cojocaru27

Lumina faruri mai buna, cum?

709 posts in this topic

lumina provenita de la becurile cu descarcare in xenon este cea mai apropiata de spectrul luminii naturale

deci e cea mai "patrunzatoare" in sensul ca obiectele luminate cu o astfel de lumina sint mai vizibile decit cele liminate cu o alta lumina artificiala (bec cu incandescetnta, halogen, arc electric, si altele) la aceeasi putere luminoasa (cd/mp)

deci e cea mai buna si mai scumpa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pol tu esti sigur ca nu ai xenon de fabrica ?

Sincer!!!  :dontknow: habar n-am.Nici fostul proprietar(unicul pana la mine) nu stie nimik.La ce ar trebui sa ma uit?Eu am gasit pe ea niste becuri philips nomale(albe-halogen)(fostul zice k in 3 ani nu a schimbat nici un bec la ea).Le-am schimbat cu unele albastre(no name) si se vede diferenta(comparativ cu alea vechi), dar am facut o proba(comparatie) cu un "amarat" de Scenic(tot halogen) si sincer am ramas de carutza si k "putere" a luminii si a distantei la care bate faza scurta.Acu'... o fi el scenic_ul ceva mai inalt dar ale lui bat la 30-32 m(masurat cu pasul) iar ale mele pe la 25 metri(de asta vreau sa-l mai ridic nitzel pe ala din dreapta).In cartea masinii scrie:

1.Faza scurta 55w  H7

2.Bi-Xenon 35w D2S

3.Faza lunga 55w  HB3(am gasit pe net un manual in care la faza lunga este trecut  H9 ).

desi yo mi-am luat unul HB3 (k rezerva).Oricum pana ma lamuresc ...ce si cum...am sa-mi iau niste philips.Multzumiri!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce Philips...  :D

Incercati Osram Nightbraker. Your night trips will never be the same!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pol vezi daca ai reglaj sus/jos din masina, daca ai inseamna ca ai halogen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pol vezi daca ai reglaj sus/jos din masina, daca ai inseamna ca ai halogen.

Am reglaj...sus/jos...in masina.Farurile sunt reglate la maxim sus si tot bat abia la 25-27 metri.De asta caut ink rotitza aia(dak este asa ceva) de reglaj, sa incerc sa-l ridic macar pe ala din dreapta(sa vad macar biciclistii si betzivii de pe marginea strazii k de gropi...nu poate fi vorba).Si dak-mi bag xenon(in caz k)nu mai pot regla farul???sus-jos?  :help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce Philips...  :D

Incercati Osram Nightbraker. Your night trips will never be the same!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Tricky. Crezi ca poate fi adevarat? E tras de par rau de tot. Incerc sa-mi dau seama cum s-ar vedea cu inca 4 proiectoare aditionale tot cu becuri Osram. Ar fi mai tare ca soarele  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine sa creada clip-ul ala ? Hahaha, doar e caterinca, dar e tare oricum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc Philips 3 in 1 sunt multumit ...se vede destul de bine..am avut si osram + 50 % cu alea parca parca lumina mai bine..aveau o tenta de alb xenon..cu toate ca nu era asa  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Philips Extreme Power e the ONE.

Punct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am PHILIPS extreme power si sunt f multumit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

unde se pot gasi aceste lampi Philips ?

nu stiu daca am inteles corect, sunt lampi separate pe masina pentru faza scurta si pt cea lunga ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu la a mea,ca-i mai veche,am un singur bec pe faza lunga si scurta=H7.Eu personal l-am luat dintrun targ auto din Bucuresti,dar le poti gasi la orice magazin mai rasarit de piese auto!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau le comanzi de la Philips, e cam 75 de lei cu tot cu transport, ca in magazine baga astia adaos de rup, azi am vazut in Pracktier 91 de lei, dumnezeule, la Petrom 110 lei.

Eu am luat unul mai demult de la Carrefour cu 64 de lei, am fost acum cateva zile sa iau inca unu si nu mai aveau de fel Xtreme Power.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guys, guys, e bun Xtreme. Dar credeti-ma, nu am glumit cu Osramul Nightbraker. E nebunie.  ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai pot sa imi editez mesajul!Deci becul meu e H4 nu H7!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guys, guys, e bun Xtreme. Dar credeti-ma, nu am glumit cu Osramul Nightbraker. E nebunie.  ;)

wtf??? pe bune?

zi-mi mai multe te rog despre Osram Nightbraker. ce e ala mai exact? vreau si eu... ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este un bec de la Osram care este mult mai bun decat orice bec de la Philips. Treaba nasoala este ca nu prea se gasesc peste tot.

Oricum la cat s-au facut instalatiile de xenon aftermarket nu mai merita nici un fel de bec halogen oricat de puternic ar fii el .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan. sa-ti iei sculele la intalnirea nationala, caci cred ca vei avea nevoie de ele.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este un bec de la Osram care este mult mai bun decat orice bec de la Philips. Treaba nasoala este ca nu prea se gasesc peste tot.

Oricum la cat s-au facut instalatiile de xenon aftermarket nu mai merita nici un fel de bec halogen oricat de puternic ar fii el .

Deci sa inteleg ca nu bat mai tare ca xenoanele aftermarket?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tricky nu lucrez la intalniri fie ele locale sau nationale :D

@Roskat un bec halogen are maxim 1000 lumeni iar un bec xenon are minim 2200 lumeni deci ........

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tricky nu lucrez la intalniri fie ele locale sau nationale :D

@Roskat un bec halogen are maxim 1000 lumeni iar un bec xenon are minim 2200 lumeni deci ........

Si de la ce ora incepe intalnirea si la ce ora se termina?

Sa stiu cand sa ma programez  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot eu sa ma pun sa licitez pe ebay pt un set de acel Osram NightBreaker, cine se baga sa le cumpere si facem o comparatie cu un Philips Extreme Power ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now