cojocaru27

Lumina faruri mai buna, cum?

709 posts in this topic

Dar vai!! Ce citesc eu aici!!

Sunt singurul care a ramas cu xenoane? :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu le am inca. mi s-a ars dupa 2 ani juma becul pe stanga si acu merg cu un bec halogen galben si unu xenon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul,am renuntat sa folosesc xenon aftermarket.

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu inca folosesc xenon Aftermarket.Dar pe lunga osram N.B,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu ai nr de Bulgaria si nu-ti poate lua RARul talonul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de ce sa iti ia raru' talonu',daca ai spalatoare la faruri si reglarea farurilor se face automat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt ca nu are ce scrii tu mai sus .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe v40 am xenon aftermarket din 2009 (poate o fost primele maI bune) dar merg inca perfect (am si pe lunga) pe tractor am tot aftermarket din china (cam 90 eur a fost kitul) si asta face treaba perfect de orbit in trafic nu prea am avut problem (sunt reglate la aparat si sa bata un pic mai jos ; din respect pentru altii )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul,am renuntat sa folosesc xenon aftermarket.

Sent iPad using Tapatalk

Am fost tentat si eu sa renunt la ele dar am zis sa mai fac o singura incercare.

Multumita lui Bogdan (pentru redirectionarea catre Serban) de aproape 2 ani n-am mai avut probleme cu becurile.

Mi s-a ars un singur bec, dar D2S se gaseste peste tot. Sunt de 6000k si desi sunt reglate in jos, bat foarte bine.

Pe ceata am proiectoarele iar daca ploua noaptea.... am o lanterna in masina :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Intervin si eu cu o intrebare. Stie cineva daca si cum se pot reconditiona oglinzile de la farurile cu lupa (cele pentru halogen)? Facand comparatie intre oglinda fazei scurte de la lupa si oglinda fazei lungi, e o diferenta mare. Se vede ca sunt matuite cele de la faza scurta. Acum am pe masina la farul stg nightbreaker plus, iar pe farul dr xtreme vision si pot sa zic ca sunt la fel ca si culoare si intensitate. Numai ca lumina proiectata e slaba. Din ce am mai aflat, oglinzile se deterioreaza de la mers cu farurile aprinse aiurea (de ex, prin oras ziua) sau de la becurile prea puternice. Pe langa faptul ca tinand farurile aprinse tot timpul omori bateria, alternatorul, etc. Asadar, daca aveti vreo idee, astept raspunsurile voastre. Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie desfacut farul in interior si sters cu o carpa. Complicata operatiune si riscanta dar nu imposibila .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Intervin si eu cu o intrebare. Stie cineva daca si cum se pot reconditiona oglinzile de la farurile cu lupa (cele pentru halogen)? Facand comparatie intre oglinda fazei scurte de la lupa si oglinda fazei lungi, e o diferenta mare. Se vede ca sunt matuite cele de la faza scurta. Acum am pe masina la farul stg nightbreaker plus, iar pe farul dr xtreme vision si pot sa zic ca sunt la fel ca si culoare si intensitate. Numai ca lumina proiectata e slaba. Din ce am mai aflat, oglinzile se deterioreaza de la mers cu farurile aprinse aiurea (de ex, prin oras ziua) sau de la becurile prea puternice. Pe langa faptul ca tinand farurile aprinse tot timpul omori bateria, alternatorul, etc. Asadar, daca aveti vreo idee, astept raspunsurile voastre. Numai bine!

Uite aici

Succes !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie desfacut farul in interior si sters cu o carpa. Complicata operatiune si riscanta dar nu imposibila .

Salut. Operatiunea asta am facut-o deja si nu a fost complicat, doar migalos.(sa ma explic. Eu nu am desfacut sticla farului, ci am scos oglinda cu tot cu lupa prin portita de vizitare. La mine lupa e prinsa cu suruburi de rama farului. am scos si sters cu alcoolsi lupa si oglinda). Numai ca oglinzile sunt cam incetosate, facand comparatie cu oglinzile de la faza lunga. Partea proasta e ca aceste oglinzi sunt din plastic si nu pot fi revopsite. Ori faruri noi ori nimic. Ca sa pun xenon e prea complicat si riscant. Multumesc oricum pentru sfaturi.

Edited by lucipher

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea reflectoare (oglinda) se poate reconditiona cu Crome paint doua componente si este costisitor si merita doar daca sunt mai multi doritori sau daca ai pe cineva sa le nicheleze la mn la fabrica se nicheleaza stopurile de Iveco

Share this post


Link to post
Share on other sites

lucipher,

oglinzile nu le poti reconditiona in nici-un fel acasa. Numai faptul ca le stergi cu o cirpa sau vata si le face rau. De regula ele se spala cu jet de apa si atit. Am inteles ca poti scoate ansamblul lupei, deci si oglinda cu totul, asa ca singura rezolvare pe care o vad la tine este sa cauti la dezmembrari un far spart, din care sa iei doar lupa. Din cite stiu eu lupele sint identice in ambele faruri (dar trebuie verificat) si daca e asa poti lua far si de dreapta si de stinga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, urata treaba. le dau un polish si gata :-)))). pentru moment m-am linistit. le las asa si gata. oricum, conteaza si asfaltul, conteaza si marcajele, sunt multi factori care contribuie la calitatea iluminarii. tocmai am facut un drum dus-intors iasi-bucuresti noaptea si am vazut diferentele. mersi baieti pentru sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A folosit cineva becuri de la Ge?Oare ofera lumina mai multa ca un Osram ?

LE: mai multe info aici.

post-312-0-75384900-1379179866_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumparat si montat niste beculete de la Piaa.Ca diferenta fata de Osram ar fi culoarea(lumina este mai alba),distanta la care bat si desigur pretul :smile:.

post-312-0-81474400-1383363452_thumb.jpg

post-312-0-98581000-1383363487_thumb.jpg

post-312-0-73258600-1383363495_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

DA,e mult mai bine si totu' legal!Totusi,ramane sa mai incerc si varianta Piaa Xtreme white Plus :smile:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incepand din a10a 2013,au aparut Osram Night Breaker Unlimited.

post-312-0-75813300-1383417757_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-ai incercat? E vreo diferenta reala intre astea si cele clasice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@daann te referi la Osram Night Breaker Unlimited?DAca da,sa stii ca nu le am incercat(inca),datorita faptului ca am deja Osram Night Breaker Plus si Piaa NIght TEch.Cand o sa pice unul din astea,o sa incerc si alttceva :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incepand din a10a 2013,au aparut Osram Night Breaker Unlimited.

Acum ceva ani am fost dealer PIAA si din experienta, iti garantez ca tot nu are cum sa fie mai bun decat Piaa Xtreme white Plus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now