cojocaru27

Lumina faruri mai buna, cum?

709 posts in this topic

Am oferit datele de pe site-ul lor, nici mie nu mi se pare extraordinar 1500 lumeni. Dar poate astia sunt reali, n-or fi PMPO ;D

Mai sunt de adunat 3 seturi... care mai doreste, care mai pofteste, va rog PM cu datele de facturare.

Saru'mana !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu raman in cursa cu 2 seturi (4 becuri). Durata de viata pare sa fie jumatate din cat au cele standard. Totusi 1500 lumeni nu mi se par multi, e o cifra normala pt un bec H7.

De acord cu afirmatia. In materie de lumina, Philips e taticul !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel putin la mine, practica te contrazice , diferenta CATEGORICA in favoarea Osram .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un lucru e cert : la produsele de clasa medie, poate Osram e mai bun. La produsele de vârf, Phlips e cu ani-"lumina" inainte. Tot din practica iti spun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius, din nou te contrazic... asta pentru ca nefiind informat sau in domeniu, nu stii ca din fabrica VOLVO vine cu OSRAM Heavy-Duty :) Deci ori nu ai tu dreptate, ori VOLVO e masina din clasa medie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dintre cei care "poartă" Osram NBP, puteţi estima cam ce durată de viaţă au, totuşi? Din câte am citit pe diferite thread-uri auto, se jongla cu valori de jum'a' de an, respectiv 5000-10000 km, ceea ce mie mi se pare revoltător de puţin. De fapt, refuz să cred că ţin atât de puţin. Ştiam de Philipsurile (icstriim vijăn) pe care le am că ţin puţin, însă le am deja de vreo doi ani şi 30000 km... nu cred că poate exista o diferenţă atât de mare între ele, la capitolul calitate, încât să compenseze viaţa atât de scurtă...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, ce pun producatorii pe masina din fabrica la consumabile, nici vorba sa fie de inalta calitate. Uita-te la cauciucuri si o sa vezi marci cunoscute, dar nu modele de varf. La fel e si la becuri. Inca o data, ma refer la produsele de top, nu cele asa zise "de volum".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Durata de viata este frectie la picior de lemn. La noi nu are nici o relevanta, pentru ca ai dat intr-o groapa si s-a scuturat filamentul. Deci....

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am interesat cum am promis, si pot aduce asa :

Model : 64210NBP

Soclu: H7

Putere intrare: 58 W

Putere iesire: 55 W

Tensiune alimentare: 12 V

Temperatura culoare: 3500 K

Intensitate: 1500 lm

Pretul per bucata este 45RON, cu posibilitate de discount la 40RON/buc la achizitionarea a 10 bucati.

Deci daca va adunati 5 sa luati cate doua becuri, iesiti la 80RON/set...

Doresc!

Rugamintea e: cat de repede posibil!

Eu vreau 2 bucati, fie la 40/buc, fie la 45/buc, important e sa ajunga "ieri". :)

Livrare in Cluj. Mai era user Behu, daca vrea facem o imparteala la costul de transport.

Detalii de livrare pe PM.

Mersi!

Eu raman in cursa cu 2 seturi (4 becuri). Durata de viata pare sa fie jumatate din cat au cele standard. Totusi 1500 lumeni nu mi se par multi, e o cifra normala pt un bec H7.

Suntem 2 cu 3 seturi pana in acest moment, daca bine stiu sa numar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dintre cei care "poartă" Osram NBP, puteţi estima cam ce durată de viaţă au, totuşi? Din câte am citit pe diferite thread-uri auto, se jongla cu valori de jum'a' de an, respectiv 5000-10000 km, ceea ce mie mi se pare revoltător de puţin. De fapt, refuz să cred că ţin atât de puţin. Ştiam de Philipsurile (icstriim vijăn) pe care le am că ţin puţin, însă le am deja de vreo doi ani şi 30000 km... nu cred că poate exista o diferenţă atât de mare între ele, la capitolul calitate, încât să compenseze viaţa atât de scurtă...

Durata de viata tine ,de cit de bine stai cu suspensiile si cit de lin treci peste denivelari ,treceri de cale ferata etc.Sint foarte sensibile la vibratii incit iti misca fasciculul pe sosea. :smile: Am schimbat 2 seturi in nici 10oookm.Eu stiu din practica ca Philips erau mai bine cotate dar nu am mai cumparat sa compar pe D5 ci am avut pe anteriorul auto.Poate mai depinde de noroc.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Extreme Vision la mine pe S40 "vedeau" mai bine decat Osramul "Spargator de noapte" ca vad ca tot laudati Osramul. Le-am avut pe ambele, unul pe stanga, celalalt pe dreapta si se vedea clar diferenta noaptea cand veneam acasa si parcam in fata portii.

Apoi ca sa fie treaba, treaba, cand s-a ars Osramul din nevoie si repezeala am pus un Hella obisnuit de 10 lei pe care le aveam pe stoc la magazinul unde lucram si........vedea la fel ca Extreme Vision-ul.

Poate nu mai vad eu cum vedeam odata.....deh, batranetea :lol:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Philips am avut si eu, nu mai stiu cum le zicea dar erau cele de 180 RON aprox din OMV. Au tinut in jur de 20.000 km, dupa care nu am mai luat pentru ca pe mine nu m-au convins ca merita diferenta de pret. Acum sunt dispus sa incerc si cu Osram-urile, asa ca vreau si eu un set. Multumesc.

@Midnight: cum zice si colegul N3cks, te rugam sa faci pentru "grupul de la Cluj" :smile: un singur colet.

Edited by Behu
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la durata de viata, citeam pe forumuri de afara ca le garanteaza un an. Acum daca are vreo valoare garantia asta si la noi nu stiu. Dar graficul de pe ambalaj tot asa pare sa indice, jumatate de viata din becurile normale pt night braker PLUS, deci daca alea au speranta de viata 2 ani, sa tina si astea un an pe acolo. Pt cei cu DRL ce nu foloseste faza scurta 10.000km ar fi suficienti. Pt ceilalti nu cred ca ar fi chiar cea mai economica alegere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Midnight: cum zice si colegul N3cks, te rugam sa faci pentru "grupul de la Cluj" :smile: un singur colet.

Pana acuma sunt 2 seturi pt Cluj. Behu si cu mine. Altcineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce am numarat acum, vad asa :

Alex44 - 2 seturi

blizzard - 1 set

N3cks + Behu - 2 seturi

Am comandat deja 10 bucati, sa vedem cine ia al 5-lea set...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce am numarat acum, vad asa :

Alex44 - 2 seturi

blizzard - 1 set

N3cks + Behu - 2 seturi

Am comandat deja 10 bucati, sa vedem cine ia al 5-lea set...

Poi sunt dorite 5 seturi din câte ai enumerat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-a terminat politehnica neuronii ;D

Scuze, asa este... azi imi vin 2 seturi, maine inca trei si le dau vant la Cluj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-a terminat politehnica neuronii ;D

Scuze, asa este... azi imi vin 2 seturi, maine inca trei si le dau vant la Cluj

Cele 2 seturi vor fi luate probabil mâine de la adresa Uruguay nr.2. Problema. E daca pot fi luate in avion, nu exista bagaj de călă.Zic asta caci am zburat anul trecut cu un spray si 2 brichete la mine, dar trepiedul a trebuit sa il pun la cală. Deci....Am sa sun la aeroport la bucurești sa văd daca se permite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sunt niste becuri, nu vad de ce nu ar putea fi luate in buzunar in geaca... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare
(130) or fi legale la noi? Dacă da, de ce nu vă puneţi de-alea?
;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt legale pt ca sunt de 100w. H7 are 55w, orice watt peste e ilegal.

Alt bec ilegal pe sosea, Osram H7 Rallye, baza de H7 dar becul efectiv este un H9 de 65w, 2100 lumeni. Cod 64217 65W 12V PX26D FS1.

Poti aduce o pereche dintr-astea Alex?

Cand scot xenonanele sa pun osramuri am sa trag fire separate si relee pt a alimenta becurile, firele mele din far sunt o gluma, zici ca sunt dintr-un walkman. As putea atunci sa folosesc si de 65w cand fac offroad :P

Maine iti fac transfer pt cele 4 H7 NB+ si daca poti aduce astea Rallye 65w as fi foarte interesat de un set. Sa-mi zici pretul.

Edited by Alex44

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Alex44: Ofcors ca se poate, la 100RON perechea... Intreb acum furnizorul daca sunt si livrabile, in 3-4 zile lucratoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sunt niste becuri, nu vad de ce nu ar putea fi luate in buzunar in geaca... :smile:

Am sunat si am vorbit cu departamentul de la SRI de pe Otopeni. Nu e nicio problema cu ele pe avion.si mie mi s-ar fi părut absurd, dar nu știi niciodată.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, raman si astea. E si altcineva interesat de becuri H9 cu baza de H7 care sunt mult mai puternice fara sa scada durata de viata dar exista o posibilitate sa iti topeasca ceva fiind cu 10w mai puternice? Au 65w si sunt ilegale pe drumurile publice.

http://store.candlep...raulhiouh7.html

Daca se dovedesc a fi livrabile...

Edited by Alex44

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now