cojocaru27

Lumina faruri mai buna, cum?

709 posts in this topic

Sunt livrabile, 100RON setul, si pe stoc la furnizor ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] exista o posibilitate sa iti topeasca ceva fiind cu 10w mai puternice? [...]

Păi, ca să nu topească nimic şi să fie şi legale, adică de 55W, de ce nu-ţi iei Ring Xenon Ultima? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Manufactured with 100% Xenon gas they produce a much brighter light and .... bla-bla-yada-yada"

Ia aprinde-mi si mie gazu' ala meserias numit Xenon, la 12V, si iti dau premiul Nobel pentru electrochimie. Daca nu reusesti, le dau lor premiul Nobel pentru prostie, ca sa nu zic ca ti-l dau tie pentru naivitate :smile:)

Te rog eu frumos, da' frumos de tot... esti dragut sa nu mai recomanzi la useri porcarii ? Unii s-ar putea sa si creada... :smile:. Koszonom szepen.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai, că n-au spus că e fără filament...

Xenonul, la fel ca şi argonul, neonul şi criptonul, este un gaz nobil, de ce nu s-ar putea folosi în locul lor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xenonul are avantaje in becurile HID (ce numim noi "xenoane" popular), impreuna cu sarurile alea prezente in acest tip de bec. In becul halogen, nu face nimic, poate doar incetineste un pic imbatranirea becului. Nu-l face mai puternic sau mai eficient. Puterea e din filament la becurile halogen, gazul e pt protectie.

Alex acum vad ca ai editat mesajul de pe SF, deci ajung maine si astea? Atunci ti le achit pe toate (e ok transfer? Cardul meu a suferit o intalnire cu foarfeca) si vin maine intre orele 13-14 si le iau.

@Heimdallr: Nu-mi inspira incredere becurile alea. Am mai incercat becuri dintr-astea exotice si unul s-a ars repede, celalat mi-a topit mufa. Xenonul a fost sfant pana acum dar vreau sa vad ce alte posibilitati sunt.

Edited by Alex44

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Midnight: E ok daca iti virez banii in acelasi cont ca si pana acum? Multumesc! Seara faina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu man, o sa achite N3cks si cand te vezi cu el, ii dai lui banutii... Este ok ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru Cluj va ridica o cunoștință de a lui N3cks coletul iar facturica o sa fie pe numele tău Bogdan ca am deja datele. Deci scăpați și de transport.

Thank you for shopping with us :)

PS: aveți și câte un dulce pentru fiecare bec ;D

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru Cluj va ridica o cunoștință de a lui N3cks coletul iar facturica o sa fie pe numele tău Bogdan ca am deja datele. Deci scăpați și de transport.

Thank you for shopping with us :)

PS: aveți și câte un dulce pentru fiecare bec ;D

Samsung Galaxy S on JellyBean

Au ajuns!

Mulțumim de dulce! Împărțim frățește :)

@Behu: da-mi un telefon sa ne vedem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa va fie de folos si sa ne orbiti cu ele prin Bucuresti cat de curand ! :glasses9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noptile albe s-au mutat de la Leningrad la Cluj Napoca!

Sa ne tineti la curent cu impresiile si fiabilitatea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine durata de viata a lor e undeva pe la 10,000 km, ceea ce mi se pare putin dat fiind ca nu-s tocmai ieftine.

Din punctul meu de vedere, NBP sunt niste becuri decente pentru farurile cu proiector si lupa. Am zis decente, nu extraordinare. In sensul ca, dupa parerea mea, mai mult de atat nu stiu ce am putea pune (in afara de povestea cu xenon).

Una peste alta, sunt multumit de lumina lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai am fost întrebat cu jumătate de gura daca mi-am pus xenon. :)

Asta pentru ca pe stânga am lăsat becul vechi pt comparație pe timp de noapte. Aveam un Vision Plus de la Philips. Fata de alea multe sunt mai bune, dar pot sa zic ca se vede bine cu NBR. Va mai țin la curent când pun sus si numero duo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus si eu intr-un far Osram Rallye 65w (2100 lumeni) si in celalat Nightbreaker plus (1500lumeni). Nightbreaker lumineaza mult mai tare decat rallye, care lumineaza la fel de prost ca un bec ordinar din carrefour, vechi de 3 ani. Aici insa cred ca e o problema a farurilor mele, care au niste fire ridicol de subtiri, zici ca sunt de walkman. Nu cred ca duc becul de 65w, asa ca am sa trag fire separate de alimentare pt ele.

Cred ca dupa un upgrade de fire atat Rallye dar poate si Nightbreaker Plus vor lumina mai puternic. Acum sa vedem cat tin. Un prieten are Nightbreaker (fara plus) de peste un an si sunt in regula.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Alex44 ceva noutati despre Osram rallye?

Nightbreaker durata de "viata" aproximativ 2 ani..acu depinde si in ce conditii este folosit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu am apucat nici sa fac o proba scurta cu un fir tras direct din baterie la bec pt a vedea daca in cazul asta reuseste sa lumineze mai puternic decat nightbreaker. Dar de atunci si pana acum merg cu un nightbreaker si un rallye, si diferenta se pastreaza in favoarea nightbreakerului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu adaug un mare punct la nightbreaker.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite eu nu prea.....

Am montat in aceeasi zi a anului trecut,cam prin septembrie pe S60 Blue Vision,iar pe Mazda 3 Nightbreaker.Acum 2 zile s-a ars un N.B pe cand B.V ale mele merg perfect si in ziua de azi.

De aici pot trage concluzia ca au o durata de viata mai mica,iar diferenta nu este foarte sesizabila in ceea ce priveste lumina emanata de cele doua modele.Ba chiar B.V au o lumina mai alba,mai rece...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stii ca mai depinde si cat ai mers cu fiecare masina cu ele aprinse, nu ? Plus gropile prin care-ai dat cu fiecare masina... Plus stabilizarea si tensiunea pe care o furnizeaza fiecare masina catre bec (unele dau 12V in bec, altele dau 13 sau cat incarca alternatorul).

Ma indoiesc ca poate fi trasa o concluzie corecta doar pe baza montarii in aceeasi zi.

Cel mai OK e sa mergi cu cate un bec din fiecare fel pe ambele masini si abia APOI poti trage o concluzie. Si chiar SI ATUNCI poate ai nimerit un lot prost, si altcineva are mai mult noroc cu ale lui... :smile:

E un bec de cateva zeci de lei, la bateriile care unele crapa dupa 2 ani cat e garantia, altele duc si 6....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta asa e.

Ideea e ca Mazda a facut cu mult mai putin km decat am facut eu,iar la mine grosu e in afara orasului unde merg cu ele aprinse.

La gropi nu este diferenta printre ele.Ambele merg cam pe aceleasi drumuri :D

Ar fi cam aiurea sa mergi pe o parte cu N.B si pe o parte cu B.V, dar dupa cum zici asa s-ar vedea care tine mai mult. Sooo.....cine e dispus sa faca experimentul? :glasses9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e chiar asa Paule, Mazda 3 este mai rigida decat S60 iar becul cu filament sufera mai mult .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua.Am pus si eu acum vreo 4 luni NB si pot sa spun ca sint multumit cit de cit

dar as vrea sa intreb daca a incercat vreun coleg PHILIPS NIGHT GUIDE H7s,cica

sint special facute pt. faruri cu lupa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

din alea night guide am avut...vro 2-3 luni dar nu mi s or parut ceva extraordinar, mai ales ca am dat pe ele acum 3ani vro 130lei.oricum sunt peste becurile standard hella sau osram

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e chiar asa Paule, Mazda 3 este mai rigida decat S60 iar becul cu filament sufera mai mult .

Asta cam asa e....

Dar asa de mult sa fi suferit la cei 5k-10k km parcursi???

In fine,eu tot la Blue Vision raman ca imi place lumina aia alba :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now