cojocaru27

Lumina faruri mai buna, cum?

709 posts in this topic

Sa inteleg, avand far cu lupa + halogen, nu se gaseste niciun bec ca lumea...

@Roberto, cum se vede cu Osram?

Nu am apucat sa montez osramu sa vad comparatie intre el si Philips Xtreme Power :(

E frig aici  :D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am apucat sa montez osramu sa vad comparatie intre el si Philips Xtreme Power :(

E frig aici  :D;D

Eu mi-am montat tot niste Philips-uri, ce aveau 4 stelute si jumatate (nu mai stiu cum se numeau) si nu sunt multumit de ele. Mai sunt unele cu 5 stelute (max parca) tot de la Philips, la vreo 160 ron setul de 2 buc. o avea rost sa cumpar?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am montat tot niste Philips-uri, ce aveau 4 stelute si jumatate (nu mai stiu cum se numeau) si nu sunt multumit de ele. Mai sunt unele cu 5 stelute (max parca) tot de la Philips, la vreo 160 ron setul de 2 buc. o avea rost sa cumpar?

Alea sunt extreme-urile :D, alea in cutie verde parca

Eu le-am luat de pe ebay pe la vo 100 de lei pachetu de 2 + ceva cadou niste becuri W5W Blue Vision.

P.S : Uite asa arata

http://data.motor-talk.de/data/galleries/829765/169569/philips-x-treme-power-h7.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

alea le am eu.de 1 sapt le am.night guide/s pt far cu lupa.pe vreme de ninsoare,lapovita si mazga pe faruri nu vezi nimic:D.pe uscat is ok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasati stelutele, ori Xtreme Power ori nici unul, eu stiu din proprie experienta, faceti cum vreti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu prea inteleg de ce aruncati banii pe prostii, nici un bec halogen nu poate ajunge la intensitatea pe care o are HIDul, iar cat tine un bec Philips din asta super laudat, adica maxim 6 luni nici nu merita investitia.

Oricum am mai intalnit baieti isteti care si-au pus becuri de 85W/100W si se mirau de ce au luat foc cuplele din far ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu prea inteleg de ce aruncati banii pe prostii, nici un bec halogen nu poate ajunge la intensitatea pe care o are HIDul, iar cat tine un bec Philips din asta super laudat, adica maxim 6 luni nici nu merita investitia.

Oricum am mai intalnit baieti isteti care si-au pus becuri de 85W/100W si se mirau de ce au luat foc cuplele din far ;D

Prostii care s-au folosit ani si ani pana sa apara HID-ul, si inainte de halogen a fost cel simplu incadescent si mai slab si tot s-au descurcat oamenii.

Unii nu au avut norocul sau banii sa ia xenon dotare din fabrica si se multumesc cu halogen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faci o confuzie uriasa,

-far reflexiv + halogen = ACCEPTABIL

-far proiectie+halogen= DEZASTRU

Faci cum vrei, de fapt faceti cum vreti, viata este scurta dar poate exista viata dupa moarte ;D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Ce recomnadati  intre Osram(Night Brk.) si Philips(Xtreme) ca si becuri pe "scurta "?Far nou -lupa ,spalator.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai spalatoare si nu ai xenoane?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este obligatoriu daca ai spalatoare sa ai si xenon, inversa nu este posibila, adica sa ai xenon de fabrica si sa nu ai spalator de far .

Eu recomand OSRAM pt ca este ceva mai fiabil .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, zilele trecute mi s-a ars un bec xenon pe dreapta fata...si m-am gandit sa-l schimb ca se vedea urat si ma stresa. A doua zi il sun pe Bogdan G sa-l intreb daca are un bec la care imi zice ca da, ma duc la el sa-l schimbe, il pune pe masina si "surprize surprize" becul pus de el avea culoarea alb albastruie cum trebuia sa aiba in mod normal xenonul...iar cel de pe stanga avea o culoare mov albastruie. A adus Bogdan aparatul de masurat si ala de pe stanga abia daca a urcat  pe la 14 iar la becul de pe dreapta(becul nou) a iesit din masuratori. Anyway le-am schimbat pe amandoua si am o lumina de cel putin 3 ori imbunatatita fata de ce aveam inainte.

Mersi Bogdan

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Breeee  care alb-albăstrui ? :smile: 

Ti-am pus bec de 5000k adică alb uÈ™or gălbui, noaptea se vede alb pur, doar când aprinzi becurile timp de 10 sec sunt albăstrui după care se stabilizează.

Oricum acum ai și tu lumina nu te mai chinui ca BATMAN desi 14 kFc inseamna cam 1200 lm ceea ce inseamna ceva mai bine decat un bec halogen, deci nu stateai rau, am avut clienti care aveau jumatate din cat ai tu, adica atunci cand aveau o masina in spate vedeau umbra masinii lor in fata, iti dai seama ce senzatie.

Dupa cum am mai spus becul xenon este un consumabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am mai deschis alt topic...dar tot la lumini se refera

se vad fain si sunt mult mai utile ca cele cu filament.

sper sa am timp sa pun si ceva poze/film cu ce am pus eu la mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

numa din film/poza nu prea iti dai seama de puterea/calitatea becului.

baiatu care le are ii super de treaba,daca ti se arde iti trimite altul.

eu am pus pozitii fata,running lights,plafoniera fata spate,portbagaj, numere.

urmeaza semnalizatoare si pozitii/frane spate numa alea s scumpe ca draq(alea de calitate cu lumina galbena/rosie)

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

va puteti uita va rog la becurile montate la voi pt pozitiile pe spate.sunt cumva p21w cu dublu filament sau sunt r5w pe aceasi dulie dar mai mici becurile si cu un singur filament.azi m am uitat si la mine sunt cu dublu filament si nu s aprinde deloc al 2lea filament indiferent de cum am incercat.si poziti/stop/semnalizare este vro diferenta la soclul becului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt alea cu dublu filament.Nu are de ce sa se aprinda cel de al doilea,sincer nici eu nu stiu de ce au pus modelu asta cu 2 filamenteblink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca nu s-a mai discutat subiectul xenon de ceva vreme.

Pana la urma care este combinatia castigatoare pentru S40/V50 ca sa nu exista probleme cu arderea altor module?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ESti din bucuresti. suna l pe bogdan si te lamureste.

combinatia castigatoare si scumpa este cu faruri de la dezmembrari cu xenon,balast si ignitere originale.becurile le poti pune de unde vrei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si combinatia castigatoare si ieftina care e? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si combinatia castigatoare si ieftina care e? :D

Si cu sufletu in rai :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Thor cu faruri OEM nu merge, dau eroare de bec ars si nu am incercat dar cred ca se pacalesc greu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now