Sign in to follow this  
Followers 0
Brava

Leduri la 850

9 posts in this topic

So .. vreau sa ma apuc si eu sa-mi pun leduri pe masinutza si as avea o mica nedumerire si anume : ce rezistente sa folosesc pt butoane ? nu de alta dar un prieten de-al meu si a pus fara si nu puteai sa tii mana pe butoane  :D iar la Logan care vinne din fabrica cu leduri la butoane same shit se incing in ultimul hal  8)

O alta probleme ar fi panoul de comanda pt clima care are pozitia becurilor nu foarte buna pentru leduri ( vezi poza) , iar lumina se transmite printr-un fel de plastic verde . Ma gandesc sa mai fac cateva gauri in spate pentru a mai adauga cateva leduri . Voi ce parere aveti ?

O seara buna !!

post-1287-12877857067902_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

in functie de consumul ledurilor folosite se alege rezistenta

exemplu: la un led standard consumul este 20mA adica 0,02 A

legea Ohm iti spune ca vei folosi o rezistenta in zona 560 ohm la 0,25 W

pt a evita incalzirea poti pune una de 0,5W

daca folosesti leduri supraluminoase interseaza-te ce curent consuma si calculezi in functie de acel consum

la 0,25W nu ar trebui sa disipe prea multa caldura

PS: vezi ca exista si leduri cu rezistenta de balast integrata la care nu mai trebuie sa te preocupe problema, dar in acel caz ele sunt proiectate pt o anumita tensiune de utilizare evident

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legea lui ohm .. hmmm I=U/R si R=U/I  ( N-am mai folosit-o de prin a-9-a la orele de fizica  :D )

Btw..... la butoane am sa pun leduri de 3 mm http://www.zexstar.com/index.php?cat=c6_LEDuri-de-3mm.html&XTCsid=2b7c9af63679b15a17f39dc2bb349ce0 iar la ceasurile de bord respectiv comanda de la clima cred ca am sa pun de 5 sau 10 mm . Am vazut acum pe site la Zextar ca ledurile s-ar incinge pana la 20 grade C , deci nu cred ca trebuie neaparat rezeistente , eventual sa pun rezistente doar la butoane ca sa scada din intensitatea luminii ( nu de alta dar noapte daca e lumina prea puternica te omoara la ochi  ;D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadime, daca nu vei pune rezistenta vei arde LED-urile (doar daca  este specificat ca merg la 12V nu iti mai trebuie rezistente).

Eu am pus ~ 500 ohmi/0,25 w si nu se incalzesc decit acceptabil.

Toata iluminarea butoanelor la 850 trece prin acel reostat din stinga, cu care reduci intensitatea luminoasa cit vrei tu - deci alimentarea LED-urilor tot din reostat isi va lua tensiunea. Asa ca problema luminii prea puternice ai rezolvat-o foarte simplu, te deranjeaza lumina (si vrei ca si LED-urile sa aiba o viata mai lunga) reduci din reostat.

La modulul de AC nu m-am obosit sa scot plasticul verde, eu am folosit un "manunchi" de 3 LED-uri pentru fiecare gaura (deci 9 in total - si toate de 3 mm), dispuse in forma "siglei" mecedez, indoite piciorusele ca unui buchetel de lalele - la 120 grade - asa acopera muuult mai bine. Sper ca ai inteles ceva  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahaaaa sar-na Matrixxx-ule !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as pune leduri cu lumina alba supraluminoase

Daca nu gasesti de cumparat dezmembreaza brichete din alea ieftine cu led

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la Oltcit- in bord si la Volvo-in plafoniera am folosit rezistente de 1 Kohm ( protejez si led-urile si am si lumina berechet).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai Vadime foloseste mah calculatorul de la zexstar si iti iese perfect .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sar-na Bogdane !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0