara care se vinde scump si atat .

Dupa vreo 3 zile de mers cu Osram,am reusit sa montez si Piaa astea,dar sincer sa fiu,ma asteptam la ceva bun,spre foarte bun!Dezmagire totala se numeste cuvantul magic.

Cantitatea de lumina oferita de Osram pare a fi mai mare,chiar daca e mai "ofilita" ca culoare.

Sfatul meu: folositi Osram sau orice alta marca!

Mai jos aveti o poza cu Piaa NIght Tech.

Si strumful 'al batran a avut iarasi dreptate! Pam-pam! :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma declar multumit de OSRAM NB UNLIMITED ...

Sent from my GT-I9300

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumparat si montat niste beculete de la Piaa.Ca diferenta fata de Osram ar fi culoarea(lumina este mai alba),distanta la care bat si desigur pretul :smile:.

Deci sa inteleg ca esti multumit?

DA,e mult mai bine si totu' legal!Totusi,ramane sa mai incerc si varianta Piaa Xtreme white Plus :smile:.

Da.

Arde.

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arde la buzunar .

Cand aveam timp liber m-am jucat cu diferite leduri high power si am ramas cu o gaura in buzunar dar si cu ceva experienta pe care o pot imparti si cu voi. Ei bine, LED-ul are nevoie de alt bloc optic, ledul are un unghi in care da lumina, de obicei maxim 120-160 grade, lupele pt ledurile high power reduc acest unghi si mai mult la un 15 grade iar pt o lumina buna ai nevoie de 6 sau mai multe lupe (blocuri optice) . Nici Lexus, nici Audi nu au scos far cu LED cu un singur bloc optic, iar tehnologia are un mare dezavantaj si anume disiparea caldurii care nu se poate face bine catre motor, astfel trebuie regandita pozitia farulul fata de motor sau surse de caldura (radiator, intercooler, etc) .

Momentan nici un far cu LED nu bate mai bine in comparatie cu unul de Xenon iar pretul unui far LED este absurd momentan .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog lasati hormonii masculini sa va danseze la primavara.

S-a facut curat, la a doua curatenie incepem sa dam pauze la scris

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din puctul meu de vedere,Osram Nb Unlimited nu este decat Marketing!Spun asa pentru ca in seara asta am reusit sa compar Osramul meu Nb Plus cu Unlimited si singura diferenta vizibila este culoarea! Unlimitedu' fiind mai alb putin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus pe masina osram cool blue hyper, imi place foarte mult culoarea, alb rece cu o usoara tenta spre albastru, in ceea ce priveste cantitatea de lumina nu as putea sa ma pronunt, pentru moment par ok. Ce imi place la ele e ca se vede fascicolul de lumina cum pleaca din far si exact unde bate, spre sa nu fie asta o problema pe timp de ceata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Categoric va fi. Dar nu numai pe timp de ceata, tot timpul. Faptul ca vezi fascicolul nu-ti imbunatateste vizibilitatea, ci o scad. In plus lumina e mai obositoare. Toate becurile cu tenta emit mai putina lumina, pt ca filtreaza celelate culori, lasand sa treaca doar lumina de culoarea filtrului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Eu am incercat si philips xtreme power si osram nightbreaker. Nu am sesizat nici o diferenta intre becurile stock si cele mentionate. Poate conteaza totusi si acuitatea vizuala a fiecaruia. Pe mine, cel putin, nu ma ajutau deloc noaptea, mai ales la drum in afara orasului. Am sters si lentilele si tot degeaba. Probabil oglinda ar trebui reconditionata sau schimbata cu una mai lucioasa. Ar mai fi o varianta: schimbarea lentilelor cu unele clare, nu incetosate cum sunt cele stock. Poate chestia asta va imbunatati lumina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tu nu ai lupe? Daca nu mai lumineaza cum trebuie, inseamna ca sunt lupele afumate. Poti incerca sa desfaci farurile si sa incerci sa cureti lupele, insa nu in toate cazurile poti obtine un rezultat favorabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tu nu ai lupe? Daca nu mai lumineaza cum trebuie, inseamna ca sunt lupele afumate. Poti incerca sa desfaci farurile si sa incerci sa cureti lupele, insa nu in toate cazurile poti obtine un rezultat favorabil.

Pai tocmai asta ziceam. Ca am scos lupele si le-am curatat. Problema e, cred, la oglinzi ca sunt putin matuite. Alea ar trebui schimbate. Acum mi-am montat un xenon AM si deocamdata sunt multumit de el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu is de parere ca, daca tot vrei sa faci un update la faruri, sa vezi mai bine noaptea, pe conditii grele, etc. atuncea mai bine iti pui xenon si punct. degeaba incercam N becuri de la osram, philips, piaa, etc. ca toate au un scop comun, "cumpara de la mine". explicati-mi si mie, cum poate face "un strat de vopsea" sau o folie albastra sa faca becul sa bata la 1000.0000 de km ? teoretic, cu cat "incarci" becul cu culori cu atat scade vizibilitatea, nu? o exceptie, ce am vazut cu ochiul liber o fost night breaker plus, dar in rest, philips extreme blue = osram blue vision sau cum se numeste si altele care sunt tot la fel. mentionez, night breaker plus nu are nici o folie sau strat de vopsea pe bec.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu is de parere ca, daca tot vrei sa faci un update la faruri, sa vezi mai bine noaptea, pe conditii grele, etc. atuncea mai bine iti pui xenon si punct.

De acord! DAr nu sunt legale daca nu ai : reglare automata a farurilor si spalator la faruri :). In afara de asta daca esti "prins",te alegi cu o gaura maricica in buget si fara certificat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai perfecta dreptate Lik1999, dar daca ai farurile reglate cum trebuie, nu se ia nimeni de tine. De cand au aparut instalatiile de xenon AM, mi-am montat pe masini (pe prima am dat 750 lei H4- ca fapt divers), dar am avut grija sa am farurile reglate cum trebuie si sa le tin ma jos decat le tineam pe cele cu halogen. Poti pune o instalatie cu becuri de 4300k (care este culoarea de fabrica) si multi nici nu-si dau seama

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

paunionutz, ai completat perfect.

teoretic, la noi "nu" este obligatoriu, spalator de far sau lupa sau reglare automata a farurilor. daca nu i-a prins pe cei care sunt pe banda 1 [in sensul lor de mers] si soseaua e cu 4 benzi si tot te orbesc atunci nici pe tine nu te-ar prinde daca le ai unpic mai ridicate decat normal. + ca s40 din 2004.5 toate au lupa. deci dupa cum este gandita la noi legea [rules are meant to be broken] poti sa pui xenon cum vrei tu idea e ca masina sa corespunda normelor. care sunt normele ? spalator de far sau lupa sau reglare automata a farurilor. legea nu spune trebuie sa le ai pe toate 3, legea spune macar 1 dintre cele 3. si uite asa poti sa-ti pui xenon pe masina, si ca sfat, daca tot pui, pune oem sa n-ai probleme

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now